niedziela, 11 października 2020

Jak przenieść IKZE między instytucjami finansowymi? Ile trwa wypłata transferowa? Ile kosztuje?

Właśnie przeniosłem swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego z jednego biura maklerskiego do drugiego biura maklerskiego. 

Widzę już środki u nowego dostawcy 🙂 

U starego dostawcy prowadziłem IKZE przez ponad 8 lat – od lipca 2012 roku (ostatnie wyniki). 

Jak w praktyce wygląda proces przeniesienia IKZE z jednej instytucji finansowej do drugiej? 

Czy wypłata transferowa to trudna operacja? 

Ile trwa? Ile kosztuje? 

IKZE wypłata transferowa – podstawowe informacje 


Jedną z wielkich zalet IKZE (podobnie jak IKE) jest możliwość przenoszenia środków między dostawcami bez utraty uprzywilejowanego statusu oszczędności. 

Wypłata transferowa nie wywołuje żadnych konsekwencji podatkowych.   

Jeśli prowadzisz IKZE więcej niż 12 miesięcy w obecnej instytucji finansowej, za przeniesienie środków na IKZE u innego dostawcy nie powinno być też żadnych opłat. 

Co ważne, możliwe są transfery między różnymi instytucjami, np. z towarzystwa ubezpieczeń do banku czy z domu maklerskiego do towarzystwa funduszy inwestycyjnych. 

Ja przenosiłem IKZE między domami maklerskimi. 

Jak przenieść środki na IKZE do innego dostawcy – krok po kroku 

Krok 1

Po pierwsze, złóż wniosek o aktywację IKZE u nowego dostawcy. We wniosku zaznacz, że chodzi o wypłatę transferową, a nie całkowicie nowe IKZE. 

Ważnym dowodem tego kroku jest dokument, który potwierdza otwarcie rachunku IKZE w nowej instytucji. Zachowaj go! 

Krok 2

Po drugie, złóż dyspozycję wypłaty transferowej u obecnego dostawcy. We wniosku podaj dane nowego rachunku IKZE i nowego dostawcy. To na nie trafią środki z obecnego IKZE. Do wniosku dołącz potwierdzenie otwarcia nowego IKZE 

I tyle. 

Możesz teraz czekać na ostateczną aktywację nowego indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. 

Stanie się to po zaksięgowaniu przez nowego dostawcę przelewu ze starego IKZE i wymianie innych ważnych informacji (np. o wykorzystaniu tegorocznego limitu wpłat na IKZE) przez instytucje finansowe. 

Ile trwa wypłata transferowa między dostawcami IKZE? 

W ustawie o IKE i IKZE jest zapis o tym, że instytucja finansowa ma 14 dni od otrzymania dyspozycji wypłaty transferowej na jej realizację. 

W moim przypadku ciąg wydarzeń wyglądał następująco: 

 • 21 września - dostaję potwierdzenie dostarczenia mojej dyspozycji wypłaty transferowej 
 • 30 września - nie mogę się już logować do konta w domu maklerskim, gdzie prowadziłem IKZE 
 • 5 października - mam dostęp do środków na IKZE u nowego dostawcy 

Taki był harmonogram tej ostatniej, kluczowej operacji, ale z mojego punktu widzenia proces zaczął się dużo wcześniej. 

Do zmiany dostawcy IKZE przymierzałem się tak naprawdę kilka lat.  

Rozważałem, gdzie i jak chcę lokować swoje długoterminowe oszczędności.   

Porównywałem ofertę - opłaty, ograniczenia, korzyści. 

Ostatecznie, nowy rachunek IKZE otworzyłem 1 września.  

10 września dostałem pisemne potwierdzenie otwarcia. 

17 września znalazłem czas, żeby podejść do notariusza podpisać dyspozycję wypłaty transferowej. Tego wymagał obecny dostawca IKZE.  

Kosztowało mnie to 25 złotych i jakąś godzinę czasu, żeby się pod tą wycieczkę zorganizować. 

Tego samego dnia wysłałem dokumenty listem poleconym do obecnego dostawcy IKZE (jakieś 10-15 zł). 

Czy na IKZE można przenieść papiery wartościowe między domami maklerskimi? 

Tak. 

Było to możliwe w przypadku mojej wypłaty transferowej.  

Dom maklerski pozwalał na transfer środków pieniężnych oraz papierów wartościowych. Dla klientów ze stażem dłuższym niż 12 miesięcy nie było w związku z tą operacją dodatkowych opłat. 

Opłaty wypłata transferowa IKZE


Dlaczego wykonałem wypłatę transferową? 

Pisałem o tym trochę w rozliczeniu moich wyników na IKZE po 8 latach oszczędzania

Główne powody: 

 • Chęć rozłożenia środków między polskie i zagraniczne inwestycje (nowy dostawca pozwala inwestować w USA, UK i DE) 
 • Chęć obniżenia kosztów prowizji (niestety w międzyczasie nowy dostawca podniósł opłaty powyżej poziomu starego dostawcy 🙂) 
 • Chęć zbudowania portfela IKZE od nowa 

Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

11 komentarzy:

 1. Wszystko fajnie ale ustawa nic nie mówi o wypłacie transferowej na zagraniczne konto emerytalne np. w krajach UE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz.

   To prawda. Ustawa nic o takim transferze nie mówi.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Nie wiem czy Michał gdzieś na blogu pisał, że przenosi się z IKZE do DM mBanku, ale można założyć, że do tego DM lub innego, który oferuje rachunek maklerski w ramach IKZE, a tym rachunku maklerskim dostęp do zagranicznych rynków (globalnie, w tym USA, UK, DE - jak wymienił Michał, ale też np. Azja), w tym akcje spółek amerykańskich bezpośrednio lub poprzez certyfikaty ETF.
   IKZE (przynajmniej aktualnie) prowadzą podmioty mające siedzibę w Polsce jak zauważyłeś. Nie wiem czy ma się to zmienić. Ale czym innym jest siedziba w Polsce, a czym innym oferta dostępu do globalnego sytemu finansowego (choć nie w pełnym zakresie, nie ma dostępu do wszystkich ETF itp.)

   Usuń
  3. Wielkie dzięki za ten komentarz.

   Jest dokładnie jak piszesz.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. Panie Michale, pytanie trochę z innej beczki: czy środki w instytucjach finansowych jak biuro maklerskie czy TFI (np. wspominane przez Pana w innych artykułach NN TFI) są jakkolwiek zabezpieczone? BFG nie obejmuje ochroną takich instytucji. Na co zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa swoich środków przy wyborze TFI lub biura maklerskiego, w którym chcielibyśmy lokować swoje środki IKE/IKZE?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz,

   To prawda. Biura maklerskie i TFI nie są objęte BFG.

   W ich przypadku kluczowym zabezpieczeniem jest prawne oddzielenie środków klientów od środków instytucji finansowej. Ewentualne kłopoty biura czy towarzystwa nie przełożą się na utratę środków przez klientów - ich środki są wydzielone.

   Z punktu widzenia przeciętnego oszczędzającego ważniejszy jest chyba jednak brak ochrony środków przed zmiennością wycen na rynkach finansowych. Wartość oszczędności może się wahać i jest to naturalna cecha aktywów finansowych. To działa inaczej niż w systemie bankowym.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Witam, mam pytanie. Posiadam IKZE i do tej pory rozliczałam je w PIT 37, bo byłam w drugim progu podatkowym. Oprócz etatu prowadzę tez JDG i w tym toku bardziej opłacałoby mi się uzyskać ulgę z podatku liniowego, bo z etatu prawdopodobnie będę w progu 17%. Czy jest taka możliwość? Ze raz odpisuje z etatu a w kolejnym roku z firmy? Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, mam pytanie. Posiadam IKZE i do tej pory rozliczałam je w PIT 37, bo byłam w drugim progu podatkowym. Oprócz etatu prowadzę tez JDG i w tym toku bardziej opłacałoby mi się uzyskać ulgę z podatku liniowego, bo z etatu prawdopodobnie będę w progu 17%. Czy jest taka możliwość? Ze raz odpisuje z etatu a w kolejnym roku z firmy? Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Michale, jestem w tym wątku ponieważ prawdopodobnie również będę zmieniał IKZE z mojego aktualnego domu maklerskiego na inny i szukam w sieci jakie są wrażenia, jak działa taki transfer. Dziękuję za post. Chciałbym natomiast przestrzec Pana przed DM mBank, bo to właśnie stąd będę uciekał. Mam tam konto IKZE od 4 lat i nie było z nim żadnych problemów, może poza tym że jest tam dość spora prowizja od akcji i ETF 0,39% (min. 5zł), mam też zwykłe konto maklerskie i tam mam sporo niższą, ale mniejsza z tym. Traktowałem inwestycje na koncie IKZE jako typowe inwestycje długoterminowe, raz do roku wpłacałem tam limit i kupowałem akcje, albo ETF i tyle, czasami, raz, dwa razy do roku coś tam przesunąłem z jednej spółki na drugą, calkowity obrót zamykał się w 10 000zł/rok. A teraz czas na to co mi się ostatnio przytrafiło i dlaczego chcę się wynieść z DM mBank, w grudniu 2020 dostałem z DM mBank dokument w którym na podstawie nowej taryfy opłat i prowizji z października 2020 podywższają mi prowizję do 0,95% (min. 10zł), ponieważ mam mały obrót na koncie. No ręce mi opadły. Proszę zwrócić uwagę na zapisy w wspomnianej wyżej taryfie, obrót na rynku polskim (czyli etf z Londynu się nie zalicza do obrotu) musi wynosić minimum 100 000pln/kwartał, nie wiem kto osiąga taki obrót na koncie emetryalnym gdzie limit wpłat to 6000zł/rok. Aktualnie (styczeń 2021) chciałem wpłacić sobie na konto limit za rok 2021, ale jak to zobaczyłem to mnie krew zalała. Już standardowe 0,39% to jest sporo, a oni nagle wyjechali mi z 0,95%, taniej działają niektóre fundusze. Szczerze to nie rozumiem takiego ruchu, nikt kto ma głowę na karku, a raczej takie osoby zakładają konta IKZE w domach maklerskich, nie zapłaci 1% prowizji od każdej transakcji. MBank ma słaby PR w bankowości, jak widać w domu maklerskim pracują na coś podobnego. Aktualnie jestem w trakcie postępowania reklamacyjnego, mogę w tym wątku informować jak rozwinie się sprawa, ale nie liczę na pozytywne rozstrzygnięcie, dlatego tak jak pisałem na początku postu, już teraz szukam alternatywy. Pozdrawiam Piotr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za ten wpis.

   Jak najbardziej zachęcam do opisywania dalszych losów reklamacji.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Dzięki za ostrzeżenie. Właśnie przymierzam się do zmiany IKZE i brałem pod uwagę BM mBanku. Ale bym się $%&%$# gdyby mi tak podnieśli prowizję

   Usuń

A co Ty sądzisz?