sobota, 2 czerwca 2018

6 lat oszczędzania na IKE i IKZE – wyniki, koszty i komplikacje po 6 latach od startu

Płakałem, gdy robiłem tą analizę 🙂

W porównaniu z ubiegłym rokiem muszę się pogodzić z niższym zyskiem netto oraz niższymi stopami zwrotu.

Co szczególnie dotkliwe, spadła również łączna wartość moich rachunków IKE i IKZE. I to mimo tego, że w międzyczasie na nie co nieco dopłaciłem.

Za całość „bólu” odpowiada moje IKZE, na które składają się polskie małe i średnie spółki. Od najlepszego odczytu pod koniec marca 2017 wartość tego konta osunęła się o jakieś 30% (ponad 7,5 tysiąca złotych).

Na szczęście IKE, które od dłuższego czasu mam nastrojone defensywnie, ładnie pracuje.


Wyniki IKE i IKZE po 6 latach od startu
Moje oszczędzanie na emeryturę przez IKE i IKZE – wyniki 2018


Mój portfel emerytalny (IKE + IKZE) wypracował od startu:

 • 7 892 zł zysku netto,
 • 11,6% absolutnej (łącznej) stopy zwrotu,
 • 2,73% średniorocznej stopy zwrotu.

Są to wyniki na dzień 30 maja 2018.

Od razu wyjaśniam, że:

 • zysk netto to obecna wartość rachunków IKE i IKZE minus wpłacony kapitał,
 • absolutna stopa zwrotu to stosunek zysku netto do wpłaconego kapitału,
 • średnioroczna stopa zwrotu uwzględnia rozłożenie wpłat na IKE i IKZE w czasie i pokazuje, w jakim rocznym tempie rosły moje oszczędności (można ją porównać do oprocentowania lokaty bankowej).

Od czterech lat prowadzę IKE Plus z funduszami inwestycyjnymi NN TFI, które polecam. Założenie i obsługa rachunku odbywa się w 100% przez internet.

IKZE prowadzę od początku w formie rachunku inwestycyjnego. Polecam również IKZE Plus z funduszami inwestycyjnymi w NN TFI.

Więcej o wynikach portfela emerytalnego


W chwili publikowania tego tekstu mój portfel emerytalny wypracowuje prawie 8 000 zł zysku netto.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wyniki nie zachwycają. Zysk netto jest niższy o ponad 5 000 zł, a średnioroczna stopa zwrotu spadła z 6% na ok. 2,73%.

Na wykresie poniżej widać, jak zmieniała się wartość zysku netto w czasie.

Zyski na IKE i IKZE w 2018

Podobnie wygląda wykres łącznej stopy zwrotu.

IKE i IKZE - oszczędzanie na emeryturę

Wyniki pikują od początku kwietnia 2017, czyli już ponad rok. Za taki obraz sytuacji w moim portfelu emerytalnym odpowiada skład mojego IKZE. To w 100% małe i średnie polskie spółki.

Wartość IKZE obniżyła się przez ostatni rok o ponad 7 000 zł. Wartość IKE wzrosła w tym czasie o jakieś 2 000 zł. Na koniec dnia daje to wyniki o ponad 5 000 zł niższy niż przed rokiem na całym portfelu.

Moje oszczędzanie na emeryturę - wyniki na IKE i IKZE


Na swoim IKZE utrzymuję swoje oszczędności w akcjach ponad 20 polskich spółek publicznych.

Moje IKZE wypracowało do dnia publikacji tego tekstu:

 • 356 zł straty netto,
 • -1,6% absolutnej stopy zwrotu,
 • -0,55% średniorocznej stopy zwrotu.

W obliczeniach nie uwzględniam zwrotów nadpłaty podatku wywołanych wpłatami na IKZE.

Na IKE Plus z funduszami inwestycyjnymi NN TFI (które polecam) dzielę oszczędności między fundusze dłużne (w tej chwili ok. 90%) i udziałowe (ok. 10%).

Moje IKE wypracowało do dnia publikacji tego tekstu:

 • 8 318 zł zysku netto,
 • 18,15% absolutnej stopy zwrotu,
 • 3,68% średniorocznej stopy zwrotu. 

Portfel emerytalny – podział między klasy aktywów


Na IKZE 100% oszczędności jest w aktywach udziałowych (akcje polskich spółek).

Na IKE 90% oszczędności jest w aktywach dłużnych (np. fundusz gotówkowy i obligacji), a 10% w udziałowych.

A jak wygląda podział między klasy aktywów dla wszystkich oszczędności, które zgromadziłem od startu na IKE i IKZE?

Po katastrofalnych spadkach wycen spółek, które mam na rachunku IKZE, oraz delikatnym przesunięciu środków w stronę bezpiecznych funduszy na IKE, mam w tej chwili ok. 35% w aktywach udziałowych oraz 65% w aktywach dłużnych.

Kolor niebieski to akcje, kolor czerwony to obligacje.

Podział oszczędności między klasy aktywów IKE i IKZE


Mój portfel emerytalny IKE i IKZE – co dalej?


Nie planuję szybkiego przenoszenia IKE czy IKZE do innej instytucji finansowej.

Jestem zadowolony z IKE Plus z funduszami inwestycyjnymi w NN TFI (które polecam). Przez ostatni rok szczególnie doceniam możliwość lokowania oszczędności w fundusze oparte o krótkoterminowe obligacje (np. NN Gotówkowy) oraz fundusze aktywów zagranicznych.

Dzięki takiemu połączeniu wyniki mojego IKE są przyzwoite nawet, gdy akcje polskich spółek nie rozpieszczają.

Więcej o tym, jak prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne.

Co do mojego IKZE, ewidentnie potrzebuje reformy.

Potrzebowało jej nawet przed rozpoczęciem się spadków cen akcji małych i średnich spółek ponad rok temu. Pisałem o tym. Nic jednak nie zrobiłem.

W dłuższym terminie chciałbym:

 • zmniejszyć zmienność tej części mojego portfela emerytalnego, np. lokując 30-50% środków w obligacje skarbowe lub korporacyjne dobrej jakości emitentów
 • polepszyć umiejętności selekcji spółek, które „budują wartość dla akcjonariuszy”

Być może przeniosę się z biura maklerskiego BDM do biura mBanku, żeby zyskać możliwość lokowania środków w zagraniczne spółki dla większej dywersyfikacji, a przy okazji obniżyć koszty prowizji.

Ewentualne zmiany potrwają co najmniej z rok albo dwa. Radykalnych posunięć nie planuję.

Wciąż mam do wykorzystania większość limitu wpłat na IKZE oraz cały limit wpłat na IKE w 2018. Ten pierwszy na pewno w całości wykorzystam. Ten drugi prawdopodobnie w niewielkim zakresie ze względu na inne priorytety.

Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

20 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne, to warto aktualnie skonfrontować wyniki z konkurencją. Osobiście przeniosłem swoje IKE z NN do Skarbca, pomimo nieco wyższych opłat za zarządzanie, mają dużo lepsze wyniki niż NN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Najlepiej odkladac sobie do swojej prywatnej skarbonki w domu i o nic sie nie martwic

   Usuń
 2. Mam IKE w Millenium - w formie konta oszczędnościowego 3% rocznie. Czy warto ponosić ryzyko Twój wynik jest poniżej 3%? IKZE mam w NN i też ze stratą. Szukałem alternatywnego konta i stwierdzam, że jednak zostanę w NN bo na rynku nie ma nic lepszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Ciężkie pytanie z tym ponoszeniem ryzyka. To, że jest ryzyko, sprawia, że wyniki są zmienne - raz będą poniżej 3%, raz dużo wyżej, raz jeszcze niższe. Szczególnie w relatywnie krótkich odstępach czasu, np. rok do roku.

   Celem jest osiągnięcie wysokich wyników w długim terminie. Nie można wykolejać całego przedsięwzięcia tylko dlatego, że mamy słaby okres na jednej inwestycji.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Ja mówiłem, że tak będzie...

   „przeciętniak oszczędzający na emeryturę długoterminowo nie uzyska więcej niż 3–4% powyżej CPI, nawet jeśli na akcjach w jednym roku zyska 15%, to w następnym straci 20%...”
   http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/08/trzeci-filar-emerytalny-podatki.html?showComment=1443174390773#c4239513904453450871

   Usuń
  3. Oprocentowanie Indywidualnego Konta Emerytalnego w Millenium jest zmienne, uzależnione od warunków rynkowych. Obecnie 3% ale moze byc nizsze lub wyzsze

   Usuń
 3. To prawda. Także rozważałem założenie IKE w NN IP, lecz zniechęciły mnie dość słabe wyniki większości globalnych funduszy akcyjnych. Większość niestety ma dość mocno ujemną Alfę.
  Myślę, że pomysł Autora bloga o zwiększeniu dywersyfikacji nie jest najlepszy. Portfel jest i tak silnie zdywersyfikowany (ponad 20 spółek), a analiza spółek zagranicznych to kolejne dość czasochłonne zajęcie. Ja bym szedł w innym kierunku - większa koncentracja, tj. 5 - 7 spółek, ewentualnie maks. 10, lecz z większością kapitału w najlepszych 3-5. Zmniejszenie liczby spółek powinno umożliwić lepszą ich selekcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za super komentarz!

   W tej chwili nie jestem zdolny do tego typu koncentracji - nie potrafię szczegółowo analizować spółek. Muszę dywersyfikować w oparciu o pośrednie wskaźniki jakości, np. wypłaty dywidendy, obecność wysokiej klasy akcjonariuszy, historia wzrostu przychodów i zysków, umiarkowane wskaźniki typu cena do zysku, itp.

   Mój portfel IKZE ewidentnie przechodzi słabszy okres, mimo że składają się na niego naprawdę niezłe biznesy.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 4. Myślę, że twój portfel ma potencjał, musisz tylko poczekać na ,,przypływ" a jego wartość znacznie poprawi Ci wyniki. Moim zdaniem powinieneś teraz na dołku do kapitalizować fundusze i spokojnie czekać na hossę i dopiero go zdywersyfikować w kierunku obligacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Dobre podsumowanie. Też jestem długoterminowo spokojny o swój portfel, składa się z solidnych spółek, akurat obecny odczyt trafił na trudny okres dla tego segmentu rynku.

   Na spokojnie obserwuję i robię swoje.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 5. Czas dokupić w IKZE, proponuje wykorzystać limit jak najszybciej. 30% to już krach a po krachu wiadomo szansa na odbicie. Bardzo lubię te podsumowania, inni pewnie też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pozytywny komentarz!

   To może być dobry moment do zakupów na długi okres. Nie musi, ale może.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 6. Nie chce mi się sprawdzać, ale pamiętam, że portfel IKZE autora bloga wyglądał swego czasu b. dobrze. Największym problemem w inwestycjach opierających się na giełdzie jest kwestia kiedy z nich wyjść. Ponad 10 lat temu, gdy jeszcze miałem IKE w funduszach Skarbca (mbank) również dostał mi się chwilowy spory zysk, który potraktowałem jako rzecz naturalną i oczywiście oczekiwałem, że drzewa będą rosnąć do nieba. Efekt był taki, że z zysku zrobiła się strata, a gdy w końcu postanowiłem przenieść IKE z funduszy na lokatę bankową, to zanotowałem bodajże kilkaset złotych zysku (za 8 lat wpłacania pełnego limitu co rok). Nie neguję sensowności grania na giełdzie, ale niestety tu nie ma gwarantowanych zysków, a do tego trzeba ciągle monitorować sytuację, na na co nie każdy ma czas i chęci. W przypadku funduszy dodatkowo dochodzi kwestia osób zarządzających nimi i zmian personalnych, o których nie tak łatwo się szybko dowiedzieć osobie postronnej (a taka zmiana czasami skutkuje szybkim spadkiem wartości jednostek). Osobiście zarówno IKE, jak i IKZE prowadzę dziś jako lokaty bankowe. Autorowi bloga życzę szybkiego "odkucia się" i sukcesów inwestycyjnych.

  z17@gazeta.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Nie ma co wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Zmienność to coś naturalnego na rynkach akcji. Portfel składa się wyłącznie z akcji, więc spodziewałem się, że taki okres może nadejść. Mam 35 lat, nie przechodzę w tej chwili ani w najbliższych latach na emeryturę - nie muszę teraz podejmować radykalnych kroków.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 7. Rozwaz ikze w bps niskie prowizje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Tak - to też dobry kierunek. mBank wygrywa dostępem do zagranicznych rynków, a rozważam większą dywersyfikację geograficzną.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 8. Wszystko ładnie i pieknie,ale:
  - zysk ogólny mizerny - 2,73% średniorocznej stopy zwrotu to praktycznie zjedzone oszczednosci przez inflacje. Owszem inflacja wg GUS to ok. 2%, ale w rzeczywistosci to ok. 5-10% w zaleznosci od "indywidualnego koszyka inflacyjnego danej osoby".
  - co z tego ze Pan dywersyfikuje oszczednosci - jak nadal to wlasciwie papiery długu - zarówno obligacji,a jak i akcji (przez TFI, gielde, itp.) - jezeli z jakis przyczyn beda problemu Skarbu Panstwa (podam skrajny przyklad Wenezueli) to tak naprawde z tych odlozonych srodkow niewiele zostanie, jak równiez gros osob odkladajacych obecnie,a wybierajacych srodki za 20-40 lat moze doprowadzic do np. załamania kursow akcji.

  Osobiscie odkladam w IKE (wczesniej PPE) i IKZE oraz szczatkowo w waluty (jakies 200 zł na m-c - docelowo ma byc w przleiczeniu 20 tys zł rezerwy na tzw. ostatnia godzine): $,EURO, Funt i CHF...w razie kryzysu zapewni mi to srodki na chleb. Nalezy pamietac,ze przez Polske przeszly 2 konflikty swiatowe...a nie daleko sa regionalne (Ukraina, wczesniej b.Jugosławia).

  Ostatnio mocno sledze rynek nieruchomosci - bariera jest koszt wejscia (200 tys zł za lokal na wynajem), ale wiekszosc finansowych tuzow wlasnie lokuje w nieruchomosci... Mysle o kupnie garazu - cena ok. 30 tys zł, miesiecznie ok. 200 zł przychodu (minus podatki - jakies 160 zł zysku), po 15 latach nastapi zwrot z inwestycji, po kolejnych 15-tu bede mial 100% zysk + garaz, a wiec ostatecznie po sprzedazy garazu 200% do przodu. Da mi to rocznie ok. 7% zysku przy czym wartosc garazu moze nawet i wzrosnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za super komentarz!

   Dużo wątków. Temat na pewno ma mnóstwo niuansów i nie ma chyba podejścia do długoterminowego oszczędzania, którego nie można by podważyć i skrytykować.

   Mam świadomość, że moje podejście nie jest idealne.

   Jest jednak lepsze niż np. całkowita konsumpcja wszystkich dochodów lub co gorsza zadłużanie się. To pierwszy sukces, o którym nie można zapominać wśród tych niuansów z Pana komentarza.

   Innymi słowy: wolę mieć 2.7% rocznie zwrotu na oszczędnościach niż:
   a) zero oszczędności
   b) dług
   c) oszczędności, które nie przynoszą żadnego zwrotu (np. leżą na koncie osobistym lub w domu jako gotówka

   Zgadzam się, że z tego poziomu można nadal optymalizować. Nie jestem zadowolony z tych wyników. Cały czas myślę i działam w kierunku polepszania mojej sytuacji finansowej. Oprócz rzeczy, o których Pan pisze, dodałbym jeszcze podejmowanie działań, żeby zarabiać stabilniej i więcej z pracy. Jeśli dołączy się do tego dyscyplinę po stronie kosztów życia, to jest naturalny silnik wzrostu majątku obok zwrotów z obecnego kapitału.

   Dobrej jakości praca to również kontakty z dobrej jakości ludźmi, ekspozycja na nowe technologie i trendy, rozwijanie umiejętności, rozwiązywanie interesujących problemów, itp. Z tego są dodatkowe korzyści w stosunku do wynagrodzenia.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Tylko w zasadzie Pan nie ma tych pieniędzy jako moc nabywcza. Inflacja jest wyższa niż zarobek w banku, IKE czy IKZE, czy PPK. Jeśli dostanie Pan nawet 3% stopy zwrotu co i tak jest pokaźną kwotą na te systemy oszczędzania to przy inflacji jest Pan w najlepszym wypadku na 0% ale w większości na minusie 1-2%, gdyby inflacja była doliczana do zysku prawidłowo to co innego.
   Kolejny instrument finansowy to obligacje, obecnie na 2.7% jako zapobieganie inflacji i nawet do tego się nie nadają bo inflacja jest podawana 3 - 3.2% a rzeczywista około 6%.

   Usuń

A co Ty sądzisz?