poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Ile mogę odzyskać podatku dochodowego dzięki wpłatom na IKZE (zawiera 2 kalkulatory)

To, ile podatku dochodowego z pracy odzyskasz dzięki wpłacie na IKZE, zależy od dwóch rzeczy:

 • ile wyniosła wpłata na IKZE w roku, który rozliczasz,
 • po jakiej stawce opodatkowany jest dochód, który pomniejsza wpłata na IKZE.

Prosty przykład: twój dochód za 2016 rok wyniósł 40 000 zł i jest w całości opodatkowany po stawce 18%. Wykorzystałaś pełny limit wpłat na IKZE w 2016, czyli 4866 zł.

O taką kwotę możesz pomniejszyć swój dochód za 2016. Dzięki temu płacisz 876 zł podatku mniej (18% z 4866 zł).

Ten artykuł opisuje wszystkie inne przypadki, również te bardziej skomplikowane. Ale spokojnie – w żadnym przypadku nie jest to technologia kosmiczna 🙂 Artykuł zawiera też dwa kalkulatory.

Kluczowe informacje

Kalkulator IKZE - o ile wpłata na IKZE pomniejsza podatek

Musimy ustalić trzy rzeczy:

 1. ile wynosiła wpłata na twoje IKZE, którą chcesz odliczyć od dochodu,
 2. ile wyniósł twój dochód za rok, który rozliczasz,
 3. czy rozliczasz się na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), czy liniowo (19%).


Wpłata na IKZE w roku, za który rozliczasz PIT


Tylko ty wiesz, ile wpłaciłaś na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Potrzebujesz tej informacji, żeby rozliczyć wpłatę na IKZE w deklaracji PIT (przeczytaj krok po kroku, jak to zrobić).

Ta kwota nie może przekraczać rocznego limitu wpłat na IKZE (np. 4866 zł w 2016 oraz 5115,60 zł w 2017).

Może być oczywiście od niego niższa.

Dochód w roku, za który rozliczasz PIT


Najprościej mówiąc – dochód to twoje przychody pomniejszone o koszty uzyskania tego przychodu (np. składki na ubezpieczenie społeczne). To dochód podlega opodatkowaniu.

W 2016 skala podatkowa wyglądała w Polsce w ten sposób:

Kalkulator ulgi IKZE - skala podatkowa

W 2017 progi podatkowe nie ulegną zmianie, ale odrobinę zmieni się mechanizm kwoty wolnej od podatku (więcej szczegółów).

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz rozliczać się albo na zasadach ogólnych (skala podatkowa), albo przez stawkę liniową (19%).

Kalkulator IKZE dla skali podatkowej


Kalkulator pokazuje dwie rzeczy:

 1. o jaką kwotę twoja wpłata na IKZE powinna pomniejszyć podatek dochodowy,
 2. jaki procent wpłaty na IKZE stanowi to pomniejszenie podatku dochodowego.

Żeby otrzymać te wyniki, musisz wpisać dwie informacje:

 1. kwotę wpłaty na IKZE w roku, który rozliczasz,
 2. nadwyżkę twoich dochodów ponad 85 582 zł (jeśli twoje dochody są niższe niż ta kwota, zostaw zero).


Kalkulator IKZE dla stawki liniowej 19%


Dla osób, które rozliczają się na zasadach liniowych, sprawa jest banalnie prosta. W pomniejszonym podatku dochodowym odzyskują po prostu 19% wpłaty na IKZE.

Żeby obliczyć wartość pomniejszenia w złotówkach, wpisz tylko, ile wpłaciłaś na IKZE w roku, który rozliczasz.


Ważne: obliczenia są szacunkowe i stanowią uproszczenie.

W praktyce indywidualne zeznania podatkowe mogą uwzględniać inne ulgi i komplikacje, np. wspólne rozliczenie z małżonkiem, które wpływają na kwotę pomniejszenia podatku związaną z wpłatami na IKZE.

Inne przydatne artykuły o IKZE


Przeczytaj też:


Moje decyzje


Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku w szczegółach opisuję swoje decyzje i wyniki (sprawdź ostatni odczyt). Stworzyłem też kompleksowy ranking IKZE dostępnych w różnych instytucjach finansowych w 2016.

Polecam również IKZE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (moje wyniki). IKZE Plus w NN TFI można założyć w 100% przez internet.


Na koniec


Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

10 komentarzy:

 1. Michale,
  Zgromadzone na OFE środki przepiszą nam na IKZE... w takim razie jak z odpisami podatkowymi od tej jednorazowej wpłaty ? przecież wstecznie nie można tego zrobić, jeśli te przepisane środki pozostaną bez prawa do ulgi podatkowej a potem przy wypłacie w wieku 65 lat naliczą nam jeszcze 10 procentowy podatek od CAŁOŚCI ( kapitał + zysk )to się okaże, że na rękę dostaniemy mniej niż wyniosła wpłata.
  Przykład: przepisali mi 10 000,- moje wysiłki przyniosły tylko 1 000,- zysku więc mam 11 000,- od tego odejmujemy 10% ryczałtu przy wypłacie i mamy ... 9 900,- do rąsi.
  Dobrze kombinuję czy błądzę ? (-:
  Dariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz i pytanie.

   Napisałem wpis o nowych planach rządu wobec OFE i IKZE: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2017/03/zmiany-system-emerytalny-ofe-ikze-morawiecki.html

   To, o co pytasz, zawarłem w sekcji "niewiadome". Nikt tego jeszcze nie ustalił, nie opisał i nie określił.

   Na tym etapie po prostu nie wiadomo. Dyskutowanie o takim precyzyjnym aspekcie czegoś, co jest dopiero w fazie planów i doniesień medialnych, wydaje mi się trochę przedwczesne. Przecież między sobą tego nie ustalimy. Musimy poczekać na nowe prawo. Wtedy wszystko powinno być jasne.

   Po wpisem są też komentarze, które zahaczają o ten temat. Zachęcam do przejrzenia.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Może się mylę, ale wydaje mi się, że przecież:

   1) dotychczasowa emerytura (zarówno środki z FUS jak i te z OFE, choć przez suwak wszystkie idą przez ZUS) też jest opodatkowana i to wg skali liniowej, a nie 10%;

   2) nie oznacza to podwójnego opodatkowania, bo przecież już wpłacając środki na OFE i ZUS odliczono je od dochodu, tzn. podstawy opodatkowania w PIT — dokładnie tak, jak z IKZE, z tą różnicą, że zrobił to już pracodawca.


   „Przykład: przepisali mi 10 000,- moje wysiłki przyniosły tylko 1 000,- zysku więc mam 11 000,- od tego odejmujemy 10% ryczałtu przy wypłacie i mamy ... 9 900,- do rąsi.”
   — rzecz w tym, że te 10 000 stanowiło część zarobku (pracodawca finansuje je w zamian za pracę), a w momencie przekazania do OFE nie zostało opodatkowane (18% lub 32%); wg aktualnych zasad zostanie opodatkowane (18% lub 32%) w momencie wypłacania wraz z pozostałą częścią emerytury, zmiana na stawkę 10% byłaby więc podatkowo korzystna (dlatego w nią nie wierzę).

   Usuń
  3. Miało być oczywiście: „wg skali podatkowej”, a nie „liniowej”...

   Usuń
 2. Czy mógłby Pan odnieść się do nowej platformy NN IKZE?Dla mnie stara przed zmianą była bardziej jasna i intuicyjna,obecnie nie ma np.zleceń w trakcie realizacji a na maila przysyłaja tylko info że dokonano zamiany ale z jakiego funduszu na który już nie,można zapomnieć i się pogubić.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz i prośbę.

   Tak - będę pisał o nowej platformie.

   Jeśli po transakcji nie ma już emaili z załączonym potwierdzeniem, to spory minus. Sam z tego korzystałem jako dobrej ewidencji moich decyzji.


   Nie wykonuję zbyt wielu transakcji, więc nawet jeszcze tego nie sprawdziłem w praktyce.

   Moje pierwsze wrażenie było OK - może dlatego, że jestem generalnie pozytywnie nastawiony do wszelkich zmian. Podoba mi się np. aplikacja mobilna. Doszły nowe funkcjonalności, np. informacja o stopie zwrotu czy łatwo dostępna informacja o pozostałym limicie wpłat na IKE czy IKZE.

   To wygląda na duże wdrożenie, więc na pewno nie jest bez wad. Poza tym, mamy skłonność do przyzwyczajania się do tego, jak coś działa, i zazwyczaj trochę nam zajmuje przestawienie się do nowego schematu.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Przyłączam się, na pierwszy rzut oka wygląda fajnie, podobają mi się wykresy wszystkich funduszy na jednej stronie, z drugiej strony nie zauważyłem dawnego uproszczonego wykresu kołowego pokazującego podział środków wg typów funduszy (obligacyjne, akcyjne etc.) — a używałem tego do rebalancingu...

   Usuń
  3. Rzeczywiście - jest podział na konkretne fundusze, ale może nie być podziału na akcyjne, mieszane, obligacyjne i pieniężne. Tak to jest z tymi ulepszeniami...

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. dobrze wiedzieć takie rzeczy, nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?