IKZE

Co to jest indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
IKZE (indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego) powstały w styczniu 2012r. jako kolejny element III filaru systemu emerytalnego (obok indywidualnych kont emerytalnych oraz pracowniczych programów emerytalnych). Oferują możliwość dodatkowego oszczędzania na prywatną emeryturę połączonego z ulgą podatkową oraz zachętą podatkową.

Podstawa prawna


IKZE (oraz IKE) reguluje ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Rodzaje IKZE


Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego mogą mieć jedną z następujących form  (do indywidualnego wyboru przez każdego oszczędzającego):

 1. depozyty bankowe (w bankach komercyjnych oraz spółdzielczych)
 2. rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
 3. giełdowe papiery wartościowe (w biurach maklerskich)
 4. inwestycyjne ubezpieczenie na życie (w zakładach ubezpieczeń)
 5. dobrowolne fundusze emerytalne (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

Mogę polecić również IKZE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), gdzie prowadzę swoje IKE.

Kluczowe zalety


W konstrukcję prawną IKZE wbudowane są dwie ulgi / zachęty podatkowe. Pierwsza z nich to możliwość odpisania rocznej składki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego od dochodu – w praktyce pomniejsza więc to podstawę opodatkowania (podatkiem PIT z bieżącej pracy). Czy jest ktoś, kto nie lubi płacić niższych podatków?


Druga zachęta podatkowa polega na tym, że oszczędności zgromadzone na IKZE nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Podobną tarczę podatkową dla naszych oszczędności zapewnia IKE (chociaż to konto nie pozwala na odpis rocznej składki od dochodu z pracy). W tych artykułach przedstawiłem, jak działa tarcza podatkowa chroniąca przed podatkiem Belki i ile jest w długim terminie warta.

Możliwość przenoszenia pieniędzy między instytucjami


Inną unikalną cechą indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego jest możliwość przenoszenia oszczędności między dostawcami (np. z zakładu ubezpieczeń do banku) z zachowaniem ciągłości oraz tarczy podatkowej, a także (po 12 miesiącach od podpisania umowy) bez kosztów. W ubiegłym roku opisałem na własnym przykładzie, jak wygląda proces przenoszenia IKE, który niewiele różni się od przenoszenia IKZE.

Rynek umów IKZE


Nie każda instytucja finansowa ma w swojej ofercie indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Korzyści podatkowych związanych z IZKE nie da się osiągnąć na istniejących lokatach, polisach inwestycyjnych czy jednostek funduszy inwestycyjnych. To osobny produkt i osobna umowa, którą musimy podpisać z jednym z dostawców wymienionych powyżej.


Limit wpłat


Maksymalna składka na IKZE była w 2012 i 2013 uzależniona od naszych rocznych zarobków brutto, od których odprowadziliśmy tzw. składkę na ZUS. Od 2014 roku jest taka sama dla wszystkich i wynosi 120% średniego prognozowanego wynagrodzenia w Polsce.

Limit wpłat na IKZE w 2018 roku wynosi 5 331,60zł.

Czym IKZE nie jest


W przeszłości napisałem dwa artykuły o tym, czym IKZE na pewno nie jest (pierwszy i drugi), które - przewrotnie - mogą pomóc zrozumieć, czym IKZE tak naprawdę jest.


44 komentarze:

 1. Witam,
  mam 2 pytania:
  1.co w sytuacji gdy przystapie do IKZE i po jakims czasie trace prace i jestem np przez dwa lata bezrobotna?...skoro składki w IKZE są uzaleznione od naszych rocznych zarobków, czy w takiej sytuacji nie bede mogła kontunuować wpłat na IKZE?
  2. Jeżeli nie chcemy w momencie wypłaty płacić podatku dochodowego to po prostu nie korzystajmy z "zachety podatkowej"?czy dobrze rozumiem, ze mamy tu wybór?
  pozdrawiam
  monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Jeśli chodzi o pierwsze pytanie - nie wiem dokładnie, w tej chwili składka jest uzależniona od zarobków, ale szykują się zmiany http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/720495,1007688-Zmiany-w-IKZE-przesadzone-.html jedną z nich będzie ustalenie stałej maksymalnej składki dla wszystkich

   Pytania numer dwa niestety nie rozumiem - proszę spojrzeć tutaj, może ten artykuł coś rozjaśni

   Usuń
  2. Odnośnie drugiego pytania to wypłata jest zaliczana jako dochód i w każdym przypadku trzeba zapłacić podatek, niezależnie od tego, czy wcześniej się skorzystało z okazji odliczenia w formularzu PIT czy nie.

   Usuń
 2. Witam,
  kiedy można dokonać wypłaty z konta IKZE ? Mam różne informacje z różnych źródeł. Proszę o Pana zdanie w tym temacie. Pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tylko jedno wiążące źródło tej informacji - ustawa o IKE i IKZE - polecam jej lekturę i rozwianie wszystkich wątpliwości: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/11/ustawa-o-ike-ikze-trzeci-filar-dokumenty.html

   Usuń
 3. Witam,
  ...Panie Michale, może Pan mi podpowie, czy renta jest dochodem, z tytułu której mogę dokonywać rozliczenia ulgi podatkowej w związku z odkładaniem na IKZE? I czy Policjant może oszczędać i korzystać z profitów jakie daje IKZE?
  M

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy jako emeryt mogę założyć i posiadać IKZE (korzystać z ulg) lub IKE?.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Czy można odliczyć od podstawy wpłaty również w przypadku rozliczania się nie wg skali a podatkiem liniowym.
  Pozdrawiam
  Jarosław

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, tak - można, ulga dotyczy również osób prowadzących działalność i rozliczających się liniówką w wysokości 19%. Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Witam, Panie Michale ,jestem rencistą i posiadam konto IKZE ( czy mogę takie konto mieć założone ) czy mogę odliczyć od tego dochodu te wpłaty i w jakiej wysokości przy dochodzie 1250 m-c.Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie widziałem żadnych wykluczeń, jeśli chodzi o konto IKZE, więc prawdopodobnie może je Pan posiadać. Składki (jest limit roczny taki sam dla wszystkich od 2014, nie ma związku z dochodem) odpisywane są w całości od podstawy opodatkowania. Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
 7. Witam,
  Mam dwa pytania:
  1/ limit IKZE z zarobków brutto za 2012 wyniósł 1920 zł a realnie wpłaciłam na IKZE 1200 zł - rozumiem, że mam odpisać te 1200?
  2/ na podstawie czego obliczamy limit IKZE (nie wiem czy dobrze policzyłam - od dochodu) - przychód, dochód czy dochód po odliczeniu składek na ubezp. społeczne?
  Dziękluję za pomoc i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytania:
   1. Odpisujemy rzeczywistą składkę.
   2. Proszę przeczytać ten przewodnik, powinien rozwiąć najważniejsze wątpliwości: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2013/01/jak-rozliczyc-ulge-emerytalna-IKZE-PIT-2012.html.
   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 8. Witam.
  Z dużym zaciekawieniem przeczytałem Pańskie informacje na temat IKZE, tym bardziej że mój bank (ING) uruchmił niedawno nowy "produkt" w postaci konta IKZE działajacego jak tradycyjne bankowe konto oszczędnościowe. Dla mnie to oferta najlepsza ponieważ nie mam wiedzy ani zapału w zakresie lokowania oszczędności w papierach wartościowych i w pierwszej chwili mocno się na to napaliłem. Po euforii przyszła chwila otrzeźwienia i wziąłem kartką i zacząłem liczyć. Po przeliczeniu nie wyszło tak "różowo" jak wydawało mi się na początku. Aby nie komplikować obliczeń, przyjąłem, iż wolnych środków do odłożenia mam w danym roku 4.000 zł. POstawiłem sobie w zwiżaku z tym pytanie w co lokować: w IKZE w moim banku na 1.7%, czy też w lokatę 12 mies. na 3% (przy dłuższym okresie można znaleźć ofertę na 3,5%). Gdybym ulokował środki na IKZE to po 5 latach dochód przed opodatkowaniem 10% wyniósłby 4.351,80 zł, natomiast po opodatkowaniu 3.916,61 zł. Na lokacie 12 mies. ulokowałbym kwotę 3.280,00 zł (4000-18% podatku dochodowego), z czego po 5 latach dochód wyniósłby (po opłaceniu podatku "Belki") 3.698,38 zł. Różnica pomiędzy IKZE o lokatą na plus IKZE 217,62 zł, tj. o 5,89%, czyli całkiem sporo. Jednak im dłużej oszczędzamy w IKZE tym gorzej. Po 10 latach przychód odsetkowy na IKZE wyniósł 4.734,51 zł, po opodatkowaniu już 4 261,06 zł. W analogicznym okresie na lokacie zarobiłbym 4.170,13 zł. Różnica dalej na korzyść IKZE, ale to już nic nadzwyczajnego tylko 90,93 zł, tj. 2,18%. Po 15 latach przychód odsetkowy przed podatkiem na IKZE 5.150,89 zł, po opodatkowaniu 4.635,81 zł. Na lokacie 4.702,05 zł. Różnica tym razem już na korzyść lokaty wynosi 66,24 zł. W obliczeniach nie uwzględniam oczywiście inflacji i przyjmuję, iż stopy oprocentowania nie zmieniają się w czasie. Obliczenia uwzględniają też 18% podatek dochodowy. W przypadku osób opodatkowanych podatkiem 32% IKZE jest niewątpliwie propozycją bardziej atrakcyjną, chociaż jej atrakcyjność też maleje w zależności od okresu oszczędzania.
  Nie wiem czy nie popełniłem gdzieś błędu ale IKZE nie wydaje mi dobrą propzycją dla takich jak ja "zwykłych zjadaczy chleba".
  Pozdrawiam Mariusz Rakowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że IKZE w banku ING to słaba propozycja. Bank daje dostęp do przywilejów podatkowych kosztem bardzo, bardzo niskiego oprocentowania. Ja bym się na taki kompromis nie zdecydował i w ogóle uważam, że takie propozycje to wypaczenie idei IKZE.

   IKZE to bardzo dobry mechanizm, ale rzeczywiście brakuje prostych, "gwarantowanych" form oszczędzania w ten sposób. To właśnie w ten sposób chcą oszczędzać tzw. przeciętni zjadacze chleba.

   Ale już IKZE w formie funduszy inwestycyjnych czy rachunku maklerskiego mogą być naprawdę świetne, jeśli ktoś potrafi lokować środki za pośrednictwem funduszy czy bezpośrednio na giełdzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby "zwykły zjadacz chleba" nauczył się rozsądnie korzystać z tych instrumentów. Podkreślam: rozsądnie, bez hazardu, bez nadmiernego ryzyka, bez nierealistycznych oczekiwań, ze zrozumieniem mechanizmów rządzących podstawowymi klasami aktywów finansowych.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 9. Panie Michale, chciałbym otworzyć rachunek IKZE. Gdzie je powinienem otworzyć ? Co by mi Pan polecił ? Banki, w których mam obecnie rachunki - oferty takowej nie posiadają...
  Pozdr.
  piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - nie każda instytucja finansowa ma w ofercie IKZE - większość banków komercyjnych nie ma. Znam tylko jeden, który ma - zachęcam do przeczytania mojej recenzji http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2014/08/ikze-ing-bank-slaski-oprocentowanie-opinie-czy-warto.html. Osobiście prowadzę IKZE w formie rachunku inwestycyjnego, wiem też o kilku bardzo przyzwoitych ofertach towarzystw funduszy inwestycyjnych. Oczywiście są to niegwarantowane klasy aktywów, bardzo różne od depozytów bankowych i nie każdy chce w ten sposób oszczędzać. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Przeczytałem sugerowaną recenzję. Nie jest za bardzo "zachęcająca" do otworzenia IKZE...:). Ja płacę 30% podatku więc te kalkulacje wyjdą odrobinę lepiej. Mam rozumieć, że Pan założył IKZE w ING?
   Pozdr.
   piotr

   Usuń
  3. Witam. Nie - nie prowadzę IKZE w ING Banku Śląskim. W ING TFI prowadzę natomiast swoje IKE (ale można mieć taki sam produkt w formie IKZE) i jestem bardzo zadowolony z warunków. Proszę przejrzeć tę recenzję http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2014/09/ike-plus-ikze-fundusze-ing-tfi-opinie-czy-warto.html. Jeśli chodzi o konto IKZE, prowadzę je w domu maklerskim BDM, ale nie polecam tego rozwiązania, jeśli nie ma Pan warsztatu związanego z lokowaniem środków w aktywa bezpośrednio na giełdzie. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 10. Przewiduję, że "wpadnę' w tym roku w podatek 32%. Chciałbym wpłacić do IKZE taką kwotę (nie przekraczając limitu), aby nie zapłacić podatku w skali 32%. Jak mogę obliczyć tę kwotę, znając tylko zarobki netto jakie otrzymuję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam - nie mam całego artykuły na ten temat, ale w tym tekście znajduje się fragment na temat obliczania podatków w kontekście IKZE. Może pomoże Panu wpaść na trop http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2014/09/kiedy-ikze-sie-nie-oplaca-zwrot-zmiany.html. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 11. Czy informacje w tym wpisie są wciąż aktualne?
  Z tego co czytałem, podatek do zapłacenia po wypłacie z IKZE to 10%, a maksymalna wpłata nie jest naliczana w sposób podany powyżej. Dla każdego roku ustalana jest oddzielnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam - nie były aktualne. Były tylko odnośniki do nowych zasad opisanych na innych podstronach serwisu. Przeredagowałem ten tekst, żeby odzwieciedlał obecny stan prawny. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 12. Witam

  1) Czy przystępując w tym momencie (grudzień 2014) do IKZE, opłacając maksymalną składkę 4495,2 PLN przysługuje mi ulga w postaci 1438 PLN przy rozliczeniu PITu-37 na początku przyszłego roku?

  2) Jak wygląda w praktyce składka w kolejnych latach? Wpłacając maksymalną w tym momencie jestem zobligowany do wpłacania takowej w kolejnych latach, czy mogę nią manipulować? Jeśli tak to w jakim zakresie? 0-4495,2 PLN przy założeniu, że nic w tej kwestii się nie zmieni?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,

  1) tak
  2) składka jest dobrowolna - może wykorzystać część, całość lub nie wpłacać nic, czyli w takim zakresie, który Pan opisał

  Być może ten tekst dodatkowo rozjaśni Panu kwestię odpisu podatkowego związanego z IKZE http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2014/11/ulga-podatkowa-ikze-na-emeryture-za-2014-jak-ja-wykorzystac.html

  Pozdrawiam, proszę wracać

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy w przypadku wspólnego rozliczania podatków małżonków można odliczyć sumę wpłat do IKZE obu małżonków?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam,

  Jestem w 32% progu podatkowym. Moja żona jest w niższym progu. Rozliczamy się razem. Jaka będzie kwota odliczenia w takim przypadku przy założeniu, że w 2014 dokonałem maksymalnej wpłaty na IKZE?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, Sorry, że odpowiedź trwała tak długo. Tego typu pytania się często powtarzały dlatego stworzyłem osobny artykuł z informacjami z tego zakresu. Mam nadzieję, że znajdzie Pan tam to, czego Pan szuka: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2015/02/ikze-a-rozliczenie-podatku-wspolnie-z-malzonkiem.html

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 16. Witajcie. Chcę wykupić polisę na życie z funduszem, może IKZE. Rozważam kilka firm. Ale wcześniej chcę się dowiedzieć, czy jeżeli umrę np. w 15 roku opłacania składek zgromadzone pieniądze będą wypłacone w całości osobie uposażonej przeze mnie ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam p. Michale,

  Czytając komentarze, a w raz z nimi porady dotyczące ulgi w PIT, przyszła mi na myśl jedna koncepcja. Niestety nie prześledziłem Pańskiej strony w całości (być może już była dyskusja), więc zwracam się z prośbą o analizę hipotetycznej sytuacji.

  1. Czy istnieje możliwość podwojenia odpisu podatkowego w PIT-37 / - 36 dla małżeństwa, gdzie jedno z małżonków nie uzyskuje dochodu, a precyzyjnie rzecz ujmując jest osobą niepracującą.
  2. Teoretycznie oznacza to, założenie konta IKZE dla osoby "bezrobotnej", gdzie wpłaty będą dokonywane przez osobę trzecią (mąż/żona), aczkolwiek moglibyśmy rozszerzyć grono "donatorów" do innych osób (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie etc.)

  pozdrawiam/ Jacek

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzięki za komentarz. Sprytna "kombinacja", ale w praktyce taka luka nie istnieje: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2015/02/ikze-a-rozliczenie-podatku-wspolnie-z-malzonkiem.html Pozdrawiam, proszę wracać!

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy w przypadku Funduszy NN Perspektywa…, które inwestują w inne fundusze NN TFI (jak opisane poniżej) oplata stała za zarządzanie pobierana jest dwukrotnie: raz w NN perspektywa 2040 1,55%, a wcześniej w NN Akcji 2,70% czyli razem 5,25% rocznie?

  • polityka inwestycyjna: Fundusz lokuje aktywa w jednostki uczestnictwa innych funduszy NN TFI. Polityka inwestycyjna polega na sukcesywnej zmianie procentowego zaangażowania aktywów w jednostki funduszy akcyjnych i dłużnych. W początkowym okresie funkcjonowania funduszu do 47% aktywów inwestowane jest w fundusze akcyjne, pozostała zaś część - w fundusze o charakterze dłużnym. W miarę upływu okresu funkcjonowania do 91% aktywów będzie inwestowane w fundusze dłużne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie.

   1. W tym temacie napisałem kiedyś cały artykuł: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2015/05/fundusze-funduszy-oplaty.html

   2. Najlepszym dokumentem pokazującym wszystkie koszty związane z zarządzaniem funduszem są Kluczowe Informacje dla Inwestora. W sekcji koszty proszę spojrzeć na "opłaty bieżące" - to suma wszystkich opłat za zarządzanie.

   Dla NN Perspektywa 2040 jed. K (czyli na rejestrach IKE I IKZE Plus) wynosi 1,82% (a nie 5,25%) rocznie, źródło: https://www.nntfi.pl/_fileserver/item/1500720

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 20. Rozumiem, że aby zyskać na IKZE muszę do PIT-37 złożyć PIT/O, ale nie widzę go na e-deklaracje http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje, czy to oznacza, że muszę kupić drukarkę, papier, kopertę, znaczek i stracić czas na podpisywanie i wysyłanie tradycyjnego formularza? Jeśli tak, to korzyści z IKZE są zupełnie teoretyczne....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję szybkości w zniechęcaniu samego siebie do całkiem korzystnego rozwiązania.

   Jeśli ma Pan ochotę - mimo wszystko - sprawdzić, jak łatwo odlicza się IKZE, proszę przeczytac ten wpis: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2016/01/rozliczenie-ikze-konto-emerytalne-pit-2015.html

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, wpis z linka jest bardzo dokładny, szkoda, że go wczoraj nie znalazłem!

   „Pierwszym krokiem jest dołączenie do zeznania głównego formularza PIT/O (informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku). W systemie e-deklaracje robimy to wpisując 1 w sekcji Informacje o dołączonych dokumentach / załącznikach.” — właśnie o tę informację mi chodziło, trzeba przyznać, że nie jest to oczywiste, jednak dziś rano jeszcze raz spróbowałem, wpisałem 1 przy Pit/O i okazało się, że w PDF pojawiły się dodatkowe strony :)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Niebywałe! Frustrację i rezygnację z pierwszego komentarza a optymizmem z drugiego oddziela w praktyce tylko zaznaczenie jednego pola w elektronicznym formularzu.

   Wydaje mi się, że zdecydowanie za szybko się w tym kraju negatywnie nakręcamy. Zresztą mi też potrzeba więcej cierpliwości, a mniej szybkich i ostrych opinii.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 21. CO JESLI ZALOZE IKZE I UMRĘ PRZED 65 RIKIEM ZYCIA???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytanie!

   Dziedziczenie na zasadach ogólnych lub przez osobę uposażoną, jeśli została wskazana.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 22. WITAM, mam pytanie ponieważ lekko obawiam się przekazania środków na IKZE, a robie to tylko dlatego aby zmniejszyć podatek należny (obecnie przekroczyłam 2 próg dochodowy). moje pytanie brzmi, czy wpłacająć środki na IKZE (otworzyłam w DM mbanku)musze je w jakiś sposób inwestować, czy mogą sobie one lezeć na rachunku? Drugie pytanie to czy mogę w przyszłym roku wypowiedzieć umowę i wrócą mi one na konto po wcześniejszym opodatkowaniu, bez jakiś dodatkowych kosztów?

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam, zainteresował mnie temat oszczędzania na emeryturę. Co poradziły Pan osobie, która ma 45 lat i zupełnie nie zna się na finansach. Który fundusz wybrać?

  OdpowiedzUsuń
 24. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 25. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?