piątek, 11 października 2019

Najlepsze IKE w lokatach bankowych w 2019 (plus IKE obligacje skarbowe)


Na indywidualnych kontach emerytalnych w formie depozytów bankowych lub obligacji skarbowych praktycznie bez zmian 🙂

Wśród banków ogólnopolskich najlepsze IKE z rachunkiem oszczędnościowym oferuje Bank Millennium (oprocentowanie 3% w skali roku).

Jest grupa lokalnych banków spółdzielczych, rozsianych po całej Polsce, które zapłacą za oszczędności emerytalne więcej. 3,4% rocznie dają podwrocławski BS Milicz oraz BS Skierniewice z okolic Łodzi.

Ciekawą alternatywą dla IKE z lokatą pozostaje IKE z obligacjami skarbowymi.

W których bankach można założyć IKE z lokatą? Jak wypadają w porównaniu z nimi obligacje skabowe?


Najlepsze IKE w bankach i obligacjach skarbowych 2019

Najlepsze IKE w bankach ogólnopolskich


Ciekawa sprawa – nic się w tym rankingu nie zmieniło od 2017 roku.

Konkurencyjne oprocentowanie 3% w skali roku na rachunku oszczędnościowym IKE niezmiennie proponuje Bank Millennium.

Żeby je założyć, konieczna będzie wizyta w fizycznym oddziale banku. Nie jest to informacja potwierdzona na 100%, ale warunkiem założenia IKE w Banku Millennium jest posiadanie tam już konta osobistego.

3% rocznie przez jeden rok możemy też osiągnąć przy promocyjnym IKE w IdeaBanku. Konieczne jest założenie konta osobistego i aktywne z niego korzystanie.

Jest jeszcze druga opcja – 2% rocznie przez jeden rok bez konieczności otwierania konta. Po tym okresie oparte o WIBOR3M (w tej chwili ok. 1,7%).

Stawki między 1,5% a 1,75% rocznie proponują na rachunkach oszczędnościowych IKE BNP Paribas, mBank oraz Getin Bank.

2019 lokaty IKE najlepsze

IKE Obligacje w 2019


Na IKE Obligacje lokujemy oszczędności w obligacje Skarbu Państwa. Taki rachunek można założyć w oddziałach PKO BP.

Gdy w 2012 zaczynałem oszczędzać na IKE, wybrałem właśnie tą formę. Po 12 miesiącach przeniosłem środki do funduszy inwestycyjnych.


Na IKE Obligacje można kupować obligacje 2-letnie, 3-letnie, 4-letnie oraz 10-letnie.

Te ostatnie oferują najwyższe oprocentowanie – 2,7% w pierwszym roku, a w kolejnych latach oprocentowanie zmiennie oparte o następujący wzór: inflacja w poprzednich 12 miesiącach + marża 1,5% (szczegóły w prospekcie)

Na przykład: jeśli inflacja w poprzednim roku wyniesie 2%, oprocentowanie w kolejnym roku wyniesie 3,5% (2% inflacji + 1,5% marży).

Na 4-letnich obligacjach zakupionych w październiku 2019 uzyskamy 2,4% w pierwszym roku, a potem 1,25% ponad inflację w kolejnych.

To na pewno nie jest szczyt marzeń większości oszczędzających, ale w rzeczywistości, jaką mamy – to mogą być dla wielu osób interesujące parametry.

Najlepsze IKE w bankach spółdzielczych


Na koniec zostawiłem oferty z najwyższym oprocentowaniem.

Znalazłem 11 banków spółdzielczych, które proponują na rachunkach oszczędnościowych IKE 3% w skali roku lub więcej.

IKE 2019 banki spółdzielcze oprocentowanie

Aż 3,4% rocznie zarobią posiadacze oszczędności na IKE w Bankach Spółdzielczych w Miliczu (niedaleko Wrocławia) oraz Skierniewicach (między Łodzią a Płockiem).

Odrobinę mniej (3,32%) jest w stanie zaoferować górnośląski OK Bank Knurów.

3% i więcej uzyskamy także w BS Czarny Dunajec, BS Nałęczów, BS Biała Rawska, BS Brańsk, BS Parczew, Powiślański BS Kwidzyń oraz Silesia Bank.

Dla niektórych założenie konta w tych lokalnych bankach może wymagać wycieczki krajoznawczej 🙂

Polecam również wykonać telefon do takiego lokalnego banku z pytaniem, czy są OK z zakładaniem kont przez osoby spoza najbliższego obszaru funkcjonowania. Miałem sygnały, że nie zawsze tak jest.

Moje decyzje


Od 2014 prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne w formie funduszy inwestycyjnych w NN TFI (wcześniej ING TFI). Można je założyć przez internet.

Prowadzę również IKZE z rachunkiem inwestycyjnym, na który składają się akcje polskich spółek. IKZE można również założyć w NN TFI w formie funduszy inwestycyjnych.


Na zakończenie


Limit wpłat na IKE w 2019 wynosi 14 295 zł.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

17 komentarzy:

 1. Ike w Mille zakłada się rzeczywiście w oddziale ale nie trzeba zakładać konta osobistego, może być powiązane z rachunkiem technicznym. Tak kiedyś zakładałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, dzięki za doprecyzowanie.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. Rachunek techniczny to konto osobiste jest tylko karty płatniczej nie ma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Orientujesz się, czy ten (osobisty?) rachunek techniczny będzie traktowany jako inny rachunek płatniczy w walucie polskiej, prowadzony przez dostawcę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla Podstawowego Rachunku Płatniczego?

   Chodzi o to, czy przypadkiem po jego założeniu przez osobę mającą PRP nie zostanie przypadkiem wypowiedziana umowa o PRP...

   Usuń
  2. Po kilku miesiącach istnienia r-ków technicznych, umowy o prowadzenie PRP nie zostały wypowiedziane, więc wygląda na to, że jednak zadziałało, a r-ki techniczne nie liczą się jako RORy w rozumieniu regulacji prawnych zw. z PRP.

   Usuń
 3. W moim przypadku (przeniosłam IKE do Millennium parę miesięcy temu) konieczne było otworzenie normalnego konta osobistego, bezpłatnego pod warunkiem comiesięcznych wpływów min. 1000 zł, z kartą płatniczą. Ma całkiem niezłe warunki, w związku z tym zamierzam zamknąć w najbliższym czasie moje dotychczasowe konto osobiste.

  OdpowiedzUsuń
 4. Silesia Bank już tylko 2% :(
  http://silesiabank.pl/klienci-indywidualni/rachunki/ike

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Silesia bank już tylko 1.5%

   Usuń
  2. już tylko 1.5%, ciekawe czy wkrótce jeszcze mniej

   Usuń
 5. Zgodnie z informacją w systemie transakcyjnym Millenium, od 1 czerwca 2020 oprocentowanie rachunku oszczędnościowego IKE w tym banku spada do 2%. Coż, czas przenieść oszczędności na IKE Obligacje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 1 lipca oprocentowanie IKE w Millenium znów spada - do 1%. W bankach spółdzielczych niewiele lepiej: od maja BS Skierniewice 1,02%, Biała Rawska 2,1%... :/

   Usuń
  2. Od 1 lipca w Millenium pozostanie chyba 1% - dawno korciło mnie, żeby się przenieść - chyba wybór padnie na Super IKE w DM PKO BP ( to nie reklama - serio ) Do końca maja jest 3%, czerwiec na przeniesienie.

   Usuń
 6. A od 1 lipca 2020 w Milenium już tylko 1% czy jest jakaś alternatywa w innym banku? Proszę o informacje

  OdpowiedzUsuń
 7. Od 1 lipca 1 procent w banku millenium

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy ktoś ma doświadczenia jak kształtuje się w ostatnich latach IKE w PKOBP? ma tam konto IKE i może się wypowiedzieć? dlaczego nie piszecie nic o PKOBP? Zastanawiam się właśnie nad tym bankiem. Chodzi mi o takie konto gdzie można wpłacać dowolne sumy i one rosną w ramach IKE, nie obligacje lecz konto IKE. Jest taki produkt?

  OdpowiedzUsuń
 9. IKE w millenium to juz tylko .... 0.1%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Ciężkie czasy dla oszczędzających.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?