piątek, 17 listopada 2017

Najlepsze IKE i IKZE 2017 z dobrowolnym funduszem emerytalnym

IKE i IKZE mogą mieć formę tzw. dobrowolnego funduszu emerytalnego (co to DFE?). Prowadzą je te same instytucje, które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE).

Istnieje 8 dobrowolnych funduszy emerytalnych.

Każdy z nich proponuje klientom strategię tzw. absolutnej stopy zwrotu. Wyniki niektórych na przestrzeni ostatnich kilku lat są naprawdę imponujące 🙂

Przygotowuję ranking IKE i IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym po raz trzeci (sprawdź edycję 2015 i 2016). W tym roku trochę zmieniłem metodę tworzenia rankingu.

Kto wygrał w 2017?


Ranking IKE i IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym 2017
Najlepszy dobrowolny fundusz emerytalny 2017


Wersja dla leniwych 🙂  Wygląda na to, że jest trzech liderów, którzy „oderwali się od reszty peletonu”.

Numerem jeden jest wciąż DFE Nationale-Nederlanden, ale dzięki bardzo dobrym wynikom coraz bardziej po piętach depcze mu DFE PZU. Dobrze wypada również DFE Pekao Pioneer.

Poniżej wersja dla dociekliwych ze szczegółowym opisem kryteriów rankingu oraz wszystkimi informacjami.

Więcej o IKE i IKZE


Nie każde indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i indywidualne konto emerytalne ma formę dobrowolnego funduszu emerytalnego. IKZE może być powiązane również z:

 • rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
 • depozytem bankowym (przeczytaj ranking 2017 dla IKE oraz IKZE)
 • ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
 • rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje IKE i IKZE jest kluczowa.

Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Moje decyzje i wyniki


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem jej wyniki do 2017 (zapraszam).

IKE i IKZE Plus można założyć przez internet.

Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego – niedawno rozliczyłem swoje wyniki do 2017.

IKZE można również założyć w NN TFI w formie funduszy inwestycyjnych, gdzie od 2014 prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne (IKE).

Gdzie można założyć IKE lub IKZE z dobrowolnym funduszem emerytalnym?


IKZE z DFE założymy w 9 powszechnych towarzystwach emerytalnych.

IKE z DFE założymy w 5 powszechnych towarzystwach emerytalnych.

Dane aktualne w listopadzie 2017

Ranking dobrowolnych funduszy emerytalnych IKZE i IKE


Zmieniłem trochę metodę tworzenia rankingu.

Zdecydowałem się wziąć pod uwagę trzy rzeczy:

 • opłaty (rozbite na opłatę za zarządzanie oraz opłatę od składek)
 • wyniki (rozbite na wyniki od początku działania, za 3 lata i za 1 rok do 16 listopada 2017)
 • czy można założyć rachunek przez internet

Łącznie do zdobycia było 55 punktów (20 za opłaty, 30 za wyniki i 5 za możliwość otwarcia konta online).

Rozumiem, że można chcieć inaczej rozłożyć akcenty. Dlatego w pierwszej części rankingu przedstawię jak najwięcej informacji, a dopiero na końcu zastosuję wobec nich punktację.

W ten sposób każdy będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie, jeśli osobiście inaczej rozłożyłby nacisk na różne cechy dobrowolnych funduszy emerytalnych.

Ranking nie uwzględnia tymczasowych promocji.

Dobrowolne fundusze emerytalne – ogólne informacje


Wszystkie dobrowolne fundusze emerytalne są zarządzane zgodnie z elastyczną strategią aktywnej alokacji. Różnią się jednak maksymalnym zaangażowaniem w papiery udziałowe (o wyższej zmienności) i benchmarkiem (punktem odniesienia).

Niektóre z nich mają bardzo mało aktywów pod zarządzaniem (np. DFE Generali). Najwięcej (ok. 52 mln złotych) zgromadził do końca 2016 DFE Pekao Pioneer.

Żadna z tych cech nie jest czynnikiem w ustalaniu kolejności w rankingu.

Dane aktualne w listopadzie 2017

Opłaty – mechanizm i symulacja


Dwie najważniejsze opłaty dla klientów dobrowolnych funduszy emerytalnych to ciągłe opłaty za zarządzanie oraz jednorazowe opłaty od składek.

Te pierwsze wynoszą przeciętnie ok. 2,5% wartości aktywów w skali roku.

Najniższe opłaty stałe za zarządzanie pobiera DFE Nationale-Nederlanden, choć pobiera także zmienną opłatę uzależnioną od wyników.

Opłaty IKE i IKZE z DFE 2017

Żeby lepiej porównać opłaty od składek, postanowiłem sprawdzić, ile wyniesie ich łączna wartość przez 5 lat korzystania z dobrowolnego funduszu emerytalnego i wpłaceniu 25 tysięcy złotych (zakładam, trochę upraszczając, że co roku do DFE trafia 5 tysięcy złotych).

W tej kategorii najbardziej przyjazny dla klienta jest DFE Nationale-Nederlanden (80zł opłaty przez cały okres trwania umowy).

 Opłaty kwotowo

Wyniki dobrowolnych funduszy emerytalnych


DFE istnieją od 2012 roku – to bardzo, ale to bardzo krótko. Nie minął nawet jeden duży cykl gospodarczy, więc ocenianie ich po wynikach może być trochę złudne.

Z drugiej strony ostatnie kilka lata było na tyle wymagające dla inwestorów w Polsce, że z faktycznych osiągnięć w tym okresie można próbować wyciągać jakieś ostrożne wnioski. Tym bardziej że DFE kierują się strategią aktywnej alokacji, która promuje umiejętności elastycznego i dynamicznego zarządzania inwestycjami.

Kto wypadł pod tym względem najlepiej?

Przyjrzyjmy się wynikom (przed opłatami od składek, po opłatach za zarządzanie) od początku istnienia, za ostatnie 3 lata oraz 1 rok do 16 listopada 2017.

Nie udało mi się znaleźć wyników dla dobrowolnego funduszu emerytalnego Generali. Można powiedzieć, że jest “niesklasyfikowany”.

Wyniki IKE i IKZE z DFE 2017
Do 16 listopada 2017, max = od III kwartału 2012

Wynikami od początku istnienia wyróżniają się przede wszystkim DFE PZU, DFE MetLife oraz DFE Nationale-Nederlanden. DFE PZU "wygrywa na każdym dystansie".

Który dobrowolny fundusz emerytalny jest najlepszy – ranking


W rankingu brałem pod uwagę trzy rzeczy: opłaty, wyniki i możliwość założenia konta online. 

Łącznie do zdobycia było 55 punktów. Jeśli fundusz miał najlepsze wyniki w jakimś okresie, dostawał 10 punktów, o jeden punkt mniej dostawał następny w kolejności i tak dalej. Jeśli dwa lub więcej funduszy miało identyczne cechy – dostawały tyle samo punktów.

Ranking IKE i IKZE z DFE 2017 - wyniki

Po raz kolejny zwycięzcą mojego rankingu jest DFE Nationale-Nederlanden, który zdobył 47 na 55 możliwych punktów. Od początku istnienia osiąga bardzo dobre wyniki i proponuje jedną z najprzyjaźniejszych struktur opłat w całej grupie.

Drugie miejsce z niewielką stratą osiągnął DFE PZU (45/55), głównie dzięki świetnym wynikom w każdym z okresów, które brałem pod uwagę! Ex aequo drugie miejsce zajął DFE Pekao Pioneer, który punktuje dzięki trochę niższym opłatom (45/55).

W środku stawki znalazły się dobrowolne fundusze emerytalne PKO, Allianz i MetLife.

Ranking zamykają DFE Pocztylion Plus (32/55) oraz DFE Generali, dla którego nie mogłem znaleźć danych.

Dla kogo DFE wydają się odpowiednie?


Czy warto oszczędzać na emeryturę w trzecim filarze za pośrednictwem dobrowolnych funduszy emerytalnych?

Moim zdaniem to interesujące rozwiązanie dla klientów poszukujących:

 • gotowego rozwiązania
 • tolerujących wysoką zmienność wyceny ich aktywów

Niektóre z funduszy (np. DFE Nationale-Nederlanden czy DFE PZU) osiągają bardzo atrakcyjne stopy zwrotu mino zmiennych losów polskiego rynku. Za większość z nich odpowiadają akcje małych i średnich spółek dobranych do portfela przez zarządzających.

Zniechęcają opłaty od składek (chyba tylko w DFE Nationale-Nederlanden na emocjonalnie znośnym poziomie), ale jeśli chodzi o opłaty za zarządzanie nie wydają się one wygórowane na tle detalicznych funduszy aktywnej alokacji czy absolutnej stopy zwrotu.

Moje decyzje i wyniki


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem jej wyniki do 2017 (zapraszam).

IKE i IKZE Plus można założyć przez internet.

Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego – niedawno rozliczyłem swoje wyniki do 2017.

IKZE można również założyć w NN TFI w formie funduszy inwestycyjnych, gdzie od 2014 prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne (IKE).

Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

11 komentarzy:

 1. Fajny rzeczowy wpis. Dobrze przeprowadzone porównanie. czytelne tabelki. wszytsko tak jak należy. Wiem, że to kosztuje trochę pracy, ale robisz dobrą robotę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nawet wziąć zwycięzcę NN, to 80 zł "kary" od każdej wpłaty to jest rozbój w biały dzień (pomijając wysokie opłaty za zarządzanie). Dla małych kwot nie jest to zupełnie opłacalne, a raczej tych drobnych "ciułaczy" jest najwięcej na rynku. Zdecydowanie lepszym wyborem są już IKE w postaci zwykłych funduszy inwestycyjnych. Niższe koszty zarządzania, brak opłat od składek, a wyniki i ryzyko podobne (tutaj mamy przynajmniej względną kontrolę nad ryzykiem).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   80 zł to jednorazowy koszt. Nie od każdej wpłaty. Jeden raz przy pierwszej wpłacie. Później zero opłat od wpłat.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. To trochę zmienia postać rzeczy. Ten obrazek z opłatami jest mylący, gdyż kolumna "od składki" sugeruje, że przez całą umowę płacimy 80 zł od każdej składki.

   Usuń
  3. Dzięki za uwagę!

   Obrazek jest osadzony w kontekście tekstu przed i po nim. Jeśli ktoś przeczyta tekst, choćby pobieżnie, nie powinien popełnić tego błędu przy interpretowaniu tabeli.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Wspaniały blog. Śledzę archiwa od kilku tygodni.
  Mam pytanie o opłaty za zarządzanie w DFE. Czy dobrze rozumiem, na przykładzie NN DFE, te 2% jest od wszystkich zgromadzonych środków czy 2% od kwoty wpłaconej w danym roku?
  Jeśli co rok odkładam 5 tysięcy, to w piątym roku opłata wyniesie 500zł, a po 10 latach około tysiąc? Dla mnie to przerażające kwoty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Ta opłata jest już wliczona w wycenę jednostki, więc np. wyniki z tego wpisu są już po uwzględnieniu tej opłaty.

   Jest naliczana od wszystkich środków w sposób ciągły (proporcjonalnie w każdy dzień roboczy).

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 4. Chciałbym zwrócić uwagę, że w PZU dość regularnie odbywają promocje, które wyłączają opłaty manipulacyjne (od wpłat). Właśnie teraz jest taka promocja, poprzednia skończyła się w sierpniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   To prawda. Promocję do końca roku ma również Allianz DFE - przypisuje nowych klientów do najtańszej w obsłudze jednostki uczestnictwa. Bardzo ciekawa propozycja.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 5. @ Rafał N

  Promocja dotycząca braku opłaty manipulacyjnej od wpłat dotyczy tylko nowych klientów i dotyczy wpłat dokonywanych w okresie 1.11.-31.12.2017r.

  Natomiast wszyscy klienci DFE IKZE w PZU objęci są w 2017 roku promocją w postaci braku naliczania opłaty za zarządzanie.
  https://www.pzu.pl/grupa-pzu/pte-pzu/ikze/inwestycje-pzu-ikze/oferty-specjalne

  z17

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?