poniedziałek, 27 listopada 2017

Czytelniczka Maria: "Założyłbyś IKZE w Axa TFI?"

Dostałem takie pytanie od czytelniczki:

W tym roku chcę zacząć wykorzystywać ulgę podatkową na IKZE, bo coraz więcej moich zarobków wpada w drugi próg podatkowy. Chcę też zacząć więcej oszczędzać na emeryturę. 
W przyszłym roku skończę 37 lat.
Czytałam dobre opinie o IKZE z funduszami Axa. Pisał o nim między innymi redaktor Samcik na swoim blogu i ocenił to jako dobrą propozycję. 
Gdybyś miał w tym roku zacząć oszczędzać na IKZE, rozważyłbyś założenie IKZE z funduszami AXA? Jakie widzisz za, a jakie przeciw?

Axa TFI opinie
Czy warto założyć IKZE?


Zanim o IKZE w Axa TFI, kilka słów o moim nastawieniu do indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego w ogóle.

Jest pozytywne.

Nie ukrywam, że od 2012 wykorzystuję co roku limit wpłat, żeby:

 • gromadzić długoterminowe oszczędności 
 • obniżać swój podatek dochodowy z pracy

Nie każdy jest co do tego przekonany, ale dla mnie IKZE ma jeszcze atrakcyjniejszą formułę niż IKE i w wielu przypadkach po prostu się opłaca.

Wybór instytucji finansowej, która obsługuje nasze IKZE, jest kluczowy.

To od niego zależy, jakie będą:

 • koszty oszczędzania
 • możliwe do osiągnięcia wyniki
 • ryzyko (rozumiane jako zmienność wartości oszczędności)
 • decyzje, które będzie trzeba podejmować w trakcie oszczędzania

Swoje IKZE prowadzę od początku w formie rachunku maklerskiego, ale dobrze znam też IKZE z funduszami inwestycyjnymi. Moje IKE ma właśnie taką formę.

Czy warto założyć IKZE w Axa TFI?


Kilka dni temu przyjrzałem się IKZE w Axa TFI w szczegółach. Sprawdziłem m.in.:

 • opłaty i inne koszty
 • wyniki funduszy
 • szerokość i spójność oferty
 • możliwość zakładania i obsługi przez internet

Zdecydowanie na plus oceniam kwestię kosztów.

Axa TFI stworzyła specjalną kategorię jednostki swoich funduszy dla właścicieli IKZE. Zdecydowanie obniżyła na niej opłaty stałe za zarządzanie aktywami.

W długim terminie to bardzo ważne.

Więcej pieniędzy pozostanie na rachunku klienta i powiększy emerytalne oszczędności, mniej przejdzie jako wynagrodzenie za zarządzanie do towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Axa TFI zrezygnowała również z innych opłat:

 • za otwarcie konta
 • za nabycie, zamianę i odkupienie jednostek funduszy
 • za likwidację konta, również przed upływem 12 miesięcy od założenia

To stawia to towarzystwo w awangardzie, jeśli chodzi o niskie koszty oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach IKZE z funduszami inwestycyjnymi.

Na IKZE w Axa TFI jest dostęp do różnych typów funduszy, w tym bardzo ostrożnych (np. Axa Lokacyjny), gotowych strategii (Axa Stabilnego Wzrostu) oraz funduszy rynków zagranicznych (Axa Selective Equity).

Niektórych rodzajów funduszy nie ma, np. funduszy cyklu życia czy zagranicznych typu multi-asset (różne rodzaje aktywów w jednym funduszu). To lekki minus, który nie zmienia jednak ogólnego, pozytywnego obrazu.

IKZE w Axa TFI można założyć w 100% przez internet. Przez internet można również zapoczątkować procedurę przeniesienia IKZE do Axa TFI z innej instytucji finansowej.

Oczywiście towarzystwo udostępnia serwis transakcyjny do obsługi inwestycji przez internet.

Co ważne, IKZE w Axa TFI w tym roku dopiero debiutuje. Jak na debiutanta, jest przemyślane i dobrze zaprojektowane. Wydaje się też mieć potencjał do dalszego rozwoju, np. przez dodanie większej ilości funduszy lub gotowych strategii dla klientów, którzy nie chcą sami podejmować decyzji.

IKZE w Axa TFI a bezpośrednia konkurencja


W tym roku jeszcze nie zrobiłem rankingu IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi.

Na pierwszy rzut oka obstawiam, że IKZE Axa TFI będzie w czołówce rankingu IKZE, głównie dzięki bardzo niskim opłatom i kosztom na tle konkurencji oraz możliwości zakładania konta online.

Axa TFI obniżyła opłaty za zarządzanie jeszcze bardziej niż NN TFI.

Na przykład, NN Akcji na koncie IKZE jest obciążone 2,7% stałej rocznej opłaty za zarządzanie. Fundusze akcji dostępne na IKZE w Axa TFI, w tym Axa Małych i Średnich Spółek, mają tą opłatę na poziomie 1,9% w skali roku.

W długim terminie to może mieć znaczenie.

Dzięki takim posunięciom jak obniżenie opłaty za zarządzanie czy stworzenie prostego, przyjaznego systemu do zakładania i obsługi IKZE, Axa TFI weszła do czołówki towarzystw funduszy inwestycyjnych, które oferują rozwiązania w trzecim filarze.

Mnie osobiście najbardziej cieszy to, że pojawia się ważny i odważny konkurent, np. dla NN TFI czy PKO TFI.

Czy przeniosę swoje IKZE do Axa TFI?


W sumie nic mnie przed tym nie powstrzymuje 🙂

Ale żadnych natychmiastowych zmian nie planuję. Moje obecne IKZE działa. Przeniesienie się z rachunku maklerskiego to grubsza operacja. Tego się nie robi jak przelew bankowy.

Ale nie ukrywam, że podoba mi się IKZE w Axa TFI. Mógłbym się tam przenieść.

A gdybym dzisiaj zakładał nowe IKZE i dopuszczał fundusze inwestycyjne jako jego formę, IKZE w Axa TFI na pewno byłoby na krótkiej liście najlepszych kandydatów. Advertisement

4 komentarze:

 1. Ponieważ wspomniałeś o tym w tekście to zapytam, kiedy pojawi się ranking IKZE/IKE z funduszami inwestycyjnymi ? Cały czas jestem przed wyborem IKZE, Twój ranking byłby bardzo pomocny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytanie!

   Może do połowy przyszłego tygodnia. Nie gwarantuję, ale postaram się.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. A ja mam pytanie jak liczona jest ulga, razem z zona wplacamy zawsze maks do IKZE, oboje jestesmy w II progu podatkowym a ulga liczona jest 18% a nie 32%. Odliczamy jeszcze dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. "5. Ostrzegający profesjonaliści wyglądający na durniów, kupujący tłum wyglądający na bystry, inteligentny (ang. smart)"

  https://blogi.bossa.pl/2017/12/02/swiat-na-bance/

  Autor narzekał ostatnio na słabość rynku poza indeksem WIG20.
  Zostaliśmy napompowani w ostatniej fazie hossy. Likwidacja OFE odcisnęła potężne piętno na wycenach rynkowch.
  Z drugiej strony najbliższy kryzys w USA powinien przynieść lepsze wyceny przed kolejną fazą ekspansji gospodarczej. Kryzys trwał od 2007r. do 2009r. (na giełdach), zaś od 9 lat (miną w lutym) mamy hossę oraz wyceny z wysokich stanów niespotykanych w historiach giełd.

  Tym razem ma być inaczej?

  ps. ostatni raz o zabezpieczaniu portela
  http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2017/10/ikze-wyniki-2017.html

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?