poniedziałek, 20 listopada 2017

7,89% przez pierwszy rok regularnego oszczędzania na Nest Rodzinne Oszczędności

Dzisiaj wpłynęła na moje konto Nest Rodzinne Oszczędności premia za pierwszy rok regularnego oszczędzania 🙂

Mogę spokojnie pisać, że wiem z doświadczenia, jak działa ten nietypowy rachunek oszczędnościowy w NestBanku.

Gdy tylko pojawił się na rynku, najpierw się mu dokładnie przyjrzałem (szczegóły i szczegóły), a potem założyłem ze składką 600 zł miesięcznie.

Prawie dokładnie 12 miesięcy później sprawdzam, jak radzą sobie moje pieniądze na Nest Rodzinne Oszczędności i czego mogę się spodziewać przez kolejny rok.


Nest Rodzinne Oszczędzanie wypłata premii

Nest Rodzinne Oszczędności 


Nest Rodzinne Oszczędności w Nest Banku to rachunek oszczędnościowy, który wynagradza za systematyczność.

Jeśli co miesiąc przelewasz na swój rachunek zadeklarowaną kwotę (200 zł, 300 zł lub 600 zł), Nest Bank wypłaca premię za regularność.

Podstawą do obliczenia premii jest suma wpłat w danym roku. Premia jest tym wyższa, im:

 • więcej dzieci posiadamy
 • dłużej oszczędzamy

Mam dwójkę dzieci – w pierwszym roku premia wyniosła 4% wartości wpłat. W drugim roku wyniesie 5% wartości wpłat. W piątym i ostatnim dla tej umowy wyniesie 8% wartości wpłat.

Do tego dochodzi zwykłe oprocentowanie. W tej chwili wynosi 1,2% w skali roku.

Żeby założyć rachunek Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być klientem banku. Nowi klienci mogą skorzystać z Lokaty Witaj na 4% rocznie. Konto osobiste w Nest Banku jest bezpłatne.

Moje wyniki od listopada 2016


Założyłem Nest Rodzinne Oszczędności w listopadzie 2016 i jeszcze w tym samym miesiącu wpłaciłem pierwszą składkę.

W październiku 2017 nie wpłaciłem składki. Chciałem sprawdzić, czy rzeczywiście działają „wakacje od systematyczności”, które oszczędzający może sobie zrobić raz w roku na Nest Rodzinne Oszczędności.

Działają. Wystarczy wpłacić w 11 z 12 miesięcy w jednym roku oszczędzania, żeby dostać premię.

Moje oszczędności w Nest Banku pracowały w tempie 7,89%, uwzględniający rozłożenie wpłat w czasie. Tak to wygląda na podsumowaniu:

Premia Nest Rodzinne Oszczędności regularne oszczędzanie

Na wynik składa się 6600 zł wpłaconych składek, 34,18 zł odsetek netto oraz 264 zł premii.

Żeby założyć rachunek Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być klientem banku. Nowi klienci mogą skorzystać z Lokaty Witaj na 4% rocznie. Konto osobiste w Nest Banku jest bezpłatne.

Co dalej?


Stworzyłem prostą symulację. Zakładam, że:

 • od listopada 2017 do października 2017 wpłacę łącznie 7200 zł (600 zł miesięcznie)
 • w listopadzie 2018 wpłynie 360 zł premii (5% sumy wpłat w 2 roku oszczędzania)
 • do tego dojdzie jakieś – strzelam – 85 zł odsetek

Czy warto oszczędzać w Nest Banku

Moje oszczędności na Nest Rodzinne Oszczędności powinny przez najbliższe 12 miesięcy pracować w tempie 4,35%.

Zamierzam kontynuować systematyczne oszczędzanie w Nest Banku przez kolejny rok.

Za 12 miesięcy znowu się rozliczę 🙂

Żeby założyć rachunek Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być klientem banku. Nowi klienci mogą skorzystać z Lokaty Witaj na 4% rocznie. Konto osobiste w Nest Banku jest bezpłatne.

Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o ofertach bankówlokatach bankowych oraz funduszach inwestycyjnych.

29 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że istnieją takie konta oszczędnościowe. Ta premia dla Ciebie za regularne wpłaty jest bardzo dobrym motywatorem do oszczędzania. Ja niestety nie mam dzieci, wiec niestety nie zyskałabym tak dużo jak Ty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Trzymam kciuki za rozwój bloga :) I zachęcam do pomyślenia o dzieciach :)

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. Moja premia powinna pojawić się w styczniu 2018 (płacę po 600 zł od początku roku, ale niestety bez dzieci). Wtedy ocenię co dalej robić bowiem do tej pory zakładałem, że zakończę oszczędzanie po wymaganych 12 miesiącach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć.
  Ja poszedłem po całości - zakładając 5 kont x 600 zł.
  W tym roku zamierzam wycofać się z dwóch zostając przy trzech.
  I tu mnie zastanawiają dwie sprawy.

  1. Od czego jest naliczana premia? - czy gdy uzupełnię konto dodatkową - 12 wpłatą np w ostatnim dniu roku oszczędzania - odsetki premii będą policzone od 11 miesięcy czy całości depozytu w roku oszczędzania odpowiadającego 12 miesiącom?
  2. Istnieje różnica między deklarowanym okresem oszczędzania a rokiem oszczędzania. Czy jeżeli pierwszych wpłat dokonałem w końcu grudnia 2016 czy wypłacając z tych dwóch kont pieniądze 1.12.2017 - zachowam premię, gdyż zapracowałem na nią w ciągu 12 miesięcy, czy też ją stracę, gdyż nie zachowałem deklarowanego okresu oszczędzania?

  Ktoś ma jakieś doświadczenia z powyższym?

  Krzysiek S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   1. Premia jest naliczana od sumy wpłaconych składek. Jeśli pierwsza wpłata była w grudniu, 12 wpłatę może Pan wykonać do końca listopada, a premia będzie wypłacona do 20. roboczego dnia grudnia

   2. Nie do końca rozumiem to pytanie. Na moim przykładzie: pierwsza wpłata w listopadzie 2016, 1 rok oszczędzania do końca października 2017, premia wpłynęła 20 listopada 2018

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Dziekuję za odpowiedź.

   Chodzi mi o sytuację gdy rezygnuję z oszczędzania po roku. Czy w momencie gdy pierwsza wpłata była w grudniu, czy gdy wypłacę z tego konta wszystkie środki 1 grudnia, otrzymam premię?

   Czy też kłóci się to z moją deklaracją 5-letniego okresu oszczędzania i wypłatę powinienem zrobić jak premia znajdzie się na koncie?

   Usuń
  3. Też mnie to interesowało i podobno można wypłacać 1 grudnia.Teraz zastanawiam się żeby przedłużyć okres oszczędzania o rok ale nie wiem jak z podatkiem bo po roku dostałbym już 1080 zł,a jeśli byłby podatek to nie będę przedłużał i wypłacę 1 grudnia. Tylko jakoś nie ma na blogu nikogo kto otrzymał ponad 760 zł i nie wiem co zrobić

   Usuń
 4. Czy ktoś może przekroczył (łącznie np. z 5 kont) kwotę premii 760 zł? Czy został pobrany podatek?

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj przepraszam za poprzedni wpis .Przecież autor bloga dostał więcej niż 760 zł.Czyli Michał podatku nie pobrali?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytanie!

   Moja premia wyniosła 264 zł. Nie było podatku.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 6. A więc pytanie czy płaci się podatek od kwoty łącznej premii ponad 760 zł jest aktualne..Ktoś odpowie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto wspomnieć, że przy dłuższym deklarowanym okresie oszczędzania - np. 10 albo 15 lat (co pociąga za sobą mniejszą deklarowana kwotę) od 6 i 10 roku premia przyrasta nie o 1% ale o 6 %
  Powoduje to, że po 15 latach i max. ilości 4 dzieci premia wyniesie 30% (!sic) - warto więc rozważyć pozostanie na kolejne lata.

  NB cały czas sumaryczna deklarowana kwota powinna pozostawać na koncie - natomiast kwotę naliczanych odsetek oraz premię roczną można wypłacić bez naruszania warunków lokaty.

  pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może wypłacić wszystko po pierwszym roku i zacząć od nowa oszczędzać?

   Usuń
  2. Dzięki za pomysł.

   Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zrobić.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  3. Napewno? Gdyby tak można było to każdy by tak zrobił i obracał co rok tymi samymi środkami.

   Usuń
  4. Dzięki za pytanie.

   Na pewno. Nie jestem pewien, czy wycofanie środków i przelewanie co miesiąc znowu 600 zł byłoby korzystniejsze niż kontynuacja. A co z resztą środków? Mają leżeć nieoprocentowane i czekać na swój miesiąc?

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  5. No jak to?? Dziwię się że Ty to piszesz.Przecież z Twoich wyliczeń Michał wynika,że pierwszy rok jest najkorzystniejszy.Co do środków to ja np.mam w nest konto oszczędnościowe 2,2% do 50 tys. i tam mogą leżeć,a jeszcze lepiej połowę można zainwestować w lokatę Nest na 3 % na pół roku,ćwiartkę na 3 % też w nest,a reszta na oszczędnościowe.

   Usuń
  6. Dzięki za komentarz!

   Można tak zrobić.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  7. Tak, wygląda na to, że można przyjąć strategię i wycofać całą roczną zadeklarowaną kwotę i niejako wystartować znów w 1. roku...
   Oczywiście jest to najkorzystniejsze bezpośrednio po uzyskaniu premii za 1 rok oszczędzania bądź na początku N-tego roku oszczędzania oraz oczywiście wówczas, gdy mamy dostępny rachunek ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż oferowane przez Nest Bank na tym rachunku czyli aktualnie 1,2%.

   PS § 5 regulaminu ma brzmienie:
   "10. Uczestnik, który w danym Roku Oszczędzania nie spełni warunków uzyskania Premii, o których mowa w § 4 Regulaminu, traci prawo do wypłaty Premii za ten Rok Oszczędzania oraz dodatkowo zostaje przerwany ciąg następujących po sobie Lat
   Oszczędzania. Każdorazowo, w przypadku przerwania ciągu następujących po sobie Lat Oszczędzania, kolejny Rok Oszczędzania, w którym Uczestnik uzyska prawo do Premii traktowany jest jak pierwszy Rok Oszczędzania. Oznacza to, że Uczestnik uzyska w takim roku Premię w wysokości obliczonej według stawki jak za pierwszy Rok Oszczędzania, który rozpocznie nowy ciąg następujących po sobie Lat Oszczędzania i określonych dla nich odpowiednio wysokości Premii."

   Usuń
  8. wydaje mi się, że wszyscy sie mylicie. Nie ma możliwości rozpoczęcia od nowa 1 roku oszczędzania. zapis cytowany przez Was mówi o oprocentowaniu premii (za pierwszy rok oszczędzania) ale zapominacie, kiedy premia jest należna.
   Uczestnik w celu uzyskania prawa do Premii w danym Roku Oszczędzania zobowiązany jest spełnić w tym Roku Oszczędzania łącznie poniższe warunki:
   1) być posiadaczem Konta przez cały Rok Oszczędzania;
   2) zapewnić Wpłaty na Konto w kwocie Deklarowanej Kwoty Wpłaty co najmniej w każdym z 11 miesięcy kalendarzowych danego Roku Oszczędzania (tj. Uczestnikowi przysługuje prawo do niedokonania jednej Wpłaty w danym miesiącu Roku Oszczędzania bez konsekwencji w postaci utraty prawa do Premii);
   3) utrzymywać przez cały Rok Oszczędzania na Koncie saldo w wysokości nie niższej niż suma wszystkich dokonanych Wpłat w Okresie Oszczędzania (wpłata lub wypłata kwot będących nadwyżką ponad sumę dokonanych Wpłat nie wpływa na prawo Uczestnika do uzyskania Premii);

   by otrzymać premię w drugim roku oszczędzania trzeba dokonywać wpłat w tym drugim roku, gdy je przerwiemy mamy zmniejszone oprocentowanie od wpłat do stawki za pierwszy rok ale gdy w drugim roku wypłacimy środki i saldo mamy poniżej sumy wpłat to nie mamy prawa do premii gdyz warunek zachowania sumy wszystkich wpłat w Okresie Oszczędzenia (nie Roku) jest mniejsza.
   Reasumując. brak wpłat w drugim roku zmniejsza procent premii. Wypłata poniżej saldo sumy wpłat odbiera prawo do premii i mamy rachunek oprocentowany na 1.2%

   Usuń
  9. Tak, ma Pan rację - kluczowe jest tutaj pojęcie DOO (Deklarowany Okres Oszczędzania) lub OO (Okres Oszczędzania). Cytowany poprzednio punkt § 5 pkt 10. dotyczy przypadku, gdy naruszymy skumulowaną kwotę w OO po czym ją przywrócimy...
   Tak więc wariant wielokrotnego wykorzystania "1. roku" nie wchodzi w grę - ci którzy rozpoczęli taki wariant wycofując zapewne mają jeszcze czas na wycofanie się z tej strategii.
   Pozdrawiam i dziękuję za czujność.

   Usuń
  10. MOŻNA zacząć od nowa.Proszę prześledzić wątek http://livesmarter.pl/rusza-nest-bank-premia-do-30-procent-i-4-procent-na-lokacie/comment-page-8/#comment-172997 .Jest tam wklejonych kilka odpowiedzi od konsultantów i żaden,podkreślam ŻADEN nie zaprzeczył możliwość rozpoczynania oszczędzania na nowo.Pierwszy z brzegu komentarz na teraz jako ostatni pisany przez Kris1111/

   Usuń
  11. Czyta się regulamin a nie słucha konsultantów. To podstawa. Nagrania rozmów są zazwyczaj ciężko dostępne dla klienta w procesie udowadniania, że bank wprowadził w błąd

   Usuń
  12. Anonimowy2 grudnia 2017 22:53 a Ty czytać ze zrozumieniem potrafisz ? Nie rozumiem ludzi,którym chce się jakąś bzdurę napisać,a nie sprawdzą nawet o co chodzi.

   Usuń
  13. Czytaj ze zrozumieniem regulamin. A jak nie to za rok jak nie dostaniesz premii powiedz, że Kriss1111 1grudnia 2017 napisał, że można zaczynać od nowa. Ja zostawiam środki bez wypłaty. W drugim roku otrzymam równowartość prawie 4% odsetek brutto na każdym z 10 rachunków od maksymalnie możliwej kwoty . Ty zaczynaj od nowa od zera licząc że może dostaniesz 2/3 a pewnie nic nie dostaniesz. Twój wybór.
   Po

   Usuń
 8. Panie Michale w jaki sposób według Pana przeprowadzić tę operację? Mi rok oszczędzania mija 30 listopada.Mam zamiar wycofać środki 1 grudnia.Premia będzie pod koniec grudnia więc wycofam ją 1 stycznia. Czy nowe oszczędzanie mogę zacząć w grudniu?Czy w styczniu?A może w lutym dopiero?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak teraz liczę to,żeby z całej kwoty wpłat z dwóch lat uzyskać porównywalny procent jak na NRO po dwóch latach wpłat to trzeba te środki z pierwszego roku co leżą na 1,2 % zainwestować co najmniej na 2,5 %.Jeśli uda nam sie zainwestować na ponad 2,5 % to wtedy zyskujemy na całej operacji.Czy ktoś może zweryfikować te wyliczenia? Co ważne, jeśli nie mamy dodatkowych środków na 2 gi rok wpłat to przerwanie i ponowne rozpoczęcie oszczędzania jest bardzo korzystne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nieprawda, premia jest wypłacana tylko od sumy wpłat w danym roku a nie od salda skumulowanego. po wypłacie srodków poniżej salda sumy wpłat nigdy nie dostaniecie premii na tym koncie

   Usuń
 10. Będzie kryzys bo rząd dotuje banki komercyjne

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?