piątek, 21 października 2016

Co dalej z IKE i IKZE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie po zawieszeniu jego działalności?

W poniedziałek 24 października KNF złoży w sądzie wniosek o upadłość banku spółdzielczego w Nadarzynie. Tym samym spełnią się warunki rozpoczęcia wypłaty gwarantowanych depozytów przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Oszczędności posiadaczy IKE i IKZE w BS Nadarzyn są bezpieczne. Będzie można je przetransferować do nowego dostawcy IKE lub IKZE albo otrzymać zwrot środków na konto osobiste.

To może potrwać dłużej niż w przypadku zwykłych depozytów bankowych, które powinny być wypłacone deponentom w terminie do 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku o upadłość banku.

Rok temu procedurę ćwiczyli klienci posiadający IKE w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Zachęcam do przejrzenia tego wątku.
Upadłość Banku Spółdzielczego Nadarzyn IKE i IKZE


Upadłość Banku Spółdzielczego w Nadarzynie


Wszystkie kluczowe informacje o tym wydarzeniu i jego konsekwencje opisała Komisja Nadzoru Finansowego w dzisiejszym komunikacie (przeczytaj).

Od kwietnia tego roku BS Nadarzyn borykał się z kryzysem zaufania oraz odpływami depozytów klientów. Wcześniej KNF wykryła nieprawidłowości w zarządzaniu bankiem przez poprzedni zarząd.

Nie powiodły się próby wspierania banku przez SGB Bank, tzw. bank zrzeszający. W związku z tym, że bank nie reguluje swoich zobowiązań wobec klientów, KNF dzisiaj (21 października 2016) zawiesiła jego działalność, a w poniedziałek do sądy trafi wniosek o upadłość.

Nie będzie postępowania restrukturyzacyjnego, między innymi dlaczego że bank nie jest instytucją krytyczną w systemie bankowym.

Wypłata depozytów przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny


Wypłaty gwarantowanych depozytów powinny być dokonane do 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku o upadłość banku, czyli od 24 października. BFG opublikowała na swojej stronie pierwszy komunikat w tej sprawie. W kolejnych dniach będą pewnie kolejne, np. podające do wiadomości publicznej bank, który obsłuży wypłaty dla klientów upadłego BS Nadarzyn.

Depozyty na indywidualnym koncie emerytalnym i indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego rządzą się trochę innymi prawami.

oczywiście gwarantowane do kwoty 100 tysięcy euro. Nikt nie straci złotówki.

Zasady są takie:

 1. klienci otrzymują powiadomienie z banku w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku o upadłość
 2. klient ma 45 dni od otrzymania powiadomienia, żeby:
 • zawrzeć umowę o prowadzenie IKE lub IKZE z inną instytucją
 • dostarczyć oryginał tej umowy do banku
 • złożyć wniosek o wypłatę transferową do nowej instytucji prowadzącej IKE lub IKZE


Tak to wygląda na schemacie.
Z komentarzy byłych klientów SK Banku, którzy przeszli operację zwrotów oraz wypłat transferowych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że cała operacja może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy (przeczytaj).

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem jej wyniki w 2016IKE Plus można założyć przez internet.

Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet. Niedawno rozliczyłem swoje wyniki.


Co dalej z IKE i IKZE w bankach spółdzielczych?


Upadki dwóch banków spółdzielczych oferujących najlepsze oprocentowanie IKE i IKZE jednymi wstrząsają, a po drugich spływają jak po mokrym psie.

Komentarz anonimowego czytelnika z dzisiaj: „To następny będzie Jordanów już za rok? :D Ja się tam przenoszę - po SK Banku i Nadarzynie. Dobra wiadomość - ma filię w Krakowie (Kalwaryjska 90), nie trzeba jechać do Jordanowa”.

BFG i tak wypłaci gwarantowane depozyty w przypadku upadłości, więc można ze spokojną głową wybierać kolejny bank spółdzielczy płacący najwięcej.

To prawda IKE i IKZE w bankach spółdzielczych nie stało się ani trochę bardziej ryzykowne przez upadłości SK Banku i BS Nadarzyn. Wciąż spora grupa banków spółdzielczych w różnych częściach Polski płaci na tych kontach emerytalnych więcej niż najlepszy bank komercyjny (ranking IKE w bankach w 2016).

Może i banki spółdzielcze oferujące najlepsze oprocentowanie IKE i IKZE nie są ryzykowne, ale mogą być – nazwijmy to – kłopotliwe.

Nie dosyć, że mają ograniczony geograficznie zasięg. Nie dosyć, że potrafią z dnia na dzień usuwać lub zmieniać ofertę (przypadek BS Vistula oraz BS Sokołów Podlaski). Nie dość, że nie zawsze dają dostęp do nowoczesnych kanałów informacji o koncie. To jeszcze są niewielkie i słabo zarządzane, co oznacza, że właściciele IKE i IKZE mogą przechodzić stresującą procedurę przymusowej i czasochłonnej wypłaty transferowej, gdy upadają.

Co kto lubi.

Osobiście utrzymuję długoterminowe oszczędności poza systemem bankowym. Niedawno opisałem swoje wyniki oraz metodę działania na IKE oraz IKZE, które konsekwentnie prowadzę od ponad czterech lat.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

81 komentarzy:

 1. Szkoda tego banku , a zwłaszcza 4 % netto i kwartalnej kapitalizacji odsetek. Miałem tam IKZE, już założyłem sobie nowe gdzie indziej, niestety tylko na 3,35% netto. Zobaczymy jak przebiegnie wypłata transferowa.

  Bank w Nadarzynie chwiał się od dawna, od pamiętnego artykułu w "Gazecie Finansowej" z wypowiedzią wiceministra była to już równia pochyła, no ale nie było żadnej innej równie dobrej oferty depozytowej na IKZE, więc z pełną świadomością sytuacji trzymałem tam nadal pieniądze. Jeśli transfer środków na nowe IKZE przebiegnie sprawnie, oznaczać to będzie, że była to dobra decyzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Proszę o "relację" z kolejnych etapów wypłaty transferowej. Najbardziej interesuje nas oczywiście, ile czasu minie od upadłości banku do pojawienia się środków na nowym IKZE.

   Czy przesłał lub zaniósł Pan już nową umowę o IKZE i wniosek o wypłatę transferową do BS Nadarzyn, nie czekając na komunikację ze strony banku?

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Rozumiem, że chodzi o BS w Skierniewicach? Też mam tam rachunek IKZE, odpowiada mi, że mają placówkę w Warszawie (zresztą też w kilku innych miastach, jak np. Łowicz), nie trzeba koniecznie jeździć do Skierniewic, by coś załatwić.

   Usuń
 2. Oczywiście, chętnie zdam relację z przenosin.

  Na razie muszę czekać na ogłoszenie przez BFG jaki bank będzie realizował wypłaty środków z kont w upadłym BS Nadarzyn. Wtedy udam się do oddziału tegoż banku z potwierdzeniem zawarcia umowy nowego IKZE w dłoni, no i zażądam wypłaty transferowej.

  Jakiekolwiek bezpośrednie kontakty z BS Nadarzyn są już dziś zbędne, a przy tym absolutnie bezskuteczne, jako, że bank ten zawiesił działalność i po prostu nie funkcjonuje. Operatorem jego kont (w tym kont emerytalnych IKE i IKZE) zostanie bank pośredniczący wskazany przez BFG.

  Pozdrawiam!

  z17 (z17@gazeta.pl)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hurra, mamy naszego korespondenta na linii frontu!

   Pozdrawiam, proszę relacjonować dalej ;)

   Usuń
  2. Nie do końca masz rację. Jako że przeszedłem ten proces w SK Banku podpowiem ci, że owszem konieczne jest złożenie zlecenia wypłaty i ksero potwierdzenia otwarcia nowego IKE w banku realizującym wypłaty, ale niezbędne jest przesłanie oryginału tego potwierdzenia do BS Nadarzyn. On jak najbardziej funkcjonuje pod kierownictwem zarządu komisarycznego i to on właśnie musi zlecić BFG dokonanie wypłaty transferowej. Bez tego BFG nie ruszy palcem.
   Też tak myślałem jak ty przy SK Banku. Od razu założyłem nowe IKE i złożyłem zlecenie wypłaty w BZWBK i czekałem na kasę. Po ok. 3-4 tygodniach zamiast kasy przyszło pismo z SK Banku, że muszę im przesłać potwierdzenie i dopiero wtedy się zainteresowałem i zadzwoniłem do BFG po wskazówki.
   Tym razem również zamierzam otworzyć IKE nie czekając na pismo z Nadarzyna, ale nauczony doświadczeniem od razu wysyłam też do nich potwierdzenie. Przy czym wizyta w banku i złożenie zlecenia do BFG również jest potrzebne.

   Usuń
  3. Bezcenny komentarz, wielkie dzięki.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  4. Dzięki za info, ale nie mam pewności czy to była standardowa procedura. Być może usiłowano Cię spuścić po brzytwie. Kumpel, który miał IKE w SK BANKU opowiadał niesamowite historie - w BZ WBK wpierw wmawiano mu, że jego IKE nie ma w rejestrze, a później usiłowano przekonać, że jedyną metodą transferu jest przeniesienie tej kasy na IKE w BZ WBK z funduszami inwestycyjnymi. Bujał się strasznie długo, zanim załatwił sprawę.

   Usuń
  5. Sprawdź art. 14 ustawy o IKE oraz IKZE. To standardowa procedura i innej być nie może. A bank dokonujący zwykłych wypłat służy tu tylko jako pośrednik w dostarczeniu dokumentów do BFG (po identyfikacji klienta z dowodu!) Można to zresztą załatwić bezpośrednio w BFG lub pocztą - ale to drugie z notarialnym potwierdzeniem tożsamości.

   Usuń
  6. Do Z17:

   Potwierdzam, że w przypadku transferu IKE z SKBanku, umowę trzeba było przesłać do SKBanku (zarządcy komisarycznego), dopiero potem BFG uruchomił wypłatę.

   W przypadku transferu IKE/IKZE z BSNadarzyn, też z pewnościa trzeba będzie przesłać do BSNadarzyn (zarządcy komisarycznego) dowód zawarcia nowej umowy na IKE/IKZE.

   Usuń
  7. Ok Panowie, w takim razie sprawa jest jasna. Wyslalem dzis potwierdzenie zawarcia umowy z BS Skierniewice do banku w Nadarzynie. Dzieki.

   Usuń
  8. Od 25 października nikt nie raczył odebrać mojej przesyłki z UP Nadarzyn, przynajmniej tak pokazuje e-monitoring poczty polskiej. Jak na razie słabiutko.

   z17@gazeta.pl

   Usuń
  9. Byłem dziś w BZ WBK załatwić wypłatę transferową IKZE z upadłego Nadarzyna do BS Skierniewice.

   W każdym oddziale BZ WBK mają podgląd klientów z Nadarzyna (dostęp do bazy danych wg PESEL-u), udostępniony przez BFG, oraz gorącą linię telefoniczną (chyba też z BFG), która prowadzi pracowników BZ WBK przy wszelkich operacjach "nadarzyńskich".

   Przy kontach IKE/IKZE bank BZ WBK jest tylko pośrednikiem, bo przelewy wykonuje BFG, więc wizyta ograniczyła się do wypełnienia stosownego formularza oraz przekazania kopii potwierdzenia zawarcia nowego IKZE. Dokumenty te BZ WBK wysyła do BFG, no i trzeba czekać.

   Poszło szybko i sprawnie, ale zobaczymy ile czasu upłynie do chwili dokonania przelewu.

   z17 (z17@gazeta.pl)

   Usuń
  10. Dzięki. Pozdrowienia. Proszę wracać!

   Usuń
  11. Nadarzyn potwierdził otrzymanie potwierdzenia założenia nowego IKZE, ale w BS Skierniewice nadal zero kasy.

   z17

   Usuń
  12. 14 listopada. W BS Skierniewice wszystko w porządku, w BZ WBK zgłoszenie do BFG poszło pierwszego dnia, do Nadarzyna potwierdzenie otwarcia IKZE też dotarło, a pieniędzy na koncie ani widu ani słychu.

   z17@gazeta.pl

   Usuń
  13. BFG czeka na jakąś opinię ministerstwa finansów (jaką opinię? po co? wszystko jest przecież w ustawie) i dlatego nie zrealizował dotąd żadnych wypłat transferowych z IKZE. Z IKE ponoć już tak. Każą czekać. No to sobie (po)czekamy.

   z17@gazeta.pl

   Usuń
 3. Wie ktoś jaki % oferuje BS w Sieradzu na IKZE?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę informacji na stronie www.

   Ostatni raz, jak sprawdzałem, oprocentowanie było oparte o wzór (stopa redyskonta weksli NBP plus 1,5 punktu procentowego rocznie): http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2015/09/ikze-bank-spoldzielczy-sieradz-oprocentowanie.html

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 4. Według moich informacji 3,25% (stopa redyskonta weksli NBP 1,75% plus 1,5%). Więcej o 0,10% daje BS w Skierniewicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, właśnie planowałem się jutro wybrać z wizytą do BS Skierniewice ale jeszcze poczekam na świeży ranking Michała. Gdybym wiedział, że mają tak zacne oprocentowanie to przeniósłbym IKZE z Nadarzyna wcześniej ale kojarzyłem tylko żałosne konto w ING i ich 0,7% oraz wszelkiego rodzaju produkty inwestycyjne poza bankami a w to nie pójdę... Co do moich "doświadczeń" to również miałem przejścia z IKE po upadku SK Banku, od zawieszenia działalności do wpłynięcia pieniędzy na IKE w Millenium (nie chciałem ryzykować i wrzucać również IKE do Nadarzyna) zeszło 69 dni. Poszłoby szybciej ale nie było za bardzo poradników w necie jak postępować przy wypłacie transferowej w takiej sytuacji i popełniłem trochę błędów a czas leciał i leciał...swoją drogą to dziwię się, że tak niewiele banków oferuje IKZE bo wydaje mi się, że jest w Polsce bardzo dużo osób jak ja, które nie są gotowe ryzykować oszczędnościami na giełdzie i wolą nikły procent na bezpiecznej lokacie w banku...

   Usuń
  2. Koledzy napiszcie jakie sa warunki zalozenia IKZE w BS Skierniewice bo zamierzam sie tam udac niedlugo. Interesuje mnie czy moge zalozyc sam rachunek IKZE oraz dodatkowo otrzymac do niego podglad internetowy bez koniecznosci zalozenia konta osobistego.

   Usuń
  3. Jak najbardziej można założyć IKZE bez konta osobistego, IKZE w BS Skierniewice jest moim jedynym rachunkiem w tym banku. Co do podglądu przez Internet, chyba jest to możliwe, tak w każdym razie wynika z regulaminu, mi tego nie założyli, nie dopominałem się, gdyż mi nie zależało (robię jedną wpłatę w roku wykorzystując pełen limit).

   Usuń
 5. Michał zrobiłbyś aktualny ranking kont IKZE prowadzonych w formie rachunku oszczędnościowego w bankach, gdyż spora część osób, która miała IKZE w BS Nadarzynie będzie zainteresowania założeniem IKZE w takiej właśnie formie (ostatnio zrobiłeś to bardzo fajnie we wrześniu 2015) i chciałaby wiedzieć jakie obecnie banki oferują ten produkt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - planowałem zrobić to jutro.

   Z komercyjnych tylko ING Bank Śląski w ogóle ma IKZE w ofercie.

   Reszta to banki spółdzielcze. Jutro zbiorę informację i w godzinach wieczornych artykuł "na bank" będzie.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. @Ravaillac i anonimowy

   Rankingu dzisiaj nie opublikowałem, ale pierwsza trójka wygląda tak:

   BS Skierniewice | 3,35% rocznie (oddziały w Warszawie, Łodzi i Płocku!)
   BS Sieradz | 3,25% rocznie
   BS Krapkowice | 2,7% rocznie

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 6. Do kiedy moje środki na ike w bs nadarzyn są oprocentowane 4%? Do momentu wypłaty? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są już oprocentowane. Dostaniesz zwrot kapitału plus naliczone odsetki, a te naliczane były ostatnio 30 września. Marcjanna

   Usuń
  2. Jeśli się nie mylę, odsetki będą naliczone do dnia złożenia wniosku o upadłość, czyli 24 października 2016.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  3. Michał, jesteś pewien? Kapitalizacja była tam kwartalna, nie dzienna. Marcjanna

   Usuń
  4. Oczywiście nie jestem pewien ;)

   Ale rodzaj kapitalizacji nie ma znaczenia. BFG naliczy odsetki proporcjonalnie i nastąpi "awaryjna" kapitalizacja do dnia ogłoszenia wniosku o upadłość.

   Ale pewien nie jestem i z nikim mądrzejszym od siebie się w tej sprawie nie konsultowałem.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  5. Biorąc pod uwagę moje doświadczenie z SK Bankiem potwierdzam, że rodzaj kapitalizacji nie ma znaczenia a odsetki są liczone do dnia wniosku o upadłość.
   Mądrzejszy :-)

   Usuń
  6. Wielkie dzięki Mądrzejszy!

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 7. W rankingach IKZE warto byłoby dodać punkty za opcję podglądu konta on-line. To nie jest standard we wszystkich podmiotach. W niektórych trzeba dzwonić lub pisać listy polecone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Być może zadam to pytanie w każdym banku i zamieszczę informację w rankingu.

   Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
 8. Dzisiaj ukazała się informacja na stronie BFG odnośnie IKZE i IKE:

  Wypłata środków gwarantowanych z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w formie wypłaty transferowej w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1147, z późn. zm.) dokonywana jest po złożeniu w placówce wypłacającej wniosku o wypłatę oraz przekazaniu Bankowi Spółdzielczemu w Nadarzynie w wymaganym terminie potwierdzenia zawarcia nowej umowy IKE/IKZE lub przystąpienia do programu emerytalnego. Informacje o szczegółowym trybie postępowania oszczędzających na rachunku IKE lub IKZE przekaże deponentom Zarząd Komisaryczny Banku.

  Po przeczytaniu tego nasuwa mi się kilka pytań i chciałbym się was doradzić:
  1. jest mowa, ze Zarząd komisaryczny przekaże szczegóły deponentom, czyli w związku z tym możemy działać tj. składać wniosek o wypłatę u agenta i przesłać nową umowę konta emerytalnego DOPIERO po otrzymaniu listu z Nadarzyna.
  2. jest mowa o złożeniu wniosku o wypłatę u agenta. Nie rozumiem tego do końca, gdyż nie chce dokonać wypłaty tylko transferu na inne konto IKZE, Jak wygląda taki wniosek? czy mam przedstawiać agentowi umowę zawarcia nowego konta IKZE?
  3. Czy wysyła się coś do BFG, bo wcześniej ktoś wspominał o tym, ale BFG nic nie pisze o tym w informacji.
  4. Czy umowę o nowe IKZE przesyłam gdzieś w oryginale (Nadarzyn, agent) czy wszędzie kopie?

  OdpowiedzUsuń
 9. 5. Czy przekazać nową umowę zawarcia konta IKZE BS Nadarzynie można listem poleconym czy trzeba osobiście fatygować się do Nadarzyna?

  OdpowiedzUsuń
 10. @Anonimowy z tego co pamiętam (po przejściach z SK Bankiem) to wysyłasz umowę IKZE w oryginale z Nadarzyna oraz potwierdzenie założenia nowego rachunku IKZE nie do BFG a do BS Nadarzyn. Ja dzisiaj założyłem w BS Skierniewice a jutro przedzwonię do BFG upewnić się, że pamięć mnie nie myli i wysłać do Nadarzyna to co trzeba. P.S. Teraz z kolei bank w Ciechanowie ma kłopoty, jak wieść się rozejdzie to ludzie wpadną w panikę i niedługo będzie kolejny bankrut, szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowy nie wysyłamy, umowa rzecz święta w naszym archiwum :)
   Wysyłamy tylko potwierdzenie otwarcia, w tym celu wystawione, by dostarczyć je do dotychczasowego banku.

   Usuń
 11. 1. można przed. w piśmie z SK Banku był nawet tekst "JEŚLI NIE ZAŁOŻYŁ PAN JESZCZE NOWEGO IKE należy je założyć w ciągu 45 dni od otrzymania pisma"
  2. druczki będą mieli w banku wypłacajacym. tylko trzeba wytłumaczyć im o co chodzi, nie w każdym oddziale obsługa może być oblatana, zwłaszcza na początku. dobrze załączyć do druczka kopię otwarcia nowego IKZE. Ich zadaniem jest przesłać to do BFG (wniosek i kopię). WYPŁATA TRANSFEROWA to się ustawowo nazywa - stąd wniosek o wypłatę
  3.Samemu nic się do BFG nie wysyła
  4.Oryginał wysyłasz do Nadarzyna.
  5.Poleconym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Ravaillac i anonimowy

   Dzięki za pomoc.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. jeszcze doprecyzowani punktu 4 - NIE WYSYŁAĆ UMOWY. Wysyłasz oryginał potwierdzenia zawarcia umowy (a kopię tego potwierdzenia) zostawiasz w banku w którym zlecasz wypłatę - czekamy na info na stronie BFG który to będzie bank. Wypłaty muszą ruszyć w poniedziałek (nowelizacja tegoroczna daje 7 dni od złożenia wniosku o upadłość)

   Usuń
  3. No tak, wysyłanie umowy to rzecz ryzykowna ale jeśli nie ma się potwierdzenia zawarcia (a przynajmniej ja w moim archiwum nic takiego nie znalazłem z Nadarzyna, ze Skierniewic dostałem) to będzie problem (ja właśnie z SK Bankiem taki miałem). Zadzwonię jutro do BFG i się dowiem.

   Usuń
  4. Potwierdzenie otwarcia dostajesz tylko wtedy gdy zakładasz IKE w sytuacji, gdy jedno już masz, i będziesz je przenosił. Jeśli zakładałeś swoje pierwsze IKE w Nadarzynie to nie było ci to potrzebne i nie dostałeś go. Jeśli zaś do Nadarzyna skądś przenosiłeś to musiałeś dostać i dostarczyć do dotychczasowej instytucji. Tak więc teraz wysyłasz do Nadarzyna to co dostałeś ze Skierniewic i tyle, oni nie potrzebują twojej umowy ze sobą :)

   Usuń
 12. Coś się boję tego "pośredniczenia" agenta, który ma to wszystko załatwić, przesłać do BFG. Chyba bezpiecznie będzie załatwić to bezpośrednio w BFG nie sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lękaj się :) To normalna procedura, zalecana przez BFG. Jak do nich dzwoniłem przy SK Banku to sami mnie do WBK wysyłali, nie bardzo chcieli żebym ich odwiedzał. Po to mają bank, który ich obsługuje, żeby pielgrzymki im nie nawiedzały biura :) No i pamiętaj o wysyłce oryginału do Nadarzyna, bez tego ani rusz (a tego w BFG też nie załatwisz, choćbyś się uparł do nich pójść)

   Usuń
  2. Amen ;)

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 13. Jest już informacja na stronie, że to BZ WBK będzie agentem wypłacającym środki gwarantowane.

  Wypłata środków gwarantowanych z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) lub indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w formie wypłaty transferowej w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1147, z późn. zm.) dokonywana jest po złożeniu w placówce wypłacającej wniosku o wypłatę oraz przekazaniu Bankowi Spółdzielczemu w Nadarzynie w wymaganym terminie potwierdzenia zawarcia nowej umowy IKE/IKZE lub przystąpienia do programu emerytalnego. Informacje o szczegółowym trybie postępowania oszczędzających na rachunku IKE lub IKZE przekaże deponentom Zarząd Komisaryczny Banku.

  Wypłaty środków gwarantowanych w formie wypłaty transferowej:

  Zgodnie z art. 14 ustawy o IKE oraz IKZE zarząd komisaryczny banku powiadamia oszczędzających na IKE lub IKZE o spełnieniu warunku gwarancji, w rozumieniu art. 2 pkt 57 lit. a tiret pierwszy ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz. U. poz. 996), w terminie 30 dni od dnia spełnienia warunku gwarancji wobec banku.

  W celu dokonania wypłaty środków gwarantowanych z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na IKE w formie wypłaty transferowej oszczędzający, w terminie 45 dni od dnia otrzymania powyższego powiadomienia od banku, jest zobowiązany do:

  zawarcia umowy o prowadzenie IKE z inną instytucją finansową prowadzącą IKE lub przystąpienia do programu emerytalnego oraz
  dostarczenia Bankowi Spółdzielczemu w Nadarzynie - potwierdzenia zawarcia umowy o prowadzenie IKE (oryginał) lub - potwierdzenia przystąpienia do programu emerytalnego - w przypadku przystąpienia do takiego programu (oryginał).

  W celu dokonania wypłaty środków gwarantowanych z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na IKZE w formie wypłaty transferowej oszczędzający, w terminie 45 dni od dnia otrzymania powyższego powiadomienia od banku, jest zobowiązany do:

  zawarcia umowy o prowadzenie IKZE z inną instytucją finansową prowadzącą IKZE oraz
  dostarczenia Bankowi Spółdzielczemu w Nadarzynie - potwierdzenia zawarcia umowy o prowadzenie IKZE (oryginał).

  Ponadto oszczędzający na IKE lub IKZE powinien złożyć Funduszowi wniosek o wypłatę środków gwarantowanych.

  Do wniosku o wypłatę środków gwarantowanych z tytułu środków pieniężnych zgromadzonych na IKE lub IKZE stosuje się zasady opisane w Komunikacie nr 46 Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 28 października 2016 r.

  W przypadku spełnienia przez oszczędzającego ww. warunków Bankowy Fundusz Gwarancyjny dokona wypłaty środków gwarantowanych w formie wypłaty transferowej.

  Limit gwarancji odnosi się do sumy wszystkich środków zgromadzonych przez deponenta w danym banku, w tym na indywidualnym koncie emerytalnym lub na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego.

  Wypłaty środków gwarantowanych w formie zwrotu:

  W przypadku niedopełnienia przez oszczędzającego na IKE lub IKZE ww. 45-dniowego terminu zawarcia nowej umowy i przekazania właściwego potwierdzenia tego faktu BS w Nadarzynie (oraz gdy nie spełnia on warunków dotyczących osiągnięcia wieku, nabycia uprawnień emerytalnych oraz okresów i wysokości wpłat na IKE/IKZE, o których mowa w art. 34 ust. 1 pkt 1 lub art. 46 albo art. 34a ust. 1 pkt 1 ustawy o IKE oraz IKZE), Fundusz nie może dokonać wypłaty transferowej środków gwarantowanych, lecz jedynie ich zwrotu, o którym mowa w art. 2 pkt 15 ustawy o IKE oraz IKZE, co wiąże się ze stosownymi skutkami podatkowymi.

  W celu odbioru środków w formie zwrotu również konieczne jest złożenie przez oszczędzającego wniosku o wypłatę środków gwarantowanych.

  Wypłaty w formie zwrotu będą dokonywane po upływie 45 dni od otrzymania przez oszczędzającego powiadomienia od banku o spełnieniu warunku gwarancji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Zasady wypłaty IKE/IKZE reguluje Załącznik nr 3 do uchwały nr 308/DGD/2016 Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 28 października 2016 r.

   W treści jest następujący zapis:
   § 3.
   1. Fundusz dokonuje wypłat po złożeniu, w formie pisemnej, przez osobę uprawnioną, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wniosku o wypłatę środków gwarantowanych w trybie indywidualnym lub – za pośrednictwem Banku-Agenta – wniosku o wypłatę w trybie reklamacji.


   Czy ktoś rozumie ten zapis? Czy w banku BZ WBK będą wiedzieli w jakim trybie składa się wniosek u nich w banku? A może bezpieczniej jest złożyć jednak wprost w BFG?

   J.

   Usuń
 14. Panowie prosiłbym o opisanie zetknięcia się z agentem BZ WBK i opisanie swoich spostrzeżeń w kwestii składania wniosku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Panie Michale wpis chciałem opublikować jako anonimowy

  OdpowiedzUsuń
 16. Rozumiem, że składamy w BZ WBK "WNIOSEK O WYPŁATĘ ŚRODKÓW GWARANTOWANYCH PRZEZ BANKOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY
  W TRYBIE INDYWIDUALNYM /REKLAMACJI" link: http://www.bfg.pl/sites/default/files/pliki/formularz_wniosku_dla_osoby_fizycznej.pdf i w polu E. Powód złożenia reklamacji wpisujemy wypłata transferowa. Ten wypełniony dokument BZ WBK wysyła do BFG. Ponadto wysyłam oryginał potwierdzenia zawarcia umowy nowego IKZE do Nadarzyna. Powiedzcie czy ta cała procedura tak działa jak opisałem bo jeszcze tego nie robiłem w praniu?

  OdpowiedzUsuń
 17. Panowie mam następujący problem.Przenosiłem IKE do Nadarzyna, lecz zanim dokonano wypłaty transferowej bank upadł(udało mi się cofnąć tą dyspozycję po wniosku KNF). I teraz czy otwierając kolejne IKE potwierdzenie mam przesłać tam gdzie są obecnie środki czy do Nadarzyna?

  OdpowiedzUsuń
 18. No jeśli dyspozycja została cofnięta i środki nie zostały przelane do Nadarzyna, potwierdzenie trzeba przesłać tam, gdzie środki są faktycznie. z17

  OdpowiedzUsuń
 19. A co z kontem IKE w Nadarzynie? Zostanie automatycznie zamknięte?

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak nie wpłynęły środki, to nawet nie zostało otwarte. Przynajmniej w teorii tak powinno być.

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam,

  Czy ktoś z Was otrzymał już list z BFG w sprawie IKE/IKZE z Nadarzyna?
  Jeśli tak to kiedy? Ja nie dostałem a zbliża się już okres 30 dni od ogłoszenia i zaczynam się martwić.
  Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja też nie dostałem żadnego listu. A powiedzcie czy ktoś z was otrzymał już wypłatę transferową. Ja wysłałem do Nadarzyna co trzeba i BZ WBK też odwiedziłem, a na nowym koncie IKZE cały czas nic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie możesz otrzymać środków doputy zarządca komisarycznie nie stwierdzi, że Ci się wogóle coś należy. Mogłeś co prawda założyć nowe IKZE ale bez stwierdzenia przez zarządce, że miałeś środki co się objawia w postaci listu/powiadomienia nie będzie przelewu. Testowane w zeszłym roku w SK Banku.

   Usuń
  2. Też miałem IKE w Sk bank i środki miałem na nowym IKE po 3 tygodniach,a list z SK banku przyszedł ok.2 tygodnie później.Teraz też z IKZE zrobiłem w ten sam sposób i wszystko jest już w BFG.Nadarzyn już też potwierdził i czekają tylko na jakąś opinie z Ministerstwa jak kolega gdzieś wyżej już pisał

   Usuń
 23. U mnie też nic, ani listu ani wypłaty na nowe IKZE...

  OdpowiedzUsuń
 24. Dobre wieści, dzisiaj na moim koncie ike w bs skierniewice pojawiły się środki z nadarzyna. konto założyłem 3.11 więc trwało to nie co ponad dwa tygodnie. Czekam jeszcze na przelew z ikze. Pozdrawiam Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Środki pojawiły się w niedzielę??

   Usuń
  2. Ale jak otrzymałeś środki bez powiadomienia z BFG? Procedura mówi:

   1. Do 30 dni po ogłoszeniu spełnienia warunku gwarancji BFG otrzymujesz powiadomienie od zarządcy komisarycznego
   2. Po otrzymaniu powiadomienia masz 45 dni na założenie nowego IKE/IKZE.
   3. Oryginał powtwierdzenia założenia nowego IKE/IKZE wysyłasz do zarządcy komisarycznego i jednocześnie udajesz się w tym przypadku do WBK złożyć reklamację i wypłatę transferową.

   Możesz wyjaśnić skoro otrzymałeś środki jak u Ciebie wyglądała ta procedura?

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Konto sprawdziłem w niedzielę i wtedy zauważyłem przelane środki. pewnie były przelane w piątek. moja procedura wyglądała następująco:
   1. nie otrzymałem żadnego pisma z BFG ani zarządcy komisarycznego
   2. założyłem konto ike i ikze w bs skierniewice 3.11
   3. 3.11 udałem się do bz wbk i złożyłem wnioski o wypłatę środków przez BFG
   4. 3.11 wysłałem oryginały potwierdzeń otwarcia ike i ikze do nadarzyna
   5. kilka dni później zadzwoniła do mnie pani z BFG i zapytała czy wysłałem te oryginały do nadarzyna
   6. pieniądze na koncie 18.11
   7. czekam na przelew z konta ikze
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Dziś dostałem list z BFG, że 17 listopada dokonał wypłaty transferowej IKE (wniosek składałem 2 listopada i od razu wysłałem potwierdzenie otwarcia do Nadarzyna). Niestety moje nowe IKE - Biuro Maklerskie WBK - do dziś nie zaksięgowało wpłaty! Oj, jutro sobie porozmawiamy, państwo maklerstwo :P

   Usuń
  5. Nie, żebym stawał w obronie "maklerstwa", ale przy transferze nowy dostawca IKE czeka też na komplet dokumentów od starego dostawcy. Wpłata będzie zaksięgowana dopiero wtedy, gdy BZWBK będzie miało pełną wiedzę o Pana IKE, np. czy i ile Pan już wpłacił w tym roku.

   Trenowałem to już dwa razy przy wypłatach transferowych, szczególnie z DM PKO do Legg Mason TFI trwało to dodatkowe kilka dni roboczych przez oczekiwanie na dokumenty (o ile się nie mylę takie formularz nazywa się IKE-1 albo IKE-2)

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  6. Tak właśnie odpowiedziało maklerstwo :) Kasa jest, ale nie zaksięgują dopóki Nadarzyn nie dostarczy dokumentacji. A kiedy wyśle? Komisarz raczy wiedzieć... poczekam jeszcze z tydzień zanim zacznę ich nękać.

   Usuń
 25. Witam,
  Ja otrzymałam już list od zarządcy komisarycznego w sprawie konieczności założenia nowego IKE i IKZE do wypłaty transferowej. Wszystkie wnioski składałam w WBK przed 11 listopada br., potem dzwoniła do mnie również Pani z BFG, aby zapytać, czy wysyłałam oryginały potwierdzeń otwarcia nowych kont do Nadarzyna. Na dzień dzisiejszy nie otrzymałam jeszcze wypłaty transferowej na nowe IKE, IKZE, ale sądząc po poprzedniej wiadomości być może niebawem je otrzymam. Będę wdzięczna za informacje, czy inne osoby otrzymały już może wypłaty transferowe na swoje nowe IKE lub IKZE

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam,
  ja również dostałem list od zarządu komisarycznego o konieczności założenia konta (IKZE już dawno otworzyłem w BS Skierniewice i wysłałem do Nadarzyna potwierdzenie), dzwoniła do mnie również Pani z BFG, co znaczy, że otrzymali mój wniosek o wypłatę. Dopytywałem się jej kiedy można się spodziewać wypłaty na IKZE i podobno jest jakiś problem z wypłatą transferową na konto IKZE (na IKE podobno dokonują wypłaty bez problemu)!!! BFG podobno czeka na jakąś opinię prawną, ale nie zostało mi wyjaśnione dokładnie o co chodzi i na razie wypłat nie ma. Wiecie może o co chodzi, sądziłem że wszystko jest uregulowane w ustawie o IKZE.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dobra wiadomość! Właśnie sprawdziłem moje IKZE w BS Skierniewice i są już pieniążki :) Czyli jakieś 36 dni zeszło na wypłatę (nie wiem dokładnie bo ostatnio sprawdzałem 27.10) od zawieszenia działalności Nadarzyna. Oby już więcej takich wpadek nie było :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też potwierdzam otrzymanie pieniążków z IKZE na konto w BS Skierniewice. Sprawdzałem regularnie co 2-3 dni, więc z dużą dozą pewności mogę stwierdzić, że przyszły 30 listopada lub dzień wcześniej.

   Tak jak pisze Ravaillac, tempo wypłaty transferowej wyszło naprawdę beznadziejne. Wszystkie konieczne kroki wykonałem w pierwszym możliwym terminie, więc po mojej stronie nie dało się tego zrobić szybciej. Za to po stronie BFG jak najbardziej.

   z17@gazeta.pl

   Usuń
  2. Po przeczytaniu Twojejwiadomości sprawdziłem swoje Ikze i też mam przelane.

   Usuń
  3. Dzięki za relację. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 28. Ja również potwierdzam,że u mnie dokonano już wypłaty transferowej na nowe IKZE :).

  OdpowiedzUsuń
 29. U mnie również są środki na nowym IKZE.

  OdpowiedzUsuń
 30. 25.11 wysłałem poleconym listem do BS Nadarzyn oryginał potwierdzenia założenia IKZE w BS Skierniewice i do tej pory brak środków na IKZE BS Skierniewice. Czy trzeba się w ogóle udawać do BZWBK? W BS Skierniwice mówili, że nie trzeba. BZWBK jest tylko bankiem wyznaczonym do przetransferowania środków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bzwbk musisz złożyć wniosek w formie reklamacji żeby BFG wiedział gdzie te środki wysłać.Także najpierw do Bzwbk z tym,że np.ja miałem oryginał potwierdzenia otwarcia nowego IKZE który Pani w Bzwbk skserowała i dołączyła do wniosku.Dopiero później wysłałem oryginał do Nadarzyna

   Usuń
 31. Przeniosłem IKE I IKZE do BS Skierniewice. Przelewy szły trochę długo, ale od 2-3 tygodni wszystko jest załatwione. Wcześniej dzwoniłem do BFG i coś mówili o jakiś dodatkowych opiniach? Nie chciało mi się zgłębiać temat.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?