piątek, 20 kwietnia 2012

IKE obligacje skarbowe – zalety, wady, wątpliwości

A więc stało się – po kilku tygodniach szperania po rynku zdecydowałem się założyć swoje pierwsze IKE w życiu. Wybór padł na IKE obligacje skarbowe na koncie obsługiwanym przez PKO Bank Polski. Zanim podpisałem umowę przyglądałem się różnym rodzajom indywidualnego konta emerytalnego, szczególnie lokatom oraz ubezpieczeniom.

Dlaczego wszedłem w trzeci filar emerytalny? Bezpośredni powód to ukrócenie lokat antybelkowych, które zapewniały do kwietnia 2012r. solidne zyski dzięki omijaniu podatku od zysków kapitałowych. Zapoznałem się też dokładniej z zasadami IKE i wygląda mi to na zupełnie korzystne rozwiązanie dla kogoś, kto chce oszczędzać na prywatną emeryturę.

Dlaczego wybrałem akurat IKE obligacje skarbowe?

Po pierwsze, od początku celowałem w coś z gwarancją wartości oraz zysku, a to oznacza w praktyce tylko dwie opcje – rachunek bankowy (lokatę) lub obligacje skarbu państwa. Wyszedłem z założenia, że akurat pieniądze w trzecim filarze emerytalnym chciałbym chronić przed ryzykiem, nawet za cenę niższego zwrotu. W dłuższej perspektywie (mi do 60-tki zostało 31lat), dzięki procentowi składanemu oraz regularnym dopłatom (limit roczny w 2012r. = ok. 10,500zł), można w ten sposób i tak zbudować pokaźny kapitał. Na bardziej ryzykowne zabawy z kasą przeznaczam inne środki.

Po drugie, emerytalne obligacje skarbowe (czyli tzw. dziesięciolatki EDO) są w tej chwili oprocentowane wyżej niż zdecydowana większość lokat. Dla obligacji kupionych w kwietniu 2012r. odsetki po pierwszym roku wynoszą 6,5% (obniżone do 5,8% w listopadzie 2012r.), a w kolejnych latach będą obliczane na podstawie wzoru inflacja w ostatnich 12 miesiącach + 2,75% (obniżone w listopadzie 2012r. do 2%). Na przykład, jeśli w kwietniu 2013r. inflacja rok do roku wyniesie 3,5%, w kolejnym roku moje odsetki z tej partii obligacji skarbowych wyniosą 6,25%.

Przeczytaj więcej o tym, jak oblicza się odsetki od obligacji skarbowych.

6,5% to wartość, od której nie zapłacimy podatku Belki, jeśli nasze pieniądze pozostaną w IKE (tym lub innym) do momentu ukończenia przez nas 60 roku życia. To odpowiada ok. 8% na lokacie obciążonej podatkiem od zysków kapitałowych.

Po trzecie, obligacje skarbowe w IKE możemy sprzedać bez utraty odsetek. Państwo podejmuje się odkupienia ich od nas w każdym momencie. Inwestujących poprzez indywidualne konto emerytalne zwalnia z opłat związanych z przedwczesnym wykupem. Ale uwaga! Jeśli zamkniemy IKE obligacje skarbowe przed upływem 12 miesięcy, zapłacimy 150zł opłaty. Po tym okresie – hulaj dusza, zero kosztów likwidacji. A to oznacza, że jeśli w międzyczasie znajdziemy coś lepszego, nie będzie problemu z przeniesieniem tam swoich oszczędności z trzeciego filaru emerytalnego. Nie będzie też problemu z całkowitą wypłatą pieniędzy przed osiągnięciem 60 roku życia (tylko wtedy zapłacimy podatek). Po tym okresie możemy bez kosztów przenieść się do innego IKE (tzw. wypłata transferowa). Jeśli spełnimy warunek wieku (60lat) oraz stażu (wpłaty w 5 latach kalendarzowych), będziemy mogli sprzedać obligacje bez względu na ich datę zapadalności bez opłat (normalnie 2zł od obligacji za przedterminowy wykup). Nie unikniemy jednak tej opłaty, jeśli po prostu zlikwidujemy IKE obligacje i zażądamy zwrotu pieniędzy przed 60 rokiem życia. Tutaj szczegóły oraz pomysł na to, jak jednak sprzedać obligacje bez kosztów.

Po czwarte, IKE obligacje skarbowe charakteryzuje się niskimi kosztami. Za prowadzenie rachunku w pierwszym roku nie zapłacimy nic. W kolejnych latach są to kwoty malejące wraz ze stażem od 0,16 do 0,10% wartości naszych oszczędności, czyli ułamek tego, co kasują na przykład fundusze inwestycyjne za zarządzanie czy ubezpieczyciele za komplet opłat za polisy inwestycyjne. Więcej informacji tutaj.

Czy IKE obligacje skarbowe ma jakieś wady?

Żadna klasa aktywów nie jest idealna i jedyne, co możemy z tym zrobić, to zrozumieć, jakie ograniczenia mają instrumenty, które kupujemy. 10-letnie obligacje skarbu państwa narażone są na ryzyko niskiej inflacji. Ich oprocentowanie uzależnione jest od wzrostu cen i jeśli długo utrzymuje się on na niskim poziomie (np. 1-2%), nasz zwrot z inwestycji, liczony jako ok. 2,75% ponad inflację (aktualizacja: w lipcu 2012r. oprocentowanie obniżone do 2,5% ponad inflację), będzie prawdopodobnie niższy niż na lokatach. Co najważniejsze jednak, będzie na pewno wyższy niż inflacja, co oznacza, że nasze pieniądze nie stracą na wartości. Poza tym, w ostateczności zawsze możemy przenieść środki z IKE obligacje do innego produktu, gdzie akurat zwrot jest wyższy.

Mnie bardziej martwi jednak inne ryzyko. Wiadomo, że obligacje skarbowe są uważane za jedną z najbardziej bezpiecznych klas aktywów (obok lokat), ale – jak pokazał niedawny przykład Grecji – nawet państwa mogą po prostu umorzyć swój dług (bo kupując obligacje skarbu państwa, kupujemy właśnie dług) lub jego część. Mogą to zrobić nawet kosztem klientów indywidualnych, którzy oszczędzają na emeryturę – a niby dlaczego nie. Dlatego zakładając IKE obligacje skarbowe, decyduję się trochę bardziej niż wcześniej interesować polskimi finansami. Żeby wystarczająco wcześniej wyłapać moment, kiedy należy ten statek opuścić, jeśli (oby nie!) zacznie iść na dno.

Przeczytaj, czy obligacje skarbowe są całkowicie bezpieczne.

Zresztą, kupując dług państwa warto zadać sobie pytanie, jak bardzo mu ufamy. Czy jest dobrze zarządzane? Czy ma odpowiedzialną klasę polityczną, kompetentnych urzędników? Jak wyobrażamy je sobie za 10, 20, 30 lat? I tu widzę kolejną wadę polskich obligacji skarbowych jako ważnego składnika swojego planu na przyszłą emeryturę. Na obecnym etapie rozwoju polskiej demokracji, nie da się wykluczyć ani przejściowych, dotkliwych kryzysów, ani zupełnie katastroficznego scenariusza. A więc budowanie trzeciego filaru emerytalnego w oparciu o polskie obligacje skarbowe to w pewnym sensie zakład o to, czy Polska będzie je mogła i chciała spłacić, gdy przyjdzie na to czas. Bliskie mi jest również myślenie niektórych ekonomistów, którzy zniechęcają do inwestowania w obligacje państw, gdyż psują one rządzących oraz społeczeństwa, które zaczynają żyć na kredyt.

Widzę też pewien paradoks w kupowaniu obligacji skarbowych w sytuacji, kiedy tak bardzo narzekamy na ZUS oraz OFE, dwa bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez państwo elementy systemu emerytalnego. Założenie IKE obligacje skarbowe to w jakimś sensie wkładanie jajek do tego samego koszyka.

--------

Mimo wątpliwości ogólniejszej natury, argumenty takie jak solidny, zdefiniowany zysk, względnie bezpieczny charakter inwestycji oraz możliwość szybkiego odsprzedania przeważyły. Dzisiaj podpisałem umowę w PKO BP na IKE obligacje skarbowe, w poniedziałek przeleję limit na 2012r z konta oszczędnościowego BGŻ Optima. 

--------

Aktualizacja 18.05. 2012r.: Dwie szybkie uwagi techniczne: 1. do IKE obligacje nie mamy podglądu przez panel internetowy (zawsze można jednak za darmo wydrukować stan swojego rachunku na dany dzień w PKO, odsetki dopisywane są codziennie), 2. wartość jednej obligacji to 100zł, więc warto zaokrąglić wpłatę do setek; mi niestety sprzedawca o tym nie powiedział i teraz końcówka 78zł z limitu na 2012 (10578zł) leży nieoprocentowana - do użycia na zakup obligacji dopiero w następnym roku. Niby drobiazg, ale warto wiedzieć.

Aktualizacja 19.06.2012r.: Jest już podgląd internetowy do IKE obligacje skarbowe. 

Super ważna aktualizacja 19.07.2012r.: w lipcu oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich spadło do 6% w pierwszym roku i 2,5% ponad inflację w 9 kolejnych latach! 

Aktualizacja 01.11.2012r.: w listopadzie oprocentowanie spadło do 5,8% w pierwszym roku i 2% ponad inflację w kolejnych!

117 komentarzy:

 1. a na Ike maklerskim nie można kupować obligacji skarbu państwa ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Można, ale nie 10-letnie emerytalne, ktore sa najlepiej oprocentowane. W tej chwili na giełdzie handluje sie 3-letnimi, (ale za rząd szykuje jakieś zmiany). Poza tym, w przypadku kupowania obligacji na rynku wtornym w gre wchodza pewne komplikacje ze zmianami oprocentowana i inne ceregiele, których osobiście chce na IKE uniknąć. IKE inwestycje w PKO BP jest tez drozsze niz IKE obligacje skarbowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgodnie z tą rozpiską http://gpwcatalyst.pl/instrumenty_notowane?ph_main_content_1_order=bsi_instrument&ph_main_content_1_order_type=DESC są notowane także 10 latki np DS1021 czy coś się zmieniło w tej kwestii i np od tego roku już nie będą oferowane na rynku Catalyst?
  sam się poważnie zastanawiam nad IKE, obecnie u mnie zwycięża IKE maklerskie ale chciałbym mieć pewność o jej możliwościach np kupowania obligacji w celu dywersyfikacji portfela emeryta

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam ponownie, są dwa rodzaje obligacji - oszczędnościowe i rynkowe. Te pierwsze nie są notowane na giełdzie i charakteryzują się stałym zyskiem. Do tej grupy należą emerytalne dziesięciolatki EDO, o które oparte jest IKE obligacje. Inną ich cechą jest możliwość przedterminowego wykupu przez państwo. Obligacje rynkowe są notowane na GPW, a ich wartość jest zmienna. To oznacza, że można zarobić lub stracić na różnicach w cenie w trakcie trwania inwestycji. Nie można ich przed czasem wykupić, ale można sprzedać komuś innemu.

  Dzięki za pytania - czuję się zainspirowany, żeby napisać tekst porównujący IKE obligacje z IKE rachunek maklerski, który częściowo lokuje kasę w obligacjach skarbowych. Widzę pomiędzy nimi spore różnice dotyczące zwrotu, ryzyka oraz stopnia skomplikowania całej operacji.

  Ja traktuję właśnie IKE obligacje jako dywersyfikację swojego portfela emerytalno-inwestycyjnego, więc nie jestem zainteresowany IKE w rachunku maklerskim. Na giełdzie działam innymi pieniędzmi

  OdpowiedzUsuń
 5. No to w takim razie czekam na taki wpis. Pewnie pojawią się kolejne pytania ;)


  obligacje notowane na catalyst można także kupić poniżej ceny emisji (lub po cenie zbliżonej do emisji) i po prostu czerpać zyski z odsetek co w przypadku IKE ma ten plus że nie pobierają nam podatku a po zakończeniu trwania inwestycji emitent musi wykupić takie obligacje więc chyba w przypadku kiedy ktoś planuje długoterminową inwestycję na emeryturę i nie chce sprzedawać obligacji w związku z wahaniami cen to i tak wypracuje zysk taki jak na IKE skarbowym a w przypadku zakupu poniżej ceny emisji będzie na plus. Dobrze rozumiem?
  Oczywiście należy jeszcze pamiętać o prowizjach za zakup obligacji. Nie wiem jak to wygląda właśnie na IKE skarbowym opłaty ?

  Podsumowując dzięki za odpowiedzi
  Życzę wytrwałości w prowadzeniu tego bloga i w zbieraniu na emeryturę pod palmami ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam
  Od dwóch dni intensywnie 'przerabiam' bloga i naprawdę gratuluję.. wiedzy, analiz jak również trzeźwego spojrzenia na temat.
  Od 4 lat mam założone IKE w Generali z polisą i dochodzę do wniosku ,że chyba czas na zmiany bo faktycznie sporo to kosztuje..

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielkie dzięki za przemiły komentarz. Jest o czym pisać - teren jest wielki i dość słabo zorganizowany, bo nikt nie ma interesu w analizowaniu infomacji pod kątem korzyści dla klienta. Zapraszam do czytania, komentowania i podpowiadania, o czym jeszcze można napisać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  Mam IKE-Obligacje od 3 lat. Przed jego założeniem również dokonałem dokładnej analizy rynku i oferowanych IKE. Uważam, że jest to obecnie najlepszy i najtańszy produkt tego typu. Szkoda tylko, że emitent od dnia 1 marca 2012r. obniżył marżę z +3% do 2,75%. Mimo tego oprocentowanie niektórych obligacji zakupionych w latach 2009-2010 sięga 8%, co bez podatku stanowi ofertę niespotykaną obecnie na rynku.
  Z kolei uważam, że nowy wymysł w postaci IKZE to porażka. Wolę oszczędzać w moim pracowniczym PPE.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam na blogu,

  Gratujuję dobrego wyboru, na dodatek kilka lat temu, kiedy zysk ponad inflację był 3%. To będzie procentować przez wiele lat. Cóż, obniżka do 2,75% jest na pewno nieprzyjemna, ale rozwiązanie wciąż bija na głowę wszystkie inne w kategorii bezpieczny zysk.

  Zgoda co do IKZE - skomplikowana struktura i wątpliwe zalety. Na dodatek oferują je głównie ubezpieczyciele, a ci klepią na nas największą kasę.

  Mimo tego, mam zamiar jakieś IKZE odpalić, żeby dodatkowo się zabezpieczać i sprawdzać każdą opcję na własnej skórze.

  Będę dzielił się wrażeniami. Zapraszam ponownie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Takiej właśnie analizy szukałem, dzięki :) ... Dzisiaj idę założyć IKE w PKO BP

  OdpowiedzUsuń
 11. Dwie szybkie uwagi techniczne: 1. do IKE obligacje nie mamy podglądu przez panel internetowy (zawsze można jednak za darmo wydrukować stan swojego rachunku na dany dzień w PKO, odsetki dopisywane są codziennie, 2. wartość jednej obligacji to 100zł, więć warto zaokrąglić wpłatę do setek; mi niestety sprzedawca o tym nie powiedział i teraz końcówka 78zł z limitu na 2012 (10578zł) leży nieoprocentowana.

  OdpowiedzUsuń
 12. Okazuje sie, że można sprawdzić przez neta IKE Obligacje. Wystarczy mieć dostęp do serwisu zakupu obligacji na www.obligacjeskarbowe.pl
  W zakładkach po lewej jest Rachunek IKE i Stan Rachunku IKE.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki. Będę musiał sobie w takim razie odpalić dostęp internetowy.

  OdpowiedzUsuń
 14. witaj. a czy zakładając ike w pko bp musze posiadac tam rachunek ror ?czy mogę przyjsc założyć ike i przelewać pieniądze pod wskazany nr. rachunku ?jeśli chodzi o wpłaty jest dowolność ale najlepiej zaokrąglać do pełnych 100zł a nie wiecej niż te ok 10500zł na ten rok?lepiej wpłacać regularnie co miesiąc czy jednorazowo większą kwotę?

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie ma obowiązku zakładania ROR, ja przelewam z mBanku. Jest pod IKE podczepione jakieś techniczne konto finansowe (na którym leżą np. nadywżki ponad limit IKE w danym roku, jeśli ktoś je wpłaci, itp), ale jest bezpłatne i nie ma nic wpólnego z typowym kontem bieżącym, kartami, itd.

  Tak, w 2012 faktyczny limit na obligacje to 10500PLN - jednostka to 100zł, wieć nie ma co przelewać tych końcówek.

  Czy jednorazowo, czy co miesiąc? To bardziej złożona kwestia. Ze wzlgędu na to, że oprocentowanie jest uzależnione od inflacji w ostatnich miesiącach, warto kupować wtedy, kiedy inflacja jest najwyższa. Statystycznie jest to początek roku, bo wtedy wskakuje wysoka inflacja z koncówki poprzedniego roku (spowodowana przez świeta, itp.). Druga rzecz to różne co miesiąc warunki emisji. Co miesiąc skarb państwa ustala wzór, po którym obligacje z tego miesiąca bedą przez 10 lat procentowały. W tej chwili jest to 2,75% ponad inflację, kiedyś było nawet 3%, ale warto obserwować, bo mogą być tymczasowe wzrosty i spadki.

  Jeśli chodzi o tegoroczny limit, osobiście przelałem wszystko na raz w kwietniu.

  OdpowiedzUsuń
 16. to jesli dobrze rozumiem to jesli przeleję kwotę np na koniec czerwca a inflacja wyniesie np 4% to będę miał oprocentowanie np na te 10 tys. zł 6,75% (o ile sie nic nie zmieni ) przez najbliższe 10 lat a jesli będę przelewał co miesiąc np 1000zł to każdy tysiąc będzie oprocentowany przez 10 lat tak jak była inflacja na koniec każdego miesiąca +2,75%?
  - jeśli przeleję pieniądze np 14 czerwca to będą oprocentowane po inflacji z maja tak?
  - zakładam że nie będe ruszał tych pieniędzy ale jeśli np po 3 latach będę musiał wyjąć je wszystkie to będęmiał takie oprocentowanie jak przy kupnie (inflacja +2,75% bądz inny procent na dany okres) i tylko podatek belki od zysku ?umarzanie wtedy trwa tyle samo co np funduszy ?czy od razu mogę wyciągnąć pieniądze a produktu ike nie zamykać?
  - przeniesienie tego ike może być na ike w innym banku lokacyjne lub funduszowe czy tylko na obligacyjne ?

  Świetny blog tak apropo :) ...moglbys kiedys napisać o możliwości lokowania środków w fundusze luksenburgskie i czy jest to oplacalne, jak taki zwykly "kowalski moze tam ulokowac pieniądze" itp itd ?
  i coś np o obligacjach korporacyjnych

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzięki za dobre słowo. Będę tego bloga krok po kroku rozwijał, żeby powoli ogarnąć całą tematykę oszczędzania i planowania emerytury. Dzięki za sugestie - obie na pewno się pojawią w formie wpisu. Już przewijały się w różnej formie w poprzednich wpisach.

  Jeśli chodzi o oprocentowanie - jest pewnien błąd w Twoim rozumowaniu. Oprocentowanie nie jest na 10lat. Na 10 lat jest procent ponad inflację (w tej chwili 2,75%). Do wzoru dodaje się inflację za poprzedni miesiąc (np. maj, jeśli kupisz w czerwcu). W czerwcu 2013r, 2014r, itp oprocentowanie się zmieni w zależności od inflacji w maju 2013r., 2014r. itp. Innymi słowy: oprocentowanie jest stałe na rok, a po roku odnawia się w zależności od nowego odczytu inflacji.

  Podobno statystycznie inflacja jest największa w pierwszych miesiącach roku, więc warto kupować wtedy, żeby oprocentowanie odnawiało się na najwyższych poziomach. Drugie dobre rozwiązanie to po prostu uśrednić kupując co miesiąc po ok. 1000zł i mieć wszystko w nosie. Ja wybiorę pierwszą opcję w przyszłych latach.

  Po roku za przenisienie lub zerwanie IKE nie ponosisz kosztów. Moższesz przenieść do każdego typu IKE. Tak się przenosi IKE: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/04/jak-przeniesc-ike.html

  Przy zerwaniu przed 60 rokiem życia dostajesz 100% kapitału + zysk, ale płacisz podatek Belki. Można zrobić wypłatę częściową i nie zamykać IKE (płacisz podatek). Środki wpłyną na Twój rachunek szóstego dnia od złożenia dyspozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Michale,
   widzę że twoja wiedza i doświadczenie w temacie są duże.
   Dostałam taka propozycje z Home Broker:
   IKE 7,29%
   PSO 300 zł/m-c Open Life Idea Obligacji FOLOB004 (na początek)
   Lokata 3M (do 30 000 max) - 10,5%
   I zastanawiam się czy to jest dobra oferta, czy zupełnie nieatrakcyjna. Może jednak indywidualne IKE bez wiązania się z innymi produktami?

   Usuń
 18. Dzięki za dobre słowo. Na Pani pytanie odpowiadam we wpisie o Home Broker, gdzie zadała Pani to samo pytanie.

  Jeśli chodzi o wybór IKE obligacje czy cały pakiet z Home Broker, wybiera Pani z dwóch atrakcyjnych ofert. Czyste IKE oznacza większą dowolność i prostotę oraz mniejsze koszty, ale oprocentowanie będzie niższe. Jeśli weźmie Pani inne produkty, sporo wyda Pani na opłaty (które może się zwrócą, a może nie w wynikach inwestycyjnych, ryzyko jest po Pani stronie), ale na samym IKE będzie miała Pani wyższe oprocentowanie.

  Osobiście mam IKE obligacje, bo lubię proste i tanie rozwiązania, ale tego pakietu HB bym się również nie powstydził.

  OdpowiedzUsuń
 19. Panie Michale czy możesz potwierdzić że jest podgląd przez panel internetowy do konta naszego konta IKE obligacji, byłem w placówce powiedzieli mi że od 1 czerwca wprowadzili takie "udogodnienie"
  jak to wygląda?

  OdpowiedzUsuń
 20. Sorry, że odpowiedź zajęła tak długo. Tak, potwierdzam. Od 1 czerwca zmienił się regulamin - jest wgląd w IKE obligacje przez internet. Jeśli do tej pory go nie mieliśmy, wystarczy wizyta w oddziale i aktywowanie tego udogodnienia. Fajnie, bo lubię "widzieć" swoje pieniądze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to dobra wiadomość, a przez jaki program (strone internetową) się logujesz? I co w banku wymagają do aktywowania tej usługi ?

   Usuń
 21. Logowanie przez strone obligacjeskarbowe.pl, do aktywacji potrzebny dowód. Otwierają darmowy rachunek rejestrowy, przez którym masz wgląd w IKE oraz możliwość zakupu obligacji skarbowych online (poza IKE). IKE na razie można kupować tylko w oddziale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale można to załatwić bez konieczności wizyty w banku? Bo mam IKE ale w moim banku nie wiedzą jak aktywować dostęp przez internet.
   Czy to ten formulasz muszę wypełnić?: https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl/registration.open.do;jsessionid=pfwTPkLppXhLHbZZlPjwkX2TKjYxtZJQGBJW39rlnwVdrmvg566W!-936908947
   Jeszcze raz dzięki za odpowiedź, super stronka :)

   Usuń
 22. założyłem IKE Obligacje , w potwierdzeniu zakupu EDO0622 widnieje wpis
  "opłata za przedterminowy wykup 2,00 PLN/1szt"

  czy w IKE on obowiązuje?

  Pozdrawiam , świetna strona na temat oszczędzania na emeryturę

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki za dobre słowo. W regulaminie jest jasno napisane, że IKE jest z tej opłaty zwolnione.

  OdpowiedzUsuń
 24. a co z tą aktywacją dostępu przez internet ? Muszę wypełnić ten formulasz ? https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl/registration.open.do;jsessionid=pfwTPkLppXhLHbZZlPjwkX2TKjYxtZJQGBJW39rlnwVdrmvg566W!-936908947

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie wiem. Ja dostęp przez net aktywowałem w oddziale. Tam mnie odesłali z infolinii.

  OdpowiedzUsuń
 26. Za 5 lat zamierzam przejść na emeryturę. Czy opłaca mi się obecnie odkładac jakieś nadwyzki finansowe na IKE lub inny produkt (nie licząc lokat bankowych)
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 27. Dlaczego nie? Nie musi Pan likwidować IKE w momencie przejścia na emeryturę, tylko korzystać ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych nadal (do momentu wypłacenia środków). Myślę, że warto wybierać najbezpieczniejsze formy IKE w Pana przypadku, np. IKE obligacje czy lokaty bankowe (najlepiej niepowiązane z żadnymi programami systematycznego oszczędzania).

  Warto pamiętać, że warunkiem wypłaty środków z IKE bez podatku Belki (oprócz wieku 60 lat) jest wpłacanie ich przez 5 lat kalendarzowych.

  Tak w ogóle - ciekawe pytanie Pan zadał. Moim zdaniem warto zadbać o swoje finanse bez względu na wiek, przecież te wszystkie ustawowe bariery typu wiek przechodzenia na emeryturę, itp. nie zwalniają nas z myślenia o własnych sprawach i organizowania swoich pieniędzy z największą korzyścią dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam. Jeśli chodzi IKE-Obligacje z dostępem poprzez internet to należy:
  1. Założyć IKE-Obligacje (podpisać wszystkie dokumenty w oddziale itd.).
  2. Poprosić o założenie OSOBNEGO rachunku REJESTROWEGO (z oddzielnym numerem konta).
  3. Poprosić o aktywację dostępu przez internet do tego rachunku rejestrowego (nie IKE-Obligacje). Będzie wtedy możliwe zalogowanie się na niego ze strony obligacjeskarbowe.pl i to z jego poziomu mamy dostęp do danych w IKE-Obligacje.
  Wszystko to można załatwić w oddziale banku za jednym razem.

  U mnie też pracownik banku początkowo nie wiedział o co mi chodzi. Twierdził, że nie niestety nie ma możliwości dostępu do IKE-Obligacje poprzez internet. Dzięki tej stronie udało mi się mu udowodnić, że jest inaczej. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 29. też chciałem dostęp przez internet do konta to powiedzieli mi że muszę im podać jeszcze numer mojego konta na które będą przelane ewentualne pieniądze z konta rejestrowego nie wiem za bardzo po co oczywiście nie miałem tego nr konta przy sobie więc czeka mnie kolejna wędrówka do placówki
  wam też tak powiedzieli że musi być nr konta??
  żeby było śmiesznie jak byłem w placówce zapytać o ike to oczywiście uzyskałem informacje, że wystarczy tylko dowód żeby założyć sobie ike obligacji

  OdpowiedzUsuń
 30. Tak, zarówno przy zakładaniu IKE Obligacje jak i rachunku rejestrowego należy podać numer swojego zwykłego konta bankowego. Warto je mieć zawsze przy sobie, zapisane choćby w telefonie komórkowym. Jak widać czasem może się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam!

  Po pierwsze gratuluję bardzo dobrego bloga: dla mnie jest bardzo wygodny, wszystko w jednym miejscu i opisane w zrozumiały sposób. :-)

  Mam kilka pytań:
  1. Wiem, że są rozwiązania w bankach/instytucjach dedykowane dla IKE (np. w Getin). Ale czy nie jest tak, że mogę wybrać dowolną lokatę/konto/TFI i w momencie podpisywania umowy w ostatniej chwili powiedzieć, że to będzie moje IKE?
  2. IKE daje zwolnienie z podatku Belki - czy nie lepiej więc założyć IKE tam, gdzie przewidywana stopa zwrotu będzie największa (w długim terminie), czyli np. na koncie maklerskim albo w SFI mBanku?

  OdpowiedzUsuń
 32. Szybka odpowiedź. Nie każda lokata, fundusz czy inny produkt finansowy może być IKE. Nie ma możliwości połączenia SFI w mBanku i IKE (choć byłby to fenomenalny pomysł - może na piszę o tym osobny wpis z cyklu financial fiction).

  OdpowiedzUsuń
 33. Chciałabym się dowiedzieć, co z pieniędzmi z IKE obligacje w przypadku śmierci. Czy współmałżonek lub dzieci otrzymują je na ta takich samych zasadach jak właściciel. czy mogą kontynuować, wybrać, itp. Dzięki za odpowiedzieć i informacje na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 34. W umowie można dodać tzw. osobę uposażoną. Otrzyma ona 100% środków na wypadek śmierci. Można (chyba) też określić więcej osób i ustalić procentowy udział. Co ważne, w przypadku śmierci osoba uposażona nie płaci ani podatku Belki, ani podatku spadkowego. To kolejne ważne plusy IKE (nie tyklo obligacje) jako rozwiązania na emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam,
  moje pytanie dotyczy dolnego limitu wpłat w danym roku kalendarzowym. Nie spotkałem się z taką informacją dotyczącą IKE Obligacje prowadzoną przez PKO BP. Domyślam się, że dolna granica to 100 pln, aby dało się kupić za to przynajmniej jedną obligację w danym roku kalendarzowym. Jednak jeżeli się mylę to proszę o korektę mojego rozumowania.

  Gratuluję świetnego bloga. Sam od kilku miesięcy ŚWIADOMIE poszukuję różnych rozwiązań na przyszłą emeryturę. Pana blog stanowi bardzo dobrą podstawę do zainteresowania się tematem i proponowanymi rozwiązaniami.
  Odbyłem już kilkanaście spotkań z różnej maści "doradcami" (banki, tow. ubezpieczeniowe, OpenF, EXP, Notus) i konkluzja nasuwa się taka: sprawdzać, pytać, sprawdzać, liczyć, sprawdzać, nie wierzyć, sprawdzać a na końcu mieć SWÓJ ROZUM i to JA podejmuję decyzję (ryzyko i ewentualny zysk zawsze po mojej stronie).
  POZDRAWIAM I JESZCZE RAZ GRATULUJĘ BLOGA

  OdpowiedzUsuń
 36. Wielkie dzięki. Takie komentarze są dla mnie bardzo ważne. Proszę wracać na bloga - co dwa dni jest nowy post, wkrótce pojawią się też poradniki wideo.

  Zgadza się - minimalna wpłata to 100zł, czyli wartość jednej obligacji. Nie ma przymusu wpłat na IKE w każdym roku, ale żeby skorzystać w wieku 60 lat ze zwolnienia podatkowego musimy wpłacić w co najmniej 5 latach kalendarzowych.

  OdpowiedzUsuń
 37. UWAGA !!!
  po śmierci właściciela IKE spadkobiercy płacą 19% od CAŁEJ wpłaty do IKE
  ( z lokat w banku płacimy tylko zwykły podatek spadkowy)
  to jest prawdziwa granda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przepraszam, jakie jest źródło tych informacji?

   Bo ustawa o IKE (http://www.obligacjeskarbowe.pl/download/IKE_01_01_2012_USTAWA.pdf) mówi o tym, że "nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym" jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn.

   Oraz, że "wypłata środków dokonana na rzecz osób uprawnionych do tych środków po
   śmierci oszczędzającego" jest zwolniona od podatku dochodowego.

   Nic mi też nie wiadomo o tym, żeby IKE obligacje było inaczej traktowane niż lokaty, jeśli chodzi o zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.

   Jeśli się mylę, proszę o dowody i źródła.

   Usuń
  2. sorry, chodziło o zwykłe obligacjie SP, tutaj spadkobiercy nie ponieszą żadnych kosztów zakupu obligacji i ich dochód kapitałowy równy jest cenie wykupu obligacji.
   A przy okazji, obiło mi się, że maksymalna kwota wypłaty środków po śmierci oszcędzającego w IKE obligacje to 50000zł, na rzecz osób upranionych. (reszta to wspólny spadek) prawda to czy fałsz?

   Usuń
 38. Małe sprostowanie..... przy likwidacji IKE (zwrot środków) jak wynika z listu emisyjnego występuje opłata w wysokości narosłych odsetek od każdej obligacji (max 2 złote). Powyższa opłata nie występuje tylko w przypadku wypłaty środków z IKE (przy osiągnięciu wieku emerytalnego) bądź wypłaty transferowej (przeniesienie środków w ramach IKE do innej instytucji)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Sorry, niedopatrzenie: "Przy przedterminowym wykupie obligacji, wynikającym ze złożenia dyspozycji wypłaty lub wypłaty transferowej z IKE-Obligacje nie jest naliczana żadna kwota pomniejszająca narosłe odsetki od obligacji oszczędnościowych. Kwota ta występuje jedynie przy zwrocie środków z konta IKE-Obligacje."

   http://www.obligacjeskarbowe.pl/index.php?id=zakon_ike&samSession=77f01127c21ae044e32d3d95e457e4f1

   Usuń
  2. Mam IKE od kwietnia 2012 wpłaciłem część limitu w kwietniu i część w maju>>Długo analizowałem jak odkładać na przyszłą emeryturę i teraz tylkożałuję że wcześniej nie podjąłem decyzji o założeniu IKE... Uniknąłbym podatku od lokat>> Uważam osobiście żę IKE najbardziej jest opłacalne i bezpieczne dla obecnych 50-ciolatków>> Ja postanowiłem sukcesywnie przerzucać swoje oszczedności na IKE wykorzystując coroczny limit, a po osiągnięciu wieku kiedy mogę juz zlikwidować wkład bez podatku planuję wybrać opcję umarzania co miesiąc np 20 obligacji:).. jest to świetny sposób na poprawę poziomu zycia na emeryturce>> I wtedy można podrózować::))i leżeć pod palmami tak jak w wizji Tuska sprzed 5 lat.Aleniestety>> nie dzięki emeryturze z ZUS ale swoim oszczędnościom>

   Usuń
  3. Dzięki za komentarz. Mam bardzo podobne podejście - aktywne i pozytywne. Warto brać za siebie odpowiedzialność i wybierać świadomie z całej masy lepszych i gorszych ofert.
   Życzę jak najwięcej bezpieczeństwa finansowego i wysokiego komfortu życia - dzisiaj i w przyszłości.

   Usuń
 39. "Zgodnie z ustawą o IKE, roczny limit wpłat nie może być wyższy niż trzykrotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Jak wynika z założeń do budżetu na 2013 rok, ma ono wynieść 3765 zł, a jego trzykrotność to właśnie 11 295 zł" To przewidywany limit na przyszły rok>>>

  OdpowiedzUsuń
 40. O, super przydatna informacja. Wielkie dzięki! Warto się powoli prygotowywać do przyszłorocznego limitu.

  OdpowiedzUsuń
 41. dziękuje. zamieram załozyc IKE męzowi i sobie, dzięki lekturze bloga waham się tylko między obligacjami a lokatą. Getin bank ? jak myślisz? była u mnie przedstawicielka AVIVY, ale u nich własnie likwiduję 'Nowa perspektywe" pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy

  OdpowiedzUsuń
 42. Dzięki za dobre słowo. To dla mnie ważne. Zapraszam co dwa dni - w takim rytmie publikuję artykuły.

  Wybór IKE obligacje skarbowe czy IKE lokata to wybór między dwoma najlepszymi produktami dla osób, które chcą uniknąć ryzyka i aktywnego zajmowania się swoimi oszczędnościami emerytalnymi. Ja wybrałem obligacje skarbowe ponieważ:

  1) większość moich pieniędzy jest na lokatach, więc obligacje to urozmaicenie mojego portfela,
  2) podoba mi się mechanizm uzależniania oprocentowania od inflacji, bo w długiej perspektywie daje gwarancję, że moje pieniądze będą co rok wypracowywać realny zysk i procent składany będzie sobie nakręcał mój majątek na przyszłość
  3) i tak IKE można przenieść do innego dostawcy za darmo po roku, więc jeśli kiedyś wymyślą coś lepszego, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przenieść na lokatę czy jeszcze gdzieś indziej

  Polecam ten wpis jeszcze: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/10/czy-warto-oszczedzac-na-obligacjach-skarbowych.html

  OdpowiedzUsuń
 43. Chyba kończy sie eldorado IKE:) czytałem projekt listu emisyjnego EDO 1122>> Wynika z niego że ta seria obligacji będzie oprocentowana tylko 2% powyżej inflacji!!! w pierwszym okresie odsetkowym 5,8% a w następnych pewnie poniżej 5%,

  OdpowiedzUsuń
 44. Stopa procentowa dla danego rocznego okresu odsetkowego jest obliczana na podstawie stopy
  wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowanej dla 12 miesięcy i ogłaszanej przez
  Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego
  okresu odsetkowego, powiększonej, w pierwszym okresie odsetkowym o marżę w wysokości
  2,00%, zaś w następnych rocznych okresach odsetkowych o stałą marżę w wysokości 2,00%.

  OdpowiedzUsuń
 45. Dzięki za cynk. Cóż, od początku było jasne, że sytuacja jest dynamiczna. Na szczęście można po 12 miesiącach za darmo przenieść IKE do innego dostawcy, jeśli ocenimy, że gdzieś będzie naszym pieniądzom lepiej

  OdpowiedzUsuń
 46. Czekam mniej więcej do lutego 2013 i prawdopodobnie z IKE-Obligacje (po nieco ponad pół roku) uciekam. Cel IKE bez względu na formę jest jeden: wyhodować jak najwięcej złotówek na jesień życia. Wobec ograniczeń powodowanych ogłaszanym oficjalnie poziomem inflacji oraz malejącym kuponem odsetkowym EDO - zmykam, gdzie dają więcej.
  Prawdopodobnie będzie to IKE oparte na funduszach inwestycyjnych. Mam już upatrzony 'parasol' jednego z TFI, gdzie fundusze obligacji dają kilkunastoprocentową stopę zwrotu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajny pomysł. Nie ukrywam, że też mnie trochę korci. Ale do inwestycji w fundusze, akcje, itp. mam przeznaczone inne pieniądze, więc raczej zostanę mimo spadków oprocentowania.

   Proszę dobrze wybierać fundusze i unikać nadmiernego ryzyka. Proszę koniecznie napisać za jakiś czas, jak idą inwestycje. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Korzystając z okołoświątecznego luzu, zmotywowany lichymi parametrami obligacji styczniowych - założyłem nowe IKE w Union Investment.

   Niemieckie auto i niemiecki bank jeszcze mnie nie zawiodły. Może z TFI będzie podobnie. Do końca roku - bez opłaty wejściowej, wynoszącej 400 zł. A więc 150 za likwidację IKE-Obligacje nie takie straszne. Do dyspozycji jest parasol 11 funduszy, dopuszczalne 5 bezpłatnych zmian alokacji w roku. Póki co - postawiłem na jeden wybrany fundusz, w który już wcześniej inwestowałem. Samo założenie IKE - mniej żmudne niż w PKO - mniej kwitów i podpisów. Limit za 2013 (11 139 zł)przelewam na początku stycznia, niech pracuje cały rok.

   Likwidacja IKE-Obligacje to proces nieco żmudny. Byłem pierwszym, który w tej placówce coś takiego likwidował, toteż panie musiały najpierw trochę podzwonić. Udało się. Proces odkupienia obligacji trochę potrwa, toteż transfer środków z PKO nastąpi za 2 tygodnie.

   Usuń
  3. Dzięki za komentarz, Union Investment to na pewno jedno z lepszych towarzystw, a niewykluczone, że 2013r. okaże się hojny dla właścicieli bardziej ryzykownych aktywów. Dzięki za opis przeniesienia IKE obligacje - bezcenne dla czytelników!

   Usuń
  4. Dziś przyszło potwierdzenie - w jednostki uczestnictwa funduszu zamieniono zarówno tegoroczny limit, jak i transfer z IKE-Obligacje. Wykup obligacji potrwał ok. 3 tygodni - swoje zrobił tu czas świąteczno-noworoczny.

   Z trwającej ok 100 dni 'pracy' 105 obligacji dziesięcioletnich oprocentowanych na 6%, po odliczeniu opłat manipulacyjnych - przetransferowano nieco ponad 10600 zł. Dałoby to w skali roku stopę zwrotu ... ok. 3.5%.

   UniObligacje Nowa Europa powitały nas miłymi dla oka dziennymi wzrostami, na jakie w IKE na "dziesięciolatkach" czekać trzeba tygodnie.

   Usuń
  5. Wielkie dzięki za podzielenie się doświadczeniami z procesu. Zyski z obligacji pomniejszyła niestety opłata za wcześniejsze przejście z jednego IKE na drugie - mam nadzieję świadoma decyzja. Dla jasności dla innych czytelników, tego można było uniknać czekając 12 miesięcy od podspisania umowy o pierwsze IKE.

   Odwieczny dylemat - gwarantowane 4-6% rocznie czy możliwość zarobienia więcej na aktywach obciążonych ryzykiem straty. Gratuluję podjęcia niełatwej decyzji - proszę opisywać jej konsekwencje w komentarzach!

   Póki co moje IKE pozostaje w obligacjach. W kwietniu, gdy minie rok rozważę ewentualne przeniesienie tych środków gdzieś indziej, chociaż budując cały swój portfel oszczędności i inwestycji (którego IKE jest tylko częścią) skłaniam się do pozostania z tymi środkami na obligacjach mimo dużo słabszych warunków niż jeszcze rok temu (niższa inflacja, niższa marża na nowych emisjach).

   Usuń
  6. Mija kwartał, odkąd IKE oparłem na subfunduszu UniObligacje Nowa Europa. Pierwsze 2 miesiące nieco rozczarowywały - wyniki funduszu były w trendzie bocznym, a z "dziesięciolatek" coś tam ludziom w tym czasie nakapało. Jednakże w ostatnich 2 tygodniach fundusz "ruszył". I to na tyle, by dać więcej za cały kwartał, niż obligacje skarbowe. Jeśli trend się utrzyma - nadal liczę na dwucyfrową stopę zwrotu za ten rok.

   IKE w Union Investment daje możliwość czterokrotnej bezpłatnej w ciągu roku alokacji środków pomiędzy subfunduszami. To trochę mało, bo UI góruje nad innymi TFI szybkością w publikowaniu wyników (już na koniec bieżącego dnia) oraz szybkością realizacji zleceń konwersji (D+1), więc pozwala nieźle 'surfować' między subfunduszami. Ale póki co - życie pokazało, że nie opłaciłoby się nerwowo reagować.

   Usuń
  7. Super - dzięki za podzielenie się doświadczeniami. Przyznaję, że myślałem w tym czasie, o Pana decyzji i obserwowałem zachowanie funduszu. Gratuluję konsekwencji i przetrzymania trudnego okresu - miejmy nadzieję, że się już nie powtórzy. Dzięki za kilka wskazówek co do technicznych szczegółów IKE w UI - jestem w przededniu możliwego transferu z IKE obligacje, każda informacja ważna. Dzięki i proszę wracać, dzielić się wiedzą!

   Usuń
  8. UniObligacje pod koniec kwietnia dostały zadyszki, toteż zleciłem konwersję 60% kapitału na UniAkcje MiSS. Przez bodajże 2 tygodnie "misie" ładnie pracowały, równoważąc takie sobie wyniki funduszu obligacji. Po "zwałce" na GPW dałem z całością drapaka do UniLokaty - funduszu pieniężnego. Telefoniczne zlecenie sprzed godz. 9:00 zrealizowano tego samego dnia. Siedzę dalej w UniLokacie czekając na kolejny "żniwny" czas na polskiej giełdzie, by potem znowu bez wahania chronić kapitał w pienieżnym. Fundusze obligacji stały się passe. A mieszane - liche jak zawsze.

   Usuń
  9. Ciekawe, agresywne podejście oparte na częstych posunięciach. Warto na pewno je jakoś usystematyzować (np. po spadku 5% opuszczam akcyjne, itp.). Moje podejście do inwestycji na IKE (środki są już w moim TFI) będzie jednak trochę inne - po dużych, panicznych spadkach mam zamiar chętniej przenosić środki z funduszu pieniężnego do akcyjnego, a po długich wzrostach przenosić część kapitału i zysku do pieniężnego. Ogólnie jest to inwestycja długoterminowa i nie chcę za często i za ostro przy niej majstrować.

   Usuń
  10. Po miesiącu jestem z powrotem w funduszu akcyjnym: UniAkcje MiSS (75%), UniLokata (25%). Dwa pierwsze dni w 'misiach' dały więcej niż fundusz pieniężny wygenerowałby w 2 miesiące. Wcześniej byłem na urlopie, nie zawsze z internetem pod ręką. Chciałem spać spokojnie nie nakręcając się indeksami. Do końca roku mogę jeszcze dwukrotnie zlecić zmianę alokacji. Przyszło pismo z Union Investment informujące, że w ramach IKE mogę inwestować również w 2 nowo powstałych w tym roku funduszach. To dobra wieść - Turcja zapewne odzyska kiedyś swoją dynamikę.

   I jeszcze wielki komplement pod adresem tego TFI - gdy nadesłano nową wersję regulaminu IKE liczącego kilkanaście stron, we wstępie wypunktowano, co konkretnie zmieniono. Podobnych praktyk nie stosuje np. żaden z banków, w których mam konta, a które od czasu do czasu coś w regulaminach mieszają.

   Usuń
 47. Aktualizacja 19.06.2012r.: Jest już podgląd internetowy do IKE obligacje skarbowe.
  ??? jak i gdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać komentarze na tej stronie - wszystko już tam jest.

   Usuń
 48. zamiast inwestować w fundusze to lepiej zainwestuj w akcje>>> Jeśli się nie znasz na rynku inwestycyjnym i masz słabą konstrukcję psychiczną to osobiście Ci odradzam>>> Przezyłem to> fajnie jest jak wszystko rośnie ale jak zacznie spadać to większość popada w panikę i popełnia rażące błędy umarzając jednostki i znów je odkupując>> czasem drożej>lub taniej ale na kontynuacji spadków>>Zresztą jak sprawdziłem to fundusze jako inwestycja długoterminowa dają stopę zwrotu podobną do obligacji>>Ja gram na giełdzie ale stała kwotą i nigdy nie zainwestowałbym całych środków w ryzykowne aktywa>

  OdpowiedzUsuń
 49. W nawiązaniu do aktualizacji z 18.05. 2012r: Ja mam podgląd do konta IKE Obligacje przez internet. W tym celu trzeba założyć zwykły rachunek obligacji w PKO (bezpłatny, nie trzeba nic wpłacać, nie trzeba kupować obligacji). Logując się do tego podstawowego rachunku widzę ilość i aktualną wartość obligacji IKE. Pracownik PKO przy pierwszym spotkaniu powiedział mi, że nie ma opcji podglądu on-line, ale się mylił.

  IKEman

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam,
  Mam pytanie w sprawie limitu wpłat na Ike. Czy jeśli w grudniu założę rachunek Ike obligacje i wpłacę cały limit za 2012 to w styczniu 2013 będę miał już nowy limit za 2013 ?
  Dziękuję z góry za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i dzięki za pytanie. Dokładnie tak. Limit na IKE jest roczny, nie ma znaczenia w którym miesiącu wpłacamy, czy wpłacamy jednorazowo czy na raty.

   Usuń
 51. To jaki jest najlepszy moment zakupu obligacji w 2013 roku? Jakoś się nie orientuję w tych oprocentowaniach. Obligacje IKE będę kupować po raz czwarty, Zwyczajowo robiłam to z początkiem stycznia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Początek roku to dobry moment (korzystny odczyt inflacji, od którego zależy oprocentowanie obligacji na kolejny rok), ale proszę też obserwować listy emisyjne - to są całkiem przystępne dokumenty: http://www.obligacjeskarbowe.pl/index.php?id=listyem&samSession=7b82563070567b6b43565d839012dcce

   W tym roku w styczniu 2013 państwo nie rozpieszcza: 5% w pierwszym roku, 1,75% ponad inflację w kolejnych.

   Usuń
 52. Dziękuję za odpowiedż. Jeśli chodzi o oprocentowanie to myślę,że lepiej w tym roku nie będzie. Po prostu kryzys.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. Też się spodziewam, że obligacje skarbowe to nie będzie najlepszy (choć wciąż uważam, że dobry) sposób oszczędzania.

   Usuń
 53. ja odpuszczam styczeń jesli chodzi o zakup>> zresztą najlepiej obserwować listy emisyjne pod koniec miesiaca>> teraz czekam na list z lutego>> jeśli warunki oprocentowania będa gorsze jak w styczniu to może coś kupię ze styczniowych obligacji>> ale raczej w tym roku limitu nie wykorzystam>> za liche oprocentowanie>>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i dzięki za komentarz - też na razie zwlekam. Spadek stóp procentowych to niestety niższe oprocentowanie obligacji - ten rok może należeć do mniej udanych pod tym względem.
   Na pewno będę chciał wykorzystać limit za 2013. Od kwietnia otworzy mi się możliwość bezkosztowego przeniesienia IKE do innej formy. Nie wykluczam żadnego posunięcia.

   Usuń
 54. W ramach ciekawostek od 1 lutego nie tylko 10 letnie mozna kupowac w ramach ike-obligacje

  http://www.ekonomia24.pl/artykul/705504,973190-Nowe-mozliwosci-oszczedzania-w-ramach-IKE-Obligacje.html

  OdpowiedzUsuń
 55. "Klienci, którzy posiadają umowy o prowadzenie Konta IKE-Obligacje będą proszeni o podpisanie aneksu do umowy. Dodatkowo konieczne będzie złożenie dyspozycji (Dyspozycja Nabywania Obligacji Skarbowych), w której klient określi procentowy udział poszczególnych rodzajów obligacji w nabyciach realizowanych przez DM PKO BP za środki wpływające na konto. Także osoby, które zamierzają pozostać przy oszczędzaniu tylko poprzez obligacje dziesięcioletnie (EDO), zostaną poproszone o złożenie dyspozycji, w której określą 100 procentowy udział obligacji EDO w zakupach."

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam Panie Michale, od kilku dni dopiero zgłębiam temat IKE i w związku z niewątpliwą Pana znajomością w tej dziedzinie chciałbym prosić o pewien drogowskaz odnośnie pierwszego kroku. Otóż mam 26 lat i miesięcznie chciałbym przeznaczać ok 100 zł. na swoją przyszłą emeryturę. Generalnie planuje złożyć stałe zlecenie w swoim banku z którego pieniądze automatycznie miesięcznie będą przelewane żeby zbytnio koło tego nie chodzić. Jaka propozycja byłaby dla mnie najlepsza? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i proszę czytać dalej. O IKE napisałem ok. 50 wpisów - jest trochę lektury. Powinien Pan tam znaleźć odpowiedź na to, co jest dla Pana najlepsze. Jak już to się stanie - proszę koniecznie napisać, na co się Pan zdecydował i dlaczego. Może inni skorzystają z Pana rady.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. według mnie przy takiej kwocie miesiecznego odkładania na pewno nie obligacje>>i nie w tej chwili, bo jest Pan za młody>>>>Konto IKE w jakimś biurze maklerskim i kupować jednostki funduszu stabilnego wzrostu>> systematycznie np co miesiąc lub co kwartał>>Dobry fundusz to UNIKORONA STABILNEGO WZROSTU>> Odkad tam sie zmienił zarząd wszedł na tory mozolnego wspinania sie do góry>> i nawet wieksze spadki na giełdzie nie działaja na niego zbyt destrukcyjnie>>

   Usuń
  3. Chciałbym tylko dodać, że żeby nabywać jednostki funduszy inwestycyjnych potrzbne jest na nie IKE w rachunku maklerskim, tylko w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Union Investment to jedna z bardzo wielu możliwości. Fundusze mieszane (stabilne, zrównoważone) należą do najdroższych pod względem zarządzania i mają dość niejasne cele inwestycyjne w porównaniu z czystymi funduszami akcji oraz obligacji.

   Usuń
 57. Właśnie nie wiem co wybrać. Raczej ike w biurze maklerskim odpada, bo dla kogoś mało związanego z tematem sama nazwa już odstrasza. Dzisiaj byłem w PKO i zaproponowano mi pakiet emerytalny PKO TFI (IKZE+IKE) W zasadzie zarabiając ok 2500 brutto odkładam wtedy 100zł miesięcznie i ze zwrotu otrzymuje rocznie 216zł. Myślicie że to mogłoby być dla mnie dobre rozwiązanie? Bo w końcu lepiej cokolwiek odkładać niż w ogóle...

  OdpowiedzUsuń
 58. Ja sobie właśnie obmyśliłam IKE obligacje, zachęcona tym i kilkoma innymi artykulami....a tu z miesiaca na miesiac coraz gorzej z nimi.

  W tej chwili juz tylko 5% w pierwszym roku i 1,5% ponad inflacje w kolejnych.

  Panie Michale - tak z ciekawosci dwa pytania:
  - wplaca Pan a IKE obligacje w tym roku?
  - czy gdyby Pan mial podejmowac teraz te decyzje, ktora podejmowal q kwietniu 2012 to nadal dokonalby Pan tego samego wyboru?

  Ja mam niewielka comiesieczna kwote, ktora moge odlozyc na IKE i wlasnie zastanawiam sie pomiedzy IKE obligacje w PKO, a wersja umiarkowana w Union Investment TFI.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno IKE obligacje trochę w tym roku rozczarowuje, ale nie można tego widzieć w próżni - przecież po obniżce stóp procentowych wszystkie lokaty o gwarantowanych odsetkach są niżej oprocentowane. Proszę spojrzeć na konta oszczędnościowe i lokaty bankowe - spadek o 1,5 - 2% w stosunku do 2012r. To jest układ naczyń połączonych.

   Obligacje IKE 5% w tym roku to odpowiednik zwykłej lokaty na 12 miesięcy oprocentowanej na 6.2% - proszę mi taką pokazać. Za to marża w kolejnych latach jest rzeczywiście rozczarowująca - ale - bez przesady - to jest przecież gwarancja osiągnięcia zysku ponad inflację! Tego nie zaproponuje Pani żadne towarzystwo funduszy - tam dochodzi ryzyko inwestycyjne.

   Mój plan jest następujący - mój limit za 2013 jest już na IKE obligacje (emisja lutowa), ale do końca roku będę chciał przenieść środki na samodzielnie zarządzane IKE w funduszach. Przeniosę wtedy, kiedy zbadam ofertę towarzystw (i wybiorę najodpowiedniejszą dla mnie) oraz nauczę się więcej o zarządzaniu portfelem funduszy (właśnie intensywnie się uczę).

   Proszę zrobić to, co uważa Pani za stosowne, najlepiej jak Pani potrafi i wziąć odpowiedzialność za konsekwencje.

   Usuń
 59. Posiadam konto IKE Obligacje od 2009 roku.
  Uważam to za najepszą możliwość lokowania pienędzy w długim terminie.
  Konto ma chyba najniższe możliwe opłaty (0.15-0.1%) ale i tak zżera to około 10% ulgi podatkowej. Inwestycji w fundusze, giełdy, foreksy itd. zdecydowanie nie polecam. Sam popłynąłem dość ostro na funduszach w 2008 roku i wiem jak bardzo boli strata pieniędzy. Jak się dobrze przyjrzec widać, że giełdy dają średnioroczny wzrost zbliżony do oprocentowania obligacji. Można oczywiście zarobić na wychyleniach w górę ale w praktyce zarabiają tylko najwięksi gracze tacy jak Goldman i Morgan. Jak pokazują statystyki 9 na 10 graczy traci swoje pieniądze. Inwestycje w fundusze, jakieś plany systematycznego oszczędzania zdecydowanie nie polecam ze względu na bardzo wysokie koszty. Jak ktoś chce grać na giełdzie lepszym rozwiązaniem jest bezpośredni zakup akcji.Nawet osoba mało znająca się na rynku, dzieląc kapitał na kilka spółek z WIG20, w długim terminie będzie lepsza od wszystkich funduszy akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za wywarzony i dobrze uargumentowany komentarz - sam biję się z myślami, czy pozostawić IKE w formie obligacji, czy stworzyć sobie portfel funduszy złożony również w jakiejś części z funduszy bezpiecznych (pieniężnych i obligacyjnych). Póki co nic nie zmieniam. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dobrą sprawą jest IKE na bazie rachunku maklerskiego. Nie trzeba tam od razu akcjami żonglować. Można kupować na Catalyst obligacje, można obracać ETF-ami, a jak się już poczujemy z giełdą oswojeni - można sięgnąć choćby po akcje spółek dywidendowych.

   Usuń
  3. Dzięki za super komentarz! Fajne pomysły dla IKE, do napisania artykułu o spółkach dywidendowych zbieram się od miesięcy, ETFy to moja najnowsza "miłość" - tutaj pisałem o IKE / IKZE w tej formie. Pozdrawiam i proszę wracać.

   Usuń
 60. maciekjasienowski27 lutego 2013 15:15

  panie Michale mam zamiar założyć ike obligacje i wpłacać na nie 100-200 zł miesięcznie (stałe zlecenie), Proszę pana o wyjaśnienie mechanizmu naliczania oprocentowania i jak to jest rozliczane rok do roku. rozumiem ,że co miesiąc będę nabywał po 1-2 obligacje 10 letnie....jak ike to oblicza ?

  OdpowiedzUsuń
 61. Witam Panie Macieju - tutaj ma Pan to opisane http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/10/jakie-jest-oprocentowanie-obligacji-skarbowych.html. Gdyby jeszcze jakieś konkretne pytania się pojawiły - proszę śmiało pytać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam

  Na początku podziękuję za takiego bloga, bardzo mi pomógł podczas rozpoznania dostępnych możliwości oszczędzania na emeryturę.

  Z uwagi na preferencje wybrałem IKE-Obligacje w PKO BP. Jednak rok wcześniej kupiłem 10 obligacji EDO. Wydaje mi się, że czytałem, że nie mogę tych obligacji zakupionych bezpośrednio z http://www.obligacjeskarbowe.pl przetransferować do IKE. Chciałem to zweryfikować, ale nie mogę znaleźć tej informacji. Mógłbym prosić o pomoc?

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję, że czytam Pan tego bloga i proszę korzystać jak najwięcej. Gratuluję świadomego wyboru zgodnego z Pana oczekiwaniami.

   Zgadza się - transfer jest niemożliwy. IKE rządzi się swoimi prawami.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. http://samcik.blox.pl/2013/03/Minister-kastruje-obligacje-10-letnie-i-czaruje.html#ListaKomentarzy

   Usuń
 63. Hej, posiadacze IKE Obligacje oraz inni zamierzający założyć to IKE.
  Koniecznie przeczytajcie na blogu http://samcik.blox.pl/html to co wskazał w w/w linku lolekanabolek. W RP państwo jest zbyt niestabilne i usiłujące wydoić obywatela na każdym kroku by opierać swoją przyszłość na obligacjach rządowych (jak powiedział klasyk: dziki kraj). To jakby zawierzyć wyłącznie ZUS-owi. Ja wolę sam zarządzać swoim kapitałem aktywnie przenosząc go w zależności od kilkuletniego cyklu koniunkturalnego w gospodarce. A cykle te są wybitnie powtarzalne. W tym miejscu cyklu w jakim się teraz znajdujemy, czas lokat i obligacji już się skończył.
  Jako ciekawostkę podam, że do mojego (leżącego obecnie odłogiem) IKE w TFI stabilnego wzrostu, założonego w 2004r., wpłaciłem przez kilka lat ok. 15 tys. PLN (takie były ówczesne limity wpłat). Do dzisiaj dało ono średnioroczną stopę zwrotu za 9 lat tylko ok. 3% i mam tam teraz nieco ponad 19 tys. PLN. Dzięki Bogu przestałem tam wpłacać po 5 latach bo realnie traciłem z uwagi na to, że inflacja była większa niż zysk. Miałem potem ochotę przenieść się do IKE obligacje ale ostatecznie tego nie zrobiłem.
  Od kilku lat inwestując samodzielnie, nawet z podatkiem Belki mam o wiele lepsze zyski i satysfakcję, że nie wiążę się długoterminowymi cyrografami z nierzetelnym kontrahentem jakim jest Minister Finansów. To jest moja droga do emerytury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałem artykuł - jaka jest moja reakcja? Nic nowego. Na dodatek pomieszanie pojęć i u czytelnika, i u redaktora.

   Nie wiem, ale przestałem czytać blog Samcika - jest niezmiennie TYLKO krytyczny i tylko napędza emocje. Ja potrzebuję konstruktywnych rozwiązań, żeby zabezpieczyć siebie i rodzinę, a nie robienia z wszystkiego skandalu. Że wszystkie banki oszukują, państwo oszukuje, wszyscy na około oszukują - odmawiam funkcjonowania w takim nastawieniu do finansów.

   Ja nie żadam od ministra finansów, żeby dał mi marżę nie mniejszą niż 2% albo 3%. Nigdzie tego w umowie nie ma - obligacje skarbowe są emotiwane co miesiąc z nowymi parametrami i to jest wiadome od początku.

   Jedyne co mnie w tej chwili interesuje w sytuacji słabych wyników obligacji skarbowych, to gdzie przenieść swoje IKE, kiedy, dlaczego i po co. Bo przecież swoje oszczędności z IKE można przenosić między dostawcami.

   Ale w takie szczegóły oczywiście nikt nie będzie wchodził w artykułach interwencyjnych, które mają na celu wywołanie wrażenia, że świat się wali, skandal na skandalu, minister skrzywdził przyszłych emerytów, lament nad lamenty.

   Na obligacjach skarbowych źle? Są jeszcze fundusze inwestycyjne (15 towarzystw, kilkaset różnych funduszy), rachunek inwestycyjny, ubezpieczenia, lokaty bankowe lub dobrowolne fundusze emerytalne.

   Usuń
  2. Witam,
   Panie Michale, jak to jest z dziedziczeniem środków na IKE ?
   Wiem, że nie ma podatku "Belki" i od spadków.
   Ale czy jest w takim razie podatek dochodowy, gdy osoba uposażona odziedziczy konto IKE ?

   Usuń
  3. Witam, dzięki za pytanie.

   Odpowiedź brzmi - nie, są one zwolnione z podatku dochodowego - osoba dziedzicząca może je wypłacić lub przenieść na własne IKE. W tym drugim przypadku nie będzie to miało wpływu na jej limit wpłat w danym roku!

   Usuń
 64. Witam

  Na "dzień dobry" gratuluje bloga i oczywiście dziękuje za masę cennych informacji.

  IKE interesuje się raz na jakiś czas, tzn. średnio raz na 2 lata zerkam na saldo i rozglądam się po rynku za czymś ciekawszym niż obecnie mam. Na co dzień ograniczam się do stałego przelewu określonej kwoty, więc praktycznie w ogóle się tym zajmuje i nie myśle. Ze względu na ostatnie spadki oprocentowanie temat IKE ponownie u mnie powrócił.

  Interesują mnie tylko pewne lokaty IKE, do inwestycji-ryzyka mam inne pieniądze. Obecnie jestem w mBanku na mIKE, ale aktualne oprocentowanie to już tylko 3,1. Zastanawiam się nad przejściem właśnie na IKE-obligacje pomimo znacznie gorszych warunków niż kiedyś (marża). Od niedawna w ramach IKE można kupować nie tylko EDO, ale również 2-latki, które mają stałe oprocentowanie - 3,5%. Zastanawiam się nad:
  - pozostaniem w mIKE (oprocentowanie będzie chyba na bieżąco aktualizowane wg stop procentowych, więc ewentualne zmiany na +/- będą uwzględniane - względnie małe ryzyko)
  - przeniesieniem się do IKE-Obligacje na 2-latki, a potem zdecydowanie co dalej. Pewne 3,5% przez dwa lata, wygląda dosyć ciekawie, bo prognozy na 2013 i 2014 co do inflacji są raczej niskie, więc pewnie i inne lokaty w IKE nie będą wysokie przez ten czas
  - przeniesieniem się do IKE-Obligacje na EDO, ale nie wiem jakie koszty poniosę jeśli za np dwa lata chciałbym je zamienić na 2-latki, co odsetkami i odkupieniem obligacji?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo i gratuluję trzeźwego podejścia do IKE. Na pewno najbliższe lata będą trudne dla zwolenników gwarantowanych odsetek (lokaty i obligacje skarbowe), trudno przewidywać co będzie potem.

   Ciekawe rozwiązanie z 2-latkami, które potem można przekształcić w 10-latki, jeśli wrócą wyższe marże. Myślałem o podobnym zabiegu, ale ostatecznie przygotowuję się do innego ruchu ze swoimi oszczędnościami z IKE.

   Kosztów operacji zamiany z jednego typu obligacji na drugi niestety nie znam - ta możliwość działa od tego roku dopiero. Pod koniec kwietnia napiszę dwa wpisy podsumowujące swój rok na IKe obligacje i wtedy mogę przyjrzeć się takim kosztom. Przypuszczam, że takie zamiany przed datą zapadalności obligacji skutkują opłatą za przedterminowy wykup obligacji, ale ucha nie dam sobie uciąć.

   Pozdrawiam i proszę wracać!

   Usuń
 65. A czy można wiedzieć co planujesz w najbliższej przyszłości z IKE?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, bardzo dużo się nauczyłem w ostatnich miesiącach o inwestowaniu, sprecyzowałem swoje oczekiwania, horyzont inwestycyjny i inne ważne czynniki - jestem gotowy do zainwestowania tych pieniędzy w sposób, który nie wyklucza czasowych wahań kapitału. Czekam spokojnie na zakończenie 12 miesięcy od podpisania umowy z bankiem PKOBP i robię transfer. Nie będę jednak w szczegółach opisywał, dokąd i z jakimi założeniami przenoszę oszczędności, żeby nikt nie poczuł się do czegokolwiek zainspirowany, zachęcony, zniechęcony, itp. To są poważne sprawy, które każdy musi rozważyć samodzielnie i wziąć odpowiedzialność za konsekwencje swoich decyzji. Możliwości i kombinacji jest praktycznie nieskończona ilość - trzeba to dostosować do swoich wymagań, możliwości, wiedzy, itp. W razie wątpliwości - najlepiej nic nie robić - obligacje skarbowe zapewniają spokój! Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 66. Witam!

  Od jakiegoś czasu szukam bezpiecznego rozwiązania dotyczącego mojej przyszłej emerytury/względnie zabezpieczenia przyszłosći moich córek. Odbyłem kilka spotkań z przedstawiceilką Aegona, która proponowała mi pewne rozwiazania - oczywisćie w takich rozmowach jest tlyko gadanie o super zyskach a nic o stratach. Pomysłu tego jednka nie wdrożę w życie z bardzo prostego i podstawowego powodu - mianowicie nie ma gwarancji ochrony kapitału a wiadomo w perspektywie 15 letniej lub dalszej wszystko się może zdażyć. Szukam teraz czegoś bezpiecznego z gwarancją kapitału i ochorną przed inflacją - zainspirował mnie PAński blog a szczególnie obligacje lub Ike Obligacje, ale to nie jest chyba najszczęśliwszy moment ponieważ oprocentowanie w I roku oblogacji 10 letnich wynosi 4% a w kolejnych latach +1,5% marży - zapewne podobnie do lokat bankowych. Głęboko zastanawiam się nad wejściem w ten temat ale jak to się mówi zegar tyka:) zaznaczę że najbardziej interesuje mnie regularna forma comiesięcznego dorzucania do kupki pewnych niedużych kwot z załozeniem okreslonego zakupu wejsciowego. Co Pan myśli o wejsćiu w IKE obligacje na tym etapie?

  pozdrawiam i gratuluję super bloga - dużo cennych informacji, któe sukcesywnie zgłębiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i dobre słowo! Z Pana wypowiedzi wynika, że najważniejsze jest dla Pana bezpieczeństwo i pod tym względem IKE obligacje to jedno z lepszych rozwiązań. Ma Pan gwarancję zysku ponad inflację ze strony skarbu państwa. Niestety w porównaniu z emisjami z poprzedniego roku czy dwóch lat, warunki są gorsze, ale przecież nikt nie powiedział, że zawsze tak będzie. Warunki są zmienne - jeśli będzie Pan oszczędzać regularnie, wszystko się jakoś uśredni.

   Niższe marże są skutkiem dwóch czynników - obniżek stóp procentowych przez bank centralny oraz dużego zaufania do polskiego państwa wśród zagranicznych inwestorów. Ani jedno, ani drugie nie będzie trwać wiecznie.

   Proszę jednak pamiętać, że wybierając IKE obligacje stawia Pan w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo i stabilny zysk, a nie na efektywność swojej inwestycji. Najprawdopodobniej w najbliższych latach inne rozwiązania dadzą lepiej zarobić, ale na żadnym z nich nie ma gwarancji.

   Co do firm ubezpieczeniowych typu Aegon czy Skandia, większość z nich ma dobre intencje, ale ich produkty są drogie i bez porównania bardziej restrykcyjne niż IKE. Warto mieć to na uwadze.

   IKE obligacje wydaje mi się dobrym rozwiązaniem na start - oswoi się Pan z systematycznym oszczędzaniem na własną rękę, może przez ten czas wypracuje własne podejście do długoterminowego zabezpieczenia siebie i bliskich, a po 12 miesiącach pieniądze będzie można przenieść gdzieś indziej bez opłat. Lub zostawić na IKE obligacje, jeśli taka będzie Pana wola. W tym sensie naprawdę niewiele Pan ryzykuje, dużo mniej niż w Aegon i innych.

   Ja jestem na etapie przenoszenia oszczędności z IKE obligacje. Nie dlatego że warunki są złe (one po prostu odzwierciedlają sytuację na rynku), ale dlatego, że wypracowałem przez te 12+ miesięcy swoje podejście do swoich oszczędności długoterminowych, zależy mi na wyższych stopach zwrotu, akceptuję i rozumiem ryzyko większe niż przy obligacjach dziesięcioletnich.

   Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
  2. Dziękuję.

   Myślę, że na chwilę obecną pójdę w tym kierunku ze wzgledu na minimum ryzyka i względne maksimum bezpieczeństwa a stopniowo będę rozglądał sie za dodatkowymi opcjami inwestycyjnymi.

   Na chwilę obecną zabieram się ostro za lekturę bloga:)

   pzdr

   Usuń
 67. Dzień dobry,

  Zastanawiam sie nad najlepszym ulokowaniem gotowki. I tu rozważam: ike obligacje lub kilkuletnie obligacje. Czy jest Pan w stanie doradzić optymalny sposób:

  - kupno obligacji 4-letnich za kwote 20000, po 4 latach wplata zgromadzonego kapitalu, tj. 20000 + odsetki (czy jest możliwość oszacowania wielkości kapitalu?) na kolejne 4 lata i po tych kolejnych 4 latach wplata zgomadzonego kapitalu na obligacje 2-letnie. W sumie 10 lat oszczedzania.

  - zalozenie ike obligacje, przy czym pierwsza wplata bylaby maksymalna wartoscia na rok 2013, przez kolejne 9 lat 300 zl miesiecznie. Ile wowczas po 10 latach bede miala zgromadzonego kapitalu, jesteśmy w stanie to oszacować i porównać oba rozwiązania?

  Chodzi mi o to by najkorzystniej ulokowac pieniadze bez straty kapitalu. Zależy mi na bezpiecznym gromadzeniu kapitału na emeryturę. Inwestowanie w Aegon od 2004 roku przyniosło tylko stratę.

  Pozdrawiam i zazdroszczę wiedzy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za dobre słowo. Zachęcałbym Pana do szukania odpowiedzi na swoje pytania samodzielnie. Wszystkie informacje są dostepne na stronach obligacji skarbowych - jeśli myśli Pan na poważnie o zainwestowaniu pieniędzy, byłoby dobrze przeprowadzić analizę całego przedsięwzięcia. Proszę tego nie brać do siebie, ale ja nie odrabiam zadań domowych za swoich czytelników.
   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 68. A co Pan myśli o IKE w mBanku opartm na funduszach Skarbca?Jest to fundusz parasolowy-mamy 14 wariantów do wyboru. Brak opłaty za wejście, opłat manipulacyjnych, jest oczywiście opłata za zarządzanie ale no norma w funduszach. Jestem ciekaw jakie jest Pana zdanie w tym temacie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam - jestem zdecydowanie na tak. Pod warunkiem, że ma Pan pomysł na wykorzystanie tych narzędzi. Z takich 14 subfunduszy może wyniknąć wiele różnych scenariuszy w zależności, co, kiedy i jak będzie Pan kupował i sprzedawał. Samo towarzystwo i tą formę IKE oceniam bardzo wysoko (np. świetny fundusz pieniężny Skarbiec Kasa, spory wybór subfunduszy akcyjnych), ale proszę najpierw określić swoje podejście do tej inwestycji - to od niego, a nie od towarzystwa czy dystrybutora, będą głównie zależeć wyniki inwestycyjne! Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 69. Witam Panie Michale,
  na wstępie dziękuję za cenne źródło informacji i gratuluję wiedzy.
  Ja w sierpniu zamierzam założyć IKE Obligacji w PKO.Wiem, że może nie jest to najlepszy okres ale dopiero zaczynam oszczędzać na emeryturę a to dla mnie w miarę bezpieczny ruch, daję sobie rok a potem zobaczę co dalej wraz z nabyciem większej wiedzy. Teraz jednak proszę o informację kiedy należy uciekać z tego konkretnego IKE. Dokładnie chodzi o to, że nabywając te obligacje kupuję też dług lub część długu Państwa. Gdyby się miało wydarzyć to co w Grecji ( chociaż oczywiście nie nie sądzę żeby coś takiego stało się w ciągu roku )to na co powinnam szczególnie zwracać uwagę śledząc finanse państwa? Jeśli pytanie jest zbyt "głupie" to z góry przepraszam ale przyznaję, że dopiero się uczę.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i dziękuję za pytanie. Nie ma czegoś takiego jak głupie pytania, jeśli chodzi o nasze pieniądze. Przecież od tego zależy zbyt wiele, żeby milczeć, kiedy mamy wątpliwości.

   W sumie nie wiem do końca, jak zostało rozwiązane to w Grecji, ale gdzieś czytałem, że konta podobne do IKE w lokatach bankowych i obligacjach skarbowych zostały tam oszczędzone. Oszczędzający nie ponieśli konsekwencji krachu finansów państwa.

   Co do oznak jakiegoś zagrożenia, na pewno warto zwracać uwagę na poziom długu publicznego i rentowność polskich obligacji na rynku. Warto jednak pamiętać, że obligacje skarbowe to na całym świecie najbezpieczniejszy instrument finansowy. Państwa to najpotężniejsze instytucje, od których zależy istnienie innych - jeśli nawet państwo odmówi spłaty swoich zobowiązań, będziemy w tak wielkich tarapatach, że chyba żadne inne aktywo finansowe nie pomoże. Nasza waluta się osłabi, kursy akcji polskich spółek się załamią, podobnie jak ceny poprzednio wyemitowanych obligacji skarbowych. Jest to scenariusz katastroficzny, a wartość naszych oszczędności ochronią wtedy chyba tylko waluty najwięszych krajów świata (np. dolar, euro), obligacje najstabilniejszych krajów świata (np. Niemcy, USA, Szwajcaria) i akcje spółek z silniejszych gospodarek niż Polska.

   Usuń
 70. Witam,
  okazuje się, że dziś założenie IKE Obligacje w PKO BP graniczy niemal z cudem. To już druga placówka, w której patrzą na mnie jak na wariatkę, odradzają założenie tego konta a zachęcają do założenie IKE Fundusze Inwestycyjne bo to teraz "taki modny sposób oszczędzania". Zaczynam podejrzewać, że jest to produkt, na którym po prostu zarabiają bo nie chce mi się wierzyć, że tak bardzo martwią się o moje finanse...Kobieta powiedziała mi, że IKE Obligacje jest starym produktem i było zakładane 10 lat temu. Wiem, że dziś może to nie jest zbyt atrakcyjna oferta - 4% w pierwszym roku ( czyli prawie by było 5% na lokacie ) ale jak na początek systematycznego oszczędzania to chyba nie jest najgorzej a za rok zobaczę co dalej....jeśli uda mi się wreszcie założyć to konto. A przy okazji, czy fundusze tzw. bezpieczne są faktycznie bezpieczne i czy powinno się otwierać IKE na bazie funduszy nawet bezpiecznych nie mając o nich zielonego pojęcia?Rozum podpowiada, że nie ale może się mylę, może przy tych bezpiecznych ryzyko jest na tyle małe że minimalna wiedza wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, proszę nie zakładać IKE w funduszach, jeśli ich Pan/Pani nie rozumie; co to znaczy bezpieczny? to słowo wytrych, które może znaczyć tysiąc rzeczy. Rok temu byłem w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o wiedzę i postawiłem na IKE obligacje, przez rok dużo się nauczyłem, w tej chwili mam IKE w funduszach, ale nie poruszam się po omacku i jestem świadomy konsekwencji wielu różnych możliwych scenariuszy, które mogą wpłynąć na wartość moich oszczędności. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 71. A czy ma Pan może wiedzę, w którym banku IKE na bazie lokaty nie wymaga założenia konta oszczędnościowego bądź polisy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca rozumiem pytanie. IKE na bazie depozytu bankowego ZAWSZE wymaga założenia rachunku oszczędnościowego - taką właśnie formę na ten typ IKE. Dużo o ofertach IKE w bankach w tym wpisie. Kilka banków ma w ofercie pakiety rachunek oszczędnościowy IKE + polisa inwestycyjna, ale to wyjątki. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Jak wygląda mechanizm oszczędzania w IKE obligacje. Załóżmy że w roku 2017 kupuje obligacje 4-letnie na kwotę 5 tys PLN. Po roku uwzględniając 2,4 % mam do wypłaty 120 zł odsetek. Czy dom maklerski od razu z tej kwoty zakupi jedną obligacje 4-letnią czy dopiero po 4 latach z pożytków z obligacji nastąpi zakup nowych obligacji i wymiana starych na nowe?

   Usuń
 72. Brak możliwości otwarcia IKE Obligacje w PKO BP przez osoby nie mające adresu zameldowania...

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?