poniedziałek, 1 stycznia 2018

Ile mogę wpłacić na IKZE w 2018 (i o ile limit wpłat na IKZE pomniejszy podatek)?

W 2018 możesz wpłacić 5331,60 zł na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (o 216 zł więcej niż w 2017).

Informacja pochodzi z Monitora Polskiego z 26 października 2017 (źródło).

Jeśli chcesz odkładać na IKZE takie same kwoty z miesięczną regularnością, przelewaj na nie od stycznia do grudnia 2018 co miesiąc po 444,30 zł – w ten sposób do końca roku wykorzystasz cały limit.

Jeśli chcesz odkładać takie same kwoty z kwartalną regularnością, przelej raz na trzy miesiące 1332,90 zł.

Limit wpłat na IKE wynosi w 2018 roku 13 329 zł.

Jak wykorzystać limit wpłat na IKZE w 2018? O ile maksymalna wpłata na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pomniejszy podatek dochodowy za obecny rok?

Ile mogę wpłacić na IKZE w 2018

Więcej o limicie wpłat na IKZE


Skąd się wzięła kwota 5331,60 zł, czyli limit wpłat na IKZE w 2018 roku?

Z dwóch źródeł:


 • ustawy o IKE i IKZE, a w szczególności tego fragmentu: „Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej”,
 • projektu ustawy budżetowej na 2018, która ustala przeciętne prognozowane wynagrodzenie brutto w Polsce w 2018 na 4443 zł.


Pomnóżmy 4443 zł przez 1,2 – dostajemy 5331,60 zł.

Ten sposób obliczania limitu obowiązuje od 2014 roku. W 2012 i 2013 limit wpłat na IKZE wynosił 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, czyli był ustalany indywidualnie w zależności od naszego wynagrodzenia brutto.

Od 2014 limit jest jednakowy dla wszystkich i wynosi 120% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Limit wpłat na IKZE oblicza się inaczej niż limit wpłat na IKE (więcej).


Limit wpłat na IKZE od początku istnienia IKZE

Od początku istnienia IKZE, czyli od roku 2012, można było oszczędzić na tym koncie maksymalnie 32 821,20 zł.

Limit wpłat na IKZE do 2018 - ile można było wpłacić

To ważne - właściciel indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego może sam decydować, czy i jak wykorzysta limit.

Możesz wpłacić całą sumę naraz, w regularnych lub nieregularnych „ratach” lub wcale (choć instytucje finansowe mogą wprowadzać szczegółowe warunki w swoich regulaminach).

Ile będzie można oszczędzić na IKZE w przyszłości?


Oszacowałem, jak zmienią się limity do 2027 roku przy założeniu, że sposób jego obliczania pozostanie taki sam jak dzisiaj, a przeciętne prognozowane wynagrodzenie brutto będzie rosło w takim samym tempie jak w latach 2015-2018.

Tylko pierwszy odczyt (limit na 2018) jest rzeczywisty, reszta to dane szacunkowe.

Ile będzie można oszczędzić na IKZE od 2018 do 2027
Prognoza limitów wpłat na IKZE do 2027

Od 2018 do 2027 będzie można odłożyć na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego blisko 64 tysięcy złotych.

Możliwe zmiany


Ważne! Niewykluczone, że prawo dotyczące IKZE się zmieni. Poświęciłem temu kilka artykułów:

 1. Czy nowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku wpłyną na IKZE.

Nie znamy jeszcze ani szczegółów, ani terminów ewentualnych zmian. Nie wiem, co się wydarzy. Bacznie obserwuję sytuację.

Wpłaty na IKZE a podatek za 2018


Wpłat na IKZE można użyć, żeby pomniejszyć swój dochód z pracy w rocznym rozliczeniu PIT. To pomniejsza osobisty podatek. O ile pomniejszy go limit wpłat na IKZE w 2018?

Zależy, po jakiej stawce będziemy płacić podatek za ten rok. Jeśli:


 • 18% dochodu, ulga wyniesie wyniesie 959,69 zł,
 • 19% dochodu, ulga wyniesie 1013 zł,
 • częściowo 32% dochodu, ulga wyniesie do 1706.11 zł.


Dowiedz się więcej o tym, jak wpłaty na IKZE pomniejszają podatek dochodowy z pracy.

Moje decyzje i wyniki


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem jej wyniki do 2017 (zapraszam).

IKE i IKZE Plus można założyć przez internet.

Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego – niedawno rozliczyłem swoje wyniki do 2017.

IKZE można również założyć w NN TFI w formie funduszy inwestycyjnych, gdzie od 2014 prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne (IKE).

Więcej o IKZE


Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to dobrowolny rachunek do oszczędzania powiązany z ulgami podatkowymi (więcej).

IKZE można prowadzić w jednej z tych form:

 • depozyty bankowe (w bankach komercyjnych oraz spółdzielczych)
 • rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
 • giełdowe papiery wartościowe (w biurach maklerskich)
 • polisy inwestycyjne (w zakładach ubezpieczeń)
 • dobrowolne fundusze emerytalne (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)

W momencie publikowania tego tekstu oszczędzanie na IKZE za pomocą detalicznych obligacji Skarbu Państwa, podobne do tzw. IKE Obligacje, nie jest możliwe. W praktyce również inni dostawcy gwarantowanych, „bezpiecznych” i lubianych rozwiązań oszczędnościowych, w szczególności banki, nie kwapią się z tworzeniem atrakcyjnej oferty.


Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie.

Więcej w tym praktycznym przewodniku.

W konstrukcję prawną IKZE wbudowane są dwie zachęty podatkowe:

 1. możliwość odpisania rocznej składki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego od dochodu – to pomniejsza podatek PIT z bieżącej pracy,
 2. oszczędności zgromadzone na IKZE nie są opodatkowane podatkiem od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki).

W poprzednich artykułach przedstawiłem w szczegółach:


Inną unikalną cechą indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego jest to, że te oszczędności można przenosić między dostawcami (np. z zakładu ubezpieczeń do banku) z zachowaniem ulgi podatkowej oraz tarczy podatkowej, a także (po 12 miesiącach od podpisania umowy) bez kosztów.


Nie każda instytucja finansowa ma w swojej ofercie indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Korzyści podatkowych związanych z IZKE nie da się osiągnąć na istniejących lokatach, polisach inwestycyjnych, rachunkach maklerskich czy jednostek funduszy inwestycyjnych. To osobny produkt i osobna umowa.


Moje decyzje i wyniki


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem jej wyniki do 2017 (zapraszam).


Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego – niedawno rozliczyłem swoje wyniki do 2017.

IKZE można również założyć w NN TFI w formie funduszy inwestycyjnych, gdzie od 2014 prowadzę swoje indywidualne konto emerytalne (IKE).


Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

2 komentarze:

 1. Po okresie zwątpienia i niepewności w 2016 roku spowodowanym słowami ówczesnego ministra finansów o rzekomych nijasnych planach względem IKE i IKZE znowu przystapiłem do działania na pelną skalę czyli w 2017 zasiliłem konto moje i żony pełnym limitem. W tym roku równiez pójdę na całość. Nie ma się co oglądać, trzeba oszczędzać i inwestować a po 4 latach oszczędzania w IKZE jestem mocno na plusie. Ani GPW ani inne formy inwestowania ie dały mi do tej pory tyle co IKZE. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz!

   Czy podzieliłby się Pan, w jakiej formie prowadzi Pan IKZE i w jaki sposób lokuje swoje oszczędności, że przynoszą tak satysfakcjonujące wyniki.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?