sobota, 6 stycznia 2018

Ile mogę wpłacić na pracowniczy program emerytalny (PPE) w ramach składki dodatkowej w 2018?

Życzę każdemu, żeby było go stać na odłożenie całego rocznego limitu składek dodatkowych na pracowniczy program emerytalny (PPE) 🙂

W 2018 limit wpłat na PPE wynosi 19 993,5 zł (słownie: dziewiętnaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt trzy złote pięćdziesiąt groszy).

Jeśli ktoś chciałby wpłacać na swój rachunek w PPE taką samą kwotę co miesiąc, składka wynosiłaby prawie 1650 zł miesięcznie. Jest to limit dla tzw. składek dodatkowych, czyli “z kieszeni” pracownika.

Dla porównania na indywidualne konto emerytalne (IKE) można w 2018 wpłacić maksymalnie 13 329 zł, a na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) – 5331,6 zł.


Limit wpłat na PPE 2018

Skąd się bierze maksymalna składka dodatkowa do PPE?


Limit składki dodatkowej do PPE oblicza się na podstawie tego fragmentu ustawy o PPE (źródło):

“Suma składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej czteroipółkrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok”

W 2018 przeciętne wynagrodzenie wynosi 4443 zł.

Żeby otrzymać limit wpłat do PPE, musimy pomnożyć tę kwotę przez 4,5.

Dostajemy kwotę 19 993,5 zł (słownie: dziewiętnaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt trzy złote pięćdziesiąt groszy), czyli limit wpłat na PPE w ramach składki dodatkowej w 2017.

Taką informację znajdziemy również w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Monitorze Polskim (źródło).

Składki dodatkowe do PPE od 2004 do 2018


Pracownicze programy emerytalne istnieją w polskim prawie od 2004 roku.

Jeśli istnieje uczestnik, który miał program emerytalny od 2004 i co roku wykorzystywał całą sumę składek dodatkowych, wpłacił w ten sposób ponad 220 tysięcy złotych. A do tego dochodzą składki podstawowe, które opłacał pracodawca.

Poniżej tabelka z maksymalną sumą składek dodatkowych w latach 2004 - 2018.

Maksymalna wpłata na pracowniczy program emerytalny w 2018

Składki dodatkowe PPE 2018

Inne ważne cechy składek dodatkowych do PPE


Zgodnie z ustawą o PPE:


 • “składka dodatkowa jest potrącana z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.”
 • to “pracodawca jest obowiązany do (jej) terminowego i prawidłowego naliczania, potrącania i odprowadzania”
 • uczestnik składa u pracodawcy deklarację z wysokością składki dodatkowej (którą może zmienić)
 • składka dodatkowa i składka podstawowa są ewidencjonowane osobno na jednym rachunku


Limity wpłat na IKE i IKZE


Maksymalna suma składek dodatkowych w programie emerytalnym działa na podobnej zasadzie jak limity wpłat na IKE i IKZE.

Ważna różnica polega na tym, że to pracodawca robi przelew na rachunek PPE. Inne są również podstawy obliczania rocznego limitu.

Limit wpłat na IKE w 2017 wynosi 13 329 zł (słownie: trzynaście tysięcy trzysta dwadzieścia dziewięć złotych)..

Limit wpłat na IKZE w 2017 wynosi  5331,6 zł. (słownie: pięć tysięcy trzysta trzydzieści jeden złotych sześćdziesiąt groszy).

Jeśli ktoś ma wszystkie trzy rachunki w trzecim filarze (PPE + IKE + IKZE), może w 2018 odłożyć na nich łącznie z własnej kieszeni 38 654,1 zł.

Dla przeciętnego Polaka to gi-gan-ty-czna kwota w kontekście oszczędności na emeryturę.

Podejrzewam, że osoby, które korzystają z limitów w trzecim filarze na maksa, dałoby się policzyć na palcach jednej ręki.

Moje decyzje


Niedawno zmieniłem pracodawcę. Prowadzi pracowniczy program emerytalny, do którego dołączyłem!

Pracodawca dopłaca 2,6% wartości mojego wynagrodzenia brutto w ramach składki podstawowej.

Na początek zdecydowałem się na dodanie do tego 1% wynagrodzenia po swojej stronie. Póki co nie wykorzystuję więc w 100% swojego limitu wpłat na PPE 🙂

Planuję stopniowo zwiększać swoją składkę do PPE – najpierw do 2% wynagrodzenia, a potem do 3%. Może jeszcze do końca tego roku.

Nawet przy 3% rocznie w dodatkowej składce będę tak daleko od maksymalnego rocznego limitu jak z Przemyśla do Szczecina 🙂

Rozważam opisywanie swoich doświadczeń z PPE w podobny sposób jak z IKE, IKZE i polisą inwestycyjną.

Przeczytaj więcej o tym, czy warto wpłacać składki dodatkowe na PPE.

Mój większy portfel emerytalny


Moje długoterminowe oszczędności utrzymuję już na IKE z funduszami inwestycyjnymi NN TFI (które polecam) oraz na IKZE z rachunkiem maklerskim (polecam również IKZE w NN TFI).

Co roku w szczegółach opisuję swoje decyzje i wyniki na IKE (więcej), IKZE (więcej) i łącznie na obu kontach emerytalnych, które lubię nazywać portfelem emerytalnym (więcej).

Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzePPEIKE oraz IKZE.

7 komentarzy:

 1. Od kilku lat zaglądam na Twój blog i w końcu napisałem kilka słów - na początek. Podobnie jak Ty od wielu lat traktuję swój..."portfel emerytalny", jednak nie uczestniczę w PPE. Od 2019 ruszają obowiązkowe PPE, więc będzie "okazja" skorzystać z oferty którą będzie miał pracodawca. Czy stosujesz rebalancing portfela w swoim IKE i IKZE? Co myślisz o zabezpieczeniu w postaci czystego ubezpieczenia na życie, do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego (zabezpieczenie rodziny w okresie, kiedy nie korzystamy z odkładanego kapitału w portfelu emerytalnym)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i proszę się częściej udzielać!

   Tak - stosuję rebalancing w swoich inwestycjach. Bardzo odpowiada mi ten mechanizm - intelektualnie i emocjonalnie.

   Mam pozytywne nastawienie do ubezpieczeń, które pomagają "uspokoić" ważne życiowe ryzyka. Nie oszczędzam np. na ubezpieczeniu samochodu i domu.

   Mój obecny pracodawca oferuje grupowe ubezpieczenie na życie, z którego korzystam. Firma płaci składkę, ja tylko podatek i ZUS od tego.

   Wszystko jest kwestią indywidualną. Wiem, że niektórzy w mojej pracy nie korzystają ani z PPE, ani z ubezpieczenia. Mimo zdecydowaną część kosztów ponosi pracodawca. Po prostu nie czują tych korzyści.

   Ja czuję na maksa i odkąd mam dzieci, rodzinę i wizję, że oni ode mnie będą zależeć przez wiele lat w przód, przewartościowałem swoje podejście do kwestii finansowych, np. doceniam ubezpieczenia, w tym dodatkowe zdrowotne, nie interesuje mnie za to jakaś krótkoterminowa spekulacja czy podejmowanie ryzykownych decyzji, żeby coś tam szybko zarobić.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. PPE jest mega benefitem dla pracownika, mysle ze brak decyzji o przylaczeniu sie do PPE wynika z niewiedzy pracownika... mnie natomiast ciagle nurtuje jedna sprawa - co sie stanie z PPE po wprowadzeniu PPK?

   Usuń
 2. ps: jeszcze moze warto wprowadzic rozroznienie miedzy PPE a PPK ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za sugestię!

   Jasne, że to dobry pomysł.

   PPK jest jeszcze w fazie prac legislacyjnych. Wkrótce to będzie większy temat, bo zacznie się realizacja.

   Na pewno będę to monitorował.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Wpłacone środki w ramach ikze można odliczyć od dochodów w danym roku, czy tak samo można traktować dobrowolne (dodatkowe) wpłaty w ramach PPE?

  OdpowiedzUsuń
 4. Może tutaj uda mi się uzyskać odpowiedź. Czy wpłacone środki dobrowolnie (składka dodatkowa) możemy odliczyć od podatku tj. w przypadku IKZE?

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?