poniedziałek, 2 grudnia 2019

3,17% netto w trzecim roku regularnego oszczędzania w NestBanku na Nest Rodzinne Oszczędności

W ostatni dzień roboczy listopada wpłynęła na moje konto Nest Rodzinne Oszczędności premia za trzeci rok regularnego oszczędzania 🙂

Jak co roku, sprawdzam, jakie było jego oprocentowanie netto przez ostatnie 12 miesięcy i czego można się spodziewać przez następny rok.  

Rachunek Nest Rodzinne Oszczędności założyłem ze składką 600 zł miesięcznie pod koniec 2016. Wcześniej szczegółowo mu się przyjrzałem  (szczegóły i szczegóły).

Czy warto utrzymywać na nim pieniądze przez następny rok?

Systematyczne oszczędzanie w banku po 3 latach
Nest Rodzinne Oszczędności 


Nest Rodzinne Oszczędności w Nest Banku rachunek oszczędnościowy, który wynagradza za systematyczność.

Jeśli co miesiąc przelewasz na swój rachunek zadeklarowaną kwotę (200 zł, 300 zł lub 600 zł), Nest Bank wypłaca co roku premię za regularność.

Podstawą do obliczenia premii jest suma wpłat w danym roku. Premia jest tym wyższa, im:

 • więcej posiadamy dzieci
 • dłużej oszczędzamy

Mam dwójkę dzieci – w pierwszym roku premia wyniosła 4% wartości wpłat. W trzecim roku – 6% wartości wpłat. We właśnie rozpoczętym czwartym wyniesie 7% . W piątym i ostatnim dla tej umowy wyniesie 8% wartości wpłat.


Do tego dochodzi zwykłe oprocentowanie. Wynosi jakieś 1,2% w skali roku.

Żeby założyć rachunek Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być klientem banku. Nowi klienci mogą skorzystać z Lokaty Witaj na 4% rocznie. Konto osobiste w Nest Banku jest bezpłatne.

Moje wyniki w trzecim roku oszczędzania


W trzecim roku oszczędzania wpłacałem składkę w każdym miesiącu. Żeby otrzymać premię, wystarczy wpłacić środki w 11 z 12 miesięcy. Raz w roku można sobie zrobić "wakacje od systematyczności".

Moje oszczędności w Nest Banku pracowały w tempie ok 3.17% netto (po wszystkich podatkach), uwzględniając rozłożenie wpłat w czasie. Tak to wygląda na podsumowaniu:

Nest Rodzinne Oszczędności - systematyczne oszczędzanie

W trzecim roku oszczędzania wpłynęło ok. 178 zł odsetek netto i 432 zł premii. 

Żeby założyć rachunek Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być klientem banku. Nowi klienci mogą skorzystać z Lokaty Witaj na 4% rocznie. Konto osobiste w Nest Banku jest bezpłatne.

Co dalej?


Stworzyłem prostą symulację. Zakładam, że:

 • od listopada 2019 do października 2020 wpłacę łącznie 7200 zł (600 zł miesięcznie)
 • w listopadzie 2020 wpłynie 504 zł premii (7% sumy wpłat w 4 roku oszczędzania)
 • do tego dojdzie jakieś – strzelam – 230 zł odsetek

Moje oszczędności na Nest Rodzinne Oszczędności powinny przez najbliższe 12 miesięcy pracować w tempie ok. 2,75% netto.

Regularne oszczędzanie w banku - Nest Bank

To nie jest oszałamiający wynik, chociaż na tle zwykłych rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych wypada OK. Zamierzam kontynuować systematyczne oszczędzanie w Nest Banku przez kolejny rok.

Za 12 miesięcy znowu przyjrzę się wynikom 🙂

Żeby założyć rachunek Nest Rodzinne Oszczędności trzeba być klientem banku. Nowi klienci mogą skorzystać z Lokaty Witaj na 4% rocznie. Konto osobiste w Nest Banku jest bezpłatne.

7 komentarzy:

 1. Moim zdaniem jak na tle lokat i obligacji Skarbu Państwa do pięciu lat (trzy miesięczne, dwulatki, trzylatki i czterolatki) myślę, że to dobry wynik na bezpieczne gromadzenie oszczędności i powiększania np. funduszu bezpieczeństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto dodać, że:
  1. Premia NIE jest opodatkowana.
  2. Podana stopa zwrotu netto (3,17%) odpowiada ok 3,91% brutto a to już godziwy wynik.
  3. premię wraz z odsetkami można wypłacić bez utraty ciągłości.
  4. opcja dla nie posiadających środków na ciągłe powiększanie oszczędności: można zerwać ciągłość lokaty poprzez wypłatę całości i kolejne rozpoczęcie "pierwszego roku" oszczędzania - wówczas te same pieniądze będą pracowały przez kilka lat z wysoką stopą netto.
  Opcja przetestowana przeze mnie w praktyce - ciekawe tylko przez ile lat takie NRO, przy 600/mm, będzie funkcjonowało: prze 5 czy więcej?

  PS W międzyczasie wycofany kapitał można odłożyć do skarbonki, gdzie zamiast 1,2% będą oprocentowane na 3%.

  kreślę się z rewerencją i wracam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy Pan osobiście uzyskał premię po zerwaniu oszczędności i rozpoczęciu 1. roku od nowa? Są sprzeczne informacje na ten temat w necie. Dzowniłem do BOK Nest Banku, uzyskałem informację, że kontynuowanie wpłat po wypłacie środków będzie liczone jako początek 1. roku oszczędzania (a więc można), aczkolwiek osoba, z którą rozmawiałem była zaskoczona pytaniem i musiała się u kogoś upewniać. Temat traktuję zatem jako nie do końca pewny (niejednokrotnie byłem już wprowadzany w błąd przez niedoinformowanych konsultantów, niestety).

   Usuń
 3. Witam,

  Sytuacja zysku diametralnie się zmienia kiedy ma się tylko jedno dziecko :(.

  Maz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wbrew pozorom tak nie jest - nawet z premią 2% (w pierwszym roku bez dzieci) zysk netto jest konkurencyjny do innych rachunków czy lokat - proszę policzyć...
   pzdr

   Usuń
 4. Michale,

  dlaczego nie zdecydowałeś się na wypłacenie wszystkich środków z NRO, wrzucenie ich na coś pokroju 2,7% w Millennium, a następnie wpłacania po 600 PLN co miesiąc na NRO celem zgarnięcia premii za 1. rok oszczędzania?

  Taki sposób postępowania da wyższą stopę zwrotu z całości środków, zwłaszcza w sytuacji, gdy zaczynasz 4 rok oszczędzania. Ja tak zrobiłem już 2x - w styczniu będę wypłacał po raz 3. Mam 5 r-ków NRO i 1 dziecko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpytam w tym temacie, jeśli można: 20.12.2019 została mi wypłacona premia z rok oszczędzania. 30.12.2019 i 30.01.2020 dokonałem co miesięcznych wpłat, zaliczanych obecnie do 2. roku oszczędzania. Czy aby moje wpłaty były traktowane jako ponowne wpłaty na 1. rok oszczędzania muszę przerwać wpłacać na 2 miesiące (ponieważ 1 miesiąc można nie wpłacać), czy wystarczy, że wszystko wypłacę?

   Usuń

A co Ty sądzisz?