środa, 4 grudnia 2019

Ostatni dzwonek na do 1860 zł ulgi podatkowej za 2019 dzięki IKZE (plus 200 zł bonusu od AXA TFI)

Czy da się płacić niższe podatki, a jednocześnie gromadzić prywatne oszczędności na emeryturę?

Tak – to możliwe dzięki IKZE, czyli indywidualnemu kontu zabezpieczenia emerytalnego.

Każdy, kto do końca 2019 roku wykona wpłatę na IKZE, będzie mógł użyć jej do pomniejszenia podstawy opodatkowania za 2019. W ten sposób pomniejszy należny podatek i odłoży trochę grosza na przyszłość.

W najlepszym przypadku wpłata na IKZE pomniejszy podatek o ok. 1860 zł.

Jest się o co starać.

Ale uwaga – pozostało niewiele czasu. To ostatni dzwonek! Jeśli wpłata na IKZE ma pomniejszyć podatek za obecny rok, musimy ją wykonać do końca grudnia 2019 roku.


IKZE w AXA TFI z premią 200 zł


Ulga podatkowa oszczędzanie na emeryturę
Ten artykuł jest częścią cyklu “Oszczędzanie na emeryturę z ulgami podatkowymi”.

Patronem cyklu jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych AXA, które ma w swojej ofercie IKE i IKZE bez opłat manipulacyjnych i z obniżonymi opłatami za zarządzanie.
AXA TFI jest również wśród instytucji, które oferują Pracownicze Plany Kapitałowe.

Uwaga! Do końca grudnia 2019 nowi klienci AXA TFI mogą skorzystać z promocji i zdobyć dodatkowy bonus pieniężny 200zł. Aby go otrzymać, przy zakładaniu konta wpisz ten kod promocyjny: msadowski2019

Zasady promocji z premią 200 zł na IKZE w AXA TFI

Otrzymasz 200 zł premii od AXA TFI, jeśli:

 • założysz IKZE przez ten link i użyjesz kodu promocyjnego msadowski2019
 • do 31 grudnia 2019 r. wpłacisz min. 2000 zł na rachunek dowolnego funduszu w ramach IKZE AXA TFI
 • zaakceptujesz regulamin promocji (czytaj)
 • udzielisz zgód marketingowych (i nie odwołasz ich do momentu wypłaty nagrody)

Z promocji nie mogą skorzystać osoby, które posiadały wcześniej IKZE w AXA TFI, z którego dokonały zwrotu, wypłaty lub transferu środków.

Wypłata premii nastąpi w dwóch transzach, po 100 zł, w postaci jednostek uczestnictwa subfunduszu, który sami wybierzemy w procesie otwierania IKZE (kat. A). Pierwsze 100 zł zostanie wypłacone do 31 marca 2020 r. jeżeli do 31 grudnia 2019 r. środki pozostaną w IKZE i nie wycofamy zgód marketingowych. Pozostałe 100 zł zostanie wypłacone do 31 marca 2021 r., jeżeli zostaniemy w IKZE przez kolejny rok. Tzn. nie wypłacimy środków do 31 grudnia 2020 r. i nie wycofamy zgód marketingowych. Nagrodę wypłaconą w formie jednostek uczestnictwa możemy spieniężyć w dowolnym momencie. Od nagrody nie zapłacimy podatku dochodowego.



Do 1860 zł podatku dochodowego mniej dzięki wpłacie na IKZE


W 2019 można wpłacić na IKZE do 5718 zł. To górny limit. Można wpłacić mniej, nie można wpłacić więcej.

Do 5718 zł można zgodnie z prawem odpisać w zeznaniu podatkowym za 2019 rok od podstawy opodatkowania PIT.

To prowadzi do dwóch korzyści:

 • gromadzimy długoterminowe oszczędności na specjalnie stworzonym do tego rachunku
 • pomniejszamy swój podatek dochodowy z pracy, nawet o 1860 zł

A dlaczego o 1860 zł?

Nic skomplikowanego.

1860 zł to 32% z 5718 zł. Jeśli płacisz część podatku w drugim progu podatkowym (32%) i wpłacisz pełny limit IKZE w 2019 (5718 zł), pomniejszysz swój podatek o kwotę do 1860 zł.

W tabelce poniżej zebrałem trzy najpowszechniejsze scenariusze. Tabelka pokazuje, o ile maksymalnie zmniejszy się podatek dla osób, które rozliczają podatek PIT po stawkach:

 • 17,75% (cały dochód w pierwszym progu)
 • 19% (podatek liniowy)
 • 32% (część dochodu w drugim progu)

Obniżyć podatek dzięki oszczędnościom na emeryturę


Co ważne -  z tym nie można czekać do przyszłego roku!

Wpłaty na IKZE trzeba dokonać w 2019, żeby wykorzystać ją potem w zeznaniu podatkowym za 2019.

Trzeba działać od razu, żeby przyszłym roku przy okazji rocznego rozliczenia PIT była podstawa do obniżenia podatku.

Osobiście od kilku lat korzystam z ulgi podatkowej IKZE i gromadzę przy okazji długoterminowe oszczędności. Opisałem, jak krok po kroku rozliczyć ją w rocznym zeznaniu podatkowym.


Partnerem tego artykułu jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych AXA, które oferuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego z wyborem dobrej jakości funduszy inwestycyjnych, o obniżonych opłatach za zarządzanie oraz bez kosztów transakcji, założenia i likwidacji rachunku.

Ciesz się ulgą podatkową za 2019, oszczędnościami na emeryturę oraz bonusem pieniężnym 200 zł dla nowych klientów (zasady promocji powyżej).


O czym warto wiedzieć przy oszczędzaniu na emeryturę przez IKZE?


Ulga podatkowa, którą można uzyskać dzięki wpłatom na IKZE, to przyjemny bonus.

Ale nie powinien przesłaniać nam szerszego obrazu.

IKZE to specjalny, indywidualny rachunek do długoterminowego oszczędzania na takie cele jak emerytura. Ulga podatkowa jest do tego tylko zachętą.

Warto zaplanować, w jaki sposób będziemy prowadzić swoje długoterminowe oszczędności, które będą gromadzić się na IKZE z każdą kolejną wpłatą.

Dla większości oszczędzających to powinien być długofalowy projekt. Finalnym rezultatem powinno być wykorzystanie oszczędności na IKZE po zakończeniu aktywności zawodowej. IKZE ma być wtedy źródłem dodatkowych dochodów na emeryturze.

I właśnie ten cel wspierają zachęty podatkowe powiązane z IKZE.

Wiemy już, że wpłatę na IKZE można odpisać w zeznaniu rocznym od podstawy opodatkowania i w ten sposób pomniejszyć podatek dochodowy z pracy.

Niestety, jeśli będziemy chcieli szybko wydać oszczędności z IKZE, będziemy musieli zwrócić ulgę podatkową.

Zgodnie z prawem zwrot z IKZE powiększy nasze dochody z innych źródeł w roku zwrotu, a tym samym powiększy też podatek.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli z wypłatą środków z IKZE poczekamy do 65 roku życia. Wtedy zamiast podatku według skali podatkowej (17% lub 32%) zapłacimy od wypłacanych oszczędności 10% podatku ryczałtowego.

Krótko mówiąc – IKZE premiuje długoterminowe oszczędzanie. Wpłaty możemy odpisać od podatku dochodowego z pracy już dzisiaj i cieszyć się zwrotem z urzędu skarbowego, a w przyszłości po skończeniu 65 roku życia od wypłaty zapłacimy podatek po niższej, stałej stawce 10%.

Tak czy inaczej, mówimy raczej o odroczeniu podatku w czasie, a nie jego całkowitym uniknięciu.

I jeszcze jedna kwestia.

IKZE chroni oszczędności przed podatkiem od zysków kapitałowych (tzw, podatkiem Belki). W praktyce oznacza to, że odsetki czy dywidendy wpływają na ten rachunek w pełnej wysokości. Nie ma 19% podatku od zysków kapitałowych.

W ostatecznym rozrachunku mamy więc dwie korzyści podatkowe:

 • odroczenie podatku dochodowego z pracy
 • ochronę oszczędności przed podatkiem Belki


Partnerem tego artykułu jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych AXA, które oferuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego z wyborem dobrej jakości funduszy inwestycyjnych, o obniżonych opłatach za zarządzanie oraz bez kosztów transakcji, założenia i likwidacji rachunku.


Ciesz się ulgą podatkową za 2019, oszczędnościami na emeryturę oraz bonusem pieniężnym 200 zł dla nowych klientów (zasady promocji powyżej).

Advertisement

13 komentarzy:

 1. Ja wpadam w drugi próg podatkowy ,żona jest w pierwszym ,po wspólnym rozliczeniu jesteśmy razem w pierwszym .Planujemy oboje założenie kont IKZE .Jak to potem rozliczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytanie.

   Napisałem kiedyś cały artykuł o rozliczeniu IKZE przy wspólnym rozliczaniu się małżonków http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2015/02/ikze-a-rozliczenie-podatku-wspolnie-z-malzonkiem.html

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. DM Bos udostepnil dostep do zagranicznych ETF w ramach kont IKE/IKZE

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie rozliczam PIT-a razem z małżonką. Z ulgą na dzieci mamy do zwrotu 2112 zł. Gdy do programu wpiszę 5718 zł wpłaty na IKZE kwota do zwrotu zwiększa się jedynie do 3127 zł. Spodziewałem się max zwrotu tj. 1830 zł a tu jest tylko 1015 zł. Z czego to może wynikać? Zrobiłem też symulację rozliczenia indywidualnego. Z ulgą na dzeci do zapłaty mam 270 zł, z 5718 zł wpłaty na IKZE do zwrotu mam już 1635 zł tj. 1905 zł, więcej niż max zwrot 1830 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj chodzi o kwotę wolną 8000 zł. Rozlicz się sam .

   Usuń
 4. 5718*0.1775=1015
  Dlaczego 17,75%? Ww zeszłym roku 3 kwartały były na stawce podatkowej 18% a ostatni po obniżeniu podatków od października na 17% (obniżka o 1 procent dotyczy tylko pierwszego progu podatkowego)
  Pewnie razem z żona macie dochód w pierwszym progu stad takie rozliczenie.
  Jeśli tylko ty masz 2gi próg a żona pierwszy proponuje rozliczyć sie oddzielnie (nie ma obowiązku razem) żona niech odliczy dziecko a ty IKZE

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobacz sobie też pita przygotowanego przez skarbówkę. Możliwe że za zgłoszeniem pracodawca nie odprowadza wyższego podatku jeśli zadeklarujesz, że z zoną razem będziecie w pierwszym progu. Wtedy masz od razu kasę bez czekania na zwrot.
  Zdarzają się też programy do rozliczeń które mają błędy. Korzystaj z tych polecanych przez US.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bo pewnie jesteś w pierwszym progu podatkowym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pita robię przez e-pit. Mój dochód to 116500 zł, żony 63000 zł. Jak żona rozliczy się sama do będzie zwrot za dzieci. Jak ja rozliczę się sam z IKZE to będę musiał dopłacić.

  OdpowiedzUsuń
 8. sam bez IKZE pewnie wyjdzie że dopłacisz jeszcze więcej...
  Pewnie nie odprowadziłeś (albo twój pracodawca) wystarczająco składek podatku (może w domyśle macie że jak ktoś wchodzi w 2gi próg to powinien złożyć oświadczenie o pobieraniu wyższych zaliczek) Dopytaj w kadrach.
  U nas w firmie jest w drugą stronę: pobierają większe zaliczki jak jesteś w drugim progu ale można podając przybliżony dochód małżonka/małżonki prosić pracodawce do odprowadzania niskiej stawki cały rok, żeby nie czekać później na zwrot.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy jeśli wypłaciłem wszystkie środki z IKZE w Listopadzie 2019,to czy mogę odjąć od PIT 37 sumę wpłat na IKZE z 2019 roku? Bardzo dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy jeśli wypłaciłem wszystkie środki z IKZE w Listopadzie 2019,to czy mogę odjąć od PIT 37 sumę wpłat na IKZE z 2019 roku? Bardzo dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 11. Szanowni forumowicze , przychodzę z informacją że BS Skierniewice złamał swój regulamin oraz umowy i za głęboko obniżył oprocentowanie rachunków IKE oraz IKZE. Otóż w umowach są zapisy jak par. 5 ust 5 i 7 cyt:
  „5. Wysokość oprocentowania środków na rachunku POL-IKE może być zmieniona w czasie trwania Umowy, na zasadach określonych w ust. 6 i 7, w przypadku wystąpienia zmiany wysokości przynajmniej dwóch spośród podanych niżej czynników:
  1) stopy referencyjnej lub dyskonta weksli lub oprocentowania kredytu lombardowego ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej.
  2) któregokolwiek wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, ogłaszanego przez Prezesa GUS, o co najmniej 0,25 punktu procentowego w stosunku do poprzednio ogłaszanych wskaźników za analogiczny okres (roczny lub kwartalny lub miesięczny.
  3) rentowności rocznych bonów skarbowych emitowanych przez Skarb Państwa, o co najmniej 0,25 punktu procentowego w stosunku do poprzednio ogłaszanej rentowności – dla rachunków prowadzonych w złotych polskich.
  6. Jednoczesny wzrost wysokości dwóch ze wskaźników, wymienionych w ust. 5 skutkuje podwyższeniem oprocentowania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach POL-IKE, o iloczyn dotychczasowej nominalnej wartości oprocentowania i wartości zmiany wskaźnika wykazującego mniejszy wzrost, wyrażoną w punktach procentowych. Środki te oprocentowane są według dotychczasowej stopy procentowej nie dłużej niż przez miesiąc kalendarzowy, następujący po miesiącu, w którym opublikowano dane o zmianie wskaźnika.
  7. W przypadku spadku wysokości jednego ze wskaźników, wymienionych w ust. 5 Bank może podjąć decyzję o obniżeniu oprocentowania środków pieniężnych zgromadzonych na POL-IKE, nie więcej niż o wartość identyczną ze spadkiem wskaźnika , wyrażoną w punktach procentowych, przy czym:
  1) decyzja Banku może być podjęta nie później niż do końca miesiąca kalendarzowego, następującego po miesiącu, w którym opublikowano dane o zmianie wskaźnika;
  2) środki zgromadzone na rachunkach POL-IKE oprocentowane są według dotychczasowej stopy procentowej nie dłużej niż przez miesiąc kalendarzowy, następujący po miesiącu, w którym opublikowano dane o zmianie wskaźnika.” Według tego zapisu BS Skierniewice mógł co najwyżej obniżyć IKE oraz IKZE o max. 1,5% czyli odpowiednio do 1,9% i 1,85% ponieważ stopa kredytu lombardowego spadła własnie o 1,5 pkt. procentowego. W związku z tym zachęcam do składania reklamacji.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?