czwartek, 30 października 2014

Darmowe konto bankowe z premią 70zł oraz zwrotem wydatków do 50zł miesięcznie

Nareszcie promocja bankowa, z której mogę skorzystać. Poprzednie, organizowane między innymi przez BGŻ Optima, IdeaBank oraz Meritum Bank, były poza moim zasięgiem, ponieważ jestem od dawna klientem każdego z nich. Tym razem premię pieniężną można otrzymać zostając klientem BNP Paribas Bank Polska, z którego usług do tej pory nigdy nie korzystałem.

Co można zyskać? Co trzeba zrobić? Do zdobycia jest 70zł premii pieniężnej od organizatora promocji i pośrednika (firmy Agora SA) za założenie rachunku osobistego iKonto w BNP Paribas oraz wykonanie kartą transakcji za minimum 150zł. Konto i karta mogą być całkowicie darmowe, jeśli spełnimy kilka niewygórowanych warunków, a na dodatek bank może zwrócić nam do 3% wydatków kartą (do 50zł miesięcznie) wykonanych za pośrednictwem agenta rozliczeniowego PayU (który obsługuje między innymi Allegro.pl). Oferta jest już nieaktualna.

Czy warto skorzystać z tej oferty? Czy konto i karta na pewno są darmowe? Jaki jest status podatkowy bonusu od organizatora akcji?

iKonto w BNP Paribas z premią oraz zwrotem wydatków – szczegóły akcji

najlepsze konto bankowe listopad 2014
To oferta dla nowych klientów banku BNP Paribas. Organizatorem jest firma Agora SA, która wypłaci również premię pieniężną w wysokości 70zł dla wszystkich, którzy założą za pośrednictwem dedykowanej strony iKonto i wykonają do 10 grudnia 2014r. transakcje kartą debetową za co najmniej 150zł.

Ważną formalnością jest uzupełnienie w serwisie http://konto.zpremia.pl do 27 grudnia 2014r. numeru iKonta założonego w promocji. To na nasze konto w BNP Paribas do końca tego roku trafi 70zł bonusu.

Oferta jest już nieaktualna.

Czy iKonto w BNP Paribas to dobre i darmowe konto?

Od razu przyznaję, że nie znam tego banku z własnego doświadczenia – nigdy nie korzystałem z jego usług. Swoją ocenę opieram więc przede wszystkim na warunkach z regulaminu i tabeli opłat dla iKonta w BNP Paribas.

Konto i karta nie są bezwarunkowo bezpłatne. Prowadzenie rachunku rzeczywiście będzie darmowe, jeśli zapewnimy co miesiąc wpływy w wysokości minimum 1000zł. W przeciwnym razie opłata wyniesie 9zł. Nie ma żadnej formalnej definicji wpływów, więc może być to również przelew z naszego konta osobistego w innym banku, ale też wynagrodzenie z pracy czy świadczenia typu stypendium.

Nic nie zapłacimy również za korzystanie z karty debetowej, jeśli wydamy nią co najmniej 200zł w miesiącu w transakcjach bezgotówkowych (w internecie lub w tradycyjnych punktach sprzedaży). W przeciwnym razie opłata miesięczna to 6zł miesięcznie.

Do dyspozycji mamy darmowe wypłaty z bankomatów BNP Paribas (bez limitów) oraz 4 darmowe w miesiącu w innych bankomatach w Polsce. Uwaga! Kolejne wypłaty z bankomatów w kraju to koszt 3% transakcji (min. 5zł).

Oferta jest już nieaktualna.

A jak wygląda zwrot 3% wydatków kartą do iKonta w BNP Paribas?

Po pierwsze – dotyczy on transakcji kartą wykonanych za pośrednictwem systemu płatności internetowych PayU. Czyli zwroty nie dotyczą płatności w tradycyjnych punktach sprzedaży, np. na stacji benzynowej czy przy kasie w supermarkecie.

A jakie popularne sklepy internetowe obsługują płatności kartą przez PayU? Przede wszystkim serwis aukcyjny Allegro, ale także sklepy internetowe takich marek jak Intersport, Komputronik, Piotr i Paweł, C&A. Leroy Merlin czy TUI (więcej na stronie PayU).

Zwrot dotyczy 3% wydatków kartą debetową do iKonta w BNP Paribas za pośrednictwem systemu PayU i nie może przekroczyć 50zł miesięcznie. Promocja Money Back trwa do 12 czerwca 2015r. i może zostać przedłużona. Ze zwrotów wyłączone są niektóre typy wydatków (np. zakłady bukmacherskie, usługi finansowe) – więcej w regulaminie.

Warunkiem otrzymywania zwrotów w promocji Money Back jest zapewnienie miesięcznych wpływów na konto w wysokości 1000zł. Przypominam, że spełnienie tego warunku zwalnia klienta również z miesięcznej opłaty 9zł za prowadzenie konta.

Tak wygląda wnętrze systemu transakcyjnego dla klientów BNP Paribas:

Bezpłatne konto bankowe z premią 70zł BNP Paribas

Podsumowując, biorąc udział w promocji możemy zyskać:
- premię pieniężną 70zł od pośrednika,
- (warunkowo) darmowe konto bankowe z kartą debetową,
- do 50zł miesięcznie zwrotu wydatków kartą przez system PayU (np. na Allegro)

Oferta jest już nieaktualna.

Jaki jest status podatkowy premii pieniężnej od organizatora promocji?

Z ciekawości zadzwoniłem w kilka miejsc z pytaniem o status podatkowy premii pieniężnej od organizatora promocji. Ostatnie, czego potrzebuję, to kilkadziesiąt złotych, które narobią mi kłopotów przy rozliczaniu podatku dochodowego.

Zadzwoniłem na Krajową Informację Podatkową i opisałem cały proces – konsultant stwierdził, że brzmi to jak „dochód z innych źródeł, który podlega zwolnieniu z podatku z art 21 ust 1 punkt 68a ustawy o podatku dochodowym”.

Poniżej przytoczona przez konsultanta podstawa prawna:
"68a) wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym"
Zadzwoniłem do urzędu skarbowego, w którym rozliczam podatek dochodowy, jak traktować tego typu dochody. Odesłano mnie do kilku sprzecznych interpretacji, które nie odnoszą się raczej do tej promocji.

Zadzwoniłem do organizatora promocji (Agora SA) z pytaniem, czy planują rozsyłać PIT 8d, który jest podstawą rozliczenia przychodów z innych źródeł. Odpowiedź: nie, firma nie będzie rozsyłać żadnych formularzy podatkowych do klientów, którzy otrzymają premię pieniężną, ma opinię prawną wskazującą na zwolnienie z art 21 ust 1 punkt 68a ustawy o podatku dochodowym.

Czy warto założyć iKonto w BNP Paribas z premią 70zł?

Moim zdaniem ma to sens w dwóch przypadkach:

1. Jeśli jesteśmy skłonni przenieść swoje finanse do nowego banku, który oferuje naprawdę atrakcyjne warunki (jednorazowa premia, darmowe usługi, zwroty wydatków). Jeśli nasz obecny bank generuje nam niepotrzebne koszty i nie daje nic w zamian, można rozważyć przeprowadzkę. Dla aktywnych klientów spełnienie warunków promocji oraz „darmowości” iKonta w BNP Paribas będzie naturalnie wynikało z korzystania z konta i karty.

2. Jeśli jesteśmy poszukiwaczami promocji bankowych, a naszym celem nie jest przenoszenie nigdzie swoich finansów, tylko wykorzystanie okazji. Do wzięcia jest 70zł premii oraz do 50zł zwrotu miesięcznie do (co najmniej) czerwca 2015 roku przy stosunkowo niewygórowanych warunkach. Warto jednak pamiętać o zamknięciu konta, gdy bonusy się ostatecznie wyczerpią.

Bez względu na motywację, zwroty 3% wydatków kartą najłatwiej będzie osiągnąć osobom kupującym dużo przez Allegro – jest to chyba największy podmiot obsługiwany przez system PayU.

Oferta jest już nieaktualna.

Tutaj wszystkie artykuły o ofertach bankówlokatach bankowych oraz funduszach inwestycyjnych.

4 komentarze:

 1. Ponad to można inwestować w fundusze i nie ma opłaty za nabycie jednostek: BNP Paribas, Skarbiec, Union Investment, Investros, BPH, Opera, KBC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow - wielkie dzięki za informację. Tego nie wiedziałem. To spory plus dla klientów, którzy lubią mieć dostęp do różnych narzędzi do oszczędzania/inwestowania w jednym miejscu. Bank sprawia ogólnie wrażenie "kompleksowego", więc jeśli ktoś ma problem ze swoim obecnym kontem (np. opłaty), nadarza się dobra okazja do przeskoczenia do konkurencji na promocyjnych warunkach. Mój osobisty problem polega na tym, że ani nie szukam nowego banku, ani nie specjalizuję się w wykorzystywaniu promocji bankowych, więc muszę się jeszcze zastanowić, czy gra jest warta świeczki.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Niedawno zmieniałem bank dla konta podstawowego i BNP był jednym z faworytów, tylko te wypłaty z bankomatów trochę mnie odstraszyły, ale na plus fundusze, atrakcyjne oprocentowanie kont oszczędnościowych na tle konkurencji. Z drugiej strony korzystam z SFI mBank i Bossafund, a tam palta funduszy bezkonkurencyjna.

   Usuń
  3. Dzięki za komentarz! Wiadomo - SFI w mBanku i BossaFund to pierwsza liga, jeśli chodzi o dostęp do funduszy inwestycyjnych. Też korzystam z obu usług - planuję zrobić kiedyś kompleksowe porównanie jednego i drugiego. Chociaż nie cierpię w tym przypadku na myślenie binarne typu albo jedno, albo drugie - myślę, że warto mieć oba (np. w BossaFund wciąż nie ma Legg Mason, z kolei w SFI mBanku brakuje kilku funduszy Union Investment). Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?