piątek, 6 stycznia 2017

Czy przy rozliczaniu wpłat na IKZE w PIT liczy się data przelewu czy coś innego?

W 2016 było 366 dni, w tym 252 dni robocze, żeby wpłacić oszczędności na IKZE. Jeśli ktoś jednak czekał z tym do samego końca, np. 30 grudnia 2016, może się zastanawiać, czy ma prawo do odliczenia wpłaty od dochodu w rozliczeniu PIT za 2016.

To ważne – dzięki tej uldze podatkowej można pomniejszyć kwotę podatku. Robię to odkąd istnieje IKZE (przykład z 2015).

Nigdy nie czekam z wpłatami do ostatniej chwili. Ale wiem, że innym to się zdarza. Dlatego zdecydowałem się ustalić, czy przy rozliczeniu wpłat na IKZE w PIT liczy się data przelewu, księgowania po stronie instytucji finansowej (np. TFI), a może założenia tego rachunku.

Zadałem to pytanie Ministerstwu Finansów – mam odpowiedź.

Przelew na IKZE odliczenie od podatku ulga emerytalna

Pytanie


Wysłałem do Ministerstwa Finansów takie pytanie:

„W rozliczeniu PIT można uwzględniać wpłaty na IKZE dokonane w roku, który rozliczamy. Pomniejszają one podstawę opodatkowania w tym roku. Co jest decydujące przy ustalaniu, czy wpłata została wykonana w danym roku – data:
 • przelewu z rachunku podatnika,
 • księgowania przelewu przez instytucję finansową (np. bank czy TFI),
 • założenia IKZE (wpłata może być później).
Przykład: Czy ktoś, kto założył IKZE i zlecił przelew 30 grudnia 2016 będzie mógł rozliczyć tę wpłatę w rozliczeniu 2016 roku, mimo że TFI zaksięguje ją 2 lub 3 stycznia 2017?
Czy jest to gdzieś uregulowane?”

Odpowiedź


Kluczowy fragment odpowiedzi brzmi:

„W przypadku wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, za termin dokonania wpłaty należy przyjąć dzień przekazania przez oszczędzającego środków pieniężnych tytułem wpłaty na IKZE.

W przypadku zapłaty gotówką jest to dzień wpłacenia kwoty w kasie instytucji
prowadzącej IKZE, lub na rachunek tej instytucji w banku, w placówce pocztowej albo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej.

Natomiast w obrocie bezgotówkowym jest to dzień obciążenia rachunku bankowego oszczędzającego lub rachunku oszczędzającego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej - na podstawie polecenia przelewu.

Nie jest to wiążąca interpretacja.

Można wystąpić do jednego z pięciu dyrektorów izb skarbowych w Polsce o wydanie wiążącej interpretacji w tej sprawie. Kosztuje to 40 zł. Ja nie planuję tego robić, ponieważ nie mam osobiście tego problemu.

Wydaje się jednak, że jeśli ktoś założył IKZE w ostatnich dniach 2016 z myślą o rozliczeniu wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016, może to zrobić, jeśli ma potwierdzenie wykonania przez bank przelewu jeszcze w 2016.

W przeszłości opisałem kilka innych trudniejszych kwestii związanych z IKZE, m.in.:Pokazuję również metodę działania i wyniki, jakie osiągam na swoim rachunku IKZE.

Komplikacja


Z ciekawości zadzwoniłem również do towarzystwa NN Investment Partners, gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (w NN TFI można również założyć IKZE).

Chciałem się dowiedzieć, jak towarzystwo traktuje wpłaty, które klienci zlecili w banku w ostatnich dniach roku, ale TFI zaksięguje je dopiero na początku kolejnego roku. W takiej sytuacji na 100% będą osoby, które zleciły przelew po południu 30 grudnia 2016 lub w Sylwestra 2016. TFI zaksięguje je najwcześniej 2 stycznia 2017.

Czy taką wpłatą TFI potraktuje jako wykorzystanie limitu wpłat w 2016 czy 2017?

Dla NN TFI wpłata zaksięgowana w 2017 „obciąża” limit wpłat w 2017 – nie ma znaczenia, kiedy bank obciążył rachunek klienta.

Czy stanowisko NN TFI ma jakieś znaczenie? Nie jeśli chodzi o prawo do odliczenia wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016. Pod tym względem ważne jest stanowisko Ministerstwa Finansów – liczy się data obciążenia rachunku klienta, a nie księgowania po stronie instytucji finansowej.

Mimo tego, stanowisko NN TFI ma pewne praktyczne znaczenie. Instytucja finansowa ma obowiązek „pilnować”, czy klienci nie przekraczają limitu wpłat na IKZE w danym roku. Nadwyżkę ponad limit odsyłają na rachunek, z którego przyszła.

W konsekwencji, jeśli zleciłeś przelew na IKZE w ostatnich dniach 2016, a instytucja finansowa zaksięgowała pieniądze dopiero w pierwszych dniach 2017:

 1. w opinii Ministerstwa Finansów zachowujesz prawo do odliczenia wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016,
 2. instytucja finansowa traktuje te wpłaty jako „obciążające” limit wpłat na 2017.

I co z tego? Na pierwszy rzut oka nic – przecież i tak możesz odliczyć wpłatę od dochodu za 2016 i pomniejszyć swój podatek.

Problem jednak wróci, gdy będziesz chciał wykorzystać limit wpłat za 2017, który upoważni cię do odliczenia wpłaty na IKZE w rozliczeniu PIT za 2017. Wpłata z ostatnich dni 2016 po prostu ci go pomniejszy.

Niezłe zamieszanie.

Moje decyzje


Osobiście IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – można założyć je przez internet. Niedawno rozliczyłem swoje wyniki. Co roku odliczam wpłaty od podatku dochodowego (przykład z rozliczenia za 2015).

Prowadzę też IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem swoje wyniki do 2016. NN TFI oferuje też rejestr funduszy inwestycyjnych w połączeniu z IKZE.

Niedawno stworzyłem rankingi wszystkich ofert IKZE oraz IKE dostępnych pod koniec 2016.

17 komentarzy:


 1. 1) w opinii Ministerstwa Finansów zachowujesz prawo do odliczenia wpłaty w rozliczeniu PIT za 2016,
  2) instytucja finansowa traktuje te wpłaty jako „obciążające” limit wpłat na 2017.

  To ja mam zagadkę:
  Załóżmy, że miałem fantastyczny finansowo rok, zlecenie życie, takie tam, drugi próg podatkowy i oszczędności. Naetepny juz taki nie będzie. Wykorzystałem limit IKZE za 2016 co do grosza.

  Pytanie brzmi: Czy ja mogę 31.12.2016 (sobota) o godzinie 22:00 puścić przelew na mój rachunek IKZE z całością limitu na 2017, wykorzystać tenże, po czym odliczyć te całe ok. 10 tys. od podstawy opodatkowania za rok 2016?

  Krzysiek S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Całe 10 000 zł? Prosta odpowiedź: nie - z dwóch powodów

   Limit wpłat w 2016 wynosił 4866 zł i tylko tyle można odliczyć w deklaracji PIT za ten rok.

   Po drugie, gdyby Pan zrobił przelew na 10 000 zł, instytucja finansowa odeśle różnicę między tą kwotą a limitem wpłat w 2016, czyli 5144 zł, na konto bankowe klienta, ponieważ musi monitorować wykorzystanie limitów wpłat na IKE i IKZE.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Tak, tylko zgodnie z tym co Pan napisał w artykule instytucja finansowa tej wpłaty nie odrzuci, bo zaksięguje ją na 2017. Chodzi o dwa przelewy: jeden dokonany w połowie 2016, drugi w ostatnim dniu 2016.
   Według interpretacji instytucji finansowej jeden z nich jest za 2016, drugi za 2017.
   Według interpretacji US oba są dokonane w 2016.

   Wydaje się, że jeżeli ktoś dokonał wpłaty na koniec 2016, i tak zgłosił ją do US, to instytucja finansowa nie ma prawa odrzucić ewentualnej późniejszej wpłaty w 2017, nawet, jeżeli tę pierwszą również zaksięgowała na 2017.

   Usuń
  3. Skoro jest limit wpłat w danym roku, to jest oczywiste, że nie można odliczyć więcej. Daty wpłat nie mają tu nic do rzeczy.

   Usuń
 2. Może tu mógłbym znaleźć odpowiedź...
  IKZE teoretycznie zwolnione z podatku Belki- konto w DM
  Co jest zwolnione z tego podatku ?
  Jeżeli posiadam obligacje to wypłata dywidendy od obligacji znajdująca się na koncie IKZE będzie zwolniona ?
  Wg moich "wstępnych" informacji - nie.

  Pozdrawiam Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytanie.

   Dywidenda od obligacji? Coś takiego nie istnieje.

   Dywidenda wypłacana jest z zysku i przysługuje akcjonariuszom - właścicielom akcji. Wpływa na IKE i IKZE w pełnej wysokości - bez podatku Belki.

   Właściciel obligacji otrzymuje odsetki (kupon). Wpływa na IKE i IKZE w pełnej wysokości - bez podatku Belki.

   Coś jeszcze mogę wyjaśnić?

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Dzięki za odpowiedź. IKZE "zająłem się" kilka dni temu ( pod koniec grudnia ) bo ktoś uczynny z banku wprowadził mnie w błąd dwa lata temu i stwierdził , że nie można mieć i IKE i IKZE - moja wina - nie sprawdziłem. Bardziej się z tej pomyłki śmieję niż nią martwię.

  Przepraszam za pomylenie dywidendy z odsetkami/kuponem.

  Póki co otrzymałem inną odpowiedź z DM o odsetkach, ale praktycznie przekonam się o tym niebawem - zobaczymy.

  Jeżeli nie ma podatku Belki, to w tym wszystkim jest chyba mała "dziura".
  Obligacje przed dniem ustalenia prawa do odsetek dla wszystkich poza właścicielami IKE i IKZE powinny być "tańsze" o podatek Belki, który trzeba będzie oddać dnia następnego.
  To niewielka kwota, ale zawsze. Nie wiem czy da się coś z tym zrobić "rozsądnego" - jeszcze się nie przymierzałem.
  Nie wiem też czy próby nagminnego używania tego "zjawiska" są do końca legalne. To coś w kierunku słynnego niegdyś oscylatora... chyba.

  Pozdrawiam Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz.

   Nie wiem, co to jest oscylator.

   Jeśli chodzi o dywidendy, piszę z własnego doświadczenia. Z polskich spółek wpływają w pełnej wysokości.

   Prowadziłem kiedyś IKE z obligacjami skarbowymi - nie było podatku od odsetek.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 4. Co to jest oscylator...a raczej czym był ?
  Hmmm - "oscylator bank" w Google i będzie jasne.
  Przepraszam, że taka forma tłumaczenia, ale chyba nie ma się co rozpisywać.
  Wykorzystywano dziury w działaniu banków i nie można było temu działaniu nic zarzucić od strony prawa... jeżeli dobrze pamiętam.
  Nie chodzi w tym wypadku o podobieństwo czynności, a o odnalezienie "dziury".


  A co do IKZE i podatku Belki - jak pisałem - niedługo się przekonamy empirycznie.

  Problem jest w tym, że jeżeli uznaje się, że IKZE jest bez podatku Belki to przy konieczności wcześniejszej likwidacji może wystąpić kiedyś pokusa o ściągnięcie tego podatku. Od kwoty odsetek byłby więc ściągnięty dwa razy.

  Pozdrawiam Mariusz


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma pokus, są regulacje prawne w zakresie zwrotu lub wypłaty z IKZE. Zachęcam, żeby od nich zacząć.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Witam ponownie.
   Nie pisałem natychmiast odpowiedzi - uznałem, że gdy wyjaśni się sprawa podatku Belki praktycznie, będzie zręczniej.

   Po kolei :
   - "pokusa" to nie obowiązujące przepisy, a chęć do ich zmiany w przyszłości. Mieliśmy wiele przykładów, że potrafią obowiązywać wstecz, a "idzie na gorsze".
   Myślę, że odesłanie do przepisów nie było chęcią zaczepki, a działaniem z życzliwości - choć trochę zirytowało.. OK - nie ma sprawy.

   Teraz podstawowa sprawa jaka mnie interesowała - podatek Belki od odsetek od obligacji w DM na koncie IKZE. Przypomnę, że w DM otrzymałem informację : obowiązuje, jest ściągany. Pan twierdził, że nie, ale "podparł się Pan" kontem IKE. IKE jest bez podatku Belki i to było jasne. Na dodatek znalazłem na Pana blogu pytanie/prośbę o podanie przepisu/ustawy, wg której IKZE ma być zwolnione z podatku Belki. Nie było tam odpowiedzi.

   Jak rozumiem na dzień dzisiejszy sprawa ma się tak :
   - nie ma wyraźnego przepisu zwalniającego IKZE z podatku Belki (być może jest jakaś interpretacja MF czy US, o zasadach działania IKZE jak w przypadku IKE)
   - z odsetek wypłaconych 25 stycznia 2017 cała kwota odsetek znalazła się na koncie IKZE w DM i póki co nic nie zostało ściągnięte z tytułu podatku Belki.

   To są wszystko groszowe sprawy, ale jasność sytuacji być powinna. Dziękuję za pomoc i "towarzystwo" przy szukaniu odpowiedzi.


   Pozdrawiam Mariusz

   Usuń
  3. Dzięki za podzielenie się doświadczeniem, które potwierdza to, co napisałem w pierwszej odpowiedzi na Pana pytanie.

   Wszystkie przepisy są na miejscu. Nie potrzebna jest żadna interpretacja. Wszystko reguluję ustawa o IKE i IKZE i ustawy powiązane. Jest tam również opisany mechanizm zwrotu i wypłaty z IKZE, w tym konsekwencje podatkowe.

   Proszę to przeczytać dodatkowo: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2017/01/zwrot-ike-ikze-koszty.html

   Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
 5. Czytałem.
  Skoro Pan twierdzi, że wszystko jest określone to nie pozostawiajmy pytania w innym miejscu bez odpowiedzi.
  Może mógłby Pan podać fragmenty, które jasno określają, że IKZE jest zwolnione z podatku Belki.

  Bez względu na to, na podstawie tego co Pan napisał we wskazanym przez siebie miejscu (link powyżej w Pana poście ) wychodzi na to, że dziura jest.

  Pozdrawiam


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać / przeszukać ustawę o IKE i IKZE i powiązane. Nie świadczę usługi cytowania fragmentów aktów prawnych na życzenie.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 6. Witam Panie Michale, dziękuję za wszystkie artykuły - są na prawdę wartościowe.
  Od pewnego czasu mam konto ike, jestem studentem i oficjalnie mój dochód to 500zł/mies. jednak w tym roku mam większe oszczędności, które chciałbym wpłacić na moje konto ike. Czy mogę tego dokonać? Znalazłem tylko informację, że osoby w wieku 16-18 lat mogą wpłacić kwotę nieprzekraczającą ich dochodów, co z pozostałymi osobami?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pytanie.

   Może Pan wpłacić dowolną kwotę w ramach limitu rocznego, jeśli skończył Pan 18 lat.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 7. Zastanawiam sie, czy cos sie zmienilo / wyjasnilo w temacie dat wplat.
  Sytuacja jest nastepujaca - rok temu wplacilem 31.12.2018 rano srodki na IKZE i rozliczylem w roku 2018. Oczywiscie srodki zostaly zaksiegowane na rachunku IKZE w 2019. W tym roku chce srodki wplacic wczesniej (np. jutro) i rozliczyc w roku podatkowym 2019. Stad jestem zywo zainteresowany - a raczej interpretacji nie dostane jutro z US ;)
  Dzieki.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?