niedziela, 8 kwietnia 2018

Jak rozliczyć ulgę emerytalną IKZE w deklaracji podatkowej za 2017?

Jeśli potrafisz wpisać kwotę w wyznaczonym polu, potrafisz rozliczyć ulgę emerytalną IKZE w deklaracji podatkowej PIT 🙂

Tak, to właśnie tak proste.

Nie przesadzam.

Kilka dni temu rozliczyłem się z podatku dochodowego z pracy za 2017. Po raz szósty z rzędu odliczyłem wpłatę na IKZE od podstawy opodatkowania.

To obniżyło mi kwotę podatku do zapłaty.

W tym artykule pokazuję, jak rozliczyć wpłatę na IKZE w PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 za 2017.

Ulga emerytalna IKZE 2017 PITUlga emerytalna IKZE w PIT za 2017 – podstawowe informacje


a) kto może odliczyć wpłaty na IKZE w rozliczeniu PIT za 2017?

Możesz pomniejszyć dochód o wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jeśli rozliczasz swoje podatki z pracy:

 • na zasadach ogólnych według skali podatkowej (deklaracje PIT-37 i PIT-36)
 • za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28)
 • liniowo w skali 19% (PIT-36L)

Inaczej mówiąc, możesz korzystać z odliczenia składki na IKZE od podstawy opodatkowania między innymi, jeśli w 2017:

 • pracowałeś na podstawie stosunku pracy (np. umowa o pracę) lub umowy cywilnoprawnej (zlecenie, dzieło),
 • prowadziłaś własną działalność gospodarczą,
 • pobierałeś świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

b) do kiedy trzeba było wpłacić środki na IKZE?

W zeznaniu podatkowym PIT za 2017 rok, który musisz złożyć w urzędzie skarbowym do końca kwietnia 2018, wykazujesz wpłaty na IKZE dokonane w 2017 roku.

Wpłaty dokonane w tym roku (2018), bez względu czy dotarły na nasz rachunek IKZE 2 stycznia 2018, czy 31 grudnia 2018, będziemy mogli rozliczyć dopiero w zeznaniu podatkowym za obecny rok, który złożymy do końca kwietnia przyszłego roku (2019).

Jeśli ktoś obudził się w styczniu, lutym, marcu lub kwietniu 2018 roku i chce wykorzystać ulgę emerytalną IKZE w zeznaniu podatkowym za 2017 rok, nie będzie to możliwe.

Chyba że wie, jak cofnąć czas.

Do zeznania podatkowego PIT za 2017 trafiają tylko wpłaty na IKZE zaksięgowane do końca 2017 roku.


Ten diagram może wyjaśnić, które wpłaty na IKZE można rozliczyć w zeznaniu PIT za 2017:

Do kiedy wpłata na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego PIT 2017

W ubiegłym roku (2017) można było wpłacić na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego 5115,6 zł. W tym roku limit wpłat na IKZE wynosi 5331,60 zł (i będzie do rozliczenia w zeznaniu za 2018).

c) gdzie i kiedy rozlicza się składki na IKZE?

Czy wpłaty na IKZE można odliczyć dopiero w zeznaniu rocznym, czy można je odpisywać w trakcie roku, np. wtedy, gdy faktycznie dokonujemy przelewów do naszego dostawcy indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego?

W zeznaniu rocznym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (artykuł 26, ustęp 6g), „odliczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2b (czyli: „wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego) dokonuje się w zeznaniu podatkowym”.

d) czy wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem?


Co ważne, wpłaty na IKZE można odpisać od dochodu tylko wtedy, jeśli miało się dochód. Dotyczy to indywidualnego dochodu. Jeśli mąż nie pracuje lub nie wykazuje dochodów w polskim PIT, żona nie może pomniejszyć swojego dochodu o wpłaty na swoje IKZE i na IKZE męża. Więcej o tej komplikacji.

W bardziej złożonych problemach podatkowych polecam kontaktowanie się z Krajową Informacją Skarbową.

Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku w szczegółach opisuję swoje decyzje i wyniki (sprawdź ostatnią edycję). Stworzyłem też kompleksowy ranking IKZE dostępnych w różnych instytucjach finansowych w 2017.

Polecam również IKZE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (moje wyniki). IKZE Plus w NN TFI można założyć w 100% przez internet.

Jak rozliczyć ulgę emerytalną IKZE w zeznaniu PIT za 2017?


Osobiście rozliczyłem się za pomocą darmowego programu Ministerstwa Finansów e-deklaracje. Jego zaletą jest w całości elektroniczny proces składania zeznania oraz automatyczne obliczanie podatku.

Musisz tylko wprowadzić dane i wysłać gotowe dokumenty przez internet.

Krok pierwszy

Wybierz deklarację podatkową, za pomocą której rozliczasz podatki z pracy, i wprowadź niezbędne dane (np. przychód czy kwotę zaliczek na podatek dochodowy za 2017). Wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu, który wykazujesz w deklaracjach:

 • PIT-28,
 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-37.

Krok drugi

Dołącz do zeznania głównego formularz PIT/O (informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku).
W systemie e-deklaracje robimy to wpisując 1 w sekcji Informacje o załącznikach.

Jak rozliczyć IKZE w PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37

Trzeci krok

Wpisz sumę wpłat na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w 2017. Maksymalnie może być to kwota 5115,6 zł. Wpisz kwotę, którą faktycznie przelałeś na IKZE w 2017.

IKZE rozliczenie w PIT 2017

I po sprawie.

System automatycznie pomniejszy dochód (podstawę opodatkowania) w głównym zeznaniu podatkowym. W efekcie pomniejszy się podatek do zapłaty.

W poprzednich latach po wszystkich odliczeniach pojawiła mi się nadpłata. To oznacza, że urząd skarbowy zwracał mi pieniądze na konto bankowe. Czekałem na taki przelew ok. 2-4 tygodni.

W 2017 po raz pierwszy w życiu wpadłem z częścią dochodu w wyższy próg (32%). 

Miałem sporą niedopłatę i moja wpłata na IKZE spowodowała jedynie zmniejszenie niedopłaty. Musiałem przelać dodatkowe pieniądze do urzędu skarbowego. Gdyby nie ulga emerytalna IKZE, byłoby to jednak ponad 1700 zł więcej.

Napiszę o tym osobny wpis.

Tak czy inaczej, dzięki odliczeniu wpłaty na IKZE w 2017 pomniejszymy nasze podatki za ubiegły rok.

Moje decyzje


Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku w szczegółach opisuję swoje decyzje i wyniki (sprawdź ostatnią edycję). Stworzyłem też kompleksowy ranking IKZE dostępnych w różnych instytucjach finansowych w 2016.

Polecam również IKZE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (moje wyniki). IKZE Plus w NN TFI można założyć w 100% przez internet.


Na zakończenie

5 komentarzy:

 1. Witam. Na konto IKZE zostały przekazane środki pochodzące z rozwiązania polisolokaty a więc nie mam przelewu bankowego dokumentującego wpłatę. Czy takie przesunięcie środków z jednej umowy ubezpieczenia na inną podlega odliczeniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli polisolokata była na Twoje nazwisko to nie ma to wpływu na odliczenie. Wyciąg będziesz miał z rachunku IKZE. Drugą kwestią jest to,ile tych środków wpłynie na IKZE. Nie może to być więcej niż 5331,60 zł. Nadwyżka będzie zwrócona na rachunek z którego wysłałeś lub przesunięta na nieoprocentowany rachunek w instytucje w której założyłeś IKZE,

   Usuń
 2. Na rachunku IKZE, po zalogowaniu, chyba masz opcję historia? Wchodzisz, to powinno być widoczne jako (wewnętrzny?) przelew przychodzący. Wciskasz 'drukuj' i już masz potwierdzenie dla skarbówki. Jeśli r-k IKZE nie ma podglądu przez net , no to piszesz do instytucji która go prowadzi, że prosisz o dostarczenie papierowej historii rachunku za 2017 rok. Wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za odpowiedzi. Na koncie internetowym IKZE mam w historii tylko datę wpłaty składki i kwotę, nie widać jak została dokonana ta wpłata. Towarzystwo prowadzące IKZE do odliczenia podatku podało mi inną kwotę, mniejszą niż ta widoczna na koncie IKZE. Limit nie został przekroczony więc nie wiem z czego wynika to zmniejszenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam

  Jeśli można trochę z drugiej strony zapytać - jak powinno wyglądać rozliczenie w przypadku rezygnacji z IKZE? Wiem, że dostanę PIT-8 bodajże od danej instytucji i dane tam wskazane wpiszę w PIT-37 lub PIT-36. Tylko jak wygląda kwestia odliczeń, jakich co roku dokonywałem na podstawie wpłat? Gdzieś czytałem, że z tego także muszę się rozliczyć, tylko w jaki sposób tego dokonać?

  Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?