OFE


OFE powstały w 1999r. jako II filar nowego systemu emerytalnego w Polsce. Stanowią jego część kapitałową, co w praktyce oznacza, że akumulują i inwestują prawdziwe pieniądze. W przeciwieństwie do ZUS, który tylko rozdziela bieżące składki na potrzeby obecnych emerytów.

Od 1 maja 2011r. do OFE trafia jedynie 2,3% naszej pensji brutto (ściślej: podstawy wymiaru składki) po tym, jak rząd Donalda Tuska zmniejszył składkę kapitałową z 7,3%, przekierowując różnicę do ZUS. Docelowo ma się jednak ona zwiększyć do 3,5% w 2017r.

Do OFE muszą przystąpić wszystkie osoby urodzone po 31. grudnia 1968r., które
1) pracują na umowę o pracę,
2) pracuję na umowę-zlecenie i nie są studentami,
3) prowadzą własną działalność gospodarczą (nierolniczą)
4) odbywają płatny staż.

Do wybranego OFE należy przystąpić w przeciągu 7 dni od rozpoczęcia pracy. W przeciwnym wypadku nasze składki akumulują się na nieoprocentowanym koncie w ZUS do momentu, kiedy w drodze losowania zostaniemy przydzieleni do jednego z funduszy. Losowanie odbywa sie dwa razy w roku.

6 komentarzy:

 1. ja mam pztanie nie miesykam juy w Polsce i nie place składki na filar ale jak pracowałam składki były pryelewane jak ja mogę odzyskac swoje pieniadye

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tych składek nie da się odzyskać na żądanie - zostaną Panu wypłacone po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. przydałby się dobry artykuł o aktualnej sytuacji z OFE - co wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ;) Na 99% taki nie powstanie - po pierwsze nie mam jasnego zdania, po drugie - nie widzę potrzeby opowiadania się za którąkolwiek ze stron i dołączania do rozbuchanej dyskusji, po trzecie - znaczenie 2 filaru jest w moim (i pewnie nie tylko) przypadku marginalne, szczególnie po obniżeniu składki, mam podgląd w stan konta i naprawdę nie ma się czym podniecać - większość treści na tej stronie będzie o prywatnych rozwiązaniach, a nie powszechnym systemie emerytalnym, bo na jego kształt i tak nie mam żadnego wpływu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam

  Czy może Pan podać swój adres mailowy ? Mam do Pana parę pytań z punktu widzenia przyszłego absolwenta.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dole strony jest formularz kontaktowy. Pozdrawiam.

   Usuń

A co Ty sądzisz?