poniedziałek, 25 stycznia 2016

Jak rozliczyć wpłatę na IKZE w zeznaniu PIT za 2015?

Jestem już po wszystkim. Skorzystałem z ulgi emerytalnej powiązanej z roczną składką na IKZE w rozliczeniu podatkowym PIT za 2015. Czekam jeszcze tylko na przelew 855zł z urzędu skarbowego tytułem zwrotu nadpłaconego podatku. W ubiegłym roku miałem go na koncie w niecały tydzień od złożenia rozliczenia.

Rozliczenie wpłaty na IKZE sprowadza się w praktyce do dodania do zeznania głównego (PIT-37, PIT-36, PIT-28 lub PIT-36L w zależności od formy zatrudnienia i opodatkowania) formularza PIT/O oraz wpisania w nim sumy wpłat na nasze indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku, za który składamy zeznanie podatkowe.

Wszystkich poszukujących podstawowych informacji o indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego zapraszam do tej krótkiej “ściągawki”.

Rozbijmy to na części pierwsze. Jak rozliczyć wpłatę na IKZE w rozliczeniu PIT za 2015?

Jak odliczyć składkę na emeryturę IKZE od podatku PIT 2015

IKZE w rozliczeniu podatkowym – podstawowe informacje


a) kto może odliczyć wpłaty na IKZE od dochodu?

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pomniejszą dochód do opodatkowania wszystkim, którzy rozliczają się:

 • na zasadach ogólnych według skali podatkowej (deklaracje PIT-37 i PIT-36)
 • za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28)
 • liniowo w skali 19% (PIT-36L)

Zdecydowana większość osób pracujących na umowę o pracę, umowy cywilnoprawne (zlecenie, dzieło), prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pobierających świadczenia społeczne może korzystać z odliczenia składki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego od podstawy opodatkowania.

b) kiedy należy dokonać wpłaty?

W zeznaniu podatkowym za 2015 rok, który należy złożyć w urzędzie skarbowym do końca kwietnia 2016, wykazujemy wpłaty na IKZE dokonane w 2015 roku.

Wpłaty dokonane w tym roku (2016), bez względu czy dotarły na nasz rachunek IKZE 2 stycznia 2016, czy 31 grudnia 2016, będziemy mogli rozliczyć dopiero w zeznaniu podatkowym za obecny rok, który złożymy do końca kwietnia przyszłego roku (2017).

Innymi słowy, jeśli ktoś obudził się w styczniu, lutym, marcu lub kwietniu 2016 roku i chce wykorzystać ulgę emerytalną IKZE w zeznaniu podatkowym za 2015 rok, nie będzie to możliwe. Chyba że wie, jak cofnąć czas. Do zeznania podatkowego PIT za 2015 trafiają tylko wpłaty na IKZE zaksięgowane do końca 2015 roku.

Tak to wygląda na diagramie:

Jak rozliczyć ulgę emerytalną w PIT za 2015

W ubiegłym roku (2015) można było wpłacić na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego 4750,80zł. W tym roku limit wpłat na IKZE wynosi 4 866zł (i będzie do rozliczenia w zeznaniu za 2016).

c) gdzie i kiedy rozlicza się składki na IKZE?

Czy wpłaty na IKZE można odliczyć dopiero w zeznaniu rocznym, czy można je odpisywać w trakcie roku, np. wtedy, gdy faktycznie dokonujemy przelewów do naszego dostawcy indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (artykuł 26, ustęp 6g), „odliczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2b (czyli: „wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego) dokonuje się w zeznaniu podatkowym”. 

d) czy wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem?

Jak najbardziej. Wszystko, co wiem na ten temat, znajduje się w specjalnym artykule z poprzedniego roku. W bardziej złożonych problemach podatkowych polecam kontaktowanie się z Krajową Informacją Podatkową.


Jak rozliczyć ulgę emerytalną IKZE w PIT za 2015?


Osobiście rozliczyłem się za pomocą darmowego programu Ministerstwa Finansów e-deklaracje. Jego zaletą jest w całości elektroniczny proces składania zeznania oraz automatyczne obliczanie należności. Naszym zadaniem jest wyłącznie wprowadzenie danych i wysłanie gotowych dokumentów przez internet.

Pierwszym krokiem jest dołączenie do zeznania głównego formularza PIT/O (informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku). W systemie e-deklaracje robimy to wpisując 1 w sekcji Informacje o dołączonych dokumentach / załącznikach.

Gdzie się rozlicza wpłaty na IKZE w PIT 37 i PIT 38?

Drugi krok to wpisanie sumy wpłat na nasze indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w 2015. Maksymalnie może być to kwota 4750,80zł. Wpisujemy faktyczną sumę wpłat w ubiegłym roku.

Rozliczenie PIT 2015 ulga emerytalna IKZE

I tyle. System automatycznie pomniejszy dochód (podstawę opodatkowania) w głównym zeznaniu podatkowym. W efekcie pomniejszy się podatek do zapłaty.

W moim przypadku po wszystkich odliczeniach pojawiła się nadpłata i konieczność zwrotu pieniędzy przez urząd skarbowy na moje konto bankowe. Nie zawsze musi tak być. Jeśli ktoś miał dużą niedopłatę, wpłata na IKZE może spowodować jedynie zmniejszenie niedopłaty, ale i tak będziemy musieli dopłacić urzędowi skarbowemu.

W każdym razie dzięki odliczeniu wpłaty na IKZE za 2015 pomniejszymy nasze obciążenia podatkowe za ubiegły rok. Ze zwrotem podatku możemy zrobić, co nam się żywnie podoba. I co najważniejsze: nie jest opodatkowany!

6 komentarzy:

 1. Dzięki Tobie założyłem IKZE i czekam na odliczenie. Robisz świetną robotę! Poydrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak rozliczyć kiedy były wpłaty na 2 konta IKZE w roku?

  W listopadzie rozwiązałem umowę z NN (wpłaty 550zł - zwrot pieniędzy nastąpił dopiero w styczniu)a w grudniu założyłem nowe konto w innym funduszu i wpłaciłem 4750,8.

  Mam możliwość tego odliczenia czy nie?

  Proszę o wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam Michale,
  mam pytanie z innej beczki, mianowicie : mieszkam sama z synem i przekroczylam dochod o 100zl i nienalezy mi sie 500+ na 1 dziecko, natomiast chialam zapytac-jeslibym wplacila na ikze to obnirze w ten sposob dochod i bede mogla otrzymac 500+ ? dziekuje bardzo za odp. Michale.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ciekawe pytanie.

   Nie znam odpowiedzi, ale wydaje mi się, że to raczej nie zadziała. Sprawdzenie tego wymagałoby przeczytania ustawy wprowadzającej 500+.

   Nie gwarantuję, że to sprawdzę. Proszę szukać na własną rękę, jeśli chciałaby Pani otrzymać odpowiedź natychmiast.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 4. dziekuje Michale,
  oczywiscie bede sie starac dowiedziec wiecej na ten temat.
  Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?