poniedziałek, 13 marca 2017

Jak odliczyć wpłatę na IKZE od podstawy opodatkowania za 2016 w deklaracjach PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28?

Mam już rozliczenie PIT za 2016 za sobą 🙂

Czekam tylko na zwrot nadpłaty podatku z urzędu skarbowego. W poprzednich latach przelew miałem na koncie w przeciągu 2-4 tygodni od złożenia zeznania.

Nadpłata podatku wzięła się z tego, że w 2016 wpłacałem oszczędności na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Te wpłaty można odliczyć od podstawy opodatkowania (dochodu) z pracy. To pomniejsza osobisty podatek i – w praktyce:

 • albo wywołuje zwrot nadpłaty podatku przez urząd skarbowy,
 • albo zmniejsza niedopłatę, jeśli twoje zaliczki na podatek w trakcie roku były zbyt niskie.

Rozliczenie wpłaty na IKZE w zeznaniu podatkowym PIT za 2016 jest dziecinnie proste. Wystarczy wypełnić dwa dodatkowe pola w deklaracji. W tym artykule pokazuję, jak to zrobić w PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

Odliczenie wpłat na IKZE od podatku PIT 2016

Ulga emerytalna IKZE w PIT za 2016 – podstawowe informacje


a) czy mogę odliczyć wpłaty na IKZE w rozliczeniu PIT za 2016?

Możesz pomniejszyć dochód o wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jeśli rozliczasz swoje podatki z pracy:

 • na zasadach ogólnych według skali podatkowej (deklaracje PIT-37 i PIT-36)
 • za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28)
 • liniowo w skali 19% (PIT-36L)

Inaczej mówiąc, możesz korzystać z odliczenia składki na IKZE od podstawy opodatkowania między innymi, jeśli w 2016:

 • pracowałeś na podstawie stosunku pracy (np. umowa o pracę) lub umowy cywilnoprawnej (zlecenie, dzieło),
 • prowadziłeś własną działalność gospodarczą,
 • pobierałeś świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

b) do kiedy trzeba było wpłacić środki na IKZE?

W zeznaniu podatkowym PIT za 2016 rok, który musisz złożyć w urzędzie skarbowym do końca kwietnia 2017, wykazujesz wpłaty na IKZE dokonane w 2016 roku.

Wpłaty dokonane w tym roku (2017), bez względu czy dotarły na nasz rachunek IKZE 2 stycznia 2017, czy 31 grudnia 2017, będziemy mogli rozliczyć dopiero w zeznaniu podatkowym za obecny rok, który złożymy do końca kwietnia przyszłego roku (2018).

Jeśli ktoś obudził się w styczniu, lutym, marcu lub kwietniu 2017 roku i chce wykorzystać ulgę emerytalną IKZE w zeznaniu podatkowym za 2016 rok, nie będzie to możliwe. Chyba że wie, jak cofnąć czas. Do zeznania podatkowego PIT za 2016 trafiają tylko wpłaty na IKZE zaksięgowane do końca 2016 roku.


Ten diagram może wyjaśnić, które wpłaty na IKZE można rozliczyć w zeznaniu PIT za 2016:

Rozliczenie wpłaty na IKZE w zeznaniu za 2017

W ubiegłym roku (2016) można było wpłacić na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego 4866 zł. W tym roku limit wpłat na IKZE wynosi 5115,60 zł (i będzie do rozliczenia w zeznaniu za 2017).

c) gdzie i kiedy rozlicza się składki na IKZE?

Czy wpłaty na IKZE można odliczyć dopiero w zeznaniu rocznym, czy można je odpisywać w trakcie roku, np. wtedy, gdy faktycznie dokonujemy przelewów do naszego dostawcy indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego?

W zeznaniu rocznym.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym (artykuł 26, ustęp 6g), „odliczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2b (czyli: „wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego) dokonuje się w zeznaniu podatkowym”.

d) czy wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem?


Co ważne, wpłaty na IKZE można odpisać od dochodu tylko wtedy, jeśli miało się dochód. Dotyczy to indywidualnego dochodu. Jeśli mąż nie pracuje lub nie wykazuje dochodów w polskim PIT, żona nie może pomniejszyć swojego dochodu o wpłaty na swoje IKZE i na IKZE męża. Więcej o tej komplikacji.

W bardziej złożonych problemach podatkowych polecam kontaktowanie się z Krajową Informacją Skarbową.

Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku w szczegółach opisuję swoje decyzje i wyniki (sprawdź ostatnią edycję). Stworzyłem też kompleksowy ranking IKZE dostępnych w różnych instytucjach finansowych w 2016.

Polecam również IKZE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (moje wyniki). IKZE Plus w NN TFI można założyć w 100% przez internet.

Jak rozliczyć ulgę emerytalną IKZE w zeznaniu PIT za 2016?


Osobiście rozliczyłem się za pomocą darmowego programu Ministerstwa Finansów e-deklaracje. Jego zaletą jest w całości elektroniczny proces składania zeznania oraz automatyczne obliczanie podatku.

Musisz tylko wprowadzić dane i wysłać gotowe dokumenty przez internet.

Krok pierwszy

Wybierz deklarację podatkową, za pomocą której rozliczasz podatki z pracy, i wprowadź niezbędne dane (np. przychód czy kwotę zaliczek na podatek dochodowy za 2016). Wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu, który wykazujesz w deklaracjach:

 • PIT-28,
 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-37.

Krok drugi

Dołącz do zeznania głównego formularz PIT/O (informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku).
W systemie e-deklaracje robimy to wpisując 1 w sekcji Informacje o załącznikach.

Jak rozliczyć IKZE w PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37

Trzeci krok

Wpisz sumę wpłat na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w 2016. Maksymalnie może być to kwota 4866 zł. Wpisz kwotę, którą faktycznie przelałeś na IKZE w 2016.

Jak odpisać wpłatę na IKZE od dochodu w PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37

I po sprawie.

System automatycznie pomniejszy dochód (podstawę opodatkowania) w głównym zeznaniu podatkowym. W efekcie pomniejszy się podatek do zapłaty.

W moim zeznaniu PIT za 2016 po wszystkich odliczeniach pojawiła się nadpłata. To oznacza, że urząd skarbowy zwróci mi pieniądze na konto bankowe. W poprzednich latach czekałem na taki przelew ok. 2-4 tygodni.

Nie zawsze musi tak być. Jeśli ktoś miał dużą niedopłatę, wpłata na IKZE może spowodować jedynie zmniejszenie niedopłaty, ale i tak będziemy musieli dopłacić urzędowi skarbowemu. Tyle że mniej niż bez odliczenia ulgi emerytalnej IKZE.

Tak czy inaczej, dzięki odliczeniu wpłaty na IKZE w 2016 pomniejszymy nasze podatki za ubiegły rok.

Ze zwrotem podatku możemy zrobić, co nam się żywnie podoba. I co najważniejsze: nie jest opodatkowany!

Moje decyzje


Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku w szczegółach opisuję swoje decyzje i wyniki (sprawdź ostatnią edycję). Stworzyłem też kompleksowy ranking IKZE dostępnych w różnych instytucjach finansowych w 2016.

Polecam również IKZE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), gdzie od kilku lat prowadzę swoje IKE (moje wyniki). IKZE Plus w NN TFI można założyć w 100% przez internet.


Na koniec


Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

7 komentarzy:

 1. Witam Michale,

  W związku z pojawieniem się nowej informacji odnośnie likwidacji OFE a mianowicie: "Aktywa, które pozostaną w przekształconych OFE, nie trafią na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), lecz na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Ten scenariusz reformy OFE, odmienny od wcześniej zapowiadanego przez ministerstwo rozwoju, potwierdza prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.", prosiłbym Cię o wyjaśnienie mi jak to będzie w takim razie z podatkiem Belki przy wypłacie w wieku 65 lat ? Jednym z warunków uniknięcia podatku Belki jest wpłata składek przez 5 lat. Jeśli tego nie uczynimy to zapłacimy i podatek Belki od zysków i jeszcze 10% podatku ryczałtowego od całości ? Podwójne opodatkowanie tych samych pieniędzy ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
  Dariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   To chwilę potrwa zanim zbiorę informacje. Napiszę coś nie wcześniej niż w sobotę. Nie jestem dziennikarzem newsowym i wolę dać informacjom trochę poleżeć zanim się do nich zabiorę.

   To są bardzo duże zmiany. To jest również bardzo duża zmiana w stosunku do ostatniej wersji reformy. Muszę przetworzyć informacje i to przemyśleć zanim coś napiszę.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Witam jeszcze raz,

   Zapraszam na artykuł z mini analizą: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2017/03/zmiany-system-emerytalny-ofe-ikze-morawiecki.html

   PS. W oryginalnym tekście Pulsu Biznesu był błędny opis opodatkowania wypłat z IKE i IKZE. Pomogłem autorowi tekstu to naprawić. Być może tamte błędy wprowadziły Pana w zamieszanie apropos opodatkowania oszczędności.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. Być może konieczna będzie pilna ewakuacja z IKZE przed wejściem w życie nowej ustawy. Proszę mieć to na uwadze... Szczególnie, jak ktoś ma IKZE w akcjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może tak, być może nie. Nie ma się co zapalać po pierwszych relacjach prasowych. Być może IKZE będzie jeszcze atrakcyjniejsze niż do tej pory.

   W swojej analizie opisuję, co wiemy na pewno i jakie mogą być scenariusze na przyszłość: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2017/03/zmiany-system-emerytalny-ofe-ikze-morawiecki.html

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Mała uwaga odnośnie terminów z wykresu: w tym roku kalendarz nam sprzyja i ostatecznym termin rozliczenia jest 2 maja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dzięki za informację. Jakoś to przeoczyłem. Poprawię na ilustracji, gdy znajdę chwilkę.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?