niedziela, 11 sierpnia 2013

Jak wybrać najlepsze IKE?

Na początek rozczarowanie – nie ma czegoś takiego jak obiektywnie najlepsze IKE dla wszystkich. Piękno i przekleństwo (jednocześnie) indywidualnych kont emerytalnych polega na tym, że pod tym pojęciem może się kryć praktycznie nieskończona ilość różnych inwestycji. Wszystko zależy nas. To jedna z wielu różnic między dobrowolnym trzecim filarem (IKE, IKZE, PPE) a przymusowym pierwszym (ZUS) i drugim (OFE), gdzie wszyscy dostają mniej więcej to samo.

Nieskończona ilość różnych możliwości – to brzmi pięknie. Nic tylko wybrać najlepszą opcję. Ale w praktyce dla większości z nas, szczególnie tych bez wiedzy o finansach, nadmiar możliwości oznacza olbrzymie zamieszanie i duży potencjał do popełniania błędów przy wyborze inwestycji.

Jak wybrać najlepsze indywidualne konto emerytalne dla siebie? Jakich błędów unikać? O czym warto wiedzieć?

Dlaczego wybór IKE jest skomplikowany?

Jakie jest najlepsze IKE
Indywidualne konto emerytalne to nie jest gotowa inwestycja. To wyłącznie konstrukcja prawna (tutaj ustawa), w ramach której kilka rodzajów instytucji finansowych może oferować konkretne produkty.

Te instytucje finansowe to:
 • banki,
 • towarzystwa funduszy inwestycyjnych,
 • biura maklerskie,
 • powszechne towarzystwa emerytalne,
 • firmy ubezpieczeniowe.

Te konkretne produkty to:

1. W jakiej formie chcę gromadzić oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym?
2. Która instytucja finansowa daje najlepsze warunki dla tej formy oszczędzania lub inwestowania?
3. W jaki sposób będę oszczędzać lub inwestować?

Przejdźmy ten proces krok po kroku na trzech przykładach:

1.

Pierwszy krok: chcę gromadzić oszczędności w funduszach inwestycyjnych
Drugi krok: wybieram jedno z kilkunastu towarzystw funduszy inwestycyjnych, które mają w ofercie możliwość inwestowania w ramach IKE
Trzeci krok: decyduję się na lokowanie środków w konkretne fundusze (samodzielnie lub korzystając z rekomendowanych strategii modelowych), wpłacam pieniądze regularnie lub nie, zarządzam nimi aktywnie lub nie

2.

Pierwszy krok: chcę gromadzić oszczędności na gwarantowanych depozytach bankowych
Trzeci krok: wpłacam pieniądze regularnie lub nie

3.

Pierwszy krok: chcę gromadzić oszczędności za pomocą rachunku maklerskiego, samodzielnie kupując na giełdzie akcje i obligacje
Drugi krok: wybieram jedno z biur maklerskich, które mają w ofercie rachunek inwestycyjny IKE
Trzeci krok: samodzielnie dobieram akcje, obligacje i inne aktywa dostępne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Wbrew pozorom postawienie tych trzech kroków to nie jest bułka z masłem, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych ofert (funduszy, ubezpieczeń, giełdy). Jak wybrać najlepsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych? Jak podzielić środki między dostępne fundusze? Co z nimi robić wraz z upływem czasu i zmianami ich wyceny? W które akcje i obligacje inwestować na rachunku maklerskim?

Jak wybrać najlepsze IKE?

Nie ulega wątpliwości, że temat jest złożony, ale moim zdaniem nie ma też czego się bać. Warto zacząć od odpowiedzi na cztery pytania, które powinny pomóc nam zająć jakieś stanowisko wobec różnych dostępnych możliwości.

1. Czy chcę (i potrafię) aktywnie zarządzać swoją inwestycją?

Jeśli nie, warto rozważyć jedną z tych możliwości:
 • IKE rachunek oszczędnościowy
 • IKE obligacje skarbowe
 • IKE dobrowolny fundusz emerytalny
 • IKE ubezpieczenie na życie z funduszem gwarantowanym
 • IKE z funduszami inwestycyjnymi ze strategią modelową

Jeśli tak, warto rozważyć jedną z tych możliwości:
 • IKE z funduszami inwestycyjnymi ze strategią indywidualną
 • IKE rachunek maklerski
 • IKE ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi

2. Czy akceptuję czasowe wahania wartości kapitału na swoim IKE?

Jeśli nie, powinniśmy wybrać jedno z tych rozwiązań:
 • IKE rachunek oszczędnościowy
 • IKE obligacje skarbowe
 • IKE ubezpieczenie na życie z funduszem gwarantowanym

Jeśli tak, możemy wybrać jedno z tych rozwiązań:
 • IKE z funduszami inwestycyjnymi
 • IKE rachunek maklerski
 • IKE ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi
 • IKE dobrowolny fundusz emerytalny

3. Czy akceptuję opłaty za możliwość oszczędzania w trzecim filarze?

Jeśli nie, nasze pieniądze muszą trafić na rachunek oszczędnościowy w banku.

Jeśli tak, możemy rozważyć oszczędzanie w pozostałych rodzajach IKE. W funduszach inwestycyjnych, dobrowolnych funduszach emerytalnych oraz ubezpieczeniach na życie należy spodziewać się stałej opłaty za zarządzanie aktywami oraz innych jednorazowych opłat (np. zazałożenie konta). Na rachunku maklerskim zapłacimy prowizje za transakcje, a w niektórych biurach również opłatę za prowadzenie konta. Na IKE obligacje skarbowe opłaty są naliczane od drugiego roku trwania inwestycji i maleją z czasem.

4. Jakiej średniorocznej stopy zwrotu (ponad inflację) oczekuję po 20-30 latach prowadzenia konta?

Jeśli zadowoli nas gwarantowane 1-3%, możemy wybrać jedną z następujących możliwości:
 • IKE rachunek oszczędnościowy
 • IKE obligacje skarbowe
 • IKE ubezpieczenie z funduszem gwarantowanym

W tym miejscu kończą się gwarantowane stopy zwrotu. Wszystko powyżej ok. 2% rocznie ponad inflację będzie obarczone ryzykiem (tak rozumiem to pojęcie), a skuteczne wypracowanie takich zysków może wymagać zastosowania odpowiedniej strategii (tak rozumiem to pojęcie).

Jeśli zadowoli nas 2-4%, możemy wybrać jedną z następujących możliwości:

Jeśli zadowoli nas ok. 3-5%, możemy wybrać jedną z następujących możliwości:
 • IKE w funduszach stabilnego wzrostu lub zrównoważonych,
 • IKE dobrowolne fundusze emerytalne

Jeśli poszukujemy długoterminowego zysku powyżej 5-6% ponad inflację rocznie, będziemy musieli wykorzystać jedną z następujących możliwości:

Wszystkie te pytania i podpowiedzi zebrałem w jednym dokumencie. Ich zadaniem jest pomoc w zdiagnozowaniu, jakie IKE może być najlepsze w odniesieniu do naszych celów (stopy zwrotu, horyzont inwestycyjny), przekonań (poziom ryzyka, koszty) i umiejętności (samodzielne zarządzanie).

Dobra wiadomość jest taka, że możemy przenosić oszczędności pomiędzy dostawcami indywidualnych kont emerytalnych. Po roku od podpisania umowy jesteśmy wolni, gdybyśmy w międzyczasie zmienili swoje cele i przekonania lub podnieśli umiejętności. Taka elastyczność połączona z możliwością ochrony inwestycji przed podatkiem Belki nie występuje nigdzie poza trzecim filarem.

Pod koniec 2015 roku stworzyłem przegląd dostępnych na rynku umów o IKZE i IKE oraz kompleksowy ranking IKZE i IKE.

Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym DM BDMPod koniec 2015 podsumowałem wyniki tej inwestycjiIKE prowadzę w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (moje szczegółowe wyniki do końca 2015), gdzie można założyć również dobre IKZE.

Tutaj wszystkie artykuły o IKE, IKZE oraz trzecim filarze.


Zapraszam do zapisywania się na bezpłatny, e-mailowy tygodnik Moja Przyszła Emerytura – co niedzielę podsumowanie tygodnia, zapowiedzi oraz coś ekstra.

6 komentarzy:

 1. Dobre zestawienie dla poszukujących lub niezdecydowanych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jedna odpowiedź na pytanie jak najlepiej wybrać IKE. Powolutku :-)
  Przyznam się że w dużej mierze dzięki lekturze tego bloga sam jestem już po założeniu konta IKE. Choć od początku wiedziałem że będę chciał oszczędzać przy pomocy funduszy inwestycyjnych, cała procedura wyboru zajęła mi kilka miesięcy. Samo TFI na IKE wybierałem około miesiąca. Chciałem po prostu być w 100% pewien swoich decyzji. Chodzi tutaj zarówno o same zasady III filaru, jak też warunki stawiane przez Towarzystwa. Kilka miesięcy w kontekście 37 lat to raczej niewiele, a powolne studiowanie kolejnych zagadnień i metoda trawienia pozyskanej wiedzy mimo wszystko dużo dla mnie teraz znaczą.
  W kontekście wyboru IKE przez inne osoby (a na szczęście pierwsi znajomi zaczynają się mnie pytać o poradę) przyjmuję złotą zasadę - oszczędzaj w ten sposób w jaki dotychczas oszczędzałeś/aś. III filar jest tylko opakowaniem na istniejące formy. Jeśli dobrze się czujesz w lokatach, proszę bardzo, musimy tylko poszukać właściwego banku. Jeśli po jakimś czasie ktoś będzie chciał się pobawić z czymś bardziej ryzykownym (przynoszącym większe zyski), zawsze można konto przenieść, lub założyć konto IKZE które ma wewnętrzny bezpiecznik w postaci dużo niższych limitów wpłat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fantastyczny komentarz! Po pierwsze - wybierajmy powoli, bez pośpiechu. Po drugie - porównajmy oferty różnych instytucji, mogą się znacząco różnić. Po trzecie - IKE to tak naprawdę antypodatkowe opakowanie i warto je dobrać do naszego obecnego stylu oszczędzania i inwestowania, a nie szukać nie wiadomo czego - magicznych rozwiązań tutaj na pewno nie ma! Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Witam, bardzo fajny blog, gratuluję. Sam zastanawiam się obecnie nad IKE/IKZE, bo już najwyższy czas ażeby zacząć gromadzić pieniądzie na emeryturę. Czy istnieje możliwość inwestowania w ramach jednego konta IKE lub IKZE ale w różne fundusze inwestycyjne, przykładowo TFI Investors w fundusz Stabilnego Wzrostu i jednocześnie TFI PKO w fundusz akcji? Czy jakieś instytucje oferują takie możliwości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to możliwe.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Szkoda. Dziękuję za info.

   Usuń

A co Ty sądzisz?