sobota, 9 czerwca 2012

Reforma emerytalna 2012 – jakie zmiany w emeryturach

Jakie zmiany w emeryturach wprowadzi reforma emerytalna 2012? Do niedawna była to kwesta dyskusji publicznej i sporów politycznych, ale po przejściu ustawy przez parlament i podpisie prezydenta, trzeba przyjąć nowe zasady przechodzenia na emeryturę za fakt. Warto pamiętać, że zaczną obowiązywać od stycznia 2013 roku, ale dochodzenie do docelowego wieku przechodzenia na emeryturę będzie rozłożone w czasie. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zmianach w emeryturach na skutek reformy emerytalnej 2012?

1. Stopniowe wydłużenie i zrównanie wieku

W tej chwili w powszechnym systemie emerytalnym kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni muszą pracować do 65 roku życia zanim państwo zacznie wypłacać im świadczenia. Od 1 stycznia 2013 roku zacznie się to stopniowo zmieniać. Docelowo i kobiety, i mężczyźni będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Mężczyźni osiągną ten poziom w październiku 2020r., a kobiety 20 lat później – w październiku 2040r.

Innymi słowy, dopiero mężczyźni urodzeni w październiku 1953 lub później oraz kobiety urodzone w październiku 1973 lub później zaczną pobierać emerytury w wieku 67 lat. Jeszcze inaczej: pełną moc reformy emerytalnej 2012 poznają obecni 59-latkowie oraz 39-latki. Wszyscy starsi (stan na 2012) będą musieli pracować trochę krócej niż 67 lat.

O ile krócej niż 67 lat? To zależy od naszej daty urodzenia, z dokładnością do miesiąca. Generalna zasada brzmi: wiek przechodzenia na emeryturę wzrasta o 1 miesiąc co kwartał w stosunku do wartości bazowej (60 kobiety, 65 mężczyźni) od 1 stycznia 2013r. Dotyczy to kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952r. oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947r.

Na przykład: kobiety urodzone w styczniu, lutym lub marcu 1953 będą pracować 60 lat i 1 miesiąc. Kobiety urodzone w kwietniu, maju lub czerwcu – 60 lat i 2 miesiące, itd.

Tutaj możesz obliczyć, kiedy przejdziesz na emeryturę po zmianach wynikających z reformy emerytalnej 2012r.

2. Wydłużony okres ochronny dla wybranych roczników

W tej chwili pracodawców zatrudniających osoby zbliżające się do wieku emerytalnego obowiązuje czteroletni okres ochronny. Nie można ich zwolnić, jeśli mają 4 lata lub mniej do przejścia na emeryturę, czyli po ukończeniu 56 lat przez kobiety i 61 przez mężczyzn.

Okres 4 lat ochrony będzie wydłużony o tyle, o ile dłużej pracować będą musiały panie urodzone między 1953-56r. oraz mężczyźni urodzeni między 1948-51r. Chodzi o to, aby ustawowe 4 lata ochrony nie skończyło się na chwilę przed emeryturą w przypadku tych, którzy już są tym okresem objęci, a w najbliższych latach ich wiek dochodzenia do emerytury zacznie się wydłużać.

3. Emerytura częściowa

Nowością, którą wprowadza do systemu reforma emerytalna 2012, jest możliwość pobierania częściowych świadczeń przed ukończeniem 67 roku życia. Dla kogo będzie emerytura częściowa? Dla pań, które ukończyły 62 rok życia oraz mają 35-letni staż pracy oraz panów, którzy ukończyli 65 lat oraz mają 40-letni staż pracy. Wysokość emerytury częściowej wynosić będzie 50% pełnych świadczeń emerytalnych należnych nam na dany moment obliczonych na podstawie danych ZUS. Co ważne, pieniądze pobierane w ramach częściowej emerytury pomniejszą nam naszą przyszłą pełną emeryturę.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji o tym, jak obliczyć wysokość emerytury częściowej oraz kiedy można przejść na emeryturę częściową, skorzystaj z tego kalkulatora.

4. Ograniczenie przywilejów niektórych grup zawodowych

Reforma emerytalna 2012 dotyczy również służb mundurowych. W osobnej ustawie rząd zdecydował o podwyższeniu wieku przechodzenia na emeryturę żołnierzy oraz funkcjonariuszy policji. W tej chwili warunkiem uzyskania świadczeń jest wypracowanie 15-letniego stażu. W starym systemie pozostaną wszyscy, którzy wstąpili lub wstąpią do służby przed końcem 2012r.

Od stycznia 2013r., aby otrzymać prawo do przejścia na tzw. emeryturę mundurową funkcjonariusze będą musieli spełnić dwa warunki:
 • osiągnąć 55 rok życia
 • mięć 25 lat stażu (o 10 więcej niż obecnie
------

Na etapie planów i zapowiedzi pojawiają się również:
 • reforma emerytur górniczych
 • reforma emerytur rolniczych (KRUS)
 • uzależnienie składki emerytalnej przedsiębiorców od dochodów (obecnie mogą płacić składkę od deklarowanych zarobków, nie mniejszych jednak niż 60% przeciętnej pensji brutto – większość przedsiębiorców płaci wyłącznie to minimum)

9 komentarzy:

 1. Czy otrzymanie emerytury bedzie wiazało sie tylko z warunkiem 65 lat i 40 lat pracy, czy z warunkiem uzyskania jakiegos okreslonego pułapu kapitału poczatkowego?? Czy osoba pracujaca przez 40 lat za najniższa krajową uzyska tez prawo do czesciowej emerytury??
  Pozdrawiam,
  wierny czytelnik Maciej

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Maciej, wielkie dzięki za aktywność na blogu. Nie widziałem w regulacjach wzmianki o konieczności uzbierania konkretnego kapitału, żeby zacząć pobierać emeryturę częściową. To prawo przysługiwać będzie każdemu bez względu na wysokość zarobków, jeśli spełni warunek wieku (62 - kobiety, 65 - mężczyźni) oraz stażu (35 lat - panie, 40 - panowie, liczą się okresy składkowy i nieskładkowy).

  Co jeszcze warto wiedzieć? Emeryturę częściową będzie można pobierać jednocześnie pracując. Nie będzie żadnych limitów zarobków.

  Druga rzecz to to, że przejście na pełną emeryturę nie będzie odbywało się dla pobierających częściową automatycznie. Konieczne będzie złożenie wniosku o powszechną emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój blog to kawał dobrej roboty. Dzięki wielkie za to że prowadzisz bloga na bieżąco i za możliwosc pogadania w komentarzach.
  Pozdrawiam
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
 4. a czy coś wiadomo kiedy będą mogły odejść na częśiową emeryturę kobiety z rocznkia 1956 ,czy też w wieku 62 lat,przecież one ustawowo osiągną już wiek emerytalny mając 62 lata .

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla kobiet częściowa emerytura zacznie działać w praktyce od 2021r., czyli dotyczyć będzie kobiet urodzinych (dokładniej urodzonych między styczniem a wrześniem 1959r.). Dzieje się tak, ponieważ wiek przechodzenia na emeryturę jest rozłożony w czasie i dopiero wtedy osiągnie dla kobiet 62 lata, czyli moment, od którego panie mają prawo do częściowej emerytury

  OdpowiedzUsuń
 6. Mając zgromadzony kapitał w wysokości 300 000 zł i licząc od tej kwoty 5% odsetek to daje kwote roczną w wysokości 15 000 zł-dzieląc to przez 12 otrzymujemy miesięczną kwotę 1250 zł.Płacąc emeryturę w wysokości oferowanej przez ZUS jest wielkim oszustwem.ZUS powinien na starcie każdemu wypłacić całą kwotę, żeby był sprawiedliwie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja ocena ZUS nie jest taka jednoznaczna i nie sądzę, żeby rozwiązanie wszystkich problemów można było zawrzeć w jednym pomyśle. ZUS działa na zasadzie solidarności pokoleniowej. Moi rodzice otrzymują w tej chwili emerytury, które finansuję ja - nie mam z tym najmniejszego problemu. Dzięki za komentarz. Proszę wracać!

   Usuń
 7. czegoś w nowym systemie emerytalnym zarówno dla cywili jak i mundurowych nie rozumię jedni 25 lat pracy i 55lat zycia, drudzy min. 40 lat prac i 67lat zycia. Dlaczego mundurowi mają brać emerytury od 55 roku a cywile od 67roku. Wystarczy to ujednolicić. tzn ilość lat pracy taka sama jak wyżej ale i wiek otrzymywania równy tj. 67 a nie różnicować. Czy mundurowi zyją średnio o 12 lat krócej....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przywileje to wielki problem obecnego systemu emerytalnego, ale opór przed ich odebraniem ważnym grupom interesu jest zbyt duży - to problem polityczny, a nie ekonomiczny. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?