środa, 27 czerwca 2012

IKZE - porównanie ofert (infografika)

Czy na pół roku po debiucie indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego warto tworzyć porównanie ofert IKZE? Trudno powiedzieć, żeby wybór był oszałamiający, szczególnie jeśli chodzi o jakość, ale 20 różnych produktów to wystarczająca liczba, żeby przyjrzeć się im w detalach.

Ten rynek rozwinie się w najbliższych latach i najpewniej dogoni rynek IKE, na którym można mówić już o pewnej dojrzałości (tu przeczytasz porównanie ofert bezpiecznych IKE, a tutaj ranking IKE w bankach). Jeśli chcemy jednak skorzystać z zachęty podatkowej zaszytej w IKZE już w 2012r., będziemy musieli zdecydować się na jedną z dwudziestu dostępnych ofert. To porównanie IKZE ma na celu pomoc w znalezieniu optymalnego dla nas rozwiązania.

Na początek szybki przegląd informacji:

ikze porównanie ofert 2012

Podoba Ci się ta infografika? Skopiuj ten kod i użyj jej na swojej stronie za darmo!

IKZE u ubezpieczyciela lub w powszechnym towarzystwie emerytalnym

Jak widać, pierwsze na poważnie ruszyły z ofertą IKZE firmy ubezpieczeniowe oraz towarzystwa emerytalne. Dla klientów oznacza to niestety, że będzie drogo. U ubezpieczycieli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oferowane jest często jako dodatek do polisy ochronnej, co oznacza, że korzyści podatkowe w postaci odroczenia podatku dochodowego okupimy wysokimi opłatami za ubezpieczenie. Pytanie numer jeden brzmi, czy jest nam ono potrzebne, czy nie. Pytanie numer dwa – czy chcemy ponosić wysokie koszty za możliwość oszczędzania na dodatkową emeryturę w IKZE?

W towarzystwach emerytalnych (spółkach zarządzających oraz administrujących OFE) czekają nas regularna opłata za zarządzanie (ok. 2,5% rocznie) oraz opłata stała od każdej wpłaty (nawet 3,4% w PZU). Wyjątkiem jest PKO-Pocztylion, który jej nie pobiera, ale tu z kolei nadziejemy się na opłatę w wysokości 50% składek za 1 rok (max. 400zł) za otwarcie konta. Tak czy inaczej, słono zapłacimy za przywilej odkładania na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego w towarzystwach emerytalnych.

IKZE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych

A jak jest pod tym względem w towarzystwach funduszy inwestycyjnych? Nie pobierają one (z wyjątkiem Pioneer Pekao) opłaty od wpłaty na nasze indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. W tej kategorii wypadają zdecydowanie korzystniej niż ubezpieczyciele oraz towarzystwa emerytalne. Dwa z nich – Legg Mason oraz KBC nie pobierają również opłat za otwarcie IKZE, choć w przypadku Legg Mason opłaty mogą się pojawić, jeśli nie kupujemy bezpośrednio w towarzystwie, tylko u dystrybutorów. Te dwa towarzystwa funduszy emerytalnych wypadają najlepiej w porównaniu IKZE w tym segmencie.

IKZE w banku

Opłat za otwarcie oraz wpłatę nie ma w Deutsche Bank, ale żeby nie było zbyt pięknie, oprocentowane na 6% przez 10 lat konto IKZE otrzymamy jako bonus do drogiego planu oszczędnościowego w postaci polisy inwestycyjnej Generali. W tej sytuacji najważniejsze pytanie brzmi, czy chcemy oszczędzać w formie takiej polisy, bo to ona jest w tym pakiecie najważniejszym elementem.

Warto jednak zauważyć, że Deutsche Bank jako jedyna instytucja oferuje IKZE z gwarancją kapitału, w formie lokaty bankowej. Inne produkty są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. A to oznacza, że możemy na nich przejściowo (a nawet na stałe) tracić pieniądze, a wyniki zależą od naszych decyzji (szczególnie w przypadku funduszy inwestycyjnych oraz IKZE w rachunku maklerskim).

IKZE w biurze maklerskim

Innym rodzynkiem wśród ofert IKZE jest także propozycja Domu Maklerskiego BDM z Bielska-Białej. To coś dla wszystkich, którzy potrafią samodzielnie inwestować na giełdzie i nie boją się wysokiego poziomu ryzyka inwestycyjnego.

Parametry konta IKZE w BDM są dość atrakcyjne – brak opłaty za otwarcie oraz za wpłaty na konto. Jak zawsze przy bezpośrednich inwestycjach na giełdzie, klienci będą musieli zapłacić prowizję od kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Nie jest to najtańszy dom maklerski w Polsce, ale 0,39% od każdej transakcji na akcjach, a 0,19% na obligacjach jest całkowicie do przyjęcia.

Od niedawna IKZE w formie rachunku inwestycyjnego oferują także BOŚ oraz PBS.

----------

Miejmy nadzieję, że to dopiero początek i firmy zaproponują kolejne oferty kont IKZE. Zachętą do tego byłaby reforma tej formy oszczędzania na emeryturę w trzecim filarze. Przeczytaj, jak powinno się zmienić IKZE, żeby przyciągnąć więcej oszczędzających, oraz dlaczego zdecydowałem się w końcu założyć IKZE.

Przeczytaj też dużo świeższy ranking IKZE 2012.

4 komentarze:

 1. IKZE maklerskie są w trzech instytuacjach: Beskidzki DM, DM BPS i ostatnio wprowadzone w DM BOŚ.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki za komentarze. Fajnie, że BOŚ też na IKZE na rachunku maklerskim. To zacna instytucja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wymieniony Dom Maklerski zamknął od 19.11.2012 r. 5 oddziałów (zob. stronę internetową), więc ciężko podpisać umowę o IKZE :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze dwa domy maklerskie prowadzą IKZE - BOŚ oraz PBS. Jest wybór. zapraszam na świeższą stronę: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/09/ranking-IKZE-2012.html

   Usuń

A co Ty sądzisz?