wtorek, 1 stycznia 2019

Limit wpłat na IKZE w 2019 wynosi 5718 zł – o ile pomniejszy podatek?

W 2019 możesz wpłacić 5718 zł na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (o 386 zł więcej niż w 2018).

Informacja pochodzi z Monitora Polskiego z 7 listopada 2018 (źródło).

Jeśli chcesz odkładać na IKZE takie same kwoty z miesięczną regularnością, przelewaj na nie od stycznia do grudnia 2019 co miesiąc po 476,50 zł – w ten sposób do końca roku wykorzystasz cały limit.

Jeśli chcesz odkładać takie same kwoty z kwartalną regularnością, przelej raz na trzy miesiące 1429,50 zł.

Limit wpłat na IKE wynosi w 2019 roku 14 295 zł.

Jak wykorzystać limit wpłat na IKZE w 2019? O ile maksymalna wpłata na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pomniejszy podatek dochodowy za obecny rok?

Limit wpłat na IKZE 2019

Więcej o limicie wpłat na IKZESkąd się wzięła kwota 5718 zł, czyli limit wpłat na IKZE w 2019 roku?

Z dwóch źródeł:


 • ustawy o IKE i IKZE, a w szczególności tego fragmentu: „Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej”,
 • projektu ustawy budżetowej na 2019, która ustala przeciętne prognozowane wynagrodzenie brutto w Polsce w 2019 na 4765 zł (źródło)

Pomnóżmy 4765 zł przez 1,2 – dostajemy 5718 zł.

Od początku istnienia IKZE, czyli od roku 2012, można było oszczędzić na tym koncie maksymalnie 38 539 zł.

Limity wpłat na IKZE od początku

Wykres limitów wpłat na IKZE


To ważne - właściciel indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego może sam decydować, czy i jak wykorzysta limit. Wpłacić można całą sumę naraz, w regularnych lub nieregularnych „ratach” lub wcale (choć instytucje finansowe mogą wprowadzać szczegółowe warunki w swoich regulaminach).

Ile będzie można oszczędzić na IKZE w przyszłości?


Oszacowałem, jak zmienią się limity do 2028 roku przy założeniu, że sposób jego obliczania pozostanie taki sam jak dzisiaj, a przeciętne prognozowane wynagrodzenie brutto będzie rosło w takim samym tempie jak w latach 2017-2019. Tylko pierwszy odczyt (limit na 2019) jest rzeczywisty, reszta to dane szacunkowe.

Ile można wpłacić na IKZE 2019

Od 2019 do 2028 będzie można odłożyć na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego ponad 70 tysięcy złotych.

Wpłaty na IKZE a podatek za 2019


Wpłat na IKZE można użyć, żeby pomniejszyć swój dochód z pracy w rocznym rozliczeniu PIT. To pomniejsza osobisty podatek. O ile pomniejszy go limit wpłat na IKZE w 2019?

Zależy, po jakiej stawce będziemy płacić podatek za ten rok. Jeśli:


 • 18% dochodu, ulga wyniesie wyniesie 1029 zł
 • 19% dochodu, ulga wyniesie 1086 zł
 • częściowo 32% dochodu, ulga wyniesie do 1830 zł

Moje decyzje


Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku podsumowuję swoje decyzje i wyniki (edycja 2018).

Mogę polecić również IKZE Plus w NN TFI, gdzie prowadzę swoje IKE (moje decyzje i wyniki do 2018). IKZE Plus w NN TFI można założyć przez internet.

Więcej o IKZE


Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to dobrowolny rachunek do oszczędzania powiązany z ulgami podatkowymi (więcej).

IKZE można prowadzić w jednej z tych form:

 • depozyty bankowe (w bankach komercyjnych oraz spółdzielczych)
 • rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
 • giełdowe papiery wartościowe (w biurach maklerskich)
 • polisy inwestycyjne (w zakładach ubezpieczeń)
 • dobrowolne fundusze emerytalne (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)

W momencie publikowania tego tekstu oszczędzanie na IKZE za pomocą detalicznych obligacji Skarbu Państwa, podobne do tzw. IKE Obligacje, nie jest możliwe. W praktyce również inni dostawcy gwarantowanych, „bezpiecznych” i lubianych rozwiązań oszczędnościowych, w szczególności banki, nie kwapią się z tworzeniem atrakcyjnej oferty.


Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie.

Więcej w tym praktycznym przewodniku.

W konstrukcję prawną IKZE wbudowane są dwie zachęty podatkowe:

 1. możliwość odpisania rocznej składki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego od dochodu – to pomniejsza podatek PIT z bieżącej pracy,
 2. oszczędności zgromadzone na IKZE nie są opodatkowane podatkiem od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki).

W poprzednich artykułach przedstawiłem w szczegółach:


Inną unikalną cechą indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego jest to, że te oszczędności można przenosić między dostawcami (np. z zakładu ubezpieczeń do banku) z zachowaniem ulgi podatkowej oraz tarczy podatkowej, a także (po 12 miesiącach od podpisania umowy) bez kosztów.


Nie każda instytucja finansowa ma w swojej ofercie indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Korzyści podatkowych związanych z IZKE nie da się osiągnąć na istniejących lokatach, polisach inwestycyjnych, rachunkach maklerskich czy jednostek funduszy inwestycyjnych. To osobny produkt i osobna umowa.

Moje decyzje


Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym. Co roku podsumowuję swoje decyzje i wyniki (edycja 2018).

Mogę polecić również IKZE Plus w NN TFI, gdzie prowadzę swoje IKE (moje decyzje i wyniki do 2018). IKZE Plus w NN TFI można założyć przez internet.

Czy i jak wykorzystam limit wpłat na IKZE 2019?


Tak – planuję wpłacić na IKZE maksymalny limit. Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, powinienem być w stanie wygospodarować te środki z bieżących zarobków.

IKZE zapełniam w pierwszej kolejności (przed IKE), żeby skorzystać z ulgi w podatku dochodowym z pracy.

Prowadzę swoje IKZE w formie rachunku maklerskiego. Lokuję oszczędności na długi termin w akcje wybranych polskich spółek. W tym momencie to podejście przechodzi poważny kryzys (więcej).

Nie planuję nagłych zmian, ale w dalszej perspektywie chciałbym trochę “uspokoić” tą inwestycję. Jest trochę zbyt zmienna i nieprzewidywalna. Jeszcze nie zdecydowałem, jak to osiągnę, ale w grę wchodzi m.in.:


 • lokowanie części środków w obligacje skarbowe i korporacyjne dobrej jakości 
 • przeniesienie IKZE do funduszy inwestycyjnych i prowadzenie w sposób podobny do mojego IKE

To plan na dłuższy termin. Niekoniecznie 2019.

Na zakończenie


Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

10 komentarzy:

 1. Michale najgorzej co można robić to nagle zmieniać statek. Trzeba przeczekac sztorm. Ja wybralem izke po ponad rocznym obserwowaniu ofert. Rynek ma to do siebie że ma wzloty i upadki. My drobni inwestorzy jako małe rybki w wielkim ocenie płyniemy z prądem. Owocnego roku wszystkim życzę co myślą o swojej przyszłej emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za super komentarz!

   Świetne porównanie z tym statkiem. Zgadzam się, że przy takich głębokich, długoterminowych oszczędnościach trzeba podejmować decyzje na spokojnie, nie na podstawie pojedynczych sygnałów, odczytów, emocji, anonimowych opinii w internecie.

   Moje IKZE jest poprawnie zdywersyfikowane i dobrze osadzone w całokształcie finansów osobistych (które są nastrojone zdecydowanie bardziej defensywnie). Jeśli ktoś jest w stanie na spokojnie działać przy takich wahaniach inwestycji, jestem to właśnie ja.

   Dobry komentarz o małych rybkach. W poprzednim roku zdecydowanie miałem wrażenie bycia małą rybką na łasce niesprzyjających okoliczności. Bardzo poważne afery w branży finansowej w Polsce, duże ruchy w polityce banków centralnych i geopolityce, itp.

   Życzę lepszego nowego roku.

   Pozdrawiam, proszę wracać i dzielić się doświadczeniem.

   Usuń
 2. i ja wpłaciłem limit w 2018 oraz planuję wykorzystać go w r.2019
  ikze mam w axa - niestety rok 2018 zakończyłem ponad 8% stratą --> mam nadzieję, że ten rok będzie pod tym względem lepszy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!

   Strata nigdy nie jest przyjemna. Nawet jeśli prawdopodobnie jest tylko tymczasowa, totalnie na papierze. W długim okresie okresy strat to paradoksalne dobre momenty na dokupienie tańszych jednostek, ale nigdy nie jest to psychologicznie łatwe posunięcie do wykonania.

   Również rozważam AXA TFI jako dostawcę dla mojego IKZE, gdybym w końcu zdecydował się na przeniesienie.

   Życzę udanego oszczędzania i inwestowania w tym roku.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. A dlaczego nie IKZE w jakimś Banku Spółdzielczym? Wiem, że w Warszawie chyba nie ma filii banku oferującego IKZE.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć przechodzę na umowę b2b z zarobkami około 10k netto i zastanawiam się ile przeznaczyć środków na emeryturę. Najniższy zus nie zapewni przyszłości. Mam.ikze już kilka lat. Aby zapełnić limit to będę w 2019 odkładać 500 zł. miesięcznie. Zastanawiam się tylko czy to nie za malo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pytanie.

   Przy pracy na działalność gospodarczą i najniższej skłace ZUS, na pewno trzeba działać na własną rękę, żeby skompensować "oszczędności" na składce ZUS.

   Można spróbować obliczyć, ile wynosiłaby pełna stawka przy pracy na etat i celować w podobną kwotę miesięcznie. To jest dobry pomysł na większy wpis z kalkulatorem, który odpowiada na pytanie, ile wynosiłaby stawka ZUS dla przedsiębiorcy, gdyby pracował na etat.

   Oczywiście oprócz IKE i IKZE warto gromadzić zasoby w innej formie - od zwykłych depozytów bankowych poprzez fundusze inwestycyjne po być może nawet nieruchomości.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 5. Cześć, chciałbym Cię zapytać jak wygląda sytuacja w której pracuje się na etacie i jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jak się odlicza wówczas wpłaty na IKZE? Według skali podatkowej wynikającej z etatu czy podatku liniowego 19%? I jak w takiej sytuacji wyglada wcześniejsza wypłata przed ukończeniem 65 roku życia? Jaką stawką podatku będzie opodatkowana? Tą wynikającą z etatu czy działaności ? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć, chciałbym Cię zapytać jak wygląda sytuacja w której pracuje się na etacie i jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jak się odlicza wówczas wpłaty na IKZE? Według skali podatkowej wynikającej z etatu czy podatku liniowego 19%? I jak w takiej sytuacji wyglada wcześniejsza wypłata przed ukończeniem 65 roku życia? Jaką stawką podatku będzie opodatkowana? Tą wynikającą z etatu czy działaności ? Z góry dziękuję i pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?