poniedziałek, 24 października 2016

Najlepsze IKZE w bankach – ranking 2016

Obiecałem kilku osobom, że “na bank” opublikuję dzisiaj aktualny ranking IKZE w bankach i nie zamierzam zawieść. Aczkolwiek niczym nadzwyczajnym też nikogo nie zaskoczę.  

Nie udało mi się znaleźć godnego następcy Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Najlepsze IKZE na rynku płaci już "tylko" 3,35% rocznie i jest to oprocentowanie zależne od decyzji zarządu banku.

Doliczyłem się 10 banków spółdzielczych w różnych częściach Polski, które mają indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego w swojej ofercie. Nie liczę upadłego BS Nadarzyn.

Do tego dochodzi ING Bank Śląski – jedyny ogólnopolski bank komercyjny prowadzący dla klientów indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

W którym banku założymy najlepsze IKZE w 2016?

Ranking IKZE w bankach w 2016
Ranking IKZE w bankach w 2016


Nie oszukujmy się, że w tym rankingu liczy się coś poza aktualnym oprocentowaniem.

Pod tym względem sytuacja jest dość klarowna - najpierw 10 banków spółdzielczych ze stawkami rozstrzelonymi od 3,35% do 1% rocznie. A na końcu ING Bank Śląski z oprocentowaniem IKZE na poziomie 0.7% rocznie.

Tak wyglądają w szczegółach pierwsza trójka rankingu oraz jedyny ogólnopolski bank komercyjny z IKZE w ofercie:

1. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach | 3,35% rocznie z roczną kapitalizacją w grudniu i oprocentowaniem ustalanym przez zarząd banku (BS Skierniewice ma oddziały w m.in. w Warszawie, Łodzi i Płocku!)

2. Bank Spółdzielczy w Sieradzu | 3,25% rocznie z kwartalną kapitalizacją i oprocentowaniem opartym o wzór: stopa redyskonta weksli plus 1,5 punktu procentowego

3. Bank Spółdzielczy w Krapkowicach | 2,7% rocznie z roczną kapitalizacją i oprocentowaniem ustalanym przez zarząd banku

Uwaga! Banki spółdzielcze mogą odmawiać obsługi klientów spoza ich obszaru działania!

ING Bank Śląski | 0,7% rocznie z miesięczną kapitalizacją i oprocentowaniem ustalanym przez zarząd banku

Wszystkie IKZE w bankach, o jakich mi wiadomo, zebrałem w poniższym rankingu. Dane są aktualne 24 października 2016.

dane aktualne 24 października 2016

Co warto wiedzieć o IKZE w bankach i poza nimi?


IKZE mogą prowadzić ogólnopolskie banki komercyjne oraz banki spółdzielcze. Jest to tradycyjny depozyt bankowy w formie rachunku oszczędnościowego z pakietem korzyści podatkowych oraz innych warunków, które powiązane są ustawowo z IKZE. Depozyty w obu typach banków podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tysięcy euro.

Specjalny status podatkowych oszczędności na IKZE sprawia, że:


 • nie jest naliczany podatek od dochodów kapitałowych (Belki), np. przy każdej kapitalizacji odsetek,
 • wpłaty na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania w indywidualnym zeznaniu podatkowym z bieżącej pracy,
 • wypłaty z IKZE opodatkowane są stawką ryczałtową 10%, a zwroty IKZE zgodnie z aktualną skalą podatkową.

WAŻNE: IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

Dostawcami usług powiązanych z indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego mogą być:

1. towarzystwa funduszy inwestycyjnych (rejestr funduszy inwestycyjnych)
2. banki komercyjne i spółdzielcze (depozyty bankowe)
3. zakłady ubezpieczeń (ubezpieczenia na życie)
4. domy maklerskie (rachunek inwestycyjny)
5. powszechne towarzystwa emerytalne (dobrowolny fundusz emerytalny)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

---

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowy.  Rozliczyłem jej wyniki w 2016IKE Plus można założyć przez internet.

Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internetNiedawno rozliczyłem swoje wyniki.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

22 komentarze:

 1. Michał czy dałbyś radę jeszcze przy każdym banku, który oferuje IKZE zamieścić informację czy konieczne jest zakładanie konta osobistego oraz informację czy można uzyskać bezpłatny podgląd internetowy do konta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewien, czy jest to wykonalne. Do niektórych z tych banków nie mogłem się wczoraj dodzwonić. Pracownicy niektórych, do których się dodzwoniłem, nie byli w stanie nawet odpowiedzieć na pytania o zasady naliczania oprocentowania.

   BS Skierniewice potwierdził, że wgląd przez www jest możliwy i bezpłatny. To dość ważna informacja, bo to w tej chwili lider.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Michał dzięki wielkie za ranking! Oby już nie było w najbliższym czasie problemów w bankach spółdzielczych oferujących IKE/IKZE bo i tak wybór nie jest oszałamiający...

   Usuń
 2. Jakbyś dał jeszcze radę sprawdzić tą informację w BS Sieradz, bo obecnie rozważam te 2 instytucje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może Ty sprawdzisz i napiszesz dla reszty ludzkości? Zadzwonienie na infolinię banku, do którego chcesz przenieść swoje IKZE, naprawdę nie boli ;)

   Pozdrawiam i liczę na wkład z Twojej strony w tworzenie tego rankingu ;)

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Michale, link w artykule 'Nie liczę upadłego BS Nadarzyn.' prowadzi do artykułu z pytaniami od Tomka, a nie do info o upadłości BS Nadarzyn. Marcjanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję. Pomyłka bez znaczenia. Zmieniłem.

   Jak sobie radzisz z faktem, że trzeba będzie przechodzić procedurę wypłaty transferowej z IKZE w BS Nadarzyn?

   Pozdrawiam, proszę wracać

   Usuń
  2. Że tak powiem 'fortuna kołem się toczy', więc jakiś wielkich emocji we mnie to nie budzi ;)
   Natomiast skłoniło mnie to do zastanowienia się czy w mojej obecnej sytuacji (pół roku temu zawiesiłam miesięczne dopłaty do IKZE) zasadne jest ganianie po Polsce za lepszym oprocentowaniem. Jestem z Wrocławia i w okolicy nie mam BS prowadzących IKZE. W związku z powyższym zastanawiam się nad podpisaniem umowy z ING. By nie tracić czasu oraz pieniędzy na dojazd. Dam znać co ostatecznie się u mnie dzieje.
   I dziękuję za ogromny wkład w zestawienie aternatyw dla BS Nadarzyna!
   Marcjanna

   Usuń
  3. To ja dziękuję za komentarze i dzielenie się doświadczeniami.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  4. Witam, ja też jestem z Wrocławia i zastanawiam się gdzie wybrać IKZE i również mam podobny problem w wyborem banku. Miałem nadzieję, że może Bank Millennium wspominany, na którejś z podstron tego blogu będzie mógł zaoferować coś atrakcyjnego, ale dostałem tam odpowiedź, że prowadzą tylko IKE, a IKZE to Millennium Dom Maklerski, gdzie z tego co widzę z tabeli opłat i prowizki oraz formy gospodarowania oszczędnościami, nie jest już tak kuszące.
   Pewnie podobnie jak u przedmówczyni, zakończy się na IKZE w ING, chociaż zastanawiam się też nad NN TFI, ale nie wiem czy NN jeszcze współpracuje z ING i czy samemu trzeba pilnować inwestowania oraz jakie są koszty jego prowadzenia.

   Pozdrawiam,
   Tomek

   Usuń
  5. NN TFI po prostu zmieniło nazwę z ING TFI na NN TFI przy okazji porządkowania grupy ING w Europie. Nic, co powinno zaniepokoić zwykłego klienta.

   Warto jednak pamiętać, że ING Bank Śląski to bank, a NN TFI (wcześniej ING TFI) to towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Oferuje fundusze inwestycyjne, a nie depozyty bankowe. Te środki nie podlegają ochronie BFG i są wyceniane rynkowo (zmienne).

   W ofercie NN TFI na IKE i IKZE są różne fundusze, również tzw. gotowe strategie, np. cyklu życia czy stabilnego wzrostu. Inwestowanie w te fundusze nie wymaga szczególnej aktywności, ale ich wyniki są zmienne i niegwarantowane.

   Więcej:

   http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2014/09/ike-plus-ikze-fundusze-ing-tfi-opinie-czy-warto.html

   http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2015/05/pakiet-emerytalny-pko-opinie-nn-perspektywa.html

   Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
 4. Tu bym dodał przy ING, że konto osobiste nie jest konieczne ale oszczędnościowe już tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za ważne uzupełnienie.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 5. Czy ktoś miał podobny problem w BS Skierniewice że po założeniu konta IKZE i logowaniu do bankowości internetowej nie widać tego konta (brak jakiegokolwiek rachunku)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rachunek jest w niaktywnych lokatach.

   Usuń
 6. @Anonimowy dzięki, tam bym się nie spodziewał ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bank Spółdzielczy w Sławnie także oferuje IKZE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację. Jakie oprocentowanie?

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 8. oprocentowanie: 1,26%, kapitalizacja kwartalna, Zasady oprocentowania: WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta:
  1 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.
  2 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 1,1; 13-24 miesiące – 1,12; 25-60 miesięcy – 1,15, powyżej 60 miesięcy – 1,3.
  3 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,835; 13-24 miesiące – 0,86; 25-60 miesięcy – 0,885, powyżej 60 miesięcy – 0,91.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pałucki Bank Spółdzielczy oferuje IKZE i IKE.
  Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE

  2,50% tj. stopa redyskonta weksli NBP + 0,75 p.p.

  Indywidualne Konta Emerytalne „IKE”

  1) do 12 miesięcy włącznie od dnia zawarcia umowy wynosi 0,835 stawki bazowej* tj.1,3390%

  2) od 13 miesiąca do 24 miesiąca włącznie wynosi 0,860 stawki bazowej* tj. 1,3790%

  3) od 25 miesiąca do 60 miesiąca włącznie wynosi 0,885 stawki bazowej* tj. 1,4191%

  4) powyżej 60 miesięcy wynosi 0,910 stawki bazowej* tj. 1,4592%

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?