poniedziałek, 7 września 2015

IZKE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu – atrakcyjne oprocentowanie oparte o stały wzór

W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Sieradzu oferuje na rachunku oszczędnościowym IKZE oprocentowanie 3,25% w skali roku. Oprocentowanie jest zmienne, ale ustalane według stałego wzoru (stopa redyskonta weksli NBP plus 1,5 punktu procentowego rocznie). To odpowiednik ok. 4% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy kapitalizacjach pobierany jest podatek Belki. To jedna z najhojniejszych umów o IKZE w bankach spółdzielczych i komercyjnych.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w Nadarzynie i SkórczuAxa ŻycieNordea PTE i Altus TFI. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Sieradzu? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy IKZE w BS Sieradz można założyć przez internet? Jakie są opłaty?

IZKE w bankach spółdzielczych

IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu oprocentowanie
W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Sieradzu to lokalna instytucja obsługująca 44-tysięczny Sieradz w województwie łódzkim z trzema filiami w najbliższej okolicy. Sieradz położony jest między Łodzią, Koninem, Ostrowem Wielkopolskim i Bełchatowem (Google Maps). Bank nie posiada oddziałów lub filii w większych miejscowościach. Jest zrzeszony w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Nie każde indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IZKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

WAŻNE: IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

IZKE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu

Ta umowa o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego. O jego istnieniu dowiedziałem się po raz pierwszy z serwisu Bank24.blox.pl.

Bank Spółdzielczy w Sieradzu proponuje rachunek oszczędnościowy IKZE, którego oprocentowanie obliczane jest według następującego wzoru: stopa redyskonta weksli plus 1,5 punktu procentowego. W chwili publikowania tego artykułu stopa redyskonta weksli wynosi 1,75% (stopy NBP). Oprocentowanie IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu to 3,25%.

Kapitalizacja odsetek następuje raz na kwartał.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać konta osobistego w BS Sieradz.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 5% zgromadzonych oszczędności.

Umowę można podpisać w oddziałach banku. Nie da się tego zrobić zdalnie – telefonicznie, korespondencyjnie czy przez internet.

Oprocentowanie IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu
Dane we wrześniu 2015

IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu – opinia i podsumowanie

Atrakcyjne jest nie tylko obecne oprocentowanie IKZE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu, ale też stała formuła, którą bank stosuje wobec tej kategorii deponentów. Oszczędzający dostają większą przewidywalność warunków IKZE niż w bankach spółdzielczych czy komercyjnych, w których o stawkach oprocentowania decyduje w całości zarząd. Gwarantowane 1,5 punktu procentowego rocznie ponad stopę redyskonta weksli to wśród depozytów powiązanych z IKZE (czyli zapewniających istotne przywileje podatkowe) hojna formuła.

BS Sieradz to niewielki bank spółdzielczy w małym mieście w centralnej Polsce. Nie prowadzi oddziałów i placówek w większych miejscowościach lub poza województwem łódzkim. Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu specyficzna logistyka posiadania IKE w Banku Spółdzielczym w Sieradzu oraz czy czuje się dobrze utrzymując swoje oszczędności w tej społeczności.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKZE i IKE poza systemem bankowym. Oszczędności na IKZE utrzymuję w udziałach polskich spółek przez rachunek maklerski, a oszczędności na IKE utrzymuję w funduszach inwestycyjnych przez IKE Plus w NN TFI (więcej). W NN TFI można założyć również IKZE Plus o podobnych parametrach (więcej).

Tutaj znajdują się wszystkie omówienia umów IKZE w 2015, a tutaj znajduje się przegląd umów IKE w 2015.

Warto również przejrzeć inne narzędzia wspomagające oszczędzanie i inwestowanie.

2 komentarze:

 1. Nie żebym się czepiał, ale chyba jednak „stopa redyskonta weksli plus 1,5 p.p.” (a nie %)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za zwrócenie uwagi. Myślimy o tym samym, ale widzę, że formalnie nie wyraziłem się precyzyjnie https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_procentowy. Jednocześnie nie sądzę, żeby w treści tego artykuły pozostawała jakakolwiek wątpliwość, w jaki sposób naliczane jest oprocentowanie. Cenię jednak jasność przekazu, więc od tego momentu będę trzymał się konwencji, że:

   a) % oznacza zmianę procentową od wartości bazowej,
   b) a punkt procentowy oznacza różnicę między dwiema wartościami wyrażonymi w procentach

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?