wtorek, 11 czerwca 2013

Program rabatowy, lokata z funduszem, program inwestycyjny i inne nowości w BGŻ Optima

Kiedy bank BGŻ Optima wchodził na rynek w listopadzie 2011r., podbijał serca nowych klientów lokatą jednodniową z oprocentowaniem 6,48% w skali roku. Był to depozyt bez podatku Belki, więc odpowiadał zwykłym lokatom lub rachunkom oszczędnościowym na 8% w skali roku.

Było to możliwe, ponieważ stopa referencyjna wynosiła w tamtym okresie 4,5-4,75%, a banki odważniej rywalizowały o nasze oszczędności. Dzisiaj główna stopa procentowa wynosi 2,75%, a oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w BGŻ Optima 3,6% w skali roku i będzie spadać. Są banki, które płacą więcej.

Jak radzi sobie BGŻ Optima w tych nowych warunkach, kiedy nie jest w stanie zaproponować więcej niż przeciętność na swoim głównym produkcie? W którym kierunku ewoluuje oferta banku? Czy wciąż warto aktywnie korzystać z konta oszczędnościowego w BGŻ Optima?

BGŻ Optima fundusze inwestycyjne i program rabatowy
BGŻ Optima – czy wciąż warto korzystać z podstawowej oferty banku?

Jeszcze w styczniu 2013r. bank był liderem, jeśli chodzi o oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. Dzisiaj bliżej mu do środka stawki.

Rachunek oszczędnościowy daje zarobić 3,6% w skali roku, ale to oprocentowanie jeszcze spadnie. W jednym z ostatnich e-maili do klientów zarządzający bankiem zapowiedzieli, że od 11 lipca 2013r. klienci będą zarabiać na swoich depozytach jeszcze mniej.


Nawet przy niższym niż u liderów oprocentowaniu głównego konta, na plus trzeba bankowi BGŻ Optima zapisać to, że rachunek jest w 100% bezpłatny i daje dostęp do dodatkowych funkcji – inwestycji w fundusze oraz programu rabatowego.

BGŻ Optima – możliwości inwestowania w fundusze

Rozbudowa platformy inwestowania w fundusze to na pewno ciekawy kierunek rozwoju banku. Nie może klientom zapewnić wyższego oprocentowania na klasycznych depozytach, więc daje im możliwość ulokowania oszczędności w alternatywny sposób. BGŻ Optima zarabia jako pośrednik (dystrybutor) jednostek uczestnictwa w funduszach.

Co ważne, bankowi udało się wynegocjować z kilkoma towarzystwami zwolnienie klientów z opłat manipulacyjnych (za nabycie, konwersję i zbycie jednostek). Tak działają wszystkie fundusze ze stajni Union Investment oraz Skarbca. To znacznie mniej niż w konkurencyjnym Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych mBanku (tutaj szczegółowe porównanie tych platform) czy w innych bankach, ale dla początkującego w zupełności wystarczy.

Czy warto założyć lokatę z funduszem w BGŻ Optima?

Bank ma też coś dla tych, którzy szukają wyższych zysków na gwarantowanych depozytach. Chodzi o lokatę z funduszem na 6% w skali roku na trzy miesiące. Jak to działa? Jeśli zainwestujemy w jeden z promowanych funduszy (w tej chwili Skarbiec) co najmniej 3000zł, będziemy mogli dodatkowo zdeponować jedną trzecią tej sumy na atrakcyjnie oprocentowanym depozycie.

Na gwarantowaną lokatę może trafić do 100 tysięcy złotych (6% w skali roku przez 3 miesiące) – żeby móc tyle ulokować musimy kupić jednostek jednego z subfunduszy za trzy razy tyle, czyli 300 tysięcy złotych.

To hojniejsza oferta niż np. w mBanku, gdzie dostaniemy 4% w skali roku, jeśli kupimy fundusze, ale osobiście jestem wielkim przeciwnikiem tego typu pakietów. Dlaczego?

Ponieważ mogą wywoływać wrażenie, że wyniki funduszy i lokaty są jakoś powiązane, że te dwa typy inwestycji są od siebie zależne, jeśli chodzi o rezultaty. Ostatnie, czego potrzebuje ktoś, kto nigdy nie inwestował w fundusze, to tego typu zamieszanie myślowe. Lokaty i fundusze różnią się od siebie zasadniczo i od takiego porównaniaich możliwości zawsze warto zaczynać. A nie od promocyjnego oprocentowania na lokacie!

Czy z promocyjną lokatą na zachętę, czy bez, najważniejsze dla inwestora powinno być przekonanie, że chce inwestować w fundusze, wie w jakie i dlaczego i ma plan na różne ewentualności. Z każdym typem funduszu, również obligacyjnymi i pieniężnymi, związane jest ryzyko czasowego spadku wartości inwestycji.

Wyjątkowa oferta! Lokata Bezkarna dla nowych klientów z promocyjnym oprocentowaniem 4% w skali roku

Programy systematycznego inwestowania w BGŻ Optima

W tej chwili możemy na naszym koncie w BGŻ Optima ustawić zlecenie stałe, za pomocą którego będziemy co miesiąc nabywać za jakąś kwotę jednostki wybranych funduszy. Jest to najprostszy sposób na zautomatyzowanie systematycznej inwestycji. Najprostszy, ale czy skuteczny?

Opinie na temat strategii uśredniania ceny zakupu są podzielone – osobiście nie jestem zwolennikiem regularnego dokupowania jakiegoś aktywa z automatu. A już na pewno nie podczas zaawansowanej hossy – niestety to właśnie wtedy ludzie zaczynają interesować się bardziej ryzykownymi inwestycjami, a uśrednianie ceny zakupu to ich pierwsza strategia.

Gdy nadchodzi załamanie lub głębsza korekta, inwestycja szybko zaczyna przynosić straty (ponieważ średnia cena jest wysoka), a nasz entuzjazm do jej kontynuowania dramatycznie spada.

Dużo lepiej skorzystać z uśredniania cen podczas zaawansowanej bessy, kiedy w jakiejś przyszłości spodziewamy się końca spadków. Nie możemy w 100% przewidzieć, kiedy nastąpi, więc godzimy się na przejściowe straty. Ceny są jednak atrakcyjne po długotrwałej przecenie i kiedy w końcu nastąpi odwrócenie trendu, nasza inwestycja szybko zacznie przynosić zysk (ponieważ średnia cena będzie niska).

Bank BGŻ Optima zapowiedział już, wprowadzi do oferty program systematycznego oszczędzania Optima Duo Investor. Póki co – szczegółów brak. Czego można się spodziewać? Czarny scenariusz to jakaś polisa inwestycyjna z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym – produkt drogi i bardzo słabo zrozumiany przez przeciętnego oszczędzającego. Mimo swoich niezaprzeczalnych zalet jest dla wielu klientów źródłem rozczarowania.

Jako drugą możliwość obstawiam coś mniej restrykcyjnego, ale bardziej zaawansowanego niż zwykłe zlecenie stałe z konta oszczędnościowego. Mógłby być to jeden z dostępnych na platformie inwestycyjnej BGŻ Optima fundusz parasolowy (np. Union Investment czy Skarbiec) z opcją automatycznego rebalancingu lub jakąś inną mechaniczną strategią wbudowaną w system.

Co to będzie w rzeczywistości Optima Duo Investor dowiemy się 11 lipca 2013r. Oprócz tego rozwiązania bank wprowadzi do oferty również tajemniczo brzmiące rachunki oszczędnościowe Optima Saver, Optima Duo Saver oraz lokatę inwestycyjną.

Program rabatowy BGŻ Optima

Drugim obok rosnącej oferty funduszy inwestycyjnych jasnym punktem ewolucji BGŻ Optima jest program rabatowy dla klientów banku. Co to takiego? To comiesięczne zniżki u partnerów Optimy, z których możemy korzystać jako stali klienci.

Muszę powiedzieć, że nieźle to wymyślili. Oszczędności i inwestycje to nic innego jak odłożona w czasie konsumpcja – jeśli odkładamy pieniądze, kiedyś będziemy pewnie z nich chcieli skorzystać. Takie nadwyżki mogą służyć do zakupu aktywów inwestycyjnych typu akcje i obligacje (BGŻ Optima służy wtedy jednostkami funduszy inwestycyjnych) lub finansowania tysięcy różnych zakupów.

Program rabatowy to sposób BGZ Optima, żeby skorzystać z zasobnych portfeli swoich klientów na zasadzie każdy wygrywa. My dostajemy zniżkę (fajnie było wysłać kwiaty na dzień matki o 30% taniej), a bank zarabia na prowizji za sprzedaż.

Nie twierdzę, że każdy rabat w BGŻ Optima to strzał w dziesiątkę, osobiście użyłem programu tylko raz, ale dla mnie jest to jeszcze jeden argument za tym, żeby nie stawiać na tym banku kreski tylko dlatego, że nie oferuje przejściowo najlepiej oprocentowanego konta oszczędnościowego. 
10 komentarzy:

 1. A dla mnie ten bank się podoba,
  powoli, powoli rośnie taka
  konkurencja dla mBanku.

  Wszelkie rabaty, promocje mnie interesuję,
  jeżeli dzięki nim zaoszczędzę np. na zakupach jakieś 10 procent, zawsze oznacza to więcej pieniędzy w portfelu.

  OdpowiedzUsuń
 2. 3,6 jest w optimie jakbyś nie zauważył...

  OdpowiedzUsuń
 3. Konto oszczędnościowe od 6. czerwca ma oprocentowanie 3,6% :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,

  Chcę założyć konto oszczędnościowe, jest tego tyle, że głowa mała i cała rozbolała.

  Ostatecznie zdecyduję się chyba na BGŻ OPTIMA i tutaj... pojawia się kolejny problem: Konto Indywidualne, Biznes, Junior, Wspólne. A co to za różnica?

  Z góry dzięki za odpowiedź i zarazem podpowiedź, moje nerwy w rozgryzaniu tego wszystkiego osiągają apogeum...

  Pozdrawiam! Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, na pewno liczba możliwości może przytłaczać. Ja mam zwykłe konto indywidualne w BGŻ Optima i o ile nie masz jakiegoś ważnego powodu, żeby zakładać konto biznes (np. chcesz ulokować środki firmowe na koncie) czy junior (dla dziecka), najlepiej brać rozwiązanie domyślne.
   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 5. Dzięki. A powiedz mi jeszcze jak to teraz zrobić? Najpierw założyć lokatę 3-miesięczną? Czy od razu konto oszczędnościowe?

  Kali nie rozumieć :)

  Pozdro! Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata 3 miesięczna to najatrakcyjniejszy produkt BGŻ Optima i tylko dla nowych klientów, więc jeśli masz kapitał, tylko korzystać. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 6. Ostatnie pytanie, no dobra - dwa.

  Widzę, że ta lokata 4,3% jest tylko do 20 000 - a mogę mimo wszystko wpłacić od razu więcej? Aa odsetki naliczą mi po prostu od 20 tys ?

  Czy jak minie termin 3 miesięcy to lokata automatycznie przerodzi się w konto oszczędnościowe?

  Dzięki ! Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, lokata tylko do 20 tysięcy, resztę można wpłacić na konto. Tak, po zakończeniu lokaty kasa trafi automatycznie na konto oszczędnościowe. Pozdrawiam!

   Usuń

A co Ty sądzisz?