wtorek, 26 lutego 2013

W których bankach można kupić fundusze inwestycyjne z konta osobistego – porównanie

Jest kilka sposobów na kupowanie i sprzedawanie jednostek funduszy inwestycyjnych. Można to zrobić bezpośrednio przez internet w wybranym towarzystwie, można w tzw. okienku w placówce banku, można przez platformy typu MultiFund czy BossaFund. Ale nie ma chyba bardziej wygodnej metody inwestowania w fundusze niż za pomocą zwykłego konta bankowego.

Dlaczego? Po pierwsze, możemy dzięki temu zintegrować całe nasze finanse w jednym miejscu, od spraw bieżących (przelewy, karty, itp.) poprzez oszczędności (lokaty, konto oszczędnościowe), po fundusze inwestycyjne. Po drugie, większość z nas jest już przyzwyczajona do obsługi bankowości internetowej, więc nauczenie się kolejnej funkcjonalności nie powinno być problemem. Po trzecie, kilka banków proponuje rozbudowane platformy do inwestowania w fundusze, co oznacza duży wybór, a często też niższe koszty. Szczególnie to drugie jest kluczowe – tutaj więcej o opłatach przy inwestowaniu w fundusze.

W którym banku można kupić fundusze inwestycyjne bezpośrednio z konta osobistego? Gdzie są najniższe opłaty dystrybucyjne? Gdzie jest największy wybór towarzystw i funduszy? Czy rachunki bieżące można mieć w tych bankach za darmo?

1. Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBank

W jakim banku najlepiej kupić fundusze inwestycyjne przez konto 2013
Jedną z najstarszych i największych platform do inwestowanie w fundusze z konta bankowego prowadzi mBank – usługa jest bezpłatna i nazywa się Supermarket Funduszy Inwestycyjnych (tutaj szczegóły tego rozwiązania). Jej najważniejsze zalety to dostęp z jednego miejsca do ponad 200 funduszy 15 różnych towarzystw, w tym dwóch zagranicznych, oraz brak opłat dystrybucyjnych (za nabycie, konwersję oraz umorzenie jednostek).

To oznacza dwie rzeczy. Po pierwsze, możliwość zbudowania zróżnicowanego portfela funduszy oraz tworzenia zaawansowanych strategii inwestycyjnych, które mogą obejmować różne sektory gospodarki czy rejony świata. Pod drugie, brak opłat dystrybucyjnych to zdecydowanie niższe koszty inwestowania.

Żeby korzystać z platformy musimy posiadać konto internetowe w mBanku. Czy jest darmowe? Może być – jedynym stałym kosztem jest 2zł za kartę, ale jeśli wydamy nią 100zł w miesiącu, opłata znika. Możemy też całkiem ją dezaktywować jednym telefonem na infolinię i problem z głowy na zawsze (sam tak zrobiłem – działa).

W którym,banku fundusze inwestycyjne - mBank 2013

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o platformie do inwestowania w fundusze przez konto osobiste w mBanku i aktywujesz tą darmową usługę. Tutaj odpowiedzi na wiele powtarzających się pytań odnośnie Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych.

Z dokładnie tej samej platformy możemy też skorzystać przez konto bankowe w MultiBanku. Usługa nazywa się Centrum Oszczędzania.

2. BGŻ Optima

BGŻ Optima jest najbardziej znana z darmowego i prostego w obsłudze konta oszczędnościowego, ale częścią jego funkcjonalności jest właśnie platforma do inwestowania w fundusze. Jest dużo mniejsza niż te w mBanku oraz MultiBanku – w tej chwili oferuje wybrane fundusze czterech towarzystw (Union Investment, Aviva, Quercus, BPH). Tylko od dwóch z nich nie są pobierane opłaty dystrybucyjne. To zmniejsza trochę możliwości komponowania większych portfeli inwestycyjnych i dywersyfikowania ryzyka.

Na plus bankowi BGŻ Optima trzeba jednak zapisać to, że rachunek oszczędnościowy, z którego kupować i sprzedawać będziemy jednostki, jest bezwarunkowo darmowy i całkiem atrakcyjnie oprocentowany (do 28 lutego 2013r. 4,8%, potem do kwietnia 4,6% w skali roku). BGŻ Optima może być więc centralnym miejscem dla naszych oszczędności oraz inwestycji w fundusze – bez kosztów i zobowiązań typu używanie karty, itp.

Jaki bank sprzedaje fundusze inwestycyjne przez konto internetowe - BGŻ Optima

Bank proponuje także atrakcyjnie oprocentowane lokaty dla tych, którzy zdecydują się na inwestycje w fundusze. Dzięki takim pakietom łączonym ktoś, kto i tak szuka sposobu na inwestowanie w fundusze, może dodatkowo zarobić na swoich depozytach lepiej niż w innych bankach.

W tej chwili BGŻ Optima proponuje na promocyjnej lokacie 4% w skali roku dla nowych klientów przez trzy miesiące. Tutaj szczegóły oferty. Konto prowadzone jest całkowicie bezpłatnie i daje dostęp do inwestycji w fundusze.


3. BNP Paribas

Bez opłat manipulacyjnych możemy inwestować w fundusze inwestycyjne także w banku Paribas. Z kontem osobistym w tym banku zintegrowana jest platforma, na której nabędziemy fundusze sześciu towarzystw (Skarbiec, Investors, Union Investment, BPH, Opera i PKO). Dodatkowo w ofercie znajdują się tzw. fundusze luksemburskie (jeden z niewielu typów aktywów, z których zysk zwolniony jest z podatku Belki) oraz fundusze prowadzone przez towarzystwo BNP Paribas

Czy konto w BNP Paribas jest darmowe? Może być – każdy pakiet jest powiązany z jakimiś opłatami (np. za prowadzenie konta, przelewy internetowe czy obsługę kart). Ale na najprostszym koncie bieżącym z oferty banku, jedyny koszt to 0,50zł za każdy przelew internetowy – nie ma opłaty za kartę oraz prowadzenie konta.

4. Deutsche Bank

Jedną z największych platform do inwestowania w fundusze prosto z konta bankowego utrzymuje Deutsche Bank. Możemy przez nią zainwestować w fundusze ze stajni aż 17 różnych towarzystw, w tym kilku znanych towarzystw zagranicznych (np. BlackRock oraz Franklin Templeton). Na platformie są także fundusze Arka BZWBK, które wiele osób może pamiętać z reklam w latach 2006-2008.

Dwie ważne informacje – zła i dobra. Niestety Deutsche Bank pobiera opłaty manipulacyjne od klientów inwestujących za pośrednictwem konta osobistego w tym banku w fundusze (są wyjątki: większość funduszy pieniężnych nie jest obarczona opłatami manipulacyjnymi, np. Novo Gotówkowy, Unikorona Pieniężny czy Legg Mason Pieniężny). O ewentualnych okresach promocyjnych możemy dowiadywać się w placówkach Deutsche Banku.

Dobra wiadomość jest taka, że konto internetowe w Deutsche Bank może być darmowe. Jedyny warunek do spełnienia, żeby usunąć opłatę za kartę płatniczą, to wykonanie nią jednej transakcji bezgotówkowej miesięcznie. Na dodatek Deutsche Bank oferuje jeden z najlepiej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych.

Tutaj znajdziesz szczegóły oferty i założysz konto internetowe w Deutsche Bank, tutaj więcej o koncie oszczędnościowym w tym banku – są one w praktyce częścią tego samego pakietu i otwierają drogę do inwestowania w fundusze.

5. Raiffeisen Polbank

Podobnych rozmiarów platformę do inwestowania w fundusze znajdziemy także w banku Raiffeisen Polbank. Klienci mogą bezpośrednio z konta osobistego inwestować w fundusze takich towarzystw jak Amplico, Legg Mason czy Allianz. Dla zamożniejszych klientów bank przygotował szeroką ofertę wyselekcjonowanych funduszy zagranicznych, także w obcych walutach.

Przez jakie konto bankowe najlepiej kupić fundusze inwestycyjne 2013

Na platformie inwestycyjnej połączonej z kontem osobistym Raiffeisen Polbank obowiązują niestety opłaty dystrybucyjne – wyjątkiem są okresy promocyjne. Zarówno zwykłe konto osobiste, jak i konto Premium możemy mieć za darmo, ale zależy to od spełnienia warunków.

Na podstawowym koncie Comfort opłata miesięczna 1,99zł za kartę znika po wykonaniu nią transakcji bezgotówkowych na min. 250zł. Druga rzecz to tylko 6 wypłat z bankomatów w Polsce bez prowizji – potem 3,99zł każda bez względu, w jakim bankomacie wypłacamy.


6. City Handlowy

Podobną funkcjonalność proponuje właścicielom konta osobistego City Handlowy – podobnie jak w Raiffeisen oraz Deutsche Bank w jego ofercie wyróżniają się prestiżowe fundusze zagraniczne (BlackRock, Schroders, itp.). Mamy również oczywiście dostęp do całej gamy polskich funduszy inwestycyjnych (m.in. Legg Mason, Union Investment, Skarbiec, Aviva).

City Handlowy to kolejny bank, który w normalnym, niepromocyjnym trybie pobiera opłaty manipulacyjne, czym różni się od mBanku, BGŻ Optima oraz BNP Paribas.

Fundusze inwestycyjne w banku City Handlowy 2013

Konto osobiste w City Handlowy może być darmowe, ale warunki zwolnienia klienta z opłaty za obsługę karty są raczej wymagające i spełnią je chyba tylko zamożniejsze osoby – chodzi o wpływ w wysokości 5000zł lub średnie saldo w wysokości 15000zł.


7. Alior Bank

W fundusze 11 różnych towarzystw, w tym zagranicznych (BlackRock, Schroders, zainwestujemy bezpośrednio z bankowości internetowej Alior Banku. Bank przygotowuje też sporo materiałów analitycznych oraz udostępnia narzędzia wspomagające inwestowanie. Usługę trzeba dodatkowo aktywować.

Niestety bank nie rezygnuje z pobierania opłat dystrybucyjnych na swojej platformie inwestycyjnej, chociaż przy składaniu zleceń przez internet znacząco je obniża. Poza tym – często wprowadza okresy promocyjne, podczas których opłaty są jeszcze bardziej zredukowane lub zerowe.

Fundusze inwestycyjne w Alior Bank czy warto

Niestety, jeśli nie jesteśmy aktywnymi klientami banku, konto osobiste w Alior Bank może być całkiem kosztowne. Wszystkie szczegóły rachunku bieżącego w Alior Bank, które otwiera dostęp do innych usług, w tym funduszy, znajdziesz tutaj.

8. Inteligo, Millennium, Pekao, BZWBK i inni

Oprócz większych platform inwestycyjnych wbudowanych w konta bankowe jest jeszcze jedna możliwość nabywania jednostek. Chodzi w tym przypadku o fundusze towarzystwa z tej samej grupy kapitałowej co bank, np. Arka oraz bank BZWBK mają tego samego właściciela, podobnie Pioneer oraz bank Pekao. Co to w praktyce oznacza dla klientów?

Większość banków umożliwia inwestowanie bezpośrednio z konta osobistego w jednostki funduszy „własnego” towarzystwa. Czyli jako klient BZWBK będziemy mogli przez internet składać zlecenia nabycia, konwersji oraz umorzenia jednostek funduszy Arka, jako klient banku Millennium otrzymamy dostęp do funduszy TFI Millennium, itp.

Inne przykłady banków, które sprzedają jednostki funduszy inwestycyjnych w ten sposób to PKO BP, Inteligo oraz Pekao. W niektórych przypadkach konieczne będzie aktywowanie tej usługi w placówce lub przez kuriera zanim pojawi się w naszym koncie internetowym.

Zaletą jest tu na pewno brak konieczności zmieniania banku, wadą wybór funduszy ograniczony do jednego towarzystwa oraz skoncentrowanie wszystkich naszych finansów i aktywów w jednej grupie kapitałowej.


W którym banku można kupić jednostki funduszy inwestycyjnych bezpośrednio z konta osobistego – podsumowanie i porównanie

1. Najwygodniej i najtaniej kupimy jednostki funduszy inwestycyjnych z konta bankowego w mBanku, MultiBanku, BGŻ Optima oraz BNP Paribas. Proponują one duży wybór funduszy oraz zwalniają z opłat manipulacyjnych w większości towarzystw. Rachunki te są lub mogą być darmowe po spełnieniu niezbyt wygórowanych warunków.

2. Rozbudowane platformy do inwestowania w fundusze inwestycyjne znajdziemy w ofercie m.in. Deutsche Bank, Raiffeisen Bank, Alior Bank oraz City Handlowy – niestety nawet inwestując samodzielnie z konta internetowego w tych bankach, nie będziemy zwolnieni (poza okresami promocyjnymi) z opłat manipulacyjnych.

3. Dostęp do funduszy własnego towarzystwa oferuje wiele innych banków, m.in. BZWBK, Millennium, Pekao, Inteligo czy PKO BP. Jesteśmy jednak wtedy ograniczeni funduszami prowadzonymi przez jedno towarzystwo. Na dodatek nie zawsze banki zwalniają swoich klientów z opłat dystrybucyjnych.

Osobiście inwestuję w fundusze przez Supermarket Funduszy Inwestycyjnych w mBanku oraz platformę BGŻ Optima, ale – jak widać – jest kilka innych miejsc, gdzie kupimy jednostki bezpośrednio z konta bankowego.6 komentarzy:

 1. Co do przebranżawiania się banków ze sprzedaży lokat na rzecz funduszy, to ostatnio tendencję tą opisał Pan Samcik. Nie dziwię się więc że banki zaczynają włączać kolejne moduły do swoich kont internetowych - dla nich to prowizja i czysta kasa. Tylko tak szczerze finansowe centrum zarządcze w jednym koncie to bajka. Przykład mój - konto główne mam założone "na siłę", tzn. zostało odgórnie dodane do kredytu hipotecznego i aby za nie nie płacić miesięcznie musi być zasilane kwotą około 1400 złotych. Z tego produktu niestety zrezygnować nie mogę, dlatego musiałem zamknąć inne konto. Z karty kredytowej korzystam u konkurencji, ponieważ interesuje mnie tamtejszy program lojalnościowy. Teraz jeśli musiałbym założyć sobie jeszcze jedno konto i trzymać w portfelu kolejny plastik żeby móc inwestować - sprawa nieco zamieszana.
  W kwestii inwestowania w fundusze, generalnie starałem się ograniczyć liczbę pośredników do minimum. Po pierwsze dlatego że pośrednicy wydłużają czas przekazywania zleceń i zwiększają prawdopodobieństwo błędu. Owszem, niby systemy informatyczne ale z pewnością gdzieś po drodze jest ingerencja ludzka której cechą jest popełnianie błędów. Po drugie, pośrednicy najczęściej oznaczają prowizje ściągane z moich wpłat. Na szczęście większość Towarzystw oferuje własne systemy do zarządzania portfelem funduszowym a wykonywane na nim operacje są bezprowizyjne (w końcu TFI i tak zarabia na opłacie za zarządzanie). Fakt że sposób założenia takiego konta czasami jest problematyczny (zwłaszcza w przypadku TFI Investors i Skarbiec) ale na przykładzie własnym wiem że działa. Multiplatforma, jakkolwiek daje możliwość inwestowania w 100+ funduszy jest w pewnym momencie zbędna. Wystarczy wybrać tylko TFI. A każde lepsze Towarzystwo oferuje zazwyczaj podstawowe modele jak fundusze pieniężne, obligacyjne, obligacyjno-akcyjne i akcyjne oraz ew. kilka ich wariacji. Można więc wybrać dwa TFI i na czas koniunktury/dekoniunktury skakać między wybranymi typami funduszy. Owszem, fundusz akcyjny jednego TFI może zarabiać więcej niż innego, ale tak naprawdę w większości ich wyniki polegają na trendach ogólnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jednak jestem wielkim fanem dywersyfikacji nawet na poziomie towarzystw i tu widzę pewną przewagę takich platform. Obok wygody i niskich kosztów - pozwalają zainwestować z jednego miejsca w fundusze kilku towarzystw, choćby dwóch, trzech - nie jest to oczywiście tak ważne jak w przypadku bezpośredniej inwestycji na giełdzie, gdzie dywersyfikacja jest dużo ważniejsza, a jedna spółka w portfelu to wystawianie się na duże ryzyko, ale o konieczności dywersyfikacji przekonanali się niedawno na swojej skórze klienci towarzystwa Idea, które miało serię wpadek.

   Ale zgadzam się, że zakup przez internet bezpośrednio w towarzystwie to bardzo dobre rozwiązanie. O niebo lepsze niż wszelkie polisy inwestycyjne czy zakup w placówkach banku obarczony opłatami manipulacyjnymi. Jeśli ktoś chce do tego dodać możliwość łatwej dywersyfikacji i wygodę, można rozważyć takie platformy - w mbanki czy BGŻ Optima nie ma konieczności używania karty czy innych wymagań, a te banki mają skądinąd przyzwoitą ofertę, więc dlaczego nie połączyć jednego z drugim. Oczywiście jeśli chcemy w ogóle inwestować w fundusze.

   Dzięki za komentarz.

   Usuń
 2. „Najwygodniej i najtaniej kupimy jednostki funduszy inwestycyjnych z konta bankowego w mBanku, MultiBanku, BGŻ Optima oraz BNP Paribas.”

  A BossaFund to nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszty te same co w banku. Wygoda jednak odrobinę mniejsza - to kolejna umowa do podpisania, kolejny login i hasło do zapamiętania, konieczność wykonywania przelewów ze swojego głównego rachunku osobistego i z BossaFund na ten rachunek. Więc za wygodę trzeba odebrać jeden punkt. Mimo tego jestem klientem BossaFund, jestem zadowolony z systemu oraz wyboru funduszy. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Hmmm....ale w jakim banku?
  Mi chodziło o brak opłat manipulacyjnych za zakup i sprzedaż jednostek.
  Co wynikało kolejnego Pana zdania jak poniżej:
  "Najwygodniej i najtaniej kupimy jednostki funduszy inwestycyjnych z konta bankowego w mBanku, MultiBanku, BGŻ Optima oraz BNP Paribas. Proponują one duży wybór funduszy oraz zwalniają z opłat manipulacyjnych "

  Zatem o to, że w BossaFund nie pobierają prowizji przy kupnie i sprzedaży.
  Tak samo jak nie pobierają w mBanku.

  Poza tym w mBanku nie da się kupić funduszy BPS. Zatem bez BossaFund nie da się bezprowizyjnie :)
  I chyba tylko u nich jest BPS?

  Zaś w BossaFund nie da się kupić KBC Delta.

  Poza tym nie wiem czy dobrze jest mieć wszystkie fundusze w jednym banku.
  Chyba lepiej chociaż w dwóch. W końcu pracownicy zaglądają w prawie cały majątek :)

  A hasła można mieć wszystkie w jednym pliku – pisane własnym szyfrem ;)
  Albo takie, że łatwo się je będzie pamiętać i odpowiednio kojarzyć z danym kontem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - ani w BossaFund, ani w mBanku nie zapłacimy opłat manipulacyjnych przy nabyciu, konwersji, zamianie i umorzeniu jednostek. Jedynym kosztem jest stała opłata za zarządzanie dla towarzystwa (która zawiera wynagrodzenie dla dystrybutora) i jest generalnie taka sama u wszystkich dystrybutorów detalicznych (w tym na tzw. polisach inwestycyjnych zakładów ubezpieczeń).

   Jasne - zgadzam się i osobiście inwestuję w polskie fundusze przez mBank oraz BossaFund, jeśli chodzi o duże platformy. Miałem równiez jednostki przez BGŻ Optima.

   Za to w BossaFund nie ma Legg Mason, a w mBanku jest. Takich drobnych różnic jest więcej. Z bezprowizyjnym nabywaniem jednostek w BPS może się zgadzać - nie mam jednak wiedzy o wszystkich dystrybutorach, więc nie będę potwierdzał.

   Usuń

A co Ty sądzisz?