piątek, 26 czerwca 2015

IKE w Getin Banku – klasyczny depozyt bankowy

W ofercie firm z grupy kapitałowej Getin Noble Bank znajdziemy w 2015 tylko jedną umowę o indywidualne konto emerytalne – powiązaną z depozytem bankowym w Getin Banku. Oprocentowanie IKE w Getin Banku jest zmienne i uzależnione od stopy referencyjnej NPB (w tej chwili 1,5% w skali roku). W trwającej promocji można je podwyższyć o 1% w skali roku, czyli w tej chwili do 2,5% w skali roku, jeśli posiadamy jedno z kont osobistych z oferty banku.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAviva, Allianz oraz Banku Millennium.

Jak wypadają warunki IKE w Getin Banku na tle konkurencji? Czy warto założyć w tym banku indywidualne konto emerytalne?

IKE w Getin Banku - opinieIKE to nie tylko depozyty bankowe

W Getin Banku założymy wyłącznie indywidualne konto emerytalne powiązane z depozytem bankowym, ale ustawa o IKE pozwala na prowadzenie indywidualnego konta emerytalnego również przez inne instytucje:

a) towarzystwa funduszy inwestycyjnych
b) powszechne towarzystwa emerytalne
c) zakłady ubezpieczeń
d) biura maklerskie

Do grupy Getin Banku należą lub są z nią związane związane instytucje, które mogłyby oferować tego typu konta (np. Noble Funds TFI, dom maklerski Noble Securities, towarzystwo ubezpieczeń na życie Open Life, Open TFI oraz towarzystwo ubezpieczeń na życie Europa), ale żadne z nich nie proponuje w 2015 takiego produktu. IKE w formie depozytu bankowego oferuje natomiast Idea Bank.

Decyzja o wyborze narzędzia do oszczędzania na emeryturę za pomocą IKE jest kluczowa. Od niej zależą takie czynniki jak koszty i ryzyka, na jakie wystawione są oszczędności klienta czy możliwe do uzyskania stopy zwrotu. Więcej w tym poradniku.

Rachunki bankowe IKE są objęte ubezpieczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na takich samych zasadach jak zwykłe depozyty. Klient ma pewność utrzymania nominalnej wartości kapitału oraz wypłaty zysku.

Wbrew powszechnym przekonaniom, depozyty bankowe nie są jednak pozbawione ryzyka. Wystawione są między innymi na ryzyko inflacji w Polsce oraz dewaluacji złotówki wobec innych walut. Wartość oszczędności deponenta może nominalnie rosnąć, mimo że ich realna siła nabywcza w kraju i zagranicą maleje.

IKE w Getin Banku

IKE w Getin Banku to klasyczny depozyt bankowy w formie rachunku oszczędnościowego. Jest prowadzony bezpłatnie i nie wymaga zakładania konta osobistego w tym banku. W takiej najprostszej wersji Getin Bank proponuje oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP. Jest to wartość zmienna – w tej chwili wynosi 1,5% w skali roku.

Kapitalizacja odsetek odbywa się raz w roku, w rocznicę podpisania umowy (cały regulamin IKE w Getin Banku).

Oprocentowanie IKE można podwyższyć uczestnicząc w promocji (regulamin). Bank gwarantuje przez 5 lat od podpisania umowy oprocentowanie wyższe od stopy referencyjnej o 1% w skali roku (czyli 2,5% w skali roku w dniu publikowania tego artykułu) klientom, którzy posiadają jedno z dwóch kont osobistych – Konto Getin UP lub Konto Słoneczne. 2,5% w skali roku na IKE to odpowiednik ok. 3,1% w skali roku na zwykłej lokacie dzięki tarczy podatkowej.

Zamknięcie konta przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) będzie nas kosztować 200zł (cała tabela opłat i inne ważne informacje).

IKE w Getin Banku - opinie

IKE w Getin Banku – opinia i podsumowanie

W wersji podstawowej IKE w Getin Banku to bardzo przeciętna propozycja. Oprocentowanie oparte o zmienną o stopę referencyjną jest niższe niż na zwykłych lokatach w bardziej konkurencyjnych bankach. 1,5% w skali roku na IKE z dnia publikacji tego artykułu to co prawda ok. 1,85% w skali roku na zwykłym depozycie dzięki tarczy podatkowej związanej z trzecim filarem, ale to wciąż mało atrakcyjna propozycja.

Trochę lepiej wygląda IKE w Getin Banku w promocyjnych warunkach. Dzisiejsze 2,5% w skali roku na IKE jest odpowiednikiem jakichś 3,1% w skali roku na zwykłej lokacie. Wciąż nic wielkiego, ale przynajmniej na poziomie bardzo dobrych rachunków oszczędnościowych i lokat bankowych.

Spośród banków komercyjnych, wyższe oprocentowanie na IKE oferuje na przykład Bank Millennium. Znacznie wyższe odsetki wypłacą nam też niektóre niszowe banki spółdzielcze. Alternatywą może być również IKE Obligacje Skarbowe.

Osobiście zdecydowałem się na utrzymywanie moich oszczędności w trzecim filarze poza systemem bankowym. Od 2013 roku moje IKE jest powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych (w tej chwili jest to IKE Plus w NN TFI (do niedawna ING TFI), o którym pisałem pozytywnie i negatywnie). Daje dostęp do różnych klas aktywów, w tym o wysokiej jakości i niskiej zmienności jak fundusze gotówkowe i pieniężne. IKE Plus można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

3 komentarze:

 1. Dzisiejsza oferta getin banku to już raczej tylko takie pozorowane działanie pro forma. Warunki są słabe i przywołany przez Pana Bank Millenium bije ich na głowę. Jednak nie zawsze tak było
  http://samcik.blox.pl/2012/02/Superoferta-Gwarantuja-7-29-rocznie-przez-10-lat.html
  Wielka szkoda, że getinowcy odpuścili sobie temat, bo dla pasywnych inwestorów poszukujących IKE w formie lokaty bankowej, tym bardziej ciężko dziś o dobre oferty. pzdr. z17

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za komentarz. To prawda, że w 2012 banki Leszka Czarneckiego miały ofensywę związaną z IKE, a w pakietach z polisą inwestycyjną można było zagwarantować sobie nawet 7-8% w skali roku na lokacie przez kilka lat. Pisałem o tym w pierwszych miesiącach bloga: http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2012/04/ike-getin-bank-ktora-wersje-bym-wybra.html.

  Zgadzam się, że w tej chwili o IKE w Getin Banku można co najwyżej powiedzieć, że jest. Alternatyw wśród banków komercyjnych praktycznie nie ma (z wyjątkiem Banku Millennium) i tylko wybrane banki spółdzielcze oferują coś wyraźnie atrakcyjniejszego dla deponentów. Cóż - nikt nie chce podejmować ryzyka, ani klienci, ani banki, więc ostatecznie wszyscy muszą się zadowolić niższymi stopami zwrotu.

  Pozdrawiam, proszę wracać - na przyszły tydzień planuję przegląd IKE w bankach spółdzielczych, których jest Pan wielkim fanem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam w takim razie z niecierpliwością na wpisy o BS. Oferta wydaje się być ciekawa, choć ze względu na specyfikę banków spółdzielczych założenie tam IKE może być problematyczne logistycznie.

   Usuń

A co Ty sądzisz?