niedziela, 28 czerwca 2015

IKE w Investors TFI – gdyby nie te opłaty manipulacyjne

Investors TFI to jedno z niewielu towarzystw, które klientom oszczędzającym na indywidualnym koncie emerytalnym oferuje specjalne jednostki o obniżonej opłacie za zarządzanie. Wśród dostępnych dla właścicieli IKE funduszy znajduje się wyróżniający się na tle konkurencji fundusz stabilnego wzrostu Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, który można uznać za gotową, nieangażującą strategię dla klienta bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku Millennium oraz Union Investment TFI.

Jakie są warunki prowadzenia IKE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych Investors? Jak wypada Investors TFI na tle konkurencji? Czy warto założyć w tym towarzystwie indywidualne konto emerytalne?

IKE w Investors TFI - opinie czy warto
Kto jeszcze dostarcza IKE?

Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada w tych kategoriach IKE w Investors TFI.

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w Investors TFI

Dobra wiadomość jest taka, że towarzystwo stworzyło specjalną kategorię jednostek (I) dla klientów prowadzących indywidualne konto emerytalne. Obowiązuje na nich niższa stała opłata za zarządzanie (np. dla funduszu Investor Akcji Dużych Spółek jest to 3,15% w skali roku, a nie standardowe 4%, dla funduszu stabilnego wzrostu Investor Zabezpieczenia Emerytalnego to 1,8% zamiast 3% dla „zwykłych” klientów detalicznych). W przeszłości pisałem o tym, jak ważna jest opłata za zarządzanie dla rentowności długoterminowej inwestycji.

Zła wiadomość jest taka, że Investors TFI pobiera jednorazowe opłaty manipulacyjne za nabycie oraz odkupienie jednostek. Dotyczy to wszystkich funduszy poza Investor Płynna Lokata. Wysokość opłaty uzależniona jest od rodzaju funduszu (wyższe w akcyjnych) oraz wartości wpłaty i zgromadzonych do tej pory jednostek (im mniejsze aktywa, tym większa opłata).

Na przykład, przy wpłatach lub łącznych aktywach do 2,5 tysięcy złotych, klient zapłaci 5% za nabycie (oraz umorzenie) funduszy akcji. Dla wpłat lub wartości aktywów od 2,5 tysiąca do 10 tysięcy złotych będzie to 4% i będzie dalej spadać w miarę wzrostu wartości posiadanych jednostek. Opłaty są pobierane przez pomniejszenie wpłacanej lub wypłacanej kwoty.

Nie ma opłat za założenie IKE w Investors TFI oraz za zamianę jednostek. Cały cennik i regulamin IKE w Investors TFI można ściągnąć na swój komputer tutaj i tutaj.

Z ciekawości sprawdziłem, czy opłaca się kupić jednostki o niższej opłacie za zarządzanie, za których nabycie musimy jednak jednorazowo zapłacić. Przyjąłem następujące założenia:

a) kupujemy jednostki za 10 tysięcy złotych
b) porównujemy wyniki za ostatnie 3 lata dla jednostek I (IKE) oraz A (zwykłe) następujących funduszy: Investor Akcji Dużych Spółek, Investor Obligacji oraz Investor Zabezpieczenia Emerytalnego
c) sprawdzamy, czy po trzech latach od zakupu (25 czerwca 2012), właściciel IKE ma na koncie więcej środków niż zwykły klient, który nie zapłacił opłaty manipulacyjnej za nabycie (np. przez BossaFund czy SFI mBanku)

niższe opłaty za zarządzanie funduszami Investors

Trzy lata wystarczyły tylko funduszowi Investor Zabezpieczenia Emerytalnego z jednostkami kategorii I, żeby odpracować opłatę manipulacyjną (2% dla kwoty 10 tysięcy złotych). Investor Akcji Dużych Spółek oraz Investor Obligacji na IKE wciąż mają mniejszą wartość niż zwykłe jednostki tych funduszy, od których nie została pobrana opłata za nabycie (np. przez BossaFund czy mBank).

W dłuższym okresie jednorazowa opłata manipulacyjna zostanie ostatecznie „zamortyzowana” przez jednostki kategorii I, ale – jak widać – jest to proces, który trwa kilka lat. Dopiero po tym okresie będzie widać różnicę na korzyść jednostek o niższej stałej opłacie za zarządzanie.

Niestety opłata manipulacyjna na IKE w Investors TFI jest naliczana nie tylko w momencie zakupu, ale też w momencie sprzedaży jednostek. To po raz kolejny pomniejszy wartość naszych oszczędności. Wydłuży również proces „amortyzacji” jednorazowych opłat manipulacyjnych.

Moim zdaniem opłaty manipulacyjne za nabycie i umorzenie jednostek to fatalna cecha IKE w Investors TFI. Niepotrzebnie komplikuje i podraża ten pod innymi względami niezły produkt. Na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI), które posiadam i polecam, klient korzysta zarówno na niższych opłatach za zarządzanie, jak i braku jakichkolwiek opłat manipulacyjnych.

Jeśli chodzi o jakość zarządzania, na IKE w Investors TFI znajdziemy fundusze wyróżniające się (np. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego, Investor Zrównoważony) oraz fundusze zdecydowanie poniżej przeciętnej (np. Investor Obligacji, Investor Płynna Lokata).

Investor Zrównoważony opinie
Investor Zrównoważony na tle średniej dla grupy
Investor Zabezpieczenia Emerytalnego czy warto
Investor Zabezpieczenia Emerytanego na tle średniej dla grupy
Investor Obligacji opinie
Investor Obligacji na tle średniej dla grupy
Investor Płynna Lokata - opinie
Investor Płynna Lokata na tle średniej dla grupy

2) Fundusze dostępne na IKE w Investors TFI, limity i ograniczenia

Właściciele IKE w Investors TFI mają do dyspozycji 8 (sub)funduszy reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Investor Zrównoważony można uznać za gotowe, nieangażujące strategie.

Dwa fundusze lokują oszczędności poza granicami kraju – Investor BRIC oraz Investor Gold Otwarty. Pierwszy skupiony jest na czterech krajach rozwijających się (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), a drugi na sektorze wydobycia złota. Oba są funduszami funduszy (więcej informacji). Tym samym dywersyfikacja geograficzna jest możliwa.

Nie do końca widzę jednak logikę doboru funduszy dostępnych na IKE w Investors TFI. Co wyróżnia Investor BRIC oraz Investor Gold Otwarty, żeby to właśnie one miały reprezentować zagraniczne aktywa? Dlaczego właściciele IKE nie mogą nabywać jednostek funduszu Investor Globalny Akcji o szerszym, globalnym zakresie? Jaki jest powód wykluczenia uniwersalnego funduszu Investor Akcji?

W jednym czasie klient może utrzymywać oszczędności w maksymalnie 4 funduszach. Ma prawo do wykonania 12 zmian alokacji w roku.

Minimalna pierwsza wpłata wynosi 100zł – kolejne zresztą również.

IKE Investors TFI 2015
Dane aktualne w czerwcu 2015

IKE w Investors TFI – opinia i podsumowanie

Wśród zalet umowy IKE z Investors TFI należałoby wymienić:

a) obniżone opłaty za zarządzanie dla jednostek kategorii I
b) wyróżniające się fundusze mieszane Investor Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Investor Zrównoważony
c) brak opłat za zmiany alokacji (max. 12 w roku)
d) brak opłat za otwarcie konta

Wśród słabości IKE w Investors TFI należałoby wymienić:

a) opłaty manipulacyjne za nabycie oraz umorzenie jednostek, które w dużej mierze „równoważą” korzyści z niższej opłaty za zarządzanie
b) skąpa i niszowa oferta funduszy zagranicznych utrudniająca szeroką dywersyfikację geograficzną

To byłaby jedna z lepszych umów o IKE z rejestrem funduszy inwestycyjnych, gdyby nie opłaty manipulacyjne za nabycie i umorzenie jednostek. Investors TFI ma w ofercie wyróżniające się fundusze adekwatne do potrzeb długoterminowych inwestorów (np. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego), a za utrzymywanie w nich oszczędności przez indywidualne konto emerytalne pobiera niższe stałe opłaty za zarządzanie. Z mojego punktu widzenia przydałyby się jeszcze szersze możliwości dywersyfikacji geograficznej.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

3 komentarze:

  1. Opłatę zawsze można ominąć dokonując zakupu Płynnej Lokaty a następnie konwersji na już konkretny subfundusz. Choć niepotrzebnie to skomplikowali.

    OdpowiedzUsuń
  2. regulamin z 10/2015 (4 miesiace po wpisie) mowi operacje za pośrednictwem investors online ORAZ wplaty na IKE są zwolnione z opłat manipulacyjnych. Takze to poprawili.

    OdpowiedzUsuń
  3. Który dokładnie punkt mówi, że wpłaty na IKE są zwolnione?

    OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?