środa, 14 marca 2012

Reguła 72, czyli ile zajmie mi podwojenie swoich pieniędzy

Któż nie rozczulał się nigdy nad wykresem giełdowym, który dokumentuje historyczny wzrost ceny jakiegoś waloru o 100% albo więcej w przeciągu kilku miesięcy? Są tacy, którzy doświadczyli tego na własnej skórze – ktoś przecież musiał kupować w okolicach dołków, a ktoś sprzedawać na szczytach. Czasami jest to jedna i ta sama osoba. Wkłada 50.000, wyciąga 100.000.

To gigantyczna przyjemność podwoić kapitał w kilka tygodni. Zdarzyło mi się to kiedyś na akcjach firmy Euromark – niestety była to tylko część większego portfela, który nie radził sobie już tak wyśmienicie. Większość inwestycji musi jednak zadowolić się mniejszą stopą zwrotu, a nasze oszczędności na lokatach czy kontach oszczędnościowych rosną w iście ślimaczym tempie.

Warto wiedzieć, ile czasu zajmie nam podwojenie wartości naszej inwestycji w zależności od jej wyników. Służy do tego reguła 72. Co to takiego?

Reguła 72 to uproszczony wzór matematyczny do obliczania, ile czasu musisz czekać, żeby podwoić swój kapitał, np. z 1.000zł do 2.000zł.
72 / oprocentowanie = czas podwojenia kapitału
Na przykład:

Oprocentowanie lokaty wynosi 6% (po odliczeniu podatku Belki). Ile zajmie mi podwojenie tak zainwestowanych pieniędzy?
72 / 6 = 12
Czas podwojenia kapitału w tym przypadku to około 12 lat. Reguła 72 nie jest precyzyjnym narzędziem, raczej prostą pomocą przy szybkiej kalkulacji. Jej podstawę stanowi procent składany, jeden z elementarnych pojęć w matematyce finansowej. Dokładny wzór na obliczanie czasu podwojenia kapitału zawiera logarytm i jest poza zasięgiem niematematycznych umysłów. Stąd popularność reguły 72.

Tak prezentują się wyniki przy rocznej kapitalizacji (naliczaniu odsetek) w zależności od oprocentowania. 


Reguła 72 może służyć do zilustrowania dynamiki naszych inwestycji oraz oceny ryzyka. O ile przeskok z 1% do 2% to zmiana jakościowa, ścięcie czasu podwojenia kapitału o połowę, o tyle różnica między 10% a 11% nie jest już tak imponująca. W okolicach 6-7% wyniki się coraz bardziej rozmywają – gdyby tworzyły wykres, stawałby się coraz bardziej płaski.

Nie oznacza to, że nie warto o takie stopy zwrotu zabiegać, ale na pewno warto coraz mocniej kwestionować ryzyko, które im towarzyszy, szczególnie w kontekście takich celów jak oszczędzanie na przyszłość dziecka czy prywatna emerytura.

Inna ciekawa zależność, którą można zauważyć przy okazji reguły 72 to to, że jeśli podwoimy stopę zwrotu, będziemy potrzebowali o połowę mniej czasu, żeby podwoić wartość swoich pieniędzy.

Życzę każdemu jak najszybszego podwojenia wartości swoich inwestycji! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty sądzisz?