piątek, 30 marca 2012

Lokata IKE 7,5% w SBRziR – czyli właściwie gdzie?

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa ma fajną stronę internetową oraz najwyżej oprocentowaną lokatę IKE na rynku. Daje 7,5% w stosunku rocznym, czyli 3% więcej niż np. zupełnie przyzwoite w tej kategorii 4,5% multiBanku.


Jeśli ktoś szuka pewnego zysku bez podatku Belki, wygląda na to, że lepszej oferty dla swoich pieniędzy z trzeciego filaru nie znajdzie. Jedyny problem – co to właściwie jest Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa?

To jeden z ok. 600 banków spółdzielczych w Polsce. A co to są banki spółdzielcze? Są to lokalne instytucje bankowe, często z bardzo długą tradycją, które działają na podstawie prawa spółdzielczego. Czyli są spółdzielniami prowadzącymi działalność bankową. I tu nasuwają się dwa pytania:

1) Czym banki spółdzielcze różnią się od SKOK-ów – spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych?

Podlegają prawu bankowemu. To przekłada się na przykład na udział w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nasze lokaty w bankach spółdzielczych są zwracane w przypadku upadłości do wysokości 100,000 euro na osobę. Banki spółdzielcze są również pod ściślejszą kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

2) Czym banki spółdzielcze różnią się od komercyjnych?

Formalnie tym, że są zorganizowane na zasadach prawa spółdzielczego. Jest w ich statusie zapis o koncentrowaniu się nie tylko na maksymalizacji zysków, ale przede wszystkim dbaniu o interesy swoich członków oraz lokalnej społeczności, w tym poprzez działalność społeczną czy edukacyjną. Lista pozabankowych przedsięwzięć SBRziR jest dość imponująca.

Jeśli chodzi o ofertę i jakość obsługi, banki spółdzielcze upodabniają się do banków komercyjnych. Osobiście mam doświadczenia z lokowaniem pieniędzy w Wielkopolskim Banku Spółdzielczym i nie zauważyłem żadnych różnić w jego działaniu. Zauważyłem za to, jaką przemianę przeszedł ten niewielki bank, unowocześniając swoją stronę (włącznie z obsługą online), oddziały i promując nową nazwę handlową, neoBank.

Wracając do Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa, ma on swoją siedzibę w Wołominie (kto zna historię polskiej przestępczości zorganizowanej ostatnich lat, wie, że ta nazwa nie pomaga budować zaufania) oraz 29 placówek, w tym kilka w Warszawie. Jest zrzeszony w Banku Polskiej Spółdzielczości, drugim obok Spółdzielczej Grupy Bankowej banku zrzeszającym banki spółdzielcze. Oferuje obecnie 7,5% rocznie (zmienne) na lokacie IKE.

Problem numer jeden. Czy da się to założyć przez internet? Dzwonię na infolinię, oczekując standardu znanego mi z banków komercyjnych, ale trochę przestraszona pani odsyła mnie do jakiejś placówki. Dzwonię do placówki i trochę pewniejsza siebie pani rozwiewa moje wątpliwości – „musi pan przyjechać, bo jak podpiszemy umowę?”. Czyli jest to oferta dla ludzi z Wołomina, Warszawy i kilku innych miejsc, gdzie znajdują się placówki.

Problem numer dwa. Przy zmiennym 7,5% rocznie, podstawowe pytanie brzmi, kiedy można się spodziewać zmiany. Pani nie potrafi udzielić wiążącej odpowiedzi na temat metod ustalania oprocentowania oraz daty jego zmiany. Decyzje zapadają na górze i nikt nie zna dnia ani godziny. I to jest akurat prawda – to zarząd decyduje o zmianie oprocentowania na podstawie oceny kilku wskaźników ekonomicznych (np. stopy procentowe) i nie musi właściciela IKE o tym informować. Musi wywiesić informację w placówkach.

Problem numer trzy. Czy są jakieś opłaty? Tak - 5zł za każde rozpoczęte półrocze (sic!) za prowadzenie rachunku oraz 100zł w przypadku wypłaty transferowej lub zwrotu pieniędzy przed upływem 12 miesięcy od podpisania umowy.

-------

8 komentarzy:

 1. Świetny pomysł, wielkie dzięki za namiary na tę ofertę! Udam się do najbliższego oddziału i zapytam o szczegóły, ale jeśli nie ja, to skorzystają rodzice, którzy muszą czekać tylko 5 lat na wypłatę.

  Pozdrawiam,
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozumie tylko Michał, dlaczego takim problemem, który tu "podkresliłeś" jest to, że należy się udać do placówki osobiście. A to taki problem wybrać się do Warszawy? Przecież IKE w sumie na całe życie, a piszesz to tak jakbyś miał lecieć do Kanady ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie :) zgadzam się z poprzednikiem .... czy Wołomin to Księżyc? :)
  Jeden wyjazd i IKE na całe życie ..... chyba , że ma to jeszcze jakieś drugie dno o którym nic nie wiem? :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może macie rację, a teraz jeszcze na obligacjach 10letnich obniżyli oprocentowanie do 6% w pierwszym roku i 2.5% ponad inflację. Coż, jeśli komuś nie przeszkadza wizyta w Wołominie lub oddziale w Warszawie - tylko korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy IKE PBS Sokołów na 7,5% czym sie różni w warunkach zakładania, obsługi i kosztów od SBRziR Wołomin?Może tam lepiej założyć niż w Wołominie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam niestety oferty PBS Sokołów, ale jeśli chodzi o IKE na lokacie warunki są praktycznie zawsze takie same. Rzucę okiem i napiszę wpis w swoim czasie.

   Usuń
 6. IKE w PBS Sokołów jest teraz oprocentowane 6% a w Wołominie 7,25%. Dlaczego nagle Sokołów tak poleciał w dół a konkurencja trzyma poziom?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow - Wołomin trzyma się, rzekłbym, heroicznie. 7,25% w skali roku przy średniej dla rynku ok. 3-4% to jest coś niebywałego. Nie znam szczegółów decyzji Sokołowa - przypuszczam, że oferta była popularna, pieniędzy jest tak dużo, że bank musiał dostosować oprocentowanie do swoich możliwości. To jest dynamiczny układ niestety i dlatego IKE bankowe ma zazwyczaj zmienne oprocentowanie ustalane przez zarząd. Muszą reagować na swoją sytuację i takie wskaźniki jak stopy procentowe, inflacja, itp.

   Usuń

A co Ty sądzisz?