wtorek, 2 kwietnia 2013

Promocyjne lokaty bankowe – jak uciec z oszczędnościami przed obniżkami stóp procentowych?

Świat zmienił się na gorsze dla zwolenników bezpiecznego oszczędzania w bankach. Seria obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przeprowadzona w ostatnich miesiącach oznacza dużo niższe koszty pieniądza na rynku. Banki mogą mieć gotówkę taniej, co przekłada się na niższe oprocentowanie lokat terminowych oraz rachunków oszczędnościowych. Dla wielu oszczędzających to gorzkie rozczarowanie.

Można oczywiście pocieszać się tym, że spadła również inflacja, czyli realne zyski z bankowych depozytów pozostaną pewnie na podobnym poziomie co rok czy dwa temu. Nie każdego jednak przekonuje taki tok myślenia. Czy są jakieś sposoby na wyższe odsetki z gwarantowanych depozytów bankowych mimo obniżek stóp procentowych?

Na pewno promocyjne lokaty dla nowych klientów, które zawsze oprocentowane są wyżej niż standardowa oferta banków. Jak działają takie depozyty? Dlaczego banki płacą za nie więcej? Które banki proponuję promocyjne lokaty bankowe i jakie jest ich oprocentowanie?

Promocyjne lokaty w bankach – najważniejsze zasady

Lokaty bankowe - gdzie promocje kwiecień 2013
Większość lokat promocyjnych to krótkie, nieodnawialne depozyty dla nowych klientów z górnym limitem wpłaty. Rozbijmy to na części pierwsze.

Nie mamy co liczyć na atrakcyjne oprocentowanie takich depozytów przez długi okres, np. 6 czy 12 miesięcy (a to byłoby w obecnej sytuacji najkorzystniejsze). Promocyjne odsetki dotyczą zazwyczaj dużo krótszych terminów, np. jednego, dwóch lub trzech miesięcy. 

Nie są to lokaty odnawialne. Po ich zakończeniu albo w ogóle się nie odnowią, albo odnowią się na standardowych, niepromocyjnych warunkach.

Lokaty promocyjne to zazwyczaj propozycja tylko dla nowych klientów. W danym banku możemy taki depozyt założyć tylko raz, na rozpoczęcie współpracy. To zachęta ze strony instytucji finansowej, żeby założyć konto lub udostępnić jej swoje dane osobowe.

Wysokie oprocentowanie lokat promocyjnych będzie zazwyczaj dotyczyć ograniczonej kwoty pieniędzy, np. 10 czy 20 tysięcy złotych. Jeśli dysponujemy nadwyżkami ponad te środki, będziemy zmuszeni szukać innej okazji lub zadowolić się standardową ofertą tego czy innego banku.

Tutaj więcej o tym, jak oszczędzać na lokatach w bankach.

Które banki płacą najwięcej na promocyjnych lokatach dla nowych klientów?

Mimo że oprocentowanie promocyjnych depozytów jest wyższe niż lokat normalnych, nie oparło się obniżkom stóp procentowych. Banki w przeciągu 2-3 ostatnich miesięcy ścięły promocyjne odsetki o ok. 1% w skali roku, np. z 7% na 6% w kwietniu 2013r. To jednak sporo więcej niż 4-4,5% w skali roku na zwykłych depozytach. Gdzie znajdziemy tak korzystnie oprocentowane depozyty bankowe?

1. Getin Bank – Lokata na Start na 5,75%

Gwarantowane 5,75% w skali roku otrzymamy na Lokacie na Start dla nowych klientów w Getin Banku. Są dwie możliwości:
 • lokata na jeden miesiąc z górnym limitem wpłaty w wysokości 20 tysięcy złotych,
 • lokata na dwa miesiące z górnym limitem wpłaty w wysokości 10 tysięcy złotych.
Co ważne, Getin Bank nie wymaga od nowych klientów założenia konta – najwyraźniej zadowala się zdobyciem naszych danych osobowych.


2. IdeaBank – Lokata na Dobry Początek na 6%

W siostrzanym wobec Getin Banku Idea Banku (oba należą do tego samego właściciela) nowi klienci mogą liczyć na nieodnawialny depozyt miesięczny oprocentowany na 6% w skali roku. Górne ograniczenie zdeponowanych środków wynosi 10 tys. złotych.

Podobnie jak w przypadku Lokaty na Start w Getin Banku również tutaj nie będziemy musieli zakładać konta osobistego czy firmowego, żeby skorzystać z lokaty promocyjnej.


3. BGŻ Optima – Lokata Bezkarna na 5%

Promocyjne oprocentowanie 5% w skali roku proponuje nowym klientom bank BGŻ Optima. Jest to nieodnawialna lokata na trzy miesiące, na której możemy maksymalnie zdeponować 20 tys. złotych.

Ważna różnica między lokatami dla nowych klientów IdeaBanku oraz Getin Banku a BGŻ Optima polega na tym, że warunkiem skorzystania z tej oferty jest założenie konta oszczędnościowego. Ale bez paniki – jest to całkowicie bezpłatny rachunek, który nie zaskoczy nas niespodziewanymi kosztami. Do 5 kwietnia jego oprocentowanie wynosi 4,6% w skali roku, do 30 kwietnia 4,1% w skali roku. Nie musimy go używać, musimy go tylko założyć.


Wszystkie trzy promocyjne depozyty – Lokata na Start w Getin, Lokata na Dzień Dobry w Idea oraz Lokata Bezkarna w BGŻ Optima łączy to, że zezwalają na zerwanie umowy przed jej zakończeniem bez utraty odsetek.

4. Meritum Bank – Pierwsza Lokata 5,5%

Meritum Bank przygotował dla nowych klientów promocyjną Pierwszą Lokatę z oprocentowaniem 5,5% w skali roku. Jest to nieodnawialny depozyt na trzy miesiące, na którym możemy zgromadzić maksymalnie 20 tys. złotych.

Warunkiem uzyskania dostępu do Pierwszej Lokaty w Meritum Banku jest założenie konta osobistego (tzw. Konto Zarabiające ze zwrotem 1% wydatków kartą). Jest ono prowadzone bezpłatnie, a miesięcznej opłaty za korzystanie z karty unikniemy po wykonaniu w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 200zł. Pierwsza Lokata z promocyjnym oprocentowaniem jest dostępna w bankowości elektronicznej przez 1 miesiąc od założenia konta.

Warto również wiedzieć, że Meritum Bank oferuje jedno z najlepszych w tej chwili kont oszczędnościowych z oprocentowaniem 4,7% w skali roku oraz gwarancją oprocentowania nie niższego niż 4% do końca 2013r.

5. Noble Bank – Lokata na Otwarcie na 5,25%

Noble Bank to trzeci bank z tej samej grupy kapitałowej co Idea i Getin – warto wiedzieć, że obracamy się w kręgu tego samego właściciela. Jest to bank dla zamożnych klientów.

Na promocyjnej Lokacie na Otwarcie dla nowych klientów otrzymamy 5,25% w skali roku. Depozyt jest zakładany na trzy miesiące i tym razem musimy wspomnieć nie tylko o jego maksymalnej, ale też minimalnej wysokości. Minimalna kwota lokaty to 50 tys., a maksymalna 100 tys. zł.

Czy są jakieś warunki? Tak – warunkiem skorzystania z oferty jest założenie konta osobistego z bankowością internetową w Noble Bank.


Czy warto skorzystać z promocyjnych lokat w bankach?

Dlaczego nie – w większości przypadków możemy je założyć bez wychodzenia z domu, bez dodatkowych kosztów i bez specjalnych zobowiązań. W sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze pomysłu na zagospodarowanie naszych oszczędności lub kończą nam się właśnie depozyty zakładane w lepszych dla oszczędzających czasach – promocyjne lokaty bankowe pozwolą jeszcze chwilę cieszyć się korzystnym oprocentowaniem.

Co ważne, praktycznie każda z instytucji oferujących promocyjne lokaty ma bogatą i atrakcyjną ofertę depozytową również dla obecnych klientów. Nie jest już na pewno tak atrakcyjna jak kilka miesięcy temu (szczególnie BGŻ Optima czy IdeaBank drastycznie obniżyły oprocentowanie), ale wciąż liczy się rynku.2 komentarze:

 1. Bardzo dobry artykuł, jeżeli można skorzystać to trzeba to wykorzystać.

  Ja ostatnio zaczynam korzystać z lokat i kont oszczędnościowych jak z adresów e-mail (mam ich kilka) używam i przelewam pieniądze tam gdzie aktualnie jest najwyższe oprocentowanie, jeżeli tylko nie trzeba płacić za ROR.

  Aktualnie przymierzam się do założenia konta w Deutsche Bank i zgarnięcia 6% (nie wiem jak długo takie oprocentowanie będzie, ale zawsze i wygląda najlepiej)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz! Też uważam, że porzątek w bieżących finansach (konto osobiste, oszczędnościowe i lokaty) to absolutny fundament, a różnice między bankami są na tyle duże, że jest o co grać. Osobiście lubię gdzieś się zadomowić na dłuższy okres, ale też aktywnie szukam nowości. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?