środa, 26 grudnia 2012

Konto oszczędnościowe BGŻ Optima – 7 dziwnych pytań, które mogą chodzić Ci po głowie

Bankowi BGŻ Optima stuknęły niedawno pierwsze urodziny i wygląda na to, że firma zostanie z nami dłużej. Od początku jej kibicowałem i jestem w pewnym sensie jej idealnym klientem – lubię oszczędzać i inwestować, szczególnie długoterminowo, jestem zaangażowany w polepszanie swoich finansów osobistych.

Namówiłem do założenia konta oszczędnościowego w BGŻ Optima swoją narzeczoną i z całym przekonaniem polecam je innym. Skłamałbym, gdybym powiedział, że jest to zawsze najlepszy rachunek oszczędnościowy pod względem oprocentowania, ale na pewno jest bardzo atrakcyjny, funkcjonalny oraz – co dla mnie najważniejsze – stabilny.

Konto BGŻ Optima różni się jednak od wielu innych rachunków, które dobrze znamy z innych banków. Często spotykam się z pytaniami o ten bank, które mogą wydawać się dziwne albo „głupie”, ale tak naprawdę są zupełnie uzasadnione. Poniżej odpowiadam na siedem z nich. Mam nadzieję, że pomogą rozwiać ważne wątpliwości.

W których bankomatach wypłacę swoje oszczędności z BGŻ Optima?

czy konto oszczędnościowe BGŻ Optima jest najlepsze?W żadnych. Nie ma bankomatów BGŻ Optima, nie ma też bankomatów innych banków, z których moglibyśmy skorzystać, żeby wypłacić swoje oszczędności z konta. Dlaczego nie?

Po pierwsze dlatego, że do naszego rachunku oszczędnościowego nie otrzymamy karty płatniczej czy bankomatowej. Nie tylko nie wypłacimy z niego bezpośrednio pieniędzy, ale też nie zapłacimy z niego w sklepie czy za pomocą przelewu internetowego.

Czy to znaczy, że nie mamy dostępu do swoich pieniędzy? Jak wypłacić swoje oszczędności z rachunku BGŻOptima?

Oczywiście, że mamy dostęp do swoich pieniędzy na koncie. Nie za pomocą bankomatów, nie za pomocą karty, tylko za pomocą przelewu internetowego na tzw. rachunek powiązany. Rachunek powiązany to nasz rachunek osobisty w innym banku, który wybierzemy podczas zakładania rachunku w BGŻ Optima. Możemy go również później zmienić na inny.

Przelew wychodzący z naszego konta w BGŻ Optima na ten rachunek powiązany (nasze konto w innym banku, do którego mamy pewnie kartę płatniczą, bankomaty, itp.) będzie jedynym kanałem dostępu do naszych oszczędności. Oczywiście każdy taki przelew jest darmowy.

Warto jednak wiedzieć, że do pieniędzy zgromadzonych na naszym rachunku w BGŻ Optima nie mamy dostępu za pomocą karty płatniczej, bankomatów, płatności w internecie czy przelewów na dowolny rachunek. Tylko za pomocą przelewu na rachunek powiązany (nasze konto w innym banku), który sami ustalamy.

Wyjątkowa oferta! Lokata Bezkarna dla nowych klientów z promocyjnym oprocentowaniem 4% w skali roku

W jakich miastach są placówki BGŻ Optima?

W żadnych. Nie ma placówek BGŻ Optima – to bank internetowy. Chyba nawet bardziej niż mBank czy Inteligo, dwie inne marki, które utożsamiamy z tym hasłem.

Co to w praktyce oznacza? To oznacza, że zdecydowaną większość czynności będziemy musieli wykonać sami. To taki trochę bank samoobsługowy. Jeśli to nie zadziała – zawsze mamy do dyspozycji infolinię, ale nie ma oddziałów BGŻ Optima w miastach. Ani we Wrocławiu, ani w Bytomiu, ani w Koszalinie, ani w Lublinie. Nigdzie.

Od momentu wypełnienia wniosku o założenie rachunku po przelewy na nasz rachunek w innym banku czy też zakup funduszy inwestycyjnych (można je kupić bezpośrednio przez nasze konto), działamy samodzielnie. Nie jest to ani specjalnie trudne, ani uciążliwe – serwis internetowy BGŻ Optima jest prosty w obsłudze i przyjazny dla użytkownika.

konto oszczędnościowe BGŻ Optima od środka
Konto oszczędnościowe Optima od środka


W razie problemów – wystarczy wykonać telefon na infolinię.

Czy oprocentowanie konta oszczędnościowego BGŻ Optima jest stałe?

Nie. Jest zmienne. Co kilka miesięcy bank ustala nowe stawki oprocentowania, które utrzymują się przez kolejne parę miesięcy. Przez ten okres oprocentowanie jest stałe.

Ale w dłuższej perspektywie oprocentowanie rachunku oszczędnościowego BGŻ Optima jest zmienne. Czemu nie ma się co zresztą dziwić. Banki na bieżąco dostosowują się do sytuacji w gospodarce – wysokości stóp procentowych czy konkurencji na rynku. Tutaj przeczytasz o czynnikach wpływających na oprocentowanie depozytów bankowych (w tym rachunków oszczędnościowych).


Może nie są to najlepsze warunki na rynku, jakaś chwilowa promocja (z reguły obarczona warunkami) w innym banku zawsze się znajdzie. Najważniejsze jest jednak to, że od początku istnienia banku BGŻ Optima oraz jego rachunku oszczędnościowego można polegać na nim w sensie stabilności oraz konkurencyjnej oferty.

W tej chwili wiele banków nie daje lepszego oprocentowania nawet na depozytach terminowych, na których blokujemy przecież na kilka lub kilkanaście miesięcy swoje oszczędności. Tutaj porównasz BGŻ Optima z innymi bankami, jeśli chodzi o rachunki oszczędnościowe oraz lokaty terminowe

Czy BGŻ Optima to najlepsze konto oszczędnościowe?

Ja tego nie powiedziałem. Wszystko zależy od tego, co dla nas oznacza najlepsze konto oszczędnościowe. Dla mnie jest to jakaś tam wypadkowa przewidywalności, stabilności, funkcjonalności oraz atrakcyjnego oprocentowania.

Jest grupa oszczędzających, którzy całą uwagę skupiają na tym ostatnim czynniku. Chcą po prostu trzymać swoje oszczędności tam, gdzie w danej chwili dają najwyższe odsetki. Jeśli Deutsche Bank ma promocję, zakładają tam konto oszczędnościowe. Jeśli bank Millennium daje więcej, przenoszą się tam. I tak w nieskończoność w odstępach kilku miesięcy.

Rozumiem takie podejście, ale go nie praktykuję. Nie szukam najlepszego konta oszczędnościowego w danej chwili, tylko na lata. Nie chcę się nim na co dzień zajmować, bo moja uwaga potrzebna jest gdzieś indziej. Dlatego dla mnie BGŻ Optima to najlepsze konto oszczędnościowe.


Czy BGŻ Optima i BGŻ to ten sam bank?

BGŻ Optima nie przypadkiem ma BGŻ w nazwie. Oba banki są częścią tej samej grupy kapitałowej, która należy do holenderskiej spółki z długimi tradycjami, ale o niefortunnej nazwie Rabobank. To jednak dwie odrębne struktury oraz dwie odrębne marki.

Można to jakoś porównać do mBanku oraz multiBanku, które należą do grupy BRE, ale każdy specjalizuje się w trochę innej klienteli. Inne przykłady tego typu to choćby Alior Bank oraz Alior Sync czy Getin Bank oraz IdeaBank.

Oczywiście, jak w każdym innym banku w Polsce, depozyty BGŻ Optima są gwarantowane przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

Co z moim kontem osobistym i oszczędnościowym w innym banku?

Po pierwsze, żeby założyć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima, musisz posiadać już konto osobiste w innym banku. Dlaczego? Ponieważ będzie to tzw. rachunek powiązany, na który będziesz mogła przelewać z powrotem swoje oszczędności. To wymaganie pojawi się już na etapie wypełniania wniosku o założenie rachunku.

Po drugie, BGŻ Optima to w pewnym sensie bank dodatkowy. Jego rolą jest tylko i wyłącznie obsługa naszych oszczędności (i ewentualnie inwestycji). Nie użyjemy konta w nim do wypłaty pieniędzy w bankomacie czy płatności w sklepie. Musimy mieć inny bank do obsługi naszych bieżących finansów. 

Po trzecie i dla wielu najważniejsze – BGŻ Optima nie wymaga ani przenoszenia swoich finansów do siebie, ani nawet minimalnych środków na koncie. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gromadzeniem oszczędności.

Czy konto oszczędnościowe BGŻ Optima jest naprawdę darmowe? Czy są jakieś opłaty?

Tak, naprawdę – za podstawowe funkcje nie ma żadnych opłat. Konto jest bezpłatne. Nic nie zapłacimy za jego otworzenie oraz prowadzenie. Darmowe są również przelewy wychodzące na rachunek powiązany. Bank nie prowadzi kart, więc nie pobiera związanych z nimi opłat (np. za wypłaty w bankomatach).

Ta prostota oferty na tle konkurencji to olbrzymia zaleta banku BGŻ Optima, którą osobiście niezwykle sobie cenię. Nawet w okresach, kiedy wyprowadzam swoje oszczędności z banku, bo są mi potrzebne gdzieś indziej (np. na lokatach, funduszach inwestycyjnych czy mojej działalności gospodarczej), nie ponoszę żadnych negatywnych konsekwencji w postaci opłat, limitów, itp.

To może być szok dla wielu klientów zmęczonych lub nieufnych wobec banków, ale od momentu, kiedy otworzyłem swój rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima ponad rok temu, tylko na nim zarabiałem. Bank nie pobrał złotówki opłat, wypłacił mi za to łącznie grubo ponad tysiąc złotych odsetek.2 komentarze:

  1. Dzięki za te wyjaśnienia, które rozjaśniły mi w głowie i dokładnie teraz wiem o co chodzi, mimo, że mamy już rok 2015.

    OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?