środa, 8 sierpnia 2012

IdeaBank – opinie o banku dla przedsiębiorców

Bank nie byłby bankiem, gdyby zdania na temat jego usług nie byłyby ostro podzielone. Nie inaczej jest z opiniami o IdeaBanku specjalizującym się w obsłudze małych i średnich firm oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Bank należy do imperium finansowego Leszka Czarneckiego Getin Holding i blisko współpracuje z firmą doradztwa księgowego TaxCare oraz pośrednikiem OpenFinance. Swoją działalność popiera misją wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności.

Jakie są opinie o IdeaBanku wśród klientów i specjalistów? Czy warto korzystać z jego usług?

Opinie krytyczne o IdeaBank

1. manipulacyjny marketing

IdeaBank opinie czy warto
Wszyscy znamy oferty typu „weź kredyt, a dostaniesz modny rower”, „załóż plan inwestycyjny, a w prezencie damy ci ekspres do kawy” albo „lokata na 20%” opatrzona kilkoma gwiazdkami. IdeaBank i reszta firm z grupy Leszka Czarneckiego przodują w promowaniu takich wielopoziomowych produktów. Twórczo wykorzystują naszą małą wiedzę ekonomiczną i komplikują swoją ofertę tak, żeby wyglądała bardziej atrakcyjnie. Nie każdy ma czas i umiejętności, żeby zweryfikować takie zagrywki.

Znany dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik zwrócił też uwagę na manipulacyjne reklamy w sieci, które obiecują obliczenie zdolności kredytowej czy rat kredytu online, a w rzeczywistości służą wyłudzeniu od klientów danych osobowych.

Inny przykład polegania głównie na marketingu to wprowadzenie przez IdeaBank usługi tzw. jednego okienka. Pracownicy pomogą nam założyć działalność w zamian za wykupienie pakietu usług np. księgowych. Tylko czy naprawdę chcemy oddać tak ważne etapy tworzenia firmy w ręce banku i przy okazji związać się z nim na lata? Nie sądzę, żeby była to najlepsza pierwsza decyzja, jaką może podjąć przedsiębiorca. Ale jako hasło promocyjne na pewno się sprawdza.

2. standard obsługi w oddziałach

Wielu klientów narzeka na poziom wiedzy i obsługi ze strony doradców IdeaBank w placówkach. Problem może brać się stąd, że część klientów banku to wymagający i doświadczeni ludzie biznesu, małego i większego, którym nie wystarcza przeciętny doradca, który nie do końca rozumie ich specyficzne potrzeby. Jest to jednak dość powszechny problem w polskiej bankowości detalicznej, gdzie nacisk kładzie się umiejętności sprzedaży, a nie obsługi czy doradztwa. Dlatego częściej spotykamy się z ludźmi recytującymi materiały banków, a nie zainteresowane indywidualną opieką.

Inny częsty zarzut to słaba koordynacja między infolinią a oddziałami – zdarzają się przypadki sprzecznych informacji lub braku komunikacji w sprawach klienta.

Osobiście mam względnie pozytywne wrażenia z wizyt w oddziałach IdeaBanku, ale moja opinia bazuje głównie na doradztwie w kwestiach oszczędzania i inwestowania, a nie kredytów. Mój bankier nie jest może alfą i omegą, ale ma przygotowanie ekonomiczne i sam prowadzi działalność gospodarczą, co trochę uwiarygodnia jego rolę. Ale nie mogę powiedzieć, żeby był wybitnym doradcą – dzwoni tylko wtedy, gdy ma coś do sprzedania.

3. niedociągnięcia techniczne

IdeaBank to młoda firma i trudno oczekiwać, żeby każdy szczegół jej działalności był doskonale zoptymalizowany. Mi osobiście brakuje w ich systemie transakcyjnym możliwości przelania składki do ZUS za pomocą jednego przelewu. Jest to od lat standard w mBanku i bardzo przyspiesza ten element prowadzenia działalności.
mBank konto firmowe
w mBanku jeden przelew załatwia wszystko
Tutaj porównasz konto firmowe Idea Bank z najważniejszą konkurencją (między innymi City Handlowy, Alior Bank, mBank).

Opinie pozytywne o IdeaBank

1. brak opłat za podstawowe usługi

Za podstawowe konto firmowe oraz kartę debetową do niego nie zapłacimy w IdeaBank ani złotówki. Darmowe są także wszystkie bankomaty w Polsce. To więcej niż standard na rynku, gdzie przedsiębiorców traktuje się jak dojną krowę.

Jeśli zdecydujemy się kupić przez bank inne produkty, np. IKE czy polisę inwestycyjną, która dla wielu przedsiębiorców może mieć istotne zalety, możemy dostać przyjemne bonusy typu cashback na karcie czy podwyższenie oprocentowania naszych depozytów. Jeśli nie – i tak jest nieźle w porównaniu z konkurencją, a my praktycznie nie wiążemy się z bankiem niczym szczególnym.

Trochę mniej optymistyczne opinie IdeaBank zbiera w kategorii kredyty. Nie mam tu własnych doświadczeń, ale wiem, że pod promocyjnymi warunkami i oprocentowaniem kryje się typowa w branży bankowej wstrzemięźliwość i szczegółowa kontrola, która często spowalnia cały proces i skutkuje decyzjami odmownymi dla przedsiębiorców niespełniających warunków.

Idea Bank konto firmowe czy warto
Tak wygląda konto bankowe w Idea Banku od środka
Tutaj znajdziesz formularz kontaktowy, przez który można założyć konto firmowe w IdeaBanku.

2. wysoko oprocentowane depozyty

Nie tylko IdeaBank, ale praktycznie cały Getin Bank to pierwsza liga, jeśli chodzi o ofertę lokat bankowych. Tu też jest trochę marketingu – nazwy depozytów zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale pod tym opakowaniem są naprawdę dobrze oprocentowane lokaty na krótszy i dłuższy termin. Niewiele banków w Polsce dotrzymuje w tej kategorii kroku grupie Leszka Czarneckiego – może BGŻ Optima, Santander Consumer czy Alior Bank.

Tutaj oferta lokaty na 1 miesiąc na 6,5% w stosunku rocznym - bez konieczności zakładania konta.

3. rozwiązania dla przedsiębiorców

Właściciele małych firm czy jednoosobowych działalności gospodarczych to trochę osobna grupa. Od zatrudnionych na etat różni ich np. niższa składka emerytalna i zagrożenie niewielką emeryturą w przyszłości, sposób rozliczania podatku czy też inna płynność finansowa. Nie każda instytucja finansowa to rozumie, choć w ostatnich latach trochę się w tej dziedzinie poprawiło.

IdeaBank ma w swojej ofercie kilka rozwiązań dość unikalnych, które mogą zainteresować przedsiębiorców, choćby zintegrowaną z kontem firmowym księgowość, lokaty jednodniowe (overnight) czy sprytnie zorganizowane programy oszczędzania na emeryturę. Oczywiście nic za darmo – takie dodatki do podstawowego pakietu kosztują, czasem niemało, ale firma robi bardzo dużo ze swojej strony, żeby te koszty się przedsiębiorcom opłacały.

Tutaj założysz konto firmowe w IdeaBanku, tutaj założysz "lokatę na dobry początek" z atrakcyjnym oprocentowaniem (1 miesiąc, 7% w stosunku rocznym) bez zakładania konta.

Tutaj porównasz konto firmowe Idea Bank z najważniejszą konkurencją (między innymi City Handlowy, Alior Bank, mBank).

Przejrzyj też inne ważne narzędzia finansowe

Zapisz się koniecznie na darmowy, e-mailowy tygodnik Moja Przyszła Emerytura - warto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty sądzisz?