wtorek, 16 lipca 2013

Lokata z funduszem inwestycyjnym – czy i gdzie założyć?

Lokaty z funduszem inwestycyjnym to bardziej zabieg marketingowy banków niż cokolwiek innego. Cel jest prosty – zainteresowanie klientów, którzy najlepiej czują się w gwarantowanych depozytach terminowych, czymś bardziej ryzykownym. Bank może wtedy zarobić na prowizjach jako pośrednik sprzedający jednostki funduszy inwestycyjnych. Z części tego zarobku finansuje wyższe oprocentowanie na części lokacyjnej takiego pakietu.

Naliczyłem, że lokatę z funduszem inwestycyjnym oferuje w tej chwili 8 banków, ale niewykluczone, że kogoś pominąłem. Szczegóły tych ofert znacznie się od siebie różnią, ale zasada jest wszędzie taka sama – kup za naszym pośrednictwem jednostki funduszy inwestycyjnych, a podwyższymy ci oprocentowanie na krótkoterminowej lokacie.

W których bankach można założyć lokatę w pakiecie z funduszem inwestycyjnym? Czy warto korzystać z tego typu promocji?

Przegląd lokat z funduszem inwestycyjnym

Lokaty z funduszem inwestycyjnym
1. Lokata z funduszem w BGŻ Optima

Jeśli kupimy jednostki funduszy akcyjnych, mieszanych lub obligacyjnych towarzystwa Skarbiec za pośrednictwem BGŻ Optima, bank umożliwi nam założenie promocyjnej lokaty na trzy miesiące o oprocentowaniu 6% w skali roku.

Całość inwestycji będziemy musieli podzielić w proporcjach 75% (fundusze) – 25% (lokata). Na przykład, jeśli nasz kapitał do zainwestowania to 10 tysięcy złotych, 7,5 tysiąca musi tracić do funduszy, a 2,5 tysiąca na lokatę. Jest to depozyt nieodnawialny, a po trzech miesiącach kapitał i zysk trafiają z powrotem na konto oszczędnościowe.

Na plus tej ofercie trzeba zapisać możliwość kupienia jednostek bez opłat manipulacyjnych oraz stosunkowo wysokie oprocentowanie promocyjne na lokacie. Szkoda że w ofercie BGŻ Optima nie ma większej ilości funduszy Skarbca (np. małych i średnich spółek czy sektorów wzrostu).

Żeby skorzystać z oferty niezbędne będzie założenie darmowego konta oszczędnościowego w BGŻ Optima. W tej chwili płaci ono 4% w skali roku przez trzy miesiące dla nowych klientów. Za pomocą konta możne nabywać również fundusze innych towarzystw (m.in. Union Investment oraz Quercus).

Wyjątkowa oferta! Lokata Bezkarna dla nowych klientów z promocyjnym oprocentowaniem 4% w skali roku

2. Dwie promocje w mBanku

mBank ma w tej chwili dwie osobne promocje związane z funduszami inwestycyjnymi. Pierwsza to lokata z funduszem działająca mniej więcej tak jak pakiet BGŻ Optima. Z dwoma ważnymi różnicami. Po pierwsze, promocyjne oprocentowanie na lokacie z funduszem wynosi tu 4% w skali roku (depozyt 3 miesięczny). Po drugie, do wyboru mamy ok. 20 różnych funduszy kilku polskich towarzystw.

Druga promocja działa inaczej. mBank zwróci nam 1% wartości zakupionych jednostek funduszy inwestycyjnych, jeśli kupimy je przed 31 sierpnia 2013r. (data końcowa promocji) i nie sprzedamy do końca tego roku. Zwrot pieniędzy nastąpi w pierwszych tygodniach 2014r. W promocji bierze udział kilkanaście różnych funduszy (tutaj lista funduszy, tutaj regulamin).

Żeby skorzystać z promocji w mBanku musimy posiadać darmowe konto osobiste w tym banku i mieć dostęp do Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych, jednej z największych otwartych platform do inwestowania w fundusze bez opłat manipulacyjnych.

3. Lokata z inwestycją w Alior Bank

Alior Bank dzieli pakiet na połowę – 50% deponujemy na promocyjnej lokacie, 50% trafia do wybranego funduszu, na lokatę strukturyzowaną lub polisę inwestycyjną z jednorazową składką. Do wyboru dwa terminy lokat – 10 miesięczna z oprocentowaniem 4,25% w skali roku oraz 4 miesięczna z oprocentowaniem 5,5% w skali roku.

Minusem inwestowania z Alior Bankiem jest to, że ten bank nie zwalnia swoich klientów z opłat za nabycie jednostek. Czyli na samym starcie pracować będzie na nas kapitał pomniejszony o opłatę manipulacyjną. W BGŻ Optima i mBanku możemy tego uniknąć. Plusem jest dostęp do naprawdę szerokiej palety funduszy, w tym zagranicznych (np. Black Rock).

4. Pakiet Mix Korzyści w Banku BPH

W Banku BPH możemy skorzystać z następującego pakietu – 50% środków (min. 2000zł) trafia na promocyjną lokatę z oprocentowaniem 8% w skali roku przez trzy miesiące, 50% środków trafia do jednego z trzech planów inwestycyjnych z jednorazową składką. Do naszej dyspozycji są jednostki funduszy towarzystw Aviva, Opera oraz BPH. Uwaga na opłaty dystrybucyjne.

5. Lokata z funduszem w PKO BP

Swoje połączenie lokaty bankowej i inwestycji w fundusz proponuje również PKO BP. Pakiet dzieli się w proporcjach 50/50, a promocyjna lokata jest oprocentowana na 4% w skali roku i jest to depozyt 12 miesięczny. Do wyboru mamy kilka funduszy towarzystwa z grupy kapitałowej PKO BP o różnym poziomie ryzyka. Uwaga na opłaty dystrybucyjne.

6. Lokata z funduszem w Eurobanku

Lokatę z funduszem inwestycyjnym da się założyć także w Eurobanku. Jest to pakiet dzielony na pół (50% lokata, 50% fundusz), a do naszej dyspozycji są jednostki funduszy towarzystwa Allianz. Promocyjne oprocentowanie wynosi 7% w skali roku dla depozytu na cztery miesiące oraz 6% dla depozytu na 6 miesięcy. Uwaga na opłaty dystrybucyjne.

7. Lokata bankowa z funduszem w Millennium Banku

Pakiet w proporcjach 50/50, z promocyjną lokatą na trzy miesiące z oprocentowaniem do 4,5% w skali roku oraz inwestycją w fundusze towarzystwa Millennium. Uwaga na opłaty dystrybucyjne.

8. Lokata plus fundusz w BNP Paribas

Zestawienie zamyka bank BNP Paribas, z promocyjnym oprocentowaniem 5% w skali roku dla lokaty na 3 miesiące oraz 5,5% w skali roku dla lokaty na 6 miesięcy. Do dyspozycji mamy tylko fundusze towarzystwa BNP Paribas. Na stronie nie ma informacji o proporcjach podziału między częścią depozytową i inwestycyjną. Uwaga na opłaty dystrybucyjne.

Czy warto założyć lokatę z funduszem inwestycyjnym?

Mój największy problem z tego typu produktami polega na tym, że wprowadzają olbrzymie zamierzanie wśród klientów. Dlaczego? Ponieważ łączą w jedno rozwiązanie dwa zasadniczo różne sposoby lokowania pieniędzy: gwarantowane depozyty bankowe oraz ryzykowne fundusze inwestycyjne.

To jest prosta droga do zamazania różnicy między pewnym oprocentowaniem lokaty a historycznymi stopami zwrotu funduszu, długością trwania lokaty a naszym horyzontem inwestycyjnym dla ryzykownych aktywów i wielu innych kluczowych różnic między lokatami a funduszami, na których często potykają się nawet całkiem rozsądni ludzie.

Mój drugi wielki problem z lokatami z funduszem inwestycyjnym polega na tym, że nie da się z góry ocenić rentowności takiego pakietu. Dlaczego? Ponieważ tylko jedna część inwestycji jest gwarantowana. Na dodatek część, która jest zazwyczaj proporcjonalnie mniejsza (np. 25% całości), jasno określona w czasie (np. 3 miesiące) oraz ograniczona, jeśli chodzi o potencjał zysków.

W rzeczywistości najwięcej zależeć będzie od części inwestycyjnej, w której wydarzyć może się naprawdę wiele. W scenariuszu pesymistycznym ewentualne spadki wyceny jednostek są tak silne, że cała inwestycja (łącznie z lokatą) też jest przez jakiś czas na minusie. Jeśli wtedy sprzedamy jednostki, poniesiemy nieodwracalną stratę mimo promocyjnego oprocentowanie na lokacie.

W scenariuszu optymistycznym hojne zyski z części inwestycyjnej zdecydowanie poprawią rentowność całej inwestycji. Jeśli wtedy sprzedamy jednostki, stopa zwrotu całego pakietu wyniesie znacznie więcej niż oprocentowanie promocyjnej lokaty.

Dla kogo są lokaty z funduszem inwestycyjnym?

Lokaty z funduszem inwestycyjnym (szczególnie u tanich dystrybutorów jak BGŻ Optima czy mBank) można z całym przekonaniem polecić wszystkim, którzy i tak chcieli ulokować część swoich oszczędności w funduszach akcji, obligacji i mieszanych. Dlaczego nie skorzystać z promocyjnego sposobu nabycia jednostek i podwyższyć dodatkowo oprocentowanie na gwarantowanym depozycie?

Warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie jest to tak naprawdę lokata z funduszem, ale dwie osobne inwestycje – krótkoterminowa lokata bankowa oraz bezterminowy fundusz inwestycyjny. Po drugie, o ile bank określił bardzo precyzyjnie warunki na lokacie (długość, oprocentowanie, odnawialność, itp.), to od nas zależy, w jaki sposób poprowadzimy część inwestycyjną. Czy dysponujemy jakimkolwiek pomysłem lub strategią inwestycyjną, która pomoże nam uniknąć rozczarowania ewentualnymi słabymi wynikami?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty sądzisz?