niedziela, 29 lipca 2012

Jak kupić fundusz ETF?

Fundusze ETF to odmiana funduszy inwestycyjnych, która pozwala inwestować w całe indeksy giełdowe (np. WIG20), a nie poszczególne spółki. Na polskiej giełdzie ten instrument dostępny jest od 2010r. W tej chwili na GPW notowane są trzy fundusze ETF: Lyxor ETF WIG20, Lyxor ETF S&P 500 oraz Lyxor ETF DAX.

Na świecie inwestowanie w fundusze ETF jest niezwykle popularne, a wybór możliwości znacznie większy. Popularność ETF-ów bierze się z tego, że są proste (zamiast obserwowania kilku spółek obserwujemy jeden indeks), płynne (łatwo kupić, łatwo sprzedać) oraz tańsze niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Przeczytaj, jak kupić fundusze ETF.

1. Masz już rachunek maklerski?

jak kupić fundusze ETF w eMakler mBanku
Fundusze ETF tym różnią się od zwykłych funduszy inwestycyjnych, że są notowane na giełdzie. Handel nimi trwa ciągle, podobnie jak akcjami. Żeby kupić fundusze ETF potrzebujemy więc rachunku maklerskiego. Osobiście korzystam z eMaklera w mBanku, częściowo z przyzwyczajenia, ale też dlatego, że jest bezpłatny i dość prosty w obsłudze. Mam też rachunek w domu maklerskim BDM w formie IKZE, co pozwala odliczyć mi oszczędności na emeryturę od podatku dochodowego.

Ten przewodnik pokazuje, jak kupić ETF przez rachunek eMakler w mBanku, ale proces nie różni się znacznie na innych rachunkach maklerskich.

2. Jak kupić fundusze ETF krok po kroku

Krok pierwszy: Na twoim koncie osobistym w mBanku muszą znajdować się środki, które chcesz przeznaczyć na zakup funduszy. Nie ma minimalnego limitu inwestycji, ale warto pamiętać, że musimy kupować pełne jednostki (np. jedna jednostka Lyxor ETF WIG20 to na dziś 217zł) oraz zapłacić opłatę za transakcję (0,39% wartości transakcji, min. 3zł).

Warto kupić fundusze za co najmniej ok. 780zł, żeby prowizja nie przekroczyła 0,39%. Tak stałoby się na przykład, gdybyśmy kupili jedną jednostkę za 217zł. Zapłacilibyśmy minimalną prowizję 3zł, która stanowiłaby jednak ok 1,4% wartości inwestycji (3 / 217 x 100% = 1,38%). To samo odnosi się również do inwestowania w akcje czy obligacje na GPW.

Krok drugi: Wybierz zakładkę INWESTYCJE, a następnie NOTOWANIA CIĄGŁE w części GIEŁDA.

jak kupić ETF przez eMakler w mBanku?


Jeśli jesteś tu pierwszy raz, system zaproponuje ci darmowy pakiet z jedną widoczną ofertą na trzy miesiące. Zatwierdź. To nic nie kosztuje, a da ci dostęp do informacji, jakie są w tej chwili najlepsze oferty kupna i sprzedaży. To przyda się w momencie kupna (a potem sprzedaży) funduszu ETF.
jak kupić ETF przez eMakler w mBanku?

Wybierz NOWY KOSZYK i dodaj do niego fundusze ETF, które cię interesują. Użyj skrótów ETFDAX-GPW, ETFW20L-GPW oraz ETFSP500-GPW, a potem zatwierdź.
jak kupić ETF przez eMakler w mBanku?

Po kliknięciu POKAŻ NOTOWANIA, pojawi nam się lista funduszy i aktualne oferty kupna i sprzedaży (rubryki [K] LIMIT oraz [S] LIMIT).
jak kupić ETF przez eMakler w mBanku?

Krok trzeci: Żeby kupić natychmiast, musimy zaoferować cenę równą ofercie sprzedaży [S] LIMIT. Możemy też ją ustawić trochę niżej w nadziei, że sprzedający obniżą cenę.

Udajemy się do zakładki KUPNO PAPIERÓW. Jako typ instrumentu wybieramy CERTYFIKAT, w rubryce nazwa papieru kod interesującego nas funduszu ETF, np. ETFW20L-GPW. Deklarujemy, ile jednostek chcemy kupić oraz po jakiej cenie (na podstawie informacji z notowań ciągłych, które uruchomiliśmy wcześniej.
jak kupić ETF przez eMakler w mBanku?

Voila! Właśnie staliśmy się właścicielami funduszy ETF. W podobny sposób możemy je teraz sprzedać, gdy przyjdzie na to odpowiedni moment.

3. Jak kupić fundusze ETF nienotowane na GPW

Na GPW mamy bardzo ograniczony wybór funduszy ETF. Żeby uzyskać bezpośredni dostęp do ETF-ów notowanych na innych giełdach i bazujących na innych indeksach (np. surowców czy rynków wschodzących), potrzebujemy międzynarodowej platformy inwestycyjnej. Jedną z możliwości jest DIF Broker, dostępna również w polskiej wersji językowej.

Niebezpośrednio można inwestować w zagraniczne fundusze ETF np. w polisach inwestycyjnych. Aegon ma w swojej ofercie ubezpieczenie z funduszem kapitałowym inwestującym właśnie w fundusze ETF. Wtedy decyzje inwestycyjne oraz techniczne pytania o to, jak kupić ETF oddajemy w ręce specjalistów.

22 komentarze:

 1. Witam,
  cieszę się, że udało mi się trafić na tego bloga. Nareszcie znalazłam masę informacji, na interesujące mnie tematy (jeszcze nie wszystko przeczytałam - imponująca ilość wpisów).Też jestem mikro przedsiębiorcą i zdaję sobie sprawę, że z ZUS-owskiej emerytury to się raczej nie utrzymam. Szukam więc sposobów na zainwestowanie wolnych zasobów finansowych. Wychodzi mi to z różnym skutkiem. Mam już trochę funduszy inwestycyjnych mbanku, lokat (manewruję w poszukiwaniu najlepiej oprocentowanych), polisolokaty (Idea Bank), polisę ubezpieczeniową z funduszami (porażka - wysokie koszty), IKE W BZ WBK, ale zaintrygowało mnie ETF. Czy to jest dobry moment na zakup (artykuł jest z zeszłego roku, więc stąd moje pytanie). Specjaliści zalecają w tym roku akcje, więć rozumiem że i ETF-y...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz i dobre słowo! Gratuluję pięknego portfela inwestycyjnego - widać, że jest to kwestia uporządkowania spraw, a nie szukania rozwiązań od początku.

   Tak mówią eksperci, to prawda. Cóż, przyszłość jest niewiadoma - ETF po prostu odzwierciedli zachowanie indeksu WIG20. Jeśli będą wzrosty, nasze jednostki wzrosną o bardzo podobną wartość. Jeśli będą spadki, ETF spadkie o podobną wartość.

   Warto pamiętać, że jest to produkt inwestycyjny, a nie oszczędnościowy. Zysk zależy także od naszych decyzji - głównie kiedy kupimy i kiedy sprzedamy. Ja jestem właścicielem pakietu jednostek ETF na WIG20 kupowanych na poziomach WIG20 2300-2400 punktów i mam zamiar trzymać tak długo, aż będę mógł odsprzedać ze sporym zyskiem. Wiem jednak, że do tego czasu wartość tych jednostek będzie się wahać. Musi - taka jest ich istota. To nie lokaty, nie polisolokaty.

   Nie zachęcam, nie zniechęcam, zapraszam do dalszego czytania, wyjaśniania wątpliwości, poszukiwania. Pozdrawiam. Proszę wracać.

   Usuń
  2. Wracać będę na pewno. Zaraz się biorę za czytanie najnowszych wpisów, bo muszę podjąć trochę decyzji co do kończących się lokat.
   Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. BS

   Usuń
 2. Kupiłam ETF-y. Czas pokaże czy to dobra decyzja, czy nie. Bez dokładnie opisanych przez Pana kroków chyba bym poległa, więc jeszcze raz dziękuję za dokładny opis "procesu zakupu".
  pozdrawiam BS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz! Proszę pamiętać, że teraz najważniejsza będzie decyzja o momencie sprzedaży - to z różnicy między ceną sprzedaży a ceną kupna weźmie się zysk lub - proszę tego unikać za wszelką cenę - strata.

   Warto może się zastanowić, kiedy ma Pani to zamiar sprzedać, czy zawodwoli Panią np. 10% zysku, czy więcej, czy jakąś próbę sprzedaży podejmie Pani po roku, czy po kilku. I co Pani zrobi w momentach okresowych spadków - to bardzo ważne refleksje!

   Osobiście mam dwa osobne pakiety ETF - jeden na koncie maklerskim IKZE (trzeci filar), których nie planuję sprzedawać przez wiele lat, a w przypadku jakichś spadków - rozważę dokupienie jednostek.

   Drugi pakiet mam na zwykłym koncie maklerskim i tu planuję częściej wykonywać transakcje. Częściej to znaczy raz, dwa razy w roku. Raczej długi termin i obserwowanie większych cyklów rynkowych, a nie codziennych notowań.

   Pozdrawiam - proszę wracać!

   Usuń
 3. Mam pytanie a czy te ETF-y to można tylko kupować czy też sprzedawać (jeżeli twierdze że indeks WIG20 będzie spadał)?

  W jaki sposób jest wyliczana cena czy to jest liczba punktów np 2300 na wig20 podzielona przez 10 i wtedy wychodzi 230zł za 1 jednostkę czy jakoś inaczej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednostkami ETF handluje się tak samo jak akcjami - można kupować i sprzedawać. Dokładnego sposobu wyceny nie znam, ale założenie jest takie, żeby wycena odzwierciedlała jak najwierniej wartość indeksu bazowego. Fundusze osiągają to utrzymując bliskie ideału proporcje akcji każdej spółki wchodzącej w skład indeksu oraz - w mniejszym stopniu - używając np. kontraktów terminowych lub opcji. Od strony technicznej wycena przebiega bardzo podobnie do zwykłych jednostek funduszy inwestycyjnych. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 4. Panie Michale,
  Czy w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych mBanku przy zakupie funduszu akcji, gdzie występuje opłata za zarządzanie też mBank dolicza opłatę za transakcję (0,39% wartości transakcji, min. 3zł). Jak to wygląda w rzeczywistości, czy można prosić o przykład w excelu jak wygląda zakup i sprzedaż np. funduszu akcji wraz z kosztami na podstawie SFI - taką symulację? Myślę, że dla większości osób jak i mnie będzie to wspaniała lekcja przed zainwestowaniem swoich finansów.
  Pozdrawiam
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W funduszach inwestycyjnych kupowanych przez Supermarket Funduszy Inwestycyjnych nie ma prowizji za transakcje (te są na rachunku maklerskim), nie ma też innych opłat za nabycie, konwersję i zbycie jednostek. Nie ma czego przedstawiać w Excelu - po prostu tych opłat nie ma. Jest tylko opłata za zarządzanie.

   Inaczej ma się sprawa w przypadku funduszy ETF kupowanych przez rachunek maklerski (nie Supermarket Funduszy Inwestycyjnych) - tam jest prowizja za każdą transakcję.

   Supermarket Funduszy Inwestycyjnych i rachunek maklerski to dwa różne narzędzia.

   Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
 5. ETF to rodzaj funduszu, który mimo wszystko ma też swoje własne opłaty za prowadzenie. Są one bardzo niskie, jednak istnieją. Co więcej mogą one wypłacać dywidenty z akcji, które wchodzą w skład funduszu.
  Jak obie te kwestia mają się do posiadanych przez Pana jednostek funduszu? Ponosi Pan owe opłaty za prowadzenie? Co z zysakmi z dywident?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy fundusz ma opłaty za zarządzanie, ETF na WIG20 pobiera 0,5% aktywów w skali roku, do niedawna dywidendy były wypłacane na konto, ale od ok. roku są reinwestowane w jednostki funduszu.

   Usuń
  2. tak, opłaty za zarządzanie są pewne a zyski z wzrostu wartości akcji tylko wirtualne. Każda próba realizacji zysku i sprzedaży większej ilości aktywów zakończy się spadkami. Oczywiście że dywidend nie należy wypłacać bo to są realne pieniądze najlepiej napędzić sztuczną bańkę spekulacyjną i powtórnie kupić te same akcje. I oto cały cud giełdowy - realne pieniądze zarabia makler a pozostali w większości tracą. Kto kiedy wpadł na taki dobry sposób naciągania ludzi??? Prawdziwy geniusz !!! Panie Michale czy już Pan zrozumiał jak to działa?

   Usuń
  3. Jest to na pewno jakiś punkt widzenia. Na szczęście nie ma żadnego przymusu inwestowania na giełdzie prywatnych pieniędzy - są lokaty bankowe, obligacje skarbowe, inwestycje we własny biznes. Nie widzę powodu fiksowania się na zarobkach branży finansowej i pogłębiania własnej frustracji - możliwości jest wiele i proszę wybrać coś, z czym czuje się Pan komfortowo. No właśnie, czy jest coś z czym czuje się Pan komfortowo jako długoterminową inwestycją (10-20 lat)? Pozdrawiam i czekam na konstruktywne pomysły.

   Usuń
  4. No cóż dobre pytanie Panie Michale. Większość inwestycji np. w giełdę, złoto, platynę, ropę, drewno to zwykłe oszustwa z których organizatorzy czerpią wielkie zyski i to powinni wiedzieć obywatele. Tak samo jak zakłady bukmacherskie - to organizator na nich wygrywa a nie przeciętny gracz. Ale w co dobrze inwestować to rzeczywiście trudne pytanie ponieważ realne inwestycje w kryzysie często nie przynoszą zwrotu - tak specyfika - najpierw musi być konsumpcja a potem inwestycja - tego nie rozumieją rządzący dławią konsumpcję i oczekują wielkich inwestycji. Natomiast każdy szef firmy Panu powie że inwestuje tam gdzie powiększa się zbyt (czyli rynek rośnie). Myślę, że dobrą opcją inwestycji są obligacje, może za nie Państwo wybuduje jakieś przedszkole, most, autostradę z pożytkiem dla społeczeństwa i z gwarantowanym zyskiem dla inwestora.

   Usuń
  5. Czyli jest Pan państwowcem oczekującym gwarancji dla swoich pieniędzy. I dobrze - jest to dla mnie jak najbardziej logiczne podejście i warto dostosować do niego nasze wybory - Pana aktywa powinny stanowić właśnie obligacje skarbowe (najlepiej kupowane nie przez fundusz, tylko bezpośrednio od skarbu państwa), gwarantowane do 100 tys euro przez państwo lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe. Dla wielu oszczędzających jest to optymalny zestaw.

   Osobiście też doceniam rolę państwa w wielu dziedzinach życia (np. wymiar sprawiedliwości, egzekucja sprawa, nawet służba zdrowia), ale nie wyobrażam sobie życia w kraju, które zakłada, że państwo rozwiąże za swoich obywateli każdy problem od poczatku do końca. Uważam też, że to prywatne firmy wypracowują najwięcej wartości, są bardziej innowacyjne i lepiej odpowiadają na potrzeby klientów, uzytkowników, itp. Mają olbrzymi potencjał do generowania zysków, a posiadanie ich akcji (np. przez fundusz ETF) może dać nam udział w zyskach i wzroście wartości samych akcji.

   To że branża finansowa wykorzystuje swoje przewagi nad drobnymi inwestorami jest dla mnie oczywiste. Dzieje się tak na wiele sposobów. Czy każdy drobny inwestor na giełdzie traci? Nie. Czy wszystko, co jest związane z rynkami finansowymi, to złodziejstwo? Nie. Czy są sposoby na rozsądne, strategiczne zarządzanie swoimi aktywami finansowymi, żeby wypracowywały więcej niż np. lokaty bankowe? Są.

   Moje podejście zakłada, że sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż wynika z takich agresywnych porównań typu inwestowanie to hazard, giełda to kasyno, ludzie z branży finansowej to złodzieje. Moim zdaniem takie nastawienie tylko nakręca frustrację i niczego konstruktywnego nie wnosi. Jeśli ludzie chcą ryzykownie inwestować, muszą podjąć wysiłek nauczenia się podstaw, zapoznania się z dostępnymi informacjami, patrzenia dalej niż tylko hasła reklamowe czy nagłówki prasowe. Jeśli podchodzą do inwestowania bez tego przygotowania, rzeczywiście uprawiają jakiś rodzaj hazadru - działają bez planu, na zasadzie może się uda, może się nie uda. Rzeczywiście bardziej prawdopodobne jest wtedy, że się nie uda

   Pozdrawiam, proszę wracać.

   Usuń
 6. Witam, jaką minimalną kwotę najlepiej zainwestować w ETFSP500-GPW ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, wartość jednej jednostki, dzisiaj ok. 55zł

   Usuń
  2. Myślałem, że ETFy mają odwzorowywać index. Sprawdziłem (na stronie bankier.pl) wykres dwóch rzeczy: indexu SP500 i funduszu opartego na SP500 (symbol ETFSP500). Zakres ustawionych dat dla obu wskaźników to od 2 stycznia 2014 do dzisiaj (22 luty 2016). Wykresy pokazują, że SP500 zarobił 11,00%, a ETFSP500 zarobił 39,98%. Skąd ta rozbieżność?

   pozdrawiam
   karol

   Usuń
  3. Wpływ umocnienia się dolara wobec złotówki. Indeks tego nie widzi. Fundusz jest wyceniany w złotówkach i widzi. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 7. Witam.
  Jestem początkującym inwestorem. Moje pytanie dotyczy zakupu jednostek ETF na WIG20, czy jak podam za niską cenę zakupu i zlecenie nie zostanie zrealizowane to czy pozostaje ono do realizacji na następne sesje, czy zostaje odrzucone i trzeba składać następne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, są różne rodzaje zleceń - jednosesyjne, do odwołania, itp. Można dzięki temu elastycznie ustawiać poziomy otwarcia i zamknięcia pozycji. Radzę zapoznać się z zasadami składania zleceń na Pana rachunku, zanim podejdzie Pan do pierwszej transakcji. Pozdrawiam, proszę wracać!

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja poproszę o aktualizację wpisu - mBank już dawno tak nie wygląda :-)

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?