niedziela, 26 sierpnia 2012

Jak oszczędzać na emeryturę – podsumowanie metod (infografika)

W lutym tego roku założyłem blog Moja Przyszła Emerytura. Byłem akurat w trakcie reinwestowania pieniędzy z kończących się lokat antybelkowych oraz przenosiłem swoje finanse do nowego banku. W rozmowach z doradcami uderzyły mnie dwie rzeczy – przewaga wiedzy, jaką mają nade mną, oraz sposób, w jaki tę przewagę wykorzystują, żeby sprzedać mi produkt i się ulotnić. Zdałem sobie sprawę, że muszę wiedzieć więcej – i to był bezpośredni powód założenia własnej strony o finansach.

Od tego momentu przyglądam się różnym sposobom oszczędzania i inwestowania, głównie długoterminowego – stąd wzięła się emerytura w nazwie bloga. Prawdziwym celem jest jednak uporządkowanie własnych finansów oraz zapewnienie bezpieczeństwa finansowego sobie i najbliższym już dzisiaj. Poniżej podsumowuję jednym obrazkiem, czego się nauczyłem.

Jak oszczędzać i inwestować na emeryturę?

Podzieliłem to zestawienie na trzy części:

2. tradycyjne inwestycje

Bezpieczne lokaty kapitału, czyli takie przy których ryzyko straty jest bliskie zera lub bardzo małe. Do tej grupy należą przede wszystkim gwarantowane lokaty bankowe oraz rachunki oszczędnościowe. To ulubione sposoby lokowania kapitału w Polsce (zobacz infografikę poniżej) – nie ukrywam, że moim celem jest wyjście poza ten schemat. Poza tym są tu też obligacje skarbowe, lokaty strukturyzowane, fundusze pieniężne oraz polisolokaty (choć te ostatnie nie mają gwarancji BFG).

Tradycyjne inwestycje to te związane z rynkiem kapitałowym – tu można stracić, jeśli podejmiemy złe decyzje, ale poziomy i rodzaje ryzyka bardzo się różnią. Do tej grupy należą fundusze inwestycyjne, akcje, fundusze ETF, obligacje korporacyjne, plany systematycznego oszczędzania, ubezpieczenia z funduszem kapitałowym oraz certyfikaty inwestycyjne.

Inwestycje alternatywne to lokowanie kapitału poza tradycyjnym rynkiem kapitałowym. To obszerna kategoria, do której można zapisać między innymi tworzenie własnych biznesów, inwestycję w nieruchomości, sztukę, złoto i inne metale szlachetne, trunki, antyki czy domeny internetowe. Krótko mówiąc, we wszystko, co może nabrać z czasem większej wartości i jest sprzedawalne.

Skopiuj kod i użyj tej infografiki na swojej stronie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty sądzisz?