wtorek, 25 września 2012

Ranking IKZE 2012

IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, to dostępny od stycznia 2012r. sposób na oszczędzanie w ramach tzw. trzeciego filaru. To trzeci obok IKE oraz PPE kanał dodatkowego, nieobowiązkowego odkładania na emeryturę stworzony przez państwo. Największą zachętą do oszczędzania w ten sposób jest możliwość odpisania oszczędności od podstawy opodatkowania. To pozwoli nam odroczyć (co roku) płatność części podatku dochodowego w odległą przyszłość.

Pod koniec 2015 roku stworzyłem przegląd dostępnych na rynku umów o IKZE i IKE oraz kompleksowy ranking IKZE i IKE.

Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym DM BDMPod koniec 2015 podsumowałem wyniki tej inwestycjiIKE prowadzę w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (moje szczegółowe wyniki do końca 2015), gdzie można założyć również dobre IKZE.

Rynek IKZE dopiero nabiera rozpędu. Rozwiązanie zaczyna oferować coraz więcej instytucji finansowych. Jest powód, żeby stworzyć ranking IKZE 2012.

Jak powstał ten ranking? Na jakich zasadach się opiera?

ranking IKZE 2012
Jest pewna trudność w konstruowaniu rankingu IKZE. Polega ona na tym, że ten typ konta mogą oferować różne instytucje na bardzo różnych warunkach. Jest to tylko płaszcz, który tak naprawdę przykrywa np. produkt ubezpieczeniowy, fundusze inwestycyjne czy rachunek maklerski. Z tego powodu jest to trochę porównywanie zupełnie różnych instrumentów finansowych.

Nie do końca rozumiesz IKZE? Bez paniki. Przeczytaj zasady IKZE, porównanie IKE i IKZE oraz wady i zalety IKZE.

Jaki można znaleźć wspólny mianownik między indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego? Na pewno koszty – za otwarcie konta, za prowadzenie, za kolejne składki. Tutaj im mniejsze opłaty, tym korzystniej dla oszczędzającego na przyszłą emeryturę. Druga rzecz to poziom ryzyka, który przejmuje na siebie oszczędzający – może się on zasadniczo różnić pomiędzy gwarantowanym depozytem bankowym a rachunkiem inwestycyjnym do handlowania na giełdzie.

Nie jest jednak tak, że im większe ryzyko, tym gorzej dla każdego. Tu dochodzą także nasze umiejętności inwestycyjne oraz gotowość do ponoszenia ryzyka dla zwiększenia potencjalnych zysków. Jeśli potrafimy inwestować na giełdzie, IKZE w rachunku maklerskim czy funduszach inwestycyjnych wcale nie jest narzędziem ryzykownym.

Dlatego podzieliłem ten ranking IKZE 2012 na dwie części:

A) dla aktywnych inwestorów z większą tolerancją na ryzyko inwestycyjne oraz wiedzą niezbędną do samodzielnego inwestowania,

B) dla biernych inwestorów, których najbardziej interesuje bezpieczeństwo i stabilność oszczędności.

Ranking IKZE 2012 dla aktywnych inwestorów

Najlepszy wybór dla bardziej zaawansowanych inwestorów to IKZE w rachunku maklerskim. Nie jest ono obciążone żadnymi dodatkowymi kosztami w stosunku do normalnego rachunku maklerskiego, ma również te same funkcjonalności – możemy handlować akcjami, obligacjami czy jednostkami funduszy ETF. Giełda daje olbrzymi potencjał wzrostu wartości naszej składki, szczególnie w długim terminie, ale zawsze powinniśmy pamiętać o ryzyku utraty wartości naszych oszczędności przy tej formie inwestowania.

W tej chwili rachunek maklerski IKZE oferują:

2. Biuro maklerskie banku PBS

Oba konta mają bardzo podobne parametry, w PBS zapłacimy o 0,01% niższą prowizję za zakup lub sprzedaż akcji.

Inne rozwiązanie dla zaawansowanego inwestora, szczególnie mniej obeznanego z giełdą papierów wartościowych, to IKZE w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Tu niestety zaczynają się komplikacje po stronie opłat i kosztów. Towarzystwa mogą kazać nam płacić (w różnych kombinacjach) za:

- otwarcie konta (bezpośrednio w towarzystwach lub online – najczęściej za darmo),
- prowadzenie konta,
- opłata procentowa od każdej składki,
- zakup i sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych (opłaty manipulacyjne),
- zawsze płacimy też ukrytą w wynikach opłatę za zarządzanie

Druga komplikacja polega na konstrukcji konta IKZE z funduszami inwestycyjnymi. Mamy tu do wyboru kilka modeli – gotową strategię lub własny portfel kilku subfunduszy, którym sami zarządzamy. Nie każde towarzystwo ma w ofercie oba warianty. To od nas zależy, który najlepiej pasuje do naszych potrzeb.

W tej chwili IKZE w funduszach inwestycyjnych oferuje 9 towarzystw (kolejność przypadkowa):

1. Legg Mason TFI
2. KBC TFI (Kredyt Bank)
3. Amplico TFI
4. TFI SKOK
5. Union Investment TFI
6. Pioneer Pekao TFI
7. PKO TFI
8. TFI Allianz
9. TFI BNP Paribas

Ranking IKZE 2012 dla biernych inwestorów

Absolutnym hitem dla inwestorów szukających prostoty i bezpieczeństwa kapitału byłaby oferta Deutsche Bank. Proponuje on gwarantowany rachunek oszczędnościowy (oprocentowanie stałe 6% lub zmienne 2% ponad inflację w skali roku przez 10 lat).

Niestety tylko jako bonus dla tych, którzy wykupią za pośrednictwem banku inny popularny produkt oszczędnościowo-emerytalny – ubezpieczenie z funduszem kapitałowym Generali. Taka piętrowa konstrukcja tego IKZE zdecydowanie obniża jego atrakcyjność, chyba że chcemy dodatkowo oszczędzać za pomocą polisy inwestycyjnej. To jednak drogie rozwiązanie.

Jeśli nie IKZE w banku to co? Wydaje się, że niezłym rozwiązaniem jest założenie IKZE z funduszami inwestycyjnymi, ale pamiętanie przy tym o dwóch rzeczach:

a) wybraniu oferty o możliwie najniższych opłatach (nieźle wyglądają tu np. LeggMason czy KBC),
b) wybraniu odpowiedniego dla siebie portfela inwestycyjnego, a nie zdawaniu się na przypadek (to szczególnie ważne, jeśli nie planujemy aktywnie interesować się inwestycją, zarządzać nią, tylko do niej dopłacać)

Co jeśli nie towarzystwa funduszy inwestycyjnych? Są jeszcze dwie możliwości – konto w powszechnym towarzystwie emerytalnym (to one zarządzają OFE, drugim filarem) lub u ubezpieczyciela.

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, to właśnie w tych dwóch instytucjach Polacy założyli najwięcej indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (większość stoi pusta, zero składek). Jest to dla mnie niepojęty rozwój wydarzeń (może ktoś mi wyjaśni? - zapraszam do komentowania) - tego typu IKZE są obarczone najwyższymi opłatami, a w przypadku firm ubezpieczeniowych są na dodatek super skomplikowane, ponieważ dokładają one jakiś pierwiastek ubezpieczenia ochronnego.

Z czystej ciekawości spotkałem się kiedyś z doradcą w firmie Allianz, żeby porozmawiać o ich ofercie IKZE. To było jedno z najgorszych spotkań tego typu, jakie odbyłem z prostego powodu – nikt nie potrafił mi wytłumaczyć, jak działa ich produkt. Próbowało dwóch doradców, ale skończyło się na tym, że zaczęli opowiadać o zupełnie innym rozwiązaniu, które najwyraźniej mieli lepiej przećwiczone.

Jeśli nie rozumieją tego doradcy i sprzedawcy, na pewno nie zrozumie tego klient. Nie ma się po co tym zajmować.

IKZE w formie ubezpieczenia oferują (kolejność alfabetyczna) następujący ubezpieczyciele:

1. Allianz
2. Aviva
3. Axa
4. Compensa
5. ING
6. Pramerica
7. PZU

Jeśli chodzi o IKZE prowadzone przez powszechne towarzystwa emerytalne, tu sprawa jest na pewno trochę mniej skomplikowana (nie ma ubezpieczeń), ale koszty raczej wysokie. Większość firm założy nam IKZE za darmo, ale potem obciąży stałą opłatą za zarządzanie (do 3,5% wartości oszczędności na koncie rocznie), a także opłatą od każdej naszej wpłaty na IKZE (podobny mechanizm działa na OFE).

To dużo, ale w zamian otrzymujemy bardzo konserwatywnie zarządzany fundusz, który wynikami powinien zbliżać się do wyników OFE. To niezłe rozwiązanie dla inwestorów szukających spokoju i bezpieczeństwa.

IKZE w formie dobrowolnego funduszu emerytalnego oferują następujące powszechne towarzystwa emerytalne (alfabetycznie):

1. PTE Allianz
2. Amplico PTE
3. ING PTE
4. Nordea PTE
5. Pocztylion-Arka PTE
6. PKO BR Bankowy PTE

12 komentarzy:

 1. Dzięki za ciekawy wpis.

  Więcej informacji na temat konta IKZE w DM BPS można znaleźć tutaj.
  Wybieram się do nich porozmawiać o tej ofercie i być może założyć IKZE w formie rachunku maklerskiego.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm sens zakładania IKZE widzę tylko w przypadku gdy wchodzi się w II próg podatkowy. Inaczej nie ma sensu wpłacania na IKZE gdyż efekt w postaci wpłat na IKE bedzie identyczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno II próg podatkowy obecnie zwiększa prawdopodobieństwo, że w momencie wpłaty będziemy je płacić według niższego progu. Ale to przecież też nie jest pewne. No słabo wymyślili tą całą konstrukcję, bardzo słabo. Skomplikowana, ryzykowna, jeśli zmienią się stawki podatków na naszą niekorzyść. Warto dokładnie ocenić, czy to nam w ogóle potrzebne. Ja się zdecydowałem, ale absolutnie nikogo nie namawiam.

   Usuń
  2. Identyczny czy nie, mając już IKE można założyć dodatkowo IKZE i dodatkowo oszczędzać na przyszłość.
   Jedynym zagrożeniem dla IKZE jakie dostrzegam, jest możliwość wpadnięcia w wyższy próg podatkowy przy zwrocie/wypłacie. Dlatego, moim zdaniem, trzeba monitorować stan tego konta i w odpowiednim momencie się z niego wymiksować.

   Usuń
  3. Lepiej bym tego nie ujął. Mam dokładnie takie samo nastawienie.

   Usuń
 3. Proponuję wziąć pod lupe ing pte. wpisowe 80zł i 2% rocznie za zarządzanie. Moim zdaniem nieźle

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie. Osobiście raczej pozostane przy maklerskim BDM, ale uważam, że PTE to jedno z lepszych rozwiązań dla mniej aktywnych inwestorów szukających spokojnej przystani dla swoich pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Można uzupełnić ranknkig odnosnie IKZE w DM: brakuje DM BOŚ http://bossa.pl/oferta/IKE/ i DM Millenium http://www.millenniumdm.pl/static/of_ikze.html?poziome=OFERT&mlnr=7

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziwna relatywna popularność IKZE (i IKE) w "wykonaniu" firm ubezpieczeniowych wynika jak mi się wydaje ze słabego poziomu wiedzy finansowej w społeczeństwie. Konkretnie chodzi o to, że gdy pierwszy raz pojawił się osławiony termin "trzeci filar", wymyśliły go właśnie firmy ubezpieczeniowe (nie było wtedy jeszcze IKE i IKZE, nie było trzeciego filaru w akcjach, funduszach, lokatach, był tylko ten produkt firm ubezpieczeniowych czyli część kapitałowa plus ubezpieczenie). First cut is the deepest więc tak już zostało w głowach pokaźnego procentu ludzi tj. chcę trzeci filar = kontaktuję się z firmą ubezpieczeniową:)).
  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dzięki za trafny komentarz - przy okazji przypomniał mi się przebój Sheryl Crow http://www.youtube.com/watch?v=KA3ejdkS_v0. Pozdrawiam, prosze wracać!

   Usuń
  2. po stokroć TAK. Sama jestem "ofiarą" takiego myślenia. Ale w związku z tym, że mam własną firmę, jakaś ochrona ubezpieczeniowa i tak mi się przyda, a ta w ING nie wygląda najgorzej. W momencie kiedy zdecydowałam się na IKE/IKZE doznałam olśnienia, że tego typu produkty są dostępne poza firmami ubezpieczeniowymi. W momencie olśnienia uznałam, że może lepiej zrezygnować z tej hybrydy ubezpieczeniowo-kapitałowej, ale doszłam do wniosku, że to nie są duże koszty a ja mam spokój. Za to teraz staram się jak najlepiej wybrać IKE/IKZE :) Do emerytury jeszcze 40lat i ja akurat zdecyduję się na produkt z gotowym portfelem, bo ja jestem z tych co "szukają spokojnej przystani" ;) Pozdrawiam i dzięki za pracę jaką wkładasz w edukowanie społeczeństwa.

   Usuń
 7. po stokroć TAK. Sama jestem "ofiarą" takiego myślenia. Ale w związku z tym, że mam własną firmę, jakaś ochrona ubezpieczeniowa i tak mi się przyda, a ta w ING nie wygląda najgorzej. W momencie kiedy zdecydowałam się na IKE/IKZE doznałam olśnienia, że tego typu produkty są dostępne poza firmami ubezpieczeniowymi. W momencie olśnienia uznałam, że może lepiej zrezygnować z tej hybrydy ubezpieczeniowo-kapitałowej, ale doszłam do wniosku, że to nie są duże koszty a ja mam spokój. Za to teraz staram się jak najlepiej wybrać IKE/IKZE :) Do emerytury jeszcze 40lat i ja akurat zdecyduję się na produkt z gotowym portfelem, bo ja jestem z tych co "szukają spokojnej przystani" ;) Pozdrawiam i dzięki za pracę jaką wkładasz w edukowanie społeczeństwa.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?