czwartek, 31 maja 2012

Ranking IKE w bankach 2012

Ranking bankowych IKE z 2013 roku można znaleźć w tym zestawieniu. Ten ranking dotyczy roku 2012 i oferty przedstawione na tej stronie nie są już aktualne.

Ten ranking IKE składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdują się oferty niepowiązane z innymi produktami - czysty rachunek oszczędnościowy (lokata) w formie indywidualnego konta emerytalnego. W ich przypadku najważniejsza jest wysokość oprocentowania. Inną istotną informacją jest to, czy jest to oprocentowanie zmienne, czy stałe.

Jako osobną kategorię warto potraktować bankowe IKE powiązane z planami systematycznego oszczędzania. Zmienia to co najmniej dwa ważne parametry konta. Po pierwsze, banki są wtedy skłonne zapłacić więcej za nasze oszczędności przez z góry określony okres (np. oprocentowanie stałe na 5-10 lat). Po drugie, musimy liczyć się z koniecznością kupienia tzw. polisy inwestycyjnej - popularnego, choć drogiego produktu oszczędnościowego.


1. Bankowe IKE ranking (oferty niepowiązane)

W najlepszej sytuacji są obecnie mieszkańcy Sokołowa, Wołomina i okolic. Dlaczego? Bo mieszczące się tam banki spółdzielcze PBS Sokołów oraz Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa dają zdecydowanie najwyższe oprocentowanie depozytów IKE na rynku – 7.5% w stosunku rocznym. Jest to oprocentowanie zmienne, ale oba banki mają już pewną historię wysokich odsetek dla oszczędzających. Chyba nie ma się co bać, że zmieni się to z dnia na dzień. A nawet jeśli, pamiętajmy, że konto IKE można łatwo przenieść.

Oprocentowanie na ofertach niepowiązanych w bankach komercyjnych zaczyna się na poziomie o ponad 2% niższym. Getin Bank proponuje 5,27%, a IdeaBank 5,15% (oba banki z grupy Getin Leszka Czarneckiego). To, co wyróżnia je spośród konkurencji, to gwarancja niezmienności tego oprocentowania przez najbliższe 5 lat.

Kolejny bank w rankingu IKE to Millennium. Od wielu lat jest dość aktywny na rynku indywidualnych kont emerytalnych. W tej chwili jest gotów zapłacić 5% za nasze oszczędności na emeryturę – jest to oprocentowanie zmienne.

0,5% mniej dostaniemy w mBanku oraz multiBanku, które należą do tego samego właściciela – Grupy BRE. To również stawka zmienna. Na tym pułapie zaczynają się – moim zdaniem – oferty mało i bardzo mało atrakcyjne. Banki same o tym dobrze wiedzą i nawet specjalnie nie promują tych produktów, a szczegółowe informacje są ukryte gdzieś w odmętach ich stron internetowych.

Zupełna mizeria na IKE w rachunku oszczędnościowym (lokacie) występuje w PBS (4%), BGŻ (4%), PKO PB (3%) oraz 2,8% (BNP Paribas).

IKE ranking

2. Ranking IKE w bankach (oferty powiązane)

Ostatnie miesiące, szczególnie po uszczelnieniu podatku od zysków kapitałowych, przyniosły ofensywę banków w zakresie IKE powiązanych z planami systematycznego oszczędzania. Dzięki tej konstrukcji mogą one zaoferować wyższe zyski na lokatach, ponieważ damy im zarobić na sprzedaży polis inwestycyjnych, np. Skandia, Axa, Generali, OpenLife czy Aegon lub innych produktów inwestycyjnych. Dwóch graczy było tu szczególnie aktywnych – firmy z grupy Getin Leszka Czarneckiego oraz Deutsche Bank ze swoją kampanią niemiecka emerytura.

Wysokość oprocentowania naszego indywidualnego konta emerytalnego uzależniona jest od tego, jak duże składki płacimy w planie inwestycyjnym. Poza tym oferty są regularnie modyfikowane i ograniczone w czasie, dlatego nie gwarantuję, że oferty opisane poniżej będą jutro aktualne.

Co mamy do wyboru?

Rachunek IKE oprocentowany na 5,67% gwarantowane przez 5 lat w Getin Bank, jeśli założymy w nim konto i będziemy z niego aktywnie korzystać.

Oprocentowanie depozytów 6% lub 2% ponad inflację przez 10 lat w Deutsche Bank, jeśli skorzystamy z jednego z planów regularnego oszczędzania w ramach tzw. dbEmerytura. Tutaj szczegóły oferty.

Oprocentowanie indywidualnego konta emerytalnego przez 10 lat na 6,48% - 9% w różnych odnogach grupy Getin Bank (Getin, IdeaBank, Home Broker, TaxCare) w zależności od wysokości składki na plan inwestycyjny oraz aktualnej oferty tych instytucji. Tutaj przykład w Idea Banku.

Na pytanie, czy warto skusić się na tak wysokie gwarantowane oprocentowanie w zamian za kupno długoterminowego, drogiego i dość skomplikowanego produktu oszczędnościowo-inwestycyjnego, musimy odpowiedzieć sobie sami. Na blogu wielokrotnie pisałem o kosztach, ryzykach oraz zaletach takich rozwiązań.

Bardzo atrakcyjną alternatywą dla IKE w bankach jest IKE obligacje skarbowe, które chyba wygrałoby ten ranking IKE, gdyby grało w tej kategorii. Niestety w tym roku widzieliśmy na obligacjach emerytalnych stopniowy spadek oprocentowania, z 6,5% w pierwszym roku jeszcze w kwietniu do 5,8% w październiku. Przez kolejne 9 lat będziemy zarabiać na tej partii obligacji 2,5% ponad inflację (do niedawna 2,75%).

Szukasz informacji na temat trzeciego filaru w 2012r? Koniecznie przeczytaj ten przewodnik po metodach i ofertach, ranking IKZE oraz analizę, czy warto oszczędzać w trzecim filarze w 2012r.

Koniecznie zapisz się na darmowy, e-mailowy tygodnik Moja Przyszła Emerytura - tutaj więcej informacji.

9 komentarzy:

 1. ostrzegam przed otwieraniem konta IKE w Idea Banku. Obiecują wszystko a potem jest inaczej, czytajcie co wam dają do podpisu - bo co innego mówią a co innego jest ,
  Szczególnie Oddział w Gdyni - tam oszukują i nabierają. Podpisałem a teraz nie mogę się wycofać nie chcą ogóle rozmawiać. Aby złapać kenta. Tylko nie w IDEA BANKU !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę opisać swoją sytuację w szczegółach - myślę, że nie tylko jak chciałbym dowiedzieć się więcej o tym, jak Pana potraktowali w Idea Banku.

   Usuń
 2. Nie wiem czy ten wpis był później aktualizowany na blogu, w każdym razie na dzień 27.10.2013r. najlepsze IKE bankowe w sk banku (SBRziR) jest na 6,40 % netto, a pbs sokołów daje 5,25 % netto. z17 (z17@gazeta.pl)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam - nie wykonuję bieżącej aktualizacji wszystkich ofert IKE na lokatach, bo musiałbym się zajmować tylko tym, ale raz w roku przygotowuję aktualne zestawienie - tutaj ranking IKE w bankach w 2013.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda że prowadzący nie aktualizuje oprocentowania.To lepiej wyrzucić tabelę niż publikować nieprawdziwe dane. Chyba zrezygnuję z newslettera, bo interesuje mnie ze względu na wiek tylko IKE w banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dane są prawdziwe na dzień ich publikacji - jeśli szanowny czytający nie zauważył, to ośmielam się zwrócić uwagę, że jest to artykuł z 2012 roku. Od tego czasu oferta banków, stopy procentowe, inflacja i wiele innych czynników się zmieniło. One są w ciągłym ruchu i nawet stado małp nie byłoby w stanie "aktualizować" każdy artykuł na tej stronie.

   Za to jeśli szanowny czytający jest tak bardzo zainteresowany aktualną ofertą banków, może mógł zadać sobie choć odrobinę trudu znalezienia na tej stronie rankingu z 2013, który jest trochę bardziej aktualny?

   Cóż, prawdopodobnie jakoś przeżyję utratę tak bardzo konstruktywnego czytelnika - proszę się śmiało wypisywać z newslettera.

   Usuń
 5. Panie Michale. Interesuję się zagadnieniem, chciałbym wykupić sobie i żonie IKE ale do końca nie jestem pewny metody. Chodzi o to że składki nie były by porywające ( może do 100 zł) a mamy po 40 lat. To daje ok. 25 lat oszczędzania, myślałem aby jedno konto otworzyc w PKO ( jako IKE oszczedności bez ryzyka) a drugie w innym banku lub towarzystwie aby inwestować ( np. 50 procent w oszczedności a pozostałe w akcje czy obligaje SP ...). Jakie produkty by Pan polecił ? Zaznaczam że moje KE moglo by się skończyć w wieku 55 lat - mam perspektywy na szybszą emeryturę z racji zawodu, więc zależy mi na większym zysku w szybszym okresie...Bedę wdzięczny za sugestie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o IKE w banku, w tej chwili podoba mi się oferta Millennium Banku (4% w skali roku z roczną kapitalizacją). Jeśli chodzi o IKE w ryzykowniejszych aktywach, w prawym pasku bocznym polecam fundusze jednego z towarzystw - można zacząć od małych kwot i w Millennium i w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 6. Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?