piątek, 2 listopada 2012

Informacje o obligacjach korporacyjnych – kompletny przewodnik po źródłach

Gdzie znaleźć podstawowe, darmowe informacje o obligacjach korporacyjnych? Zanim zainwestujemy nasze pieniądze w jakąkolwiek klasę aktywów czy instrument finansowy, naszym obowiązkiem jest dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Z jednej strony chodzi o to, żeby zrozumieć najważniejsze pojęcia – nie znając mechanizmu działania, przeznaczenia czy ryzyka związanego z danym narzędziem, działamy trochę po omacku. Z drugiej strony warto porządkować źródła informacji o różnych produktach finansowych, żeby potem w każdej chwili mieć do nich ułatwiony dostęp.

Gdzie znajdziemy przydatne informacje o obligacjach korporacyjnych? Jeśli przymierzasz się do inwestycji w dług przedsiębiorstw lub wejścia na rynek Catalyst, ale wciąż brakuje ci teoretycznej i praktycznej wiedzy, przejrzyj moją listę darmowych źródeł. Naprawdę warto!

Najważniejsze źródła informacji o obligacjach przedsiębiorstw

1. Przewodniki i materiały edukacyjne dla inwestorów

przewodnik obligacje korporacyjne
Na początek warto sięgnąć do darmowych przewodników i materiałów edukacyjnych dla inwestorów. Rynek obligacji korporacyjnych w Polsce jest młody, więc zapotrzebowanie na tego typu publikacje jest naprawdę duże. Papiery dłużne to znacznie bardziej złożony instrument niż np. lokaty bankowe – jest co opisywać i tłumaczyć.

Ponad 40-stronnicowe podsumowanie rynku obligacji Catalyst znajdziemy na oficjalnej stronie tego parkietu. Zawiera ono wytłumaczenie podstawowych terminów (np. dzień ustalania praw do odsetek, cena czysta, cena brudna, rentowność), charakterystykę różnych typów obligacji, schemat działania rynku, szczegółowy opis wszystkich ryzyk (z przykładami), informacje o opodatkowaniu oraz wiele więcej.

Jest napisany przystępnym językiem, mimo że materia nie jest najprostsza. Za szczególnie przydatne dla początkujących inwestorów uważam klarowne porównanie obligacji korporacyjnych z innymi aktywami finansowymi, np. lokatami, akcjami czy obligacjami skarbowymi.


Inny wartościowy poradnik znajdziemy na stronie Akcjonariat Obywatelski. Jest to projekt edukacyjny mający zachęcać drobnych inwestorów do większego zaangażowania się w rynek kapitałowy. Na stronie znajdziemy mnóstwo darmowych publikacji i innych inicjatyw, włącznie z darmowymi szkoleniami.

Dla wszystkich zainteresowanych obligacjami korporacyjnymi warto polecić darmową książkę Obligacje i Akcje profesora Krzysztofa Jajugi. Została wydana pod auspicjami Komisji Nadzoru Finansowego i jest niezłym wprowadzeniem w tematykę tych dwóch podstawowych instrumentów rynku finansowego. Nie jest to najlżejsza lektura, ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.


Trochę więcej informacji praktycznych ma inny poradnik stworzony przez Giełdę Papierów Wartościowych. Treść w sporej części pokrywa się z poprzednimi publikacjami, ale jest podana w bardziej skrótowej i przyjaznej dla czytelnika formie. Z ciekawszych dodatków, warto zwrócić uwagę na sekcję opisującą system oceniania obligacji przedsiębiorstw (tzw. rating). Jest to jeden ze sposobów podejmowania decyzji o tym, czy inwestować w daną spółkę czy nie. W poradniku znajdziemy też trochę technicznych wskazówek związanych między innymi ze składaniem zleceń.


2. Portale branżowe

GPWCatalyst.pl to oficjalny serwis informacyjny rynku Catalyst. Znajdziemy na nim informacje prasowe dotyczące poszczególnych emisji oraz inne aktualności, dokumenty emisyjne, bieżące notowania, ratingi czy regulacje prawne dla tego rynku.


Na Obligacje.pl znajdziemy podstawowe informacje z rynku, trochę materiałów edukacyjnych oraz komentarze o sytuacji w branży. Korzystając z serwisu warto zwrócić uwagę na to, że wiele treści ma charakter promocyjny. Warto być krytycznym.


Serwis CorporateBonds.pl to kolejny portal branżowy zbierający dane rynkowe, analizy i komentarze. Szczególnie interesująca jest sekcja z wywiadami i felietonami, które mogą pomóc początkującym inwestorom oswoić się z rynkiem obligacji korporacyjnych.


3. Inne

Bardzo treściwą sekcję o obligacjach korporacyjnych ma portal giełdowy StockWatch.pl – znajdziemy tam przede wszystkim narzędzia inwestycyjne (np. kalkulator odsetek od obligacji korporacyjnych) oraz najważniejsze wskaźniki dla inwestorów (np. rentowność). Oprócz tego jest sporo materiałów edukacyjnych oraz forum dyskusyjne, na którym redaktorzy portalu wyjaśniają zawiłości inwestowania w dług przedsiębiorstw. To tam zrozumiałem na przykład, w jaki sposób opodatkowane są transakcje sprzedaży / kupna oraz odsetki na rynku Catalyst – a jest to dość skomplikowane.


Warto również zaglądać na blogi finansowe. Sporo podstawowych informacji o inwestowaniu w obligacje korporacyjne znajdziemy na stronie Polak potrafi – są tam między innymi wyczerpujące artykuły o obligacjach bankowych. Ten sam autor prowadzi inny blog poświęcony w całości długowi korporacyjnemu – Arkana Obligacji.

O obligacjach korporacyjnych pisałem również na Moja Przyszła Emerytura, między innymi o podstawowych zasadach inwestowania, o ryzyku oraz różnych sposobach nabycia długu przedsiębiorstw.

1 komentarz:

  1. podane linki to absolutne MUST READ dla każdego zainteresowanego obligacjami korporacyjnymi....

    też je mam w ulubionych... :)

    OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?