czwartek, 3 stycznia 2013

Limit wpłat na IKZE 2013 i co z nim zrobić?

Jaki jest limit wpłat na IKZE w 2013r? O ile w przypadku IKE odpowiedź jest prosta i jednakowa dla wszystkich – 11 139zł, o tyle w przypadku indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego limit jest dla każdego inny.

Znamy za to równanie, za pomocą którego można obliczyć nasz indywidualny limit wpłat na IKZE. Jest to 4% rocznych zarobków brutto, od których odprowadziliśmy tzw. ZUS w 2012r. (mówiąc językiem urzędowym: 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne za rok poprzedzający składkę na IKZE). Niezbyt jasne? Tutaj bardziej szczegółowy opis zasad oszczędzania na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Mnie najbardziej interesuje limit wpłat na IKZE w 2013r. dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, ale obliczam w tym artykule także górny limit wpłat w tym roku oraz trzy inne scenariusze. Zdradzam też swoje plany związane z moim indywidualnym kontem zabezpieczenia emerytalnego.

Jak obliczyć limit wpłat na IKZE w 2013r.?

jaki jest limit wpłat na IKZE 2013
Krótkie przypomnienie: indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to młodszy brat IKE. Możemy na nich oszczędzać na dodatkową emeryturę w ramach tzw. trzeciego filaru od 2012r.

Najważniejszą korzyścią z tej formy oszczędzania jest możliwość odpisania rocznej składki od podstawy opodatkowania – co obniża nasz podatek dochodowy. Pieniądze są również zwolnione z podatku Belki. Ale bez euforii – w momencie wypłacania swoich oszczędności (bez względu na wiek) będą one podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym według obowiązujących wtedy stawek (których zresztą dzisiaj nikt nie zna).


Jeśli chodzi o limit wpłat w danym roku na IKZE zależy on od naszych „ozusowanych” zarobków w poprzednim roku.

Możemy w ten sposób odłożyć na dodatkową emeryturę 4% naszych rocznych zarobków brutto.

Jest też górny limit dla wszystkich, który wynosi 4% tzw. kwoty rocznego ograniczenia składki.

Przyznaję, że te zasady są totalnie zagmatwane i nieintuicyjne. Nie jestem specem od księgowości i spraw płacowych i za każdym razem, kiedy to opisuję, wracam do źródeł, żeby się nie pomylić. Autorzy tego mechanizmu zasługują na wyrzuty sumienia, że stworzyli kompletnego Frankensteina nie wiadomo dla kogo.


Jaki jest limit wpłat na IKZE w 2013r.?

Zacznijmy od górnego limitu dla wszystkich. Żeby go obliczyć potrzebujemy kwoty rocznego ograniczenia składki w 2012r. Zaglądamy na strony ZUS i już wiemy: 105 780zł. Kto zarabia rocznie powyżej tej kwoty, nie płaci od nadwyżki składek ZUS. A składka IKZE obliczana jest od zarobków obciążonych ZUS. Dlatego górny limit wpłat na IKZE w 2013r. to:

4% x 105 780, co daje 4231,20zł – taka jest maksymalna kwota wpłat na IKZE w 2013r. dla najlepiej zarabiających. Dla przypomnienia górny limit wpłat w 2012r. to 4030,80zł (czyli 200,40zł mniej).

Limit wpłat na IZKE w 2013r. dla przedsiębiorców

Prowadzę własną działalność gospodarczą i opłacam składki ZUS na innych zasadach. Muszę zapłacić co miesiąc składkę liczoną od tzw. minimalnej podstawy wymiaru składki, a nie od moich realnych zarobków w danym miesiącu. W 2012r. wynosiła ona 2 115,60zł.

W praktyce oznacza to, że dla ZUS zarabiałem w 2012r. co miesiąc 2 115,60zł brutto.

Na skutek tego mój limit wpłat na IKZE jest liczony od tej kwoty, co daje 1015,48zł. Jak do tego doszedłem? 2115,60zł x 12 miesięcy x 4% = 1015,48zł – i tyle wynosi limit wpłat na IKZE w 2013r. dla przedsiębiorców z najniższą składką na ZUS. Dla przypomnienia w 2012r. mogłem wpłacić na swoje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego 967,39zł

Kwota wpłat na IKZE dla zarobków 3000zł, 5000zł i 8000zł brutto

Wzór będzie zawsze taki sam – nasze roczne zarobki, od których odprowadziliśmy składkę emerytalną razy 4%. Gdzie szukać informacji o zarobkach? W swoim rozliczeniu PIT za poprzedni rok lub drukach, który otrzymujemy co miesiąc z działu płac.

Dla kogoś zarabiającego 3000zł brutto miesięcznie, górny limit wpłat na IKZE to 1440zł.

Dla zarabiającego 5000zł brutto miesięcznie to 2400zł.

Dla zarabiającego 8000zł brutto miesięcznie to 3840zł.

Co zrobić z limitem wpłat na IKZE w 2013r.?

Warto cieszyć się z ulgi podatkowej, którą osiągniemy dzięki oszczędzaniu na IKZE (18 lub 32% składki w zależności od progu podatkowego, w którym skończyliśmy poprzedni rok), ale najważniejsze jest w gruncie rzeczy, co teraz zrobimy z naszym ioszczędnościami.

Co mamy do wyboru? Pięć bardzo różnych możliwości:
 • IKZE rachunek oszczędnościowy / lokata
 • IKZE fundusze inwestycyjne
 • IKZE rachunek maklerski
 • IKZE ubezpieczenie z funduszem kapitałowym
 • IKZE dobrowolny fundusz emerytalny (te same firmy co OFE)
Od tego, co wybierzemy, zależą takie kluczowe parametry jak koszty oszczędzania, potencjał zysku, ryzyko utraty wartości naszych oszczędności czy konieczność aktywnego zarządzania pieniędzmi. To bardzo osobista decyzja.

Tutaj przeczytasz porównanie ofert IKZE, a tutaj mój osobisty ranking IKZE w 2012r.

Jeśli chodzi o mnie, w czerwcu 2012r. założyłem indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w formie rachunku maklerskiego w biurze BDM (tutaj szczegóły oferty) i zainwestowałem natychmiast całość składki za 2012r. w fundusz ETF na WIG20.

ile mogę wpłacić na IKZE w 2013 - rachunek maklerski IKZE BDM
widok pulpitu inwestora w rachunku maklerskim IKZE w BDM
Na dzień dzisiejszy inwestycja daje zysk na poziomie ok. 20%, ale bez euforii – giełda jest zmienna i równie dobrze w następnym roku mogę zobaczyć na tej inwestycji straty.

Mimo tego zostaję przy swojej strategii dla IKZE i już w styczniu 2013r. za swój cały limit zamierzam kupić jednostki tego samego funduszu. Uważam, że fundusze ETF oraz fundusze indeksowe (np. Ipopema m-INDEKS) w Supermarkecie Funduszy Inwestycyjnych) to tanie i przewidywalne narzędzia długoterminowego inwestowania na giełdzie.

Nawet jeśli nie sprawdzą się dość optymistyczne prognozy dla giełdy w 2013r., jestem przekonany, że w długim terminie zobaczymy jeszcze na głównych indeksach warszawskiej giełdy dużo wyższe poziomy. IKZE to jeden z moich kilku sposobów, żeby być wtedy w grze i móc zrealizować wyczekane zyski.2 komentarze:

 1. Niestety nie widzę przyszłosci dla IKZE. Może osoby znające się na temacie będą w to się bawić i tyle, ale to jednostki. Poza tym limit wpłat jest naprawde symboliczny dla przedsiębiorcy i tzw. średniej krajowej.Do tego indolencja w instytucjach finansowych nie pomaga. Przykład: w 2006 roku zakładałem IKE sobie i żonie. W jednym funduszu czekałem miesiąc na dostarczenie druków zwiazanych z IKE a w banku żony wprawiłem w osłupienie panie z okienka co też skutkowało poślizgiem około miesięcznym i odsyłąniem z oddziału do odziału. Troche lepiej jest moze teraz - po lekturze jednego Pańskiego artykułu przeniosłem IKE do SK banku, ale też przebijałem sie przez 2 oddziały ,nie licząc duzej ilości rozmów na infolinii banku. Przy okazji dodam jak to pierwotnie chciałem przenieść IKE w 2012 roku i zainstalowac się w obligacjach 10 letnich w PKO BP (ursus Warszawa)- zrezygnowałem z powodu długich kolejek emerytów i również osłupienia "pań z okienka".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Też jestem pesymistą jeśli chodzi o popularność IKZE - z podobny powodów co Pan.

   Ale osobiście rozgraniczam dość ostro dwie rzeczy - to, jaka jest powszechna opinia o czymś, od tego czy coś jest naprawdę wartościowe dla mnie. To są zazwyczaj kompletnie różne rzeczy.

   Dlatego np. artykuły prasowe o klapie IKZE traktuję jako publicystykę bez wpływu na moje życie. Zdecydowałem się założyć to konto po zapoznaniu się z całym mechanizmem i nie cierpię z tego powodu na nieprzespane noce.

   Najbardziej przeszkadzają mi te niskie limity dla przedsiębiorców - najchętniej oszczędzałby tak więcej!

   Usuń

A co Ty sądzisz?