środa, 16 września 2015

IZKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – nie najlepsze, ale bardzo dobre oprocentowanie

W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach oferuje na rachunku oszczędnościowym IKZE oprocentowanie 3,5% w skali roku. Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu w odpowiedzi na stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To odpowiednik ok. 4,3% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego przy kapitalizacjach pobierany jest podatek Belki. Znam tylko jeden bank spółdzielczy, który płaci więcej (BS Nadarzyn). W banku spółdzielczym w Skierniewicach założymy również atrakcyjnie oprocentowane IKE.

To jest kolejna część przeglądu wszystkich umów o IKZE dostępnych w 2015 roku na rynku – kolejne będą zebrane pod tym odnośnikiem. Wcześniej omówiłem IKZE w PKOPZUPekaoBanku Spółdzielczym w NadarzynieSkórczu i SieradzuAxa ŻycieNordea PTEAltus TFIPramerica, PTE Pocztylion-Arkadomu maklerskim Millennium oraz innych domach maklerskich. Wcześniej opisałem wszystkie umowy o IKE – ich przegląd można znaleźć pod tym odnośnikiem.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKZE z Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach? Czy oddziały bank znajdują się w większych miastach? Jakie są opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste?

IKZE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach
IZKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach to instytucja o ponadlokalnym zasięgu – prowadzi oddziały między innymi w Warszawie, Łodzi, Płocku, Piotrkowie Trybunalskim, Grodzisku Mazowieckim i Łowiczu. Skierniewice położone są w połowie drogi między Łodzią a Warszawą (Google Maps). Bank zrzeszony jest w Grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IZKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunkiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie utrzymywać oszczędności na IKZE jest kluczowa. Zależy od niej między innymi, jakimi kosztami będą obarczone, na jakie ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu właściciel rachunku będzie mógł realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym praktycznym przewodniku.

WAŻNE: IKZE działa na trochę innych zasadach niż IKE – warto zapoznać się z nimi w szczegółach zanim przejdzie się do wybierania konkretnej umowy. IKZE i IKE nie wykluczają się wzajemnie – każdy może oszczędzać na jednym i drugim koncie. Polecam również dwa przewrotne artykuły o tym, czym nie są ani IKZE, ani IKE (część pierwszaczęść druga).

IZKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach

Ta umowa o indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego. 

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach proponuje rachunek oszczędnościowy IKZE o zmiennym oprocentowaniu ustalanym decyzjom zarządu w oparciu o zmiany stóp procentowych NBP. W chwili publikowania tego artykułu oprocentowanie IKZE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach wynosi 3,5%. To odpowiednik ok. 4,3% na „zwykłej” lokacie bankowej, na której przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki.

Kapitalizacja odsetek następuje raz na roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać konta osobistego w BS Skierniewice.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w oddziałach banku, również w Warszawie, Łodzi, Płocku i kilku innych miastach mniejszej wielkości w woj. łódzkim i mazowieckim. Nie da się tego zrobić zdalnie – telefonicznie, korespondencyjnie czy przez internet.

IKZE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach - oprocentowanie
Dane aktualne we wrześniu 2015

IKZE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – opinia i podsumowanie

Gdyby stworzyć ranking IKZE powiązanych z rachunkiem oszczędnościowym w bankach spółdzielczych i komercyjnych, którego jedynym kryterium byłoby oprocentowanie, IKZE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach zająłby drugą pozycje, zaraz za IKZE w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie. W tej chwili proponuje właścicielom indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego 3,5% w skali roku.

Plusem tej oferty jest ponadlokalny zasięg banku. Oddziały znajdziemy w dwóch najważniejszych ośrodkach miejskich w centralnej Polsce – Warszawie i Łodzi oraz w kilku mniejszych miejscowościach innych niż centrala banku.

Nawiasem mówiąc, na stronie BS Skierniewice przeczytałem jeden z precyzyjniejszych i najbardziej "trzeźwych" opisów tego, czym i po co jest IKZE, jakie do tej pory widziałem: “IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to rachunek oszczędnościowy w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach, służący do gromadzenia oszczędności w celu ich późniejszego wykorzystania w charakterze uzupełnienia przez Oszczędzającego swoich świadczeń emerytalnych.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKZE i IKE poza systemem bankowym. Oszczędności na IKZE utrzymuję w udziałach polskich spółek przez rachunek maklerski , a oszczędności na IKE utrzymuję w funduszach inwestycyjnych przez IKE Plus w NN TFI (więcej). W NN TFI można założyć również IKZE Plus o podobnych parametrach (więcej).

5 komentarzy:

 1. Dziękuję, skorzystałem z produktu IKZE w Banku Skierniewice. Niestety można tam wybrać tylko jednen produkt z kont emerytalnych, tzn.: albo IKZE, albo IKE. Pozdrawam, Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację z pierwszej ręki. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. Czy jest dostęp w BS w Skierniewicach do danych rachunku przez internet, bo np. w DFE Allianz tego nie ma (tylko telefon lub list)? Może warto zrobić zestawienie IKZE z dostępem przez internet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj dzwoniłem do BS w Skierniewicach. Powiedziano mi, że można mieć IKE i IKZE łącznie. Można mieć dostęp do tych kont przez internet. Podobno trochę długo trwa zakładanie konta - ok godziny. Sprawdzę to w real i zobaczymy

   Usuń
  2. Super komentarz! Wielkie dzięki!

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?