środa, 8 lipca 2015

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym – duży zasięg, solidne oprocentowanie

Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) ma ponad 80 oddziałów w całej Polsce. Większość z nich zlokalizowana jest w województwie podkarpackim, ale bank zainwestował również w placówki w sześciu metropoliach – Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Katowicach. W momencie publikowania tego tekstu PBS oferuje na indywidualnym koncie emerytalnym oprocentowanie w wysokości 3,25% rocznie. To odpowiednik ok. 4% w skali roku na depozycie bankowym bez tarczy podatkowej IKE.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFI oraz Generali.

Jakie są inne ważne warunki umowy indywidualne konto emerytalne w Podkarpackim Banku Spółdzielczym? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym - oprocentowanieIKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, rzemieślnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy ma swoją centralę w Sanoku oraz ponad 80 oddziałów i placówek, głównie w województwie podkarpackim (np. Rzeszów, Przemyśl, Krosno), ale prowadzi tez 6 oddziałów w głównych miastach Polski (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Kraków, Lublin i Katowice).

To jeden z największych banków spółdzielczych w kraju. Jego obligacje notowane są na rynku Catalyst. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Podkarpacki Bank Spółdzielczy utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,25% w skali roku. To odpowiednik ok. 4% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki podczas każdej kapitalizacji. Stawka obowiązuje od 1 lipca 2015 roku, gdy zostało obniżone z 3,75% w skali roku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Jest to samodzielny produkt – nie jest wymagane założenie rachunku osobistego w Podkarpackim Banku Spółdzielczym.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 30zł.

Warto zadbać o to, żeby w momencie zakładania konta zrezygnować z otrzymywania comiesięcznych wyciągów – bank w niektórych sytuacjach pobiera za nie opłaty. Więcej informacji w tabeli opłat (do ściągnięcia na swój komputer).

Umowę można podpisać w oddziale banku.

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Podkarpackim Banku Spółdzielczym – opinia i podsumowanie

Podkarpacki Bank Spółdzielczy nie jest liderem wśród banków spółdzielczych, jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów bankowych powiązanych z IKE. W dniu publikowania tego artykułu lepiej wypadają między innymi Silesia Bank, SK Bank czy Bank Spółdzielczy w Miliczu. 3,25% w skali roku to jednak i tak oprocentowanie wyższe niż w jakimkolwiek banku komercyjnym. Najbliżej do tego poziomu Bankowi Millennium z depozytem IKE oprocentowanym na 3% w skali roku.

Ważną przewagą Podkarpackiego Banku Spółdzielczego jest rozległa sieć placówek, jak na standardy bankowości spółdzielczej. IKE w PBS założymy także w najważniejszych polskich miastach. Konieczne będzie pofatygowanie się do oddziału.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

4 komentarze:

 1. Witam Michale,
  troszkę nieścisłości - w opisie podajesz oprocentowanie 3,3, a w tabelce 3,25
  pod tabelką nagłówek z podsumowaniem Silesia Banku a nie Podkarpackiego
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, wielkie dzięki, że wyłapałeś. Zmienię niezwłocznie. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Czepiając się, oprocentowanie wynosi 3,25% a nie 3,3%

   Usuń
  3. Rzeczywiście. Nie byłem zbyt staranny przy przygotowywaniu tego artykułu. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest zgodne z ofertą w lipcu 2015. Pozdrawiam, proszę wracać i zwracać uwagę na takie nieścisłości!

   Usuń

A co Ty sądzisz?