poniedziałek, 20 lipca 2015

IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim - niskie wymagania, wysokie oprocentowanie

POL-IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim jest w chwili publikowania tego artykułu oprocentowane na 4,25% w skali roku. To odpowiednik ok. 5,25% rocznie na depozycie bankowym, od którego przy każdej kapitalizacji pobierany jest podatek Belki. Takie oprocentowanie obowiązuje od 5 marca 2015 roku. To obok oferty SK Banku oraz Banku Silesia jedna z najlepszych umów o indywidualne konto emerytalne w bankach spółdzielczych.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGeneraliPodkarpackim Banku SpółdzielczymKrakowskim Banku SpółdzielczymTFI Legg Mason oraz domu maklerskim BOŚ.

Gdzie znajdują się oddziały PBS Sokołów? Jakie są inne ważne warunki umowy o IKE? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy trzeba założyć również konto osobiste?Czy rachunek można założyć przez internet?

POL-IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, rzemieślnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim ma swoją siedzibę w Sokołowie Podlaskim (ok. 20 tysięczne miasto pomiędzy Warszawą, Białymstokiem i Białą Podlaską). Prowadzi też placówki w kilkunastu mniejszych miejscowościach oraz w Siedlcach. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu PBS Sokołów oferuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 4,25% w skali roku. To odpowiednik ok. 5,25% rocznie na „zwykłym” depozycie bankowym, z którym nie jest powiązana tarcza podatkowa IKE. Stawka obowiązuje od 5 marca 2015 roku i utrzymuje się do dnia publikacji tego artykułu (tabela oprocentowania).

Wysokie oprocentowanie nie jest chwilowym wyjątkiem. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim w lutym 2014 oferował na przykład 5,25% w skali roku na rachunku IKE, więcej niż jakikolwiek bank komercyjny w tym czasie.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi równowartość odsetek naliczonych przez bank od początku umowy.

Umowę można podpisać w oddziale banku. Nie trzeba zakładać konta osobistego w PBS Sokołów, żeby założyć POL-IKE.

IKE w PBS Sokołów Podlaski oprocentowanie i opłaty
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Powiatowym Banku Spółdzielczym w Sokołowie Podlaskim – opinia i podsumowanie

Mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego i okolic mają na wyciągnięcie ręki bardzo konkurencyjną ofertę IKE powiązanego z depozytem bankowym. PBS Sokołów utrzymuje atrakcyjne oprocentowanie tego rachunku od dłuższego czasu, nie stawia przy tym specjalnych wymagań ani nie pobiera regularnych opłat.

Założenie rachunku wymaga wizyty w oddziale, więc klienci spoza okolic Sokołowa Podlaskiego mają trochę bardziej pod górkę. Muszą sami zdecydować, czy opłaca im się wycieczka do jednego z oddziałów banku, żeby podpisać umowę o POL-IKE, oraz czy czują się dobrze utrzymując swoje długoterminowe oszczędności w tej lokalnej społeczności. Zachętą z pewnością jest ponadprzeciętny poziom oprocentowania.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

4 komentarze:

 1. Jestem w trakcie przenoszenia IKE do PBS w Sokołowie. Warunki są nadal takie jak napisałeś w artykule. Dodatkowo mogę dodać, że jest od niedawna możliwość dostępu (wglądu) do IKE przez internet. Dla mnie to duży atut.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz z pierwszej ręki. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
  2. Wracam :)
   PS. będziesz 24 września na finblogu?

   Usuń
  3. Niestety nie będzie mnie. Szykuje się mocne wydarzenie. Zachęcam do podzielenia się wrażeniami z punktu widzenia uczestnika po imprezie.

   Usuń

A co Ty sądzisz?