piątek, 3 lipca 2015

IKE w Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach

Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach to kolejny bank spółdzielczy, który proponuje właścicielom indywidualnych kont emerytalnych zdecydowanie lepsze oprocentowanie niż banki komercyjne. W chwili publikacji tego artykułu wynosi ono 4% w skali roku, czyli jest odpowiednikiem ok. 4,95% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym nieobjętym tarczą podatkową powiazaną z IKE.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w Miliczu oraz SK Banku.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKE w Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach (Silesia Bank) ma swoją centralę w Katowicach oraz oddziały w Bielsku-Białej, Chorzowie i kilku mniejszych miejscowościach. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Śląskim Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 4% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,95% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. Stawka obowiązuje od 1 maja 2015 roku (tabela oprocentowania). To wysokie oprocentowanie nie jest chwilowym wyjątkiem – Bank Spółdzielczy Silesia konsekwentnie utrzymuje bardzo konkurencyjne oprocentowanie tego rachunku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania wynosi 100zł (tabela opłat).

Minimalna pierwsza wpłata na IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach wynosi 100zł.

Umowę można podpisać w oddziale banku.

IKE w Silesia Bank Spółdzielczy - oprocentowanie
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym Silesia w Katowicach – opinia i podsumowanie

To kolejna bardzo atrakcyjna propozycja indywidualnego konta emerytalnego powiązanego z depozytem bankowym w banku spółdzielczym. Jeśli ktoś pozostaje w zasięgu sieci placówek Silesia Banku i jest fanem gwarantowanych lokat kapitału w polskim systemie bankowym, ta umowa o indywidualne konto emerytalne powinna go zainteresować. Warto dodać, że na Górnym Śląsku działa również SK Bank z Wołomina, który w chwili publikacji tego artykułu, oferuje jeszcze wyższe oprocentowanie – 5,5% w skali roku.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

1 komentarz:

  1. Oprocentowanie juz nieaktualne. Teraz daja tylko 2%.

    OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?