wtorek, 14 lipca 2015

IKE z funduszami inwestycyjnymi Legg Mason TFI – propozycja na poziomie

Na indywidualnym koncie emerytalnym w Legg Mason TFI możemy lokować oszczędności w 6 subfunduszy Legg Mason Parasol FIO oraz w fundusz stabilnego wzrostu Legg Mason Senior. Skorzystać można również z jednej z dwóch strategii modelowych oraz funkcji automatycznego rebalancingu. Towarzystwo nie pobiera opłat za nabycie jednostek oraz (nielimitowane) transfery oszczędności między funduszami. Do końca tego roku założenie IKE przez stronę internetową lub w siedzibie towarzystwa nic nie kosztuje.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGeneraliPodkarpackim Banku Spółdzielczym oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym.

Jakie są inne ważne zasady prowadzenia IKE w Legg Mason TFI? Jaka jest jakość zarządzania w funduszach tego towarzystwa? Dlaczego w połowie 2014 roku zdecydowałem się przenieść swoje IKE z Legg Mason TFI na IKE Plus w NN TFI (wówczas ING TFI)?

IKE z funduszami inwestycyjnymi Legg Mason TFI
IKE to nie tylko fundusze inwestycyjne

Warto wiedzieć, że indywidualne konta emerytalne mogą dostarczać również inne instytucje niż towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Są to:

a) domy maklerskie (IKE jest powiązane z rachunkiem maklerskim)
b) banki komercyjne oraz spółdzielcze (z depozytem bankowym)
c) zakłady ubezpieczeń (z ubezpieczeniem na życie)
d) powszechne towarzystwa emerytalne (z dobrowolnym funduszem emerytalnym)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Pomiędzy ofertami IKE w poszczególnych kategoriach mogą występować znaczące różnice (np. w opłatach). W jednym z poprzednich tekstów pisałem o tym, co uważam za najważniejsze cechy dobrego IKE z funduszami inwestycyjnymi. Można je ująć w dwie grupy:

a) opłaty (szczególnie stałe za zarządzanie) i jakość zarządzania
b) dostępność funduszy, limity i ograniczenia

Sprawdźmy, jak wypada w tych kategoriach IKE w Legg Mason TFI.

a) Opłaty i jakość zarządzania na IKE w Legg Mason TFI

Na rejestrze IKE w Legg Mason TFI nabywamy zwykłe jednostki funduszy inwestycyjnych ze standardową opłatą za zarządzanie. Do tej pory tylko PKO TFI, Investors TFI oraz NN TFI (na IKE Plus, które posiadam i polecam) zdecydowały się stworzyć specjalne, tańsze jednostki dla właścicieli indywidualnych kont emerytalnych. W długim okresie stałe opłaty za zarządzanie mają olbrzymi wpływ na rentowność inwestycji (więcej o tej opłacie).

Stałe opłaty za zarządzanie w funduszach Legg Mason TFI nie odbiegają od standardów w polskich, aktywnie zarządzanych funduszach inwestycyjnych. Wynoszą: 3,5% w skali roku w funduszu akcyjnym, 2,5% w funduszu stabilnego wzrostu, 1,5% w funduszu obligacji oraz 0,8% w funduszu pieniężnym.

Legg Mason TFI nie pobiera na rejestrach IKE dodatkowych opłat za nabycie jednostek oraz transfery oszczędności między funduszami.

W przypadku rozwiązania umowy przed upływem 12 miesięcy od jej podpisania towarzystwo ma prawo pobrać 200zł opłaty.

400zł kosztuje założenie rejestru IKE. Legg Mason TFI często stosuje wobec tej standardowej opłaty okresy promocji. Jeden z nich trwa do końca tego roku – założenie IKE w Legg Mason przez stronę internetową lub w siedzibie towarzystwa jest do 31 grudnia 2015 roku bezpłatne.

Jak wypada jakość zarządzania w funduszach Legg Mason? Czy jest warta swojej ceny? Patrząc na wyniki funduszy reprezentujących główne klasy aktywów w krótkim i długim terminie, dobrze na tle bezpośredniej konkurencji wypada Legg Mason Akcji oraz fundusz stabilnego wzrostu Legg Mason Senior. Zauważony w branży został również fundusz aktywnej alokacji Legg Mason Strateg (nagroda Alfa 2014 Analizy.pl). Za to oferta funduszy dłużnych nie wydaje się najmocniejszą stronę Legg Mason TFI.

IKE Legg Mason Akcji wyniki
Legg Mason Akcji na tle średniej dla uniwersalnych funduszy akcji polskich
Legg Mason Senior wyniki
Legg Mason Senior na tle średniej dla funduszy stabilnego wzrostu
Legg Mason Obligacji wyniki
Legg Mason Obligacji na tle średniej dla funduszy polskich obligacji
Legg Mason Pieniężny wyniki
Legg Mason Pieniężny na tle średniej dla funduszy pieniężnych i gotówkowych

2) Fundusze dostępne na IKE w Legg Mason TFI, limity i ograniczenia

Do dyspozycji właścicieli rejestru IKE w Legg Mason TFI jest 7 funduszy inwestycyjnych reprezentujących różne klasy aktywów oraz profile ryzyka.

Wszystkie fundusze z wyjątkiem Legg Mason CEE Select lokują zdecydowaną większość oszczędności klientów w polskie aktywa finansowe. Biorąc pod uwagę, że Legg Mason CEE Select to fundusz skupiony na rynkach naszego regionu (głównie Turcja, Rosja, Austria, Czechy, Węgry) oraz Polsce, możliwości szerokiej dywersyfikacji geograficznej są ograniczone. Jest to jeden z głównych powodów (obok wyższych opłat za zarządzanie w Legg Mason TFI), dla których przeniosłem w 2014 swoje IKE do NN TFI (wówczas jeszcze ING TFI). IKE Plus w NN TFI można założyć przez internet.

Fundusze stabilnego wzrostu Legg Mason Senior oraz Legg Mason Stabilny można uznać za gotowe rozwiązanie dla klientów bez ambicji do samodzielnego podejmowania decyzji inwestycyjnych. Pierwszy z nich ma długą historię oraz bardziej defensywną politykę inwestycyjną (ok. 20% akcji), Legg Mason Stabilny ruszył w ubiegłym roku i ma odważniejszą politykę inwestycyjną (ok. 35%).

Właściciele rejestrów IKE w Legg Mason mogą skorzystać z tzw. strategii modelowych. Podstawowa strategia modelowa zakłada lokowanie 100% środków przez cały czas w fundusz stabilnego wzrostu Legg Mason Stabilny. Drugim rozwiązaniem jest strategia cyklu życia, w której towarzystwo będzie automatycznie dostosowywać strukturę naszych oszczędności do wieku. Poniżej szczegóły.

IKE Legg Mason strategie modelowe

System transakcyjny Legg Mason oraz regulamin IKE umożliwiają również ustalenie domyślnej struktury aktywów (np. 10% Legg Mason CEE Select, 20% Legg Mason Akcji, 20% Legg Mason Strateg, 25% Legg Mason Obligacji, 25% Legg Mason Pieniężny), która będzie potem co 6 miesięcy automatycznie przywracana (tzw. rebalancing).

Możliwe są również zmiany alokacji wpłat (przelewy na IKE będą automatycznie dzielone między fundusze zgodnie z naszą dyspozycją) oraz zmiany struktury zgromadzonych środków (system automatycznie podzieli na nowo oszczędności między fundusze zgodnie z naszą dyspozycją). To bardzo praktyczne rozwiązania, z których korzystałem, gdy byłem klientem Legg Mason TFI i których brakuje mi na IKE Plus w NN TFI.

Minimalna pierwsza wpłata na IKE w Legg Mason TFI wynosi 500zł. Kolejne to 100zł.

IKE Legg Mason opłaty i fundusze
Dane aktualne w lipcu 2015

IKE w Legg Mason TFI – opinia i podsumowanie

Gdy w 2013 roku przenosiłem swoje oszczędności z IKE Obligacje na IKE powiązane z rejestrem funduszy inwestycyjnych, zdecydowałem się właśnie na Legg Mason TFI. Przekonały mnie rozsądna struktura kosztów (brak opłat manipulacyjnych oraz – w okresach promocji – za założenie rejestru) oraz dobra jakość zarządzania w funduszu akcyjnym (poparta spójną filozofią inwestowania w wartość). Po roku przeniosłem się z całym przekonaniem do IKE Plus – główne powody to niższe koszty oraz większa ilość klas aktywów, w tym zagranicznych, przy przyzwoitej jakości zarządzania.

Wciąż uważam IKE w Legg Mason TFI za jedną z najlepszych umów o indywidualne konto emerytalne z funduszami inwestycyjnymi. Dlaczego? Z następujących powodów:

a) brak opłat manipulacyjnych za nabycie i zamianę
b) brak limitów transferów między funduszami
c) dostęp do gotowych rozwiązań (dwa fundusze stabilnego wzrostu, dwie strategie modelowe)
d) bardzo funkcjonalny system transakcyjny (np. rebalancing, zmiana alokacji wpłat, zmiana struktury zgromadzonych środków)
f) ponadprzeciętna jakość zarządzania w funduszu akcji oraz w funduszach mieszanych
g) możliwość założenia IKE przez internet oraz – w częstych okresach promocji – bez ponoszenia opłaty wstępnej

Wśród słabości wymieniłbym:

a) „zwykłe” opłaty za zarządzanie w funduszach powiązanych IKE
b) ograniczony dostęp do funduszy aktywów zagranicznych („tylko” Legg Mason CEE Select)

Jak pisałem wcześniej, IKE w Legg Mason jest moim zdaniem w grupie naprawdę dobrych umów o IKE z funduszami inwestycyjnymi (razem z IKE w KBC TFI, IKE mSkarbiec zakładanym w mBanku czy IKE w Union Investment. To generalnie solidne produkty z pewnymi (różnymi) mankamentami. To jednak wyższa półka niż np. naszpikowane opłatami IKE w PZU TFIPioneer Pekao lub bardzo przeciętnym pod względem jakości zarządzania Millennium TFI. Liderem tego rynku pozostają dla mnie IKE Plus w NN TFI (które posiadam i polecam) oraz IKE w PKO TFI z funduszami cyklu życia.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

6 komentarzy:

 1. Mam IKZE w LeggMason. Czy IKZE ocenia Pan tak samo dobrze jak IKE w tym funduszu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - w przypadku Legg Mason TFI oferta IKE i IKZE praktycznie się nie różnią na poziomie regulaminów towarzystwa, dostępu do funduszy, itp. Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 2. Posiadam IKE w LeggMason. Do Kwietnia tego roku był to fundusz akcji. W kwietniu zmieniłem na fundusz stabilny. W tej chwili po sześciu latach oszczędzania wartość inwestycji jest mniejsza od sumy wpłat. Czy przenosić IKE do innej instytucji, czy trwać dalej przy LM?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie.

   Przeniosłem się ponad dwa lata temu z Legg Mason to NN TFI. Nie zrobiłem tego z powodu słabych wyników, tylko z powodu lepszej oferty w NN TFI - więcej funduszy, niższe koszty zarządzania.

   Zachęcam do przeczytania tych wpisów, być może trochę Panu/Pani pomogą w podjęciu decyzji:

   http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2016/09/wyniki-ike-2016.html

   http://www.mojaprzyszlaemerytura.pl/2016/10/ranking-ike-ikze-fundusze-tfi-2016.html

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń
 3. Od sześciu lat mam IKE w LeggMason. Najpierw fundusz akcji teraz fundusz stabilny. Teraz Wartość Inwestycji jest mniejsza niż Suma Wpłat. Czy opłaca się zatem pozostawać przy LM czy lepiej przenieść IKE gdzie indziej?

  OdpowiedzUsuń

A co Ty sądzisz?