niedziela, 19 lipca 2015

IKE w domu maklerskim BOŚ – jeden z lepszych rachunków inwestycyjnych w tej klasie

Na rachunku inwestycyjnym IKE w domu maklerskim Banku Ochrony Środowiska zapłacimy 0,38% prowizji za każdą transakcję na aktywach udziałowych oraz 0,19% za każdą transakcję na aktywach dłużnych. Minimalna prowizja bez względu na rodzaj transakcji to 5zł. W podstawowym pakiecie (źółtym) z dostępem do internetowego systemu składania zleceń IKE w domu maklerskim BOŚ jest prowadzone bezpłatnie. Można je założyć przez internet.

Jest to kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeBanku Spółdzielczym w MiliczuSK BankuSilesia BankuKBC TFIGeneraliPodkarpackim Banku SpółdzielczymKrakowskim Banku Spółdzielczym oraz TFI Legg Mason.

Jakie są najważniejsze warunki umowy o IKE z domem maklerskim Banku Ochrony Środowiska? Jak wypada ten rachunek maklerski na tle bezpośredniej konkurencji? Czy warto go założyć?

IKE w postaci rachunku maklerskiego

IKE Bossa - rachunek maklerski - opłaty i prowizje
Tradycyjnie warto zacząć od przypomnienia, że w indywidualne konto emerytalne można „opakować” jeden z pięciu różnych narzędzi do oszczędzania/inwestowania:

a) depozyt bankowy (w banku komercyjnym lub spółdzielczym)
b) rejestr funduszy inwestycyjnych (w towarzystwie funduszy inwestycyjnych)
c) ubezpieczenie na życie (w zakładzie ubezpieczeń)
d) dobrowolny fundusz emerytalne (w powszechnym towarzystwie emerytalnym)
e) rachunek inwestycyjny (w domu maklerskim)

Propozycja domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska to właśnie IKE w formie rachunku inwestycyjnego, dzięki któremu możemy bezpośrednio na rynku kapitałowym nabywać (i sprzedawać) aktywa udziałowe (akcje spółek notowanych na GPW oraz NewConnect) oraz dłużne (obligacje skarbowe i korporacyjne), a także aktywa strukturyzowane (np. jednostki funduszy ETF i inne certyfikaty inwestycyjne).

Dla posiadacza tego rodzaju rachunku oszczędzanie w praktyce oznacza nabywanie za gotówkę udziałowych lub dłużnych aktywów finansowych (np. akcji i obligacji spółek) bez pośredników typu TFI czy zakład ubezpieczeń. To może z jednej strony oznaczać niższe koszty w stosunku np. do uczestniczenia w funduszach inwestycyjnych (m,in. brak stałych opłat za zarządzanie), ale z drugiej większą/inną odpowiedzialność za selekcję i strukturę papierów wartościowych, w których utrzymujemy swoje oszczędności emerytalne.

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

Przy okazji – warto zaznaczyć, że dom maklerski BOŚ jest częścią Banku Ochrony Środowiska, który nie oferuje IKE w formie depozytu bankowego. Poza tym DM BOŚ prowadzi otwartą platformę do inwestowania w fundusze (BossaFund), ale w jej obrębie również nie da się zawrzeć żadnej umowy o indywidualne konto emerytalne.

Sprawdźmy w takim razie, jak prezentują się najważniejsze parametry umowy o IKE z domem maklerskim BOŚ.

IKE w DM BOŚ

Jest to umowa o indywidualne konto emerytalne powiązane z rachunkiem inwestycyjnym.

Rachunek IKE w domu maklerskim BOŚ jest prowadzony bezpłatnie w podstawowej wersji (pakiet żółty). Daje ona dostęp do internetowego systemu zleceń, w tym serwisu z notowaniami w czasie rzeczywistym (1 oferta).

Oprócz podstawowej infrastruktury technicznej pakiet żółty pozwala również korzystać z serwisu analitycznego domu maklerskiego (m.in. komentarze, raporty, rekomendacje, sygnały techniczne), jeśli komuś brakuje tego typu informacji w ogólnodostępnych źródłach i w ogóle są mu potrzebne do szczęścia.

Najważniejszym kosztem dla posiadacza rachunku maklerskiego IKE w DM Banku Ochrony Środowiska są prowizje za zlecenia. Wynoszą:

a) 0,38% wartości transakcji (kupno lub sprzedaż) na aktywach udziałowych, ale co najmniej 5zł
b) 0,19% wartości transakcji na aktywach dłużnych, ale co najmniej 5zł

IKE w DM BOŚ wyróżnia się na tle innych domów maklerskich niższą o 0,01% prowizją za transakcje na aktywach udziałowych, która u większości konkurentów wynosi 0,39%, a nie 0,38%. Jednak jeśli chodzi o minimalną prowizję (5zł) jest ona znacznie wyższa niż prowizja na IKE w DM mBanku, która wynosi 3zł. Poniżej porównanie:

IKE w DM BOŚ czy w DM mBank

Jak to zinterpretować? Proponuję następujący wniosek: IKE w DM BOŚ jest odrobinę tańsze przy większych transakcjach (o wartości od ok. 1,3 tysiąca złotych wzwyż), ale wyraźnie droższe niż IKE w DM mBanku przy mniejszych transakcjach (o wartości poniżej ok. 1,3 tysiąca złotych). Przygotowałem prostą symulację kosztów w obu biurach w zależności od ilości i wartości transakcji wykonanych na rachunku. Kolorem żółtym zaznaczyłem tańsze rozwiązanie dla przyjętego scenariusza.

Najlepsze IKE rachunek maklerski 2015

Tylko od nas zależy, ile wykonamy w roku transakcji. W wersji minimum będzie to jedna lub inna niewielka ilość transakcji nabycia papierów wartościowych za roczny limit wpłat na IKE. W tym przypadku różnice między wysokością prowizji między domami maklerskimi mają marginalne znaczenie. Im większa będzie aktywność na rachunku (czyli częściej handlujemy naszymi aktywami), tym większego znaczenie będą nabierały różnice w prowizjach.

DM BOŚ pobierze 150zł opłaty, jeśli zamkniemy IKE w przeciągu 12 miesięcy od podpisania umowy (wypłata, wypłata transferowa lub zwrot).

IKE z rachunkiem maklerskim DM BOŚ

IKE w DM BOŚ (Bossa) – opinia i podsumowanie

Na rynku znajdziemy znacznie gorsze rachunki inwestycyjne powiązane z IKE (np. DM PKO BP, DM BZWBK z miesięcznymi opłatami za prowadzenie) oraz rachunki trochę lepsze (DM mBank z najniższymi prowizjami minimalnymi za transakcje). W mojej klasyfikacji, w której priorytetem są koszty prowadzenia i prowizji za transakcje, IKE w domu maklerskim BOŚ zajmuje drugie miejsce za IKE w domu maklerskim mBanku.

W przypadku klientów nie handlujących aktywnie różnice na korzyść DM mBanku mogą być znikome, a jeśli ktoś wykonuje wyłącznie transakcje o wartości powyżej ok. 1,3 tysiąca złotych tańsze staje się IKE w domu maklerskim BOŚ.


Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE w formie rejestru funduszy inwestycyjnych na IKE Plus w ING TFI (wkrótce NN Investment Partners). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

2 komentarze:

 1. Dwie rzeczy odnośnie opłat za transakcję:

  1. sądzę, że to by trzeba liczyć na jakiejś symulacji, np. ile zapłaci ktoś, kto inwestuje długoterminowo i np. wpłaca co roku 10000 i przeznacza na to w całośći kupno, dodatkowo co roku wymienia 50% portfela (sprzedaż/kupno). Wydaje mi się, że wtedy i kwota minimalna i różnice rzędu 0,01 punktu procentowego nie mają znaczenia.

  [Przy okazji: mam konto IKE w BOSSA i prowizje, które zapłaciłem przez 3 lata + te które bym zapłacił sprzedając teraz wszystko, wynoszą łącznie 1,2% kapitału - 0,4% na rok nie jest źle)

  2. Przy większej aktywności może się opłacać członkostwo w SII - wtedy BOŚ daje 0,29% na akcjach, mbank 0,35%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Też jestem zdania, że - szczególnie w porównaniu z kosztami utrzymywania oszczędności w polskich TFI - różnice w prowizjach za transakcje w domach maklerskich są drugorzędne. Moje IKZE jest w DM BDM i planuję zrobić symulację od początku (2012), ile zapłaciłbym za przeprowadzone transakcje w różnych biurach maklerskich. Nominalnie różnice pewnie będą wyraźne (np. 100zł), ale w relacji do wartości aktywów będą jednak mało ważne i znacznie niższe niż np. w TFI.

   Jeśli chodzi o członkostwo w SII, ono też kosztuje (w wersji podstawowej 79zł rocznie), więc trzeba by to jakoś - po uwzględnieniu innych korzyści - wkalkulować w obliczenia.

   Pozdrawiam, proszę wracać!

   Usuń

A co Ty sądzisz?