środa, 31 października 2012

Co się dzieje z obligacjami korporacyjnymi od pierwszego notowania do dnia wykupu?

Od sierpnia 2012r. posiadam niewielką ilość dwuletnich obligacji korporacyjnych firmy deweloperskiej Gant GNT0814 oprocentowanych 11% w stosunku rocznym. Kupiłem je w emisji publicznej po 1000zł za sztukę. Nie planuję ich sprzedawać do dnia wykupu, czyli 28 sierpnia 2014r. Nie zamierzam nimi handlować na rynku wtórnym Catalyst. Interesuje mnie jednak, co się dzieje z moimi obligacjami od dnia ich pierwszego notowania na GPW oraz czego mogę się spodziewać w przyszłości.

Jakie są moje możliwości? Jak wygląda cykl życia obligacji przedsiębiorstwa?

poniedziałek, 29 października 2012

Kiedy dostanę odsetki od obligacji korporacyjnych Gant?

W sierpniu tego roku kupiłem niewielką ilość obligacji korporacyjnych firmy Gant, w listopadzie – jeśli nie będzie niespodzianek – spółka wypłaci właścicielom obligacji GNT0814 pierwsze odsetki. Mają one stałe oprocentowanie 11% w skali roku oraz kwartalne okresy odsetkowe. To znaczy, że co trzy miesiące inwestorzy otrzymują proporcjonalną część rocznych odsetek, a w dniu wykupu (czyli 28 sierpnia 2014r.) ostatnią ratę odsetek oraz zwrot kapitału.

Kiedy otrzymam odsetki od obligacji Gant? Ile będą wynosić? Co się działo z moimi obligacjami korporacyjnymi od dnia ich pierwszego notowania? Czego się spodziewać teraz?

sobota, 27 października 2012

Czym się różni oszczędzanie na emeryturę od oszczędzania na wakacje w Chorwacji?

Czy jest jakaś różnica między oszczędzaniem na emeryturę a oszczędzaniem na wakacje lub inny cel? Z jednej strony oszczędzanie to oszczędzaniesystematyczne odkładanie pieniędzy, żeby w przyszłości z nich skorzystać. Cel może się zmieniać, ale mechanizm pozostaje dokładnie ten sam. Chodzi o odroczenie części przyjemności teraz, żeby mieć więcej w przyszłości, o takie zorganizowanie swojego budżetu, żeby nasz majątek rósł, a nie malał.

Z drugiej strony na pierwszy rzut oka widać, że w oszczędzaniu na emeryturę jest coś odrębnego. Czym się różni oszczędzanie na emeryturę od oszczędzania na wakacje albo nowy aparat fotograficzny?

czwartek, 25 października 2012

Czy obligacje skarbowe są całkowicie bezpieczne?

Nie ma chyba inwestora, który nie chciałby chronić wartości swoich oszczędności. To naturalny odruch – nie chcemy, żeby nasze ciężko zarobione pieniądze stopniały na skutek nietrafionych decyzji czy inwestycyjnych pomyłek. Statystyczny Polak trzyma zdecydowaną większość swojego kapitału na gwarantowanych lokatach bankowych, rachunkach oszczędnościowych, w gotówce oraz w obligacjach skarbowych. To najbardziej płynne i bezpieczne formy lokowania oszczędności.

No właśnie – czy jest coś takiego jak całkowicie bezpieczne aktywa? I czy obligacjom skarbowym, jako papierom gwarantowanym przez państwo, najbliżej do tego statusu?

wtorek, 23 października 2012

Przedterminowy wykup obligacji skarbowych – opłaty, czas realizacji, procedura

Jedną z zalet obligacji skarbowych jest możliwość sprzedania ich przed czasem. Zanim upłynie termin ich wykupu przez państwo. Innymi słowy, nawet jeśli kupujemy dziesięcioletnią obligację emerytalną, nie ma przymusu trzymania jej na swoim rachunku rejestrowym dziesięć lat. Można ją sprzedać wcześniej – państwu lub innej osobie. Państwo podejmuje się odkupienia swojego długu w praktycznie każdym momencie (obowiązują warunki i opłaty)

Jak sprzedać obligacje skarbowe przed ich dniem wykupu? Jakie są opłaty? Ile czeka się na pieniądze?

niedziela, 21 października 2012

Jak nie oszczędzać pieniędzy?

Widziałem już artykuły poradnikowe proponujące sto i więcej metod oszczędzania pieniędzy. Takie zestawienia można pewnie rozbudowywać w nieskończoność. Tylko czy porady w stylu „rozcieńczaj sok dwa razy większą ilością wody” są rzeczywiście użyteczne? Czy dzięki tego typu działaniom uda nam się ulepszyć swoje finanse osobiste? Co ważniejsze – czy dzięki tego typu działaniom uda się nam polepszyć komfort naszego życia?

Coraz częściej odnoszę wrażenie, że obsesja obniżania kosztów życia prowadzi do absurdu. Nie zgadzam się z nią z kilku ważnych powodów. Dla odmiany proponuję poradnik o tym, jak nie oszczędzać pieniędzy.

piątek, 19 października 2012

Czy warto oszczędzać na obligacjach skarbowych?

Państwo jest aktywnym graczem na rynku finansowym, odważnie konkurującym z bankami czy towarzystwami funduszy inwestycyjnych o nasze oszczędności. Finansuje z nich bieżącą działalność państwa (np. system edukacji czy służbę zdrowia) oraz inwestycje. W swojej ofercie skierowanej do indywidualnych inwestorów ma cztery rodzaje obligacji skarbowych, które różnią się między innymi mechanizmem naliczania odsetek.

Praktycznie nie ma różnicy w dostępności obligacji skarbowych i depozytów bankowych. Obligacje kupimy przez internet, przez telefon lub w placówkach bank PKO BP. Tylko czy warto oszczędzać na obligacjach skarbowych? Porównajmy je z innymi instrumentami w kilku kategoriach.

środa, 17 października 2012

Jak obliczyć oprocentowanie dla różnych rodzajów obligacji skarbowych?

W ofercie skarbu państwa są cztery różne rodzaje obligacji skarbowych dla inwestorów indywidualnych – dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie oraz dziesięcioletnie emerytalne. Różni je nie tylko czas trwania, ale również mechanizm obliczania, naliczania oraz wypłacania odsetek.

Nie jest on tak przejrzysty jak w przypadku rachunków oszczędnościowych czy lokat terminowych w bankach, szczególnie przy obligacjach o zmiennym oprocentowaniu. Początkujący inwestor może czuć się zagubiony, szczególnie jeśli zamierza kupować obligacje regularnie.

Jak obliczyć oprocentowanie dla różnych rodzajów obligacji skarbowych?

poniedziałek, 15 października 2012

Jakie są rodzaje obligacji skarbowych?

Obligacje skarbu państwa to obok gwarantowanych depozytów bankowych najbezpieczniejszy sposób lokowanie pieniędzy. Pewne ryzyko niewywiązania się naszego powiernika ze zobowiązań zawsze istnieje (przykład Grecji czy obligacji skarbowych II Rzeczpospolitej), ale w przypadku tych dwóch metod oszczędzania jest ono wyjątkowo niskie w normalnych okolicznościach.

Chętni do zakupu obligacji skarbowych, czyli papierów dłużnych państwa, mają do wyboru kilka możliwości. Pierwszy podział przebiega między obligacjami hurtowymi i detalicznymi. Te pierwsze oferowane są firmom i instytucjom w dużych ilościach oraz wysokich nominałach. Drugi typ obligacji skarbowych to oferta również dla osób indywidualnych – można kupić nawet pojedyncze sztuki o bardzo przystępnym nominale 100zł.

Jakie są rodzaje obligacji skarbowych dla osób indywidualnych i czym się od siebie różnią?

sobota, 13 października 2012

Różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem – wszystko jest w naszych głowach

Gdzie przebiega granica między oszczędzaniem a inwestowaniem? Czy lokaty terminowe w banku lub obligacje skarbowe to oszczędzanie czy inwestowanie? Niby to tylko słowa, a jednak wydaje się, że warto ustalić ich znaczenie, skoro tak chętnie się nimi posługujemy. Bo z tym, że jest zasadnicza różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem, chyba się zgodzimy. A mimo tego w codziennych rozmowach zdarza nam się posługiwać nimi zamiennie. Robią to również doradcy finansowi.

Nie chodzi tylko o ustalenie, czy jeden instrument finansowy to już inwestycja, a inny to jeszcze zwykłe oszczędzanie. To także kwestia różnego podejścia do pieniędzy. Dlaczego jednych zadowala bezpieczne oszczędzanie, a inni są skłonni ryzykownie inwestować? Co psychologicznie różni te dwie grupy? Jednym ze sposobów na znalezienie odpowiedzi na to pytanie, jest właśnie zdefiniowanie różnicy między oszczędzaniem a inwestowaniem.

czwartek, 11 października 2012

Możliwości, koszty i podatki związane z likwidacją pracowniczego programu emerytalnego (PPE)

Już dwie osoby poprosiły mnie przez formularz kontaktowy o skomentowanie, co można zrobić ze swoim pracowniczym programem emerytalnym (PPE) w momencie jego likwidacji. Chodzi o kilka typów sytuacji, np. kiedy otrzymujemy wypowiedzenie z firmy prowadzącej PPE, firma przestaje działać lub likwiduje pracowniczy program emerytalny. Ponad 2% aktywnych zawodowo Polaków ma konta PPE, na których odłożone jest ponad 1 mld złotych – niewykluczone, że część z nich będzie musiała poradzić sobie z tego typu problemem.

Jakie są możliwości po likwidacji PPE? Jak przenieść je na IKE? Czy warto? Jakie opłaty i podatki musimy zapłacić przy wypłacie z PPE?

wtorek, 9 października 2012

Kalkulatory finansowe i emerytalne w internecie – kompletny przewodnik

Kalkulatory finansowe to przydatny wynalazek dla każdego, kto szuka wsparcia w swoich zmaganiach z finansami osobistymi. Pomoże nam obliczyć praktycznie wszystko, od wpływu procentu składanego na nasze oszczędności po kapitał, jakiego potrzebujemy, żeby zacząć żyć z odsetek. Kalkulatory są też przydatne przy porównaniach konkretnych ofert bankówzarówno kredytowych, jak i inwestycyjnych.

Jak używać kalkulatorów finansowych? Gdzie ich szukać? Czy są jakieś kalkulatory, których nie ma jeszcze w polskim internecie, a bardzo by się przydały? Przeczytaj ten kompletny przewodnik po kalkulatorach finansowych.

niedziela, 7 października 2012

Stwórz sobie lokatę strukturyzowaną na WIG20

Kilka tygodni temu zgodziłem się założyć w Noble Bank lokatę strukturyzowaną na dwa lata opartą o WIG20. Dawała ona gwarancję zwrotu kapitału (minus opłaty) w przypadku niepowodzenia, a w przypadku sukcesu udział we wzrostach indeksu WIG20 za okres dwóch lat. Pomysł z WIG20 uznałem za przedni, bo w tej chwili indeks jest nisko, ale co do formy tej inwestycji byłem raczej na nie. Podpisałem jednak umowę na najniższą możliwą składkę, żeby pozostać w dobrych relacjach z doradcą. Na szczęście nie zgłosiło się wystarczająco dużo chętnych i zwrócono mi pieniądze.

Już w trakcie rozmów z doradcą przyszedł mi jednak do głowy pewien pomysł. Bez większego problemu byłbym w stanie stworzyć sobie sam odpowiednik tej lokaty strukturyzowanej – na o wiele lepszych warunkach i bez tych wszystkich ceregieli. Każdy mógłby to zrobić. Poniżej przepis na własną lokatę strukturyzowaną opartą o WIG20 – 100% gwarancji kapitału.

piątek, 5 października 2012

Czy życie z odsetek to mądry cel?

Życie z odsetek jest możliwe, ale dla większości z nas mało prawdopodobne. Dlaczego? Dlatego że musimy kontrolować trzy bardzo złożone czynniki, żeby cała operacja się udała – nasz kapitał, stopy zwrotu oraz wpływ inflacji na nasze oszczędności. Każdy z tych czynników to wyzwanie samo w sobie.

Zgromadzenie kapitału rzędu miliona złotych jest możliwe jedynie przy bardzo wysokich zarobkach, bardzo długim czasie oszczędzania lub podejmowaniu bardzo wysokiego ryzyka inwestycyjnego. Średnie stopy zwrotu dla bezpiecznego portfela rzadko przekraczają oprocentowanie najlepszych lokat czy obligacji skarbowych, a z bardziej zróżnicowanego portfela może półtora czy dwa razy tyle. Przez cały czas na naszą niekorzyść jako oszczędzających działa nieubłagana inflacja.

A jednak perspektywa posiadania dużego kapitału (lub majątku) żelaznego, który wypracowuje dla nas odsetki, z których możemy komfortowo żyć pozostaje atrakcyjna. Czy dążenie do bycia rentierem, do życia z odsetek od posiadanego kapitału to mądry cel?

środa, 3 października 2012

Życie z odsetek – czy to możliwe?

Życie z odsetek to piękny obraz spokoju, wolności i słodkiego lenistwa, który nie jeden z nas nie raz tworzył w swojej głowie? Czy nie byłoby cudownie, gdyby nasze pieniądze pracowały za nas? Gdyby comiesięczne odsetki wystarczały na komfortowy styl życia? Kto chociaż raz nie marzył o zostaniu rentierem?

Jedna firma z Wrocławia prowadzi nawet darmowe szkolenia z tego, jak zostać rentierem, które w rzeczywistości są wstępem do sprzedaży drogich rozwiązań finansowych. Nasze marzenie o życiu z odsetek wykorzystują też banki nazywając swoje produkty tak, żeby kojarzyły się z byciem rentierem. Ale czy życie z odsetek jest w ogóle możliwe? I czy to mądry cel dla kogoś, kto oszczędza i inwestuje?

poniedziałek, 1 października 2012

Czy warto oszczędzać w trzecim filarze w 2012?

Trzeci filar to możliwość dodatkowego odkładania na przyszłą emeryturę oparta o zachęty i ulgi podatkowe. W 2012r. możemy skorzystać z trzech metod – IKE, IKZE oraz PPE. Dwie pierwsze to oszczędzanie indywidualne, trzecia metoda to oszczędzanie zbiorowe w miejscu pracy. W tym roku III filar systemu emerytalnego na pewno trochę odżył, również jeśli chodzi o ofertę banków i innych instytucji finansowych.

Pod koniec 2015 roku stworzyłem przegląd dostępnych na rynku umów o IKZE i IKE oraz kompleksowy ranking IKZE i IKE.

Osobiście prowadzę IKZE od 2012 roku na rachunku inwestycyjnym DM BDMPod koniec 2015 podsumowałem wyniki tej inwestycjiIKE prowadzę w formie rejestru funduszy inwestycyjnych w NN TFI (moje szczegółowe wyniki do końca 2015), gdzie można założyć również dobre IKZE.

Czy warto oszczędzać w trzecim filarze w 2012? Jakie są wady i zalety? Co możemy zyskać? Na jakie oferty warto zwrócić uwagę?