sobota, 8 sierpnia 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie – mały bank, duże oprocentowanie

Bank Spółdzielczy w Jordanowie (okolice Rabki, Nowego Targu, Wadowic) to kolejny mały, lokalny bank z Podhala, który oferuje indywidualne konto emerytalne z atrakcyjnym oprocentowaniem. Wcześniej pisałem o IKE w Banku Spółdzielczym w Czarnym Dunajcu. W chwili publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Jordanowie utrzymuje oprocentowanie IKE na poziomie 3,95% w skali roku, co jest odpowiednikiem 4,9% rocznie na „zwykłym” depozycie bankowym.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP ParibasTU SKOK oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne warunki umowy o IKE z Bankiem Spółdzielczym w Jordanowie? Czy w tym produkcie występują jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy rachunek można założyć przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Jordanowie to niewielka instytucja obsługująca część Podhala (mapa). Oprócz centrali w Jordanowie bank prowadzi również filie w okolicznych miejscowościach (Makowie Podhalańskim, Zawoji, Białej i Sidzinie . Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy w Jordanowie utrzymuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,95% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,9% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki i jedna z najwyższych stawek wciąż dostępnych na rynku.

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz na kwartał.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać konta osobistego w BS w Jordanowie.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w oddziałach banku.

Indywidualne konto emerytalne w banku spółdzielczym
Dane aktualne w sierpiniu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie – opinia i podsumowanie

Oprocentowanie IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie należy w momencie publikowania tego artykułu do najwyższych wśród banków spółdzielczych i komercyjnych. Wyższe znajdziemy w wybranych bankach spółdzielczych, np. SK Banku, Banku Silesia czy BS Sokołów.

BS Jordanów to ultra lokalny i mały bank, obsługujący przede wszystkim potrzeby niewielkiej części Podhala. Ma kilka placówek w miejscowościach położonych niedaleko miejscowości turystycznych (Rabka) oraz szlaku do Zakopanego. Każdy powinien samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odpowiada mu specyficzna logistyka posiadania IKE w Banku Spółdzielczym w Jordanowie oraz czy czuje się dobrze utrzymując swoje oszczędności w tej niewielkiej społeczności.

Przy okazji – w opisie tego produktu na stronie banku spotkałem się z takim stwierdzeniem: „IKE jest bezpieczną formą oszczędzania na dodatkową emeryturę”. Być może – w pewnym sensie – IKE w bankach spółdzielczych i komercyjnych to „bezpieczna forma oszczędzania na dodatkową emeryturę” (chociaż deponent zawsze ponosi ryzyko inflacji oraz dewaluacji złotówki w stosunku do innych walut). Poza tym IKE może również występować w powiązaniu z instrumentami finansowymi, dla których nie ma żadnych gwarancji. W tym sensie IKE nie jest zawsze i wszędzie bezpieczną formą oszczędzania na dodatkową emeryturę. Więcej w tym artykule.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty sądzisz?